چگونگی تحقق مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌ها- سیاست‌های ناگهانی ترامپ علیه ایران

14:38 ۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 97 0
چگونگی تحقق مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌ها-  سیاست‌های ناگهانی ترامپ علیه ایران

یک استاد دانشگاه تصریح کرد: تحقق مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌ها زیر سایه اتحاد و مشارکت مردم و تامین حداکثر منافع آنها از سوی حاکمیت امکان پذیر است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مسعود غفاری استاد دانشگاه تربیت مدرس صبح روز چهارشنبه در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شده بود با اشاره به اهداف آمریکا از تحریم علیه ایران و راهکارهای مقابله با این تحریم‌ها گفت: ما برای مقابله با تحریم‌ها باید میزان دموکراسی در کشور را افزایش دهیم.
وی همچنین به اهمیت ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد در کشور اشاره کرد و گفت: ما باید اقتصاد کشور را از حالت رانتی و مافیایی خارج کنیم. اکنون در کشور اقداماتی برای مبارزه با فساد آغاز شده و ضروری است که این اقدامات عمق بیشتری پیدا کند.
غفاری با اشاره به سیاست کشور در راستای مقابله با تحریم‌ها خاطرنشان کرد: مقاومت حداکثری در برابر تحریم‌های آمریکا زیر سایه اتحاد و مشارکت مردم و تامین حداکثر منافع‌ آنها از سوی حاکمیت تحقق پیدا می‌کند.
به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این نشست مصطفی ترک زهرانی استاد دانشگاه روابط بین‌الملل در قسمتی از سخنان خود با اعتقاد بر اینکه در داخل کشور نتوانستیم به خوبی از فرصت‌هایی که برجام ایجاد کرده بود استفاده کنیم، اظهار کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها از سوی آمریکا شرایط استفاده از برجام سخت‌تر شد و متاسفانه اروپایی‌ها نیز تا کنون به تعهداتی که در این مورد ارائه کرده‌اند عمل نکرده‌اند.
وی ادامه داد: ما در کشور خودمان متاسفانه به نوعی برجام را کفن کردیم و کفن کرده آن را به ترامپ دادیم و او نیز تلقین برجام را گفت.
این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌ها برای کشور در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده است تصریح کرد: تحریم‌ها بعضا باعث گسترش فساد اقتصادی می‌شود و در واقع می‌توان آنها را فسادآور دانست. ما در حال حاضر از انجام برخی از معاملات اقتصادی به واسطه بانک‌ها با دیگر کشورها محروم هستیم و با مشکلاتی در این زمینه مواجه شده‌ایم و در این چارچوب برای دور زدن تحریم‌ها و خرید کالاهای مورد نیازمان مجبوریم پول‌هایی را هزینه کنیم که ممکن است این پول‌ها به کشور باز نگردد.
به گزارش ایسنا، همچنین در ادامه این برنامه کیوانی هرمزی پژوهشگر عرصه بین‌الملل با بیان اینکه عموما تحریم‌ها سه هدف را دنبال می‌کنند، تصریح کرد: یکی از این اهداف مهار کشور تحریم شده و ایجاد محدودیت‌های جدی برای آن است.
وی ادامه داد: کشورهای تحریم کننده، تحریم‌ها را به نحوی تنظیم می‌کنند که دیگر کشورها از تعامل با کشور تحریم شده بپرهیزند و فعالیت‌های اقتصادی برای کشور تحریم شده بسیار پرهزینه شود.
وی با انجام مقایسه بین تحریم‌هایی که در زمان اوباما و تحریم‌هایی که در زمان ترامپ اعمال شده است، اظهار کرد: در زمان ترامپ اهداف استراتژیک ایران نشانه گرفته شده و این مسئله باعث شده که کشور در برابر این موضوع از خود مقاومت بیشتری نشان دهد؛ چرا که عموما وقتی کشورها اهداف استراتژیک‌شان مورد هدف قرار می‌گیرد از خود واکنش جدی‌تری نشان می‌دهند. در زمان اوباما خواسته‌های او معطوف به فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در راستای محدود کردن این فعالیت‌ها بود ولی در دوران ترامپ می‌بینیم که آنها اهداف وسیع‌تری را مد نظر دارند و مهار فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای آنها کافی نیست و آنها مسائل موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را مورد توجه قرار داده‌اند.
این پژوهشگر عرصه بین‌الملل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بعضی از سیاست‌های ناگهانی ترامپ علیه ایران اظهار کرد: بعضا این سیاست‌های ناگهانی اثرگذارتر از تحریم‌ها بودند و می‌توان گفت تحریم‌ها زیر این سیاست‌های ناگهانی گنجانده می‌شود.
هرمزی با بیان اینکه در موضوع تحریم‌ها اگر موضوعات کلان مورد تحریم قرار بگیرند این احتمال که تحریم‌ها موفق شوند کمتر خواهد بود؛ چرا که کشورها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند، اظهار کرد: ولی اعمال تحریم‌ها در مورد مسائل خود با موفقیت بیشتری همراه است.
وی با بیان اینکه کشورهای دموکراتیک بیشتر تحت تاثیر تحریم‌ها قرار می‌گیرند، گفت: اگر تحریم‌ها از سوی کشوری که مورد تحریم قرار گرفته حمایت شود اثرات بیشتری خواهد داشت.
وی همچنین در ادامه صحبت‌های خود به پیامد تحریم‌ها در حوزه اقتصاد، آموزش، سلامت و درمان اشاره کرد و گفت: سلامت و درمان ما تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته و در این راستا ما شاهد افزایش هزینه دارو و یا کمبود برخی از داروهای خاص هستیم. بعضا داروهای تقلبی از عراق و پاکستان وارد می‌شود که این می‌تواند خطراتی برای سلامت مردم به همراه داشته باشد. از دیگر سو هزینه درمان نیز به واسطه تحریم‌ها افزایش پیدا کرده است.
وی همچنین به تاثیر تحریم‌ها بر روی محیط زیست و افزایش آلودگی هوا در کشور اشاره کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

80 کیلومتر عشق
اینجا جمعیت سیاه پوش موج می‌زند؛ در اوج شلوغی آدم ها با خودشان خلوت کرده‌اند، یکی نوحه سر می دهد، یکی بر سر و سینه می‌زند و دیگری کتاب به دست زیارت عاشورا و زیارت اربعین می‌خواند.
چگونه حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟
کاربران اینستاگرامی که خواهان بهره‌مندی از حالت تاریک در این اپلیکیشن هستند، قادر خواهند بود با انجام چند مرحله ساده، این قابلیت را فعالسازی کنند.
با چند روز کار کردن می‌توان یک آیفون ۱۰ خرید؟
به تازگی اطلاعات مربوط به حقوق و روزهای کاری افراد شاغل در شهرها و کشورهای مختلف گردآوری شده تا مشخص شود با صرف درآمد حاصل از چند روز کاری می‌توانند یک دستگاه گوشی آیفون ۱۰ خریداری کنند.
چرا تماس با ۱۱۸ پولی شد؟
تماس با ۱۱۸ در برهه‌ای از زمان رایگان بود، اما از حدود پنج سال پیش، تماس با کدهای سه‌رقمی غیراضطراری، از جمله ۱۱۸ مشمول هزینه برای تماس‌گیرنده شده است.
۱۰۰ درصد ناوگان اتوبوسی حمل و نقل جاده‌ای در اختیار زائران اربعین قرار می‌گیرد
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: تصمیم گرفته شده از ۲۵ تا ۲۸ مهرماه، ۱۰۰ درصد ناوگان اتوبوسی حمل و نقل جاده‌ای کشور (بین شهری) برای جابه‌جایی زائران اربعین حسینی مورد استفاده قرار گیرند.
فضای کسب و کار به امنیت شغلی نیاز دارد
از نگاه رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی دلیل عدم صدور مجوزهای کسب و کار برخی منفعت‌طلبی‌ها و انحصارگری ‌ها است و تا زمانی که امنیت شغلی نیروهای کار حفظ نشود فضای کسب و کار بهبود نمی‌یابد.
در نظر گرفتن ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس در مرزهای کشور برای بازگشت زائران
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران در چهار مرز کشور در نظر گرفته شده است، گفت: این اتوبوس‌ها به صورت منظم زائران را به ستادهای معین و از آنجا به شهرهای مقصد حمل می‌کنند.
خداحافظی صاحبان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان با یارانه!
عناوین مهمترین خبرهای هفته جاری به حذف یارانه دارندگان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان، پیشنهاد واگذاری واحدهای مسکن مهر به کارگران و آمادگی دفاتر کاریابی برای ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار اختصاص داشت.
پرواز با آنتونوف مانند مسافرکشی با کامیون صندلی‌دار!
یک کارشناس حمل‌ونقل هوایی گفت: حتی اگر آنتونوف ۷۴ مجوز پرواز خود را از سازمان هواپیمایی گرفته باشد، نباید از آن در پروازهای مسافری استفاده شود؛ چرا که از نظر ایمنی، تجاری و مارکتینگ مسائلی دارد که مناسب این پروازها نیست. در واقع استفاده از این هواپیما برای جابه جایی مسافر مانند مسافرکشی با کامیونی است که روی آن صندلی نصب کرده‌ باشند!
وزیر راه: هیچ مشکل جاده‌ای خاصی را در ایام اربعین شاهد نبوده‌ایم
وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ مشکل جاده‌ای خاصی را در ایام اربعین شاهد نبوده‌ایم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوری
اعلام مرگ فردی ۸۳ ساله در بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس بر اساس آنچه سهل‌انگاری گفته می‌شود، سبب موجی از نگرانی در بین مردم استان هرمزگان شد.
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی هوایی ارتش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
«خشونت در فضای مجازی» منتشر شد
کتاب «خشونت در فضای مجازی» با رویکرد آسیب‌شناسی پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟
«علی دایی بالاتر از شوخی‌کردن نیست. شاید بخش عمده‌ای از شوخی مجری تلویزیونی هم ساده‌تر از این بود که واکنش دایی این قدر سنگین باشد اما کاش مجری تلویزیونی بداند که طنز با ظرافت همراه است و وقتی روی آنتن است، در جمع دوستانش نیست که اولین جمله‌ای را که به ذهنش می‌رسد، برای یک موج خنده بگوید و دو دقیقه بعد جمع فراموش کند.»
واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟
دانشمندان ترک، عرب یا آلمانی وقتی می‌خواهند علم خود را به دیگران انتقال دهند تا جهانیان متوجه اختراع آنها شوند، از چه زبانی استفاده می‌کنند؟
ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است- مذاکره کنند خوب است
آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های ایران را تمدید کرد
رفتار بحرینی‌ها در بازی اخیر ناشی از موفقیت سیاست‌ خارجی ایران در منطقه‌ است
رایزنی هیات بلند پایه روسیه با دستیار ارشد ظریف در مورد آخرین تحولات شمال سوریه
بهرام قاسمی: تنها راه رهایی منطقه خلیج فارس از تنش، تعامل، گفتگو و مذاکره است
عراقچی : ایران مصمم به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات برجامی است
دیدار قائم مقام وزارت خارجه سوئد و سفیر مکزیک با ظریف
برایان هوک: می‌خواهیم یک توافق همه‌جانبه با ایران داشته باشیم- به دنبال جنگ نیستیم
دیدار مدیر و اعضای موسسه امام موسی صدر با سه چهره روحانیت
سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه: ایران از اقدامات تنش‌زا خودداری کند!