چگونگی تحقق مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌ها- سیاست‌های ناگهانی ترامپ علیه ایران

14:38 ۱۴۱ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 288 0
چگونگی تحقق مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌ها-  سیاست‌های ناگهانی ترامپ علیه ایران

یک استاد دانشگاه تصریح کرد: تحقق مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌ها زیر سایه اتحاد و مشارکت مردم و تامین حداکثر منافع آنها از سوی حاکمیت امکان پذیر است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مسعود غفاری استاد دانشگاه تربیت مدرس صبح روز چهارشنبه در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شده بود با اشاره به اهداف آمریکا از تحریم علیه ایران و راهکارهای مقابله با این تحریم‌ها گفت: ما برای مقابله با تحریم‌ها باید میزان دموکراسی در کشور را افزایش دهیم.
وی همچنین به اهمیت ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد در کشور اشاره کرد و گفت: ما باید اقتصاد کشور را از حالت رانتی و مافیایی خارج کنیم. اکنون در کشور اقداماتی برای مبارزه با فساد آغاز شده و ضروری است که این اقدامات عمق بیشتری پیدا کند.
غفاری با اشاره به سیاست کشور در راستای مقابله با تحریم‌ها خاطرنشان کرد: مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌های آمریکا زیر سایه اتحاد و مشارکت مردم و تامین حداکثر منافع‌ آنها از سوی حاکمیت تحقق پیدا می‌کند.
به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این نشست مصطفی ترک زهرانی استاد دانشگاه روابط بین‌الملل در قسمتی از سخنان خود با اعتقاد بر اینکه در داخل کشور نتوانستیم به خوبی از فرصت‌هایی که برجام ایجاد کرده بود استفاده کنیم، اظهار کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها از سوی آمریکا شرایط استفاده از برجام سخت‌تر شد و متاسفانه اروپایی‌ها نیز تا کنون به تعهداتی که در این مورد ارائه کرده‌اند عمل نکرده‌اند.
وی ادامه داد: ما در کشور خودمان متاسفانه به نوعی برجام را کفن کردیم و کفن کرده آن را به ترامپ دادیم و او نیز تلقین برجام را گفت.
این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌ها برای کشور در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده است تصریح کرد: تحریم‌ها بعضا باعث گسترش فساد اقتصادی می‌شود و در واقع می‌توان آنها را فسادآور دانست. ما در حال حاضر از انجام برخی از معاملات اقتصادی به واسطه بانک‌ها با دیگر کشورها محروم هستیم و با مشکلاتی در این زمینه مواجه شده‌ایم و در این چارچوب برای دور زدن تحریم‌ها و خرید کالاهای مورد نیازمان مجبوریم پول‌هایی را هزینه کنیم که ممکن است این پول‌ها به کشور باز نگردد.
به گزارش ایسنا، همچنین در ادامه این برنامه کیوانی هرمزی پژوهشگر عرصه بین‌الملل با بیان اینکه عموما تحریم‌ها سه هدف را دنبال می‌کنند، تصریح کرد: یکی از این اهداف مهار کشور تحریم شده و ایجاد محدودیت‌های جدی برای آن است.
وی ادامه داد: کشورهای تحریم کننده، تحریم‌ها را به نحوی تنظیم می‌کنند که دیگر کشورها از تعامل با کشور تحریم شده بپرهیزند و فعالیت‌های اقتصادی برای کشور تحریم شده بسیار پرهزینه شود.
وی با انجام مقایسه بین تحریم‌هایی که در زمان اوباما و تحریم‌هایی که در زمان ترامپ اعمال شده است، اظهار کرد: در زمان ترامپ اهداف استراتژیک ایران نشانه گرفته شده و این مسئله باعث شده که کشور در برابر این موضوع از خود مقاومت بیشتری نشان دهد؛ چرا که عموما وقتی کشورها اهداف استراتژیک‌شان مورد هدف قرار می‌گیرد از خود واکنش جدی‌تری نشان می‌دهند. در زمان اوباما خواسته‌های او معطوف به فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در راستای محدود کردن این فعالیت‌ها بود ولی در دوران ترامپ می‌بینیم که آنها اهداف وسیع‌تری را مد نظر دارند و مهار فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای آنها کافی نیست و آنها مسائل موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را مورد توجه قرار داده‌اند.
این پژوهشگر عرصه بین‌الملل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بعضی از سیاست‌های ناگهانی ترامپ علیه ایران اظهار کرد: بعضا این سیاست‌های ناگهانی اثرگذارتر از تحریم‌ها بودند و می‌توان گفت تحریم‌ها زیر این سیاست‌های ناگهانی گنجانده می‌شود.
هرمزی با بیان اینکه در موضوع تحریم‌ها اگر موضوعات کلان مورد تحریم قرار بگیرند این احتمال که تحریم‌ها موفق شوند کمتر خواهد بود؛ چرا که کشورها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند، اظهار کرد: ولی اعمال تحریم‌ها در مورد مسائل خود با موفقیت بیشتری همراه است.
وی با بیان اینکه کشورهای دموکراتیک بیشتر تحت تاثیر تحریم‌ها قرار می‌گیرند، گفت: اگر تحریم‌ها از سوی کشوری که مورد تحریم قرار گرفته حمایت شود اثرات بیشتری خواهد داشت.
وی همچنین در ادامه صحبت‌های خود به پیامد تحریم‌ها در حوزه اقتصاد، آموزش، سلامت و درمان اشاره کرد و گفت: سلامت و درمان ما تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته و در این راستا ما شاهد افزایش هزینه دارو و یا کمبود برخی از داروهای خاص هستیم. بعضا داروهای تقلبی از عراق و پاکستان وارد می‌شود که این می‌تواند خطراتی برای سلامت مردم به همراه داشته باشد. از دیگر سو هزینه درمان نیز به واسطه تحریم‌ها افزایش پیدا کرده است.
وی همچنین به تاثیر تحریم‌ها بر روی محیط زیست و افزایش آلودگی هوا در کشور اشاره کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

کرونا شمشیربازان ایران را سرگردان کرد
جام جهانی شمشیربازی که به خاطر شیوع بیماری کرونا از پادووا ایتالیا به کرواسی منتقل شده بود بار دیگر به همین دلیل تغییر مکان داد.
عکس روز- فقط یک بغل!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
ترکیب استقلال مقابل گل‌گهر
فرها مجیدی ترکیب تیم خود برابر گل گهر را اعلام کرد.
درخواست هیات رییسه سازمان لیگ: رقابت‌های فوتبال را تعطیل کنید
جمعی از اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ خواستار لغو رقابت‌های فوتبال در تمام رده‌های سنی شدند.
دولت جدید تونس سوگند خورد
دولت جدید تونس امروز (پنجشنبه) به ریاست الیاس الفخفاخ سوگند یاد کرد.
بریگزیت؛ لندن به ترک مذاکرات با اتحادیه اروپا تهدید کرد
بریتانیا امروز (پنجشنبه) اتحادیه اروپا را تهدید به ترک مذاکرات تجاری از ماه ژوئن کرد.
اسرائیل مدعی ساقط کردن پهپاد برخاسته از غزه شد
ارتش رژیم صهیونیستی مدعی سرنگونی یک پهپاد بر فراز آسمان‌های دریای مدیترانه شد که از سوی غزه به پرواز درآمده بود.
۵۰۰۰ زندانی طالبان پس از توافق صلح با آمریکا آزاد می‌شوند
انتظار می‌رود گروه شبه‌نظامی طالبان و دولت افغانستان به دنبال امضای توافق صلح میان طالبان و واشنگتن، دست‌کم ۶۰۰۰ زندانی را تبادل کنند.
درخواست میچل باچله برای آزادی فعالان زن سعودی
کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل از ریاض خواست تا فعالان زن عربستانی را آزاد کند.
نشست بی‌نتیجه علاوی با کردهای عراق-جلسه رای‌ اعتماد کابینه به شنبه موکول می‌شود
پس از نشست بی‌نتیجه نخست‌وزیر مکلف عراق با گروه‌های کرد، یک منبع پارلمانی از برگزاری نشستی محرمانه میان وی و معاون اول رئیس پارلمان با حضور رؤسای فراکسیون‌های سیاسی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دی بروین: برابر رئال تنها ۱۵ دقیقه اذیت شدیم
هافبک منچسترسیتی از پیروزی برابر رئال مادرید خوشحال است و تیمش را شایسته این پیروزی خارج از خانه دانست.
انتقاد ساری از بازیکنان یووه
سرمربی یوونتوس بعد از شکست برابر لیون به انتقاد تند از شاگردانش پرداخت.
زیدان: تاوان سنگین ۱۰ دقیقه بد را دادیم
سرمربی رئال مادرید از شکست تیمش برابر منچستر سیتی ناراحت است اما تاکید کرد که هنوز چیزی تمام نشده است.
کرونا شمشیربازان ایران را سرگردان کرد
جام جهانی شمشیربازی که به خاطر شیوع بیماری کرونا از پادووا ایتالیا به کرواسی منتقل شده بود بار دیگر به همین دلیل تغییر مکان داد.
عکس روز- فقط یک بغل!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
چگونگی کمک فدراسیون جمعیت‌های صلیب‌سرخ‌ و هلال احمر  به ایران
تلاش وزارت خارجه برای برقراری پروازهای ایران - امارات
هراس الجبیر از صدور انقلاب ایران در منطقه
درخواست محکومیت ترور سردار سلیمانی به نماینده سازمان ملل رسید
تماس تلفنی وزرای خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران
گسترش روابط با همسایگان و توجه به شرق در دستور کار مجلس یازدهم قرار گیرد
تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات
پسکوف: مقدمات نشست سران ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه درحال انجام است
بوگدانف: مخالف بازگشت تحریم‌های بین المللی علیه ایران هستیم
پاسخ معاون ظریف به وزیر امور خارجه عربستان:دیگران را بخاطر اشتباه خودتان سرزنش نکنید