بررسی تقاضای راهپیمایی‌ها و تجمعات در استانداری‌ها و در کمیسیون ماده ۱۰ مورد بررسی قرار می‌گیرد

16:52 ۱۳۵ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 127 0
بررسی تقاضای راهپیمایی‌ها و تجمعات در استانداری‌ها و در کمیسیون ماده ۱۰ مورد بررسی قرار می‌گیرد

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با اشاره به ابطال مصوبه دولت درباره تجمعات توسط دیوان عدالت اداری گفت: از این پس تقاضای راهپیمایی‌ها و تجمعات در استانداری‌ها و در کمیسیون ماده ۱۰ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،  ملانوری با اشاره  به برگزاری نهمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ در روز جاری، اظهار کرد: در این جلسه گزارش و تصمیم گیری نهایی درخصوص انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی جهت عضویت در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مطرح شد که این انتخابات پنج شنبه دوم آبان ماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر در سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور برگزار خواهد شد.  مجموعه احزاب دارای پروانه که می توانند در این انتخابات شرکت کنند، ۱۱۶ حزب بوده که از این میان ۸۲ حزب ملی و ۳۴ حزب استانی است.
وی افزود: مجموعاً ۲۴ نفر برای رقابت در این انتخابات شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۷ نفر از دبیران کل احزاب ملی هستند و در انتخابات نوبت صبح رقابت می کنند و ۷ نفر از آنها، دبیران کل احزاب استانی اند که در انتخابات نوبت بعدازظهر رقابت خواهند کرد. بررسی صلاحیت حضور این افراد در انتخابات باید توسط هیات نظارت بر انتخابات انجام می‌شد که دو هفته قبل انجام و از طریق پرتال وزارت کشور نام این ۲۴ نفر اعلام شد. 
ملانوری تصریح کرد: باید دو سوم از دبیران کل احزاب در انتخابات تعیین نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی جهت عضویت در کمیسیون ماده ۱۰ شرکت کنند تا به حدنصاب رسیده و برگزار شود. اگر جلسه به حدنصاب نرسد، انتخابات به نوبت دوم کشیده خواهد شد که به فاصله ۲۰ روز از تاریخ انتخابات برگزار می شود و در آن تاریخ با هر تعداد از احزاب حاضر جلسه رسمیت خواهد داشت. برای رای دادن در این انتخابات حضور شخص دبیرکل با معرفی نامه رسمی از حزب الزامی است و نماینده دبیرکل نمی تواند به جای وی رای دهد. همچنین رای گیری به صورت کتبی و مخفی خواهد بود.
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ اضافه کرد: میزان آراء برای انتخاب افراد، براساس قانون، اکثریت مطلق آراء است که کاندیداها بایستی نصف بعلاوه یک رای کسب کنند و اگر به هر دلیلی در انتخابات هیچ یک از کاندیداها اکثریت مطلق را کسب نکنند، انتخابات به مرحله دوم کشیده می شود و بین دو داوطلبی که بیشترین آراء را کسب کرده اند، انتخابات مجدداً برگزار خواهد شد. اگر دو نفر باز هم رای مساوی داشته باشند، به قید قرعه یک نفر انتخابات می شود.
ملانوری در ادامه به سایر دستور کارهای نهمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ اشاره کرد و گفت: در این جلسه کمیسیون گزارش مجامع عمومی ۴ حزب بررسی شد که گزارش مجمع عمومی حزب مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی مطرح شد که برای بررسی بیشتر توسط دستگاههای نظارتی پرونده به جلسه بعدی موکول شد.  گزارش مجمع عمومی کانون مهستان ایران نیز مطرح شد. همچنین این حزب تقاضای تغییر نام از کانون مهستان ایران به حزب مهستان ایران داشت که این موضوع نیز برای بررسی بیشتر توسط دستگاههای نظارتی به جلسه بعد موکول شد. گزارش مجمع عمومی جمعیت حامیان انقلاب اسلامی نیز در این جلسه کمیسیون مطرح شد که این گزارش با اصلاحاتی در اساسنامه و مرامنامه به تصویب رسید. همچنین موضوع گزارش مجمع عمومی حزب کارگزاران سازندگی ایران نیز مطرح شد که این موضوع نیز برای بررسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی در ادامه از تشکیل یک جبهه جدید خبر داد و گفت: جبهه مستقلین و اعتدال گرایان ایران به اطلاع این کمیسیون رسید که می تواند قانوناً فعالیت داشته باشد.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور در ادامه به رای صادر شده از سوی دیوان عدالت اداری درخصوص ابطال مصوبه دولت پیرامون تعیین مکان‌های تجمع اشاره و تصریح کرد: پیش از این دولت مصوبه ای داشت که مکان‌هایی در تهران و سایر استان‌های کشور برای تجمع گروه‌های مختلف تعیین شده بود و این مصوبه در راستای وظایف و اختیارات کمیسیون ماده ۱۰ بود. همچنین این مصوبه سعی داشت تا  اگر گروهی برای ابراز حق یا مسئله‌ای تجمع داشته باشند، این تجمع موجب نارضایتی یا اعتراض گروه‌ها و اقشار دیگر مردم نشود و مشکلی برای سایرین پیش نیاید. براساس شکایت چند شخص حقیقی، هیات عمومی دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال کرد. با این حال خللی در انجام این امور به وجود نخواهد آمد و در این رای نیز آمده است که از اختیارات و وظایف کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است که در رابطه با تجمعات و مکان تجمع اظهارنظر کند، بنابراین موضوع راهپیمایی‌ها و تجمعات طبق روال سابق در استانداری‌ها و در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مورد بررسی قرار می گیرد و در خصوص زمان و مکان و موضوعات پیرامون تجمع کمیسیون ماده ۱۰ تصمیم گیری خواهد کرد.
ملانوری خاطرنشان کرد: در این جلسه موضوع تقاضای تجمع و راهپیمایی توسط اشخاص حقیقی مورد بررسی قرار گرفت که براساس آنچه که در قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌هایی آمده است صرفا به احزاب و گروه‌های سیاسی اجازه تجمع داده شده است، درحالی که در اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع و راهپیمایی را با رعایت دو شرط اینکه بدون حمل سلاح باشد و مخل مبانی اسلام نباشد، حق عموم آحاد مردم دانسته است. لذا مقرر شد که استفساریه در این خصوص از مجلس شورای اسلامی داشته باشیم و تفسیر آنها در خصوص این قانون و نحوه برخورد و اقدام پیرامون تقاضاهای اشخاص حقیقی مشخص شود تا بتوانیم اقدامات مناسب و قانون مندی را در این راستا انجام دهیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

پرشیچ به اینتر برنمی گردد
هافبک کروات بایرن مونیخ که به صورت قرضی در این تیم بازی می‌ کند دوست دارد که در بوندسلیگا باقی بماند.
نیمار: در کارناوال ریو شرکت نمی‌کنم، بخاطر تیمم
ستاره برزیلی پاری سن ژرمن تاکید کرد که امسال در کارناوال ریو شرکت نخواهد کرد.
مورالس در نهادهای بین‌المللی شکایت می‌کند
رئیس‌جمهوری برکنار شده بولیوی در اعتراض به رد نامزدی خود برای انتخابات سنا احتمالا تصمیم دیوان عالی انتخابات بولیوی را به چالش می‌کشد.
نهادهای اطلاعاتی آمریکا: مسکو برای کمک به ترامپ و سندرز دست به کار شده است
بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا، نهادهای اطلاعاتی این کشور به دونالد ترامپ و برنی سندرز خبر داده‌اند که روسیه تلاش‌ می‌کند به آنها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده کمک کند.
ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار
صفحه اسرائیل به عربی وابسته به وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نوشت: پادشاه سعودی میزبان هیئتی متعدد الادیان از جمله یک خاخام یهودی بود.
تماس تلفنی اردوغان و پوتین درباره ادلب؛ توافق بر سر فعال‌سازی رایزنی‌ها بین دو کشور
روسای جمهوری ترکیه و روسیه درباره بحران ادلب تلفنی صحبت کردند.
آغاز هفته ˮکاهش خشونتˮ در افغانستان
رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی افغانستان خواست از ساعت ۱۲ بامداد شنبه به وقت محلی، در برابر مواضع گروه طالبان در حالت تدافعی قرار بگیرند و از حمله به آنها خودداری کنند.
ویدئو - رکوردشکنی گرمترین دما برای جنوب زمین
تیمی از محققان آرژانتینی در تاریخ ۹ فوریه گرمترین روز در قاره جنوبگان (آنتراکتیکا) را ثبت کردند. در این روز دمای این قاره که بخش عمده آن را یخ‌های قطب جنوب تشکیل می‌دهد، به حدود ۲۱ درجه سانتی‌گراد رسیده و نگرانی‌های مربوط به تغییرات اقلیمی را افزایش داده است. طبق اعلام محققان، این نخستین‌بار است که دمای این قاره از ۲۰ درجه سانتی‌گراد فراتر می‌رود. ششم فوریه نیز دمای این قاره به بیش از ۱۸ درجه سانتی‌گراد رسیده بود. میزان سالانه از دست رفتن و کاهش صفحه یخی قاره جنوبگان بیش از شش برابر شده است.
آغاز جلسات مجلس در هفته جاری- نمایندگان بودجه ۹۹ را بررسی می‌کنند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته جاری ضمن بررسی گزارش دیوان محاسبات درباره تفریغ بودجه سال ۹۷، رسیدگی به لایحه بودجه ۹۹ را در دستور کار دارند.
پارسایی: جلوی بحرانی‌تر شدن شیوع کرونا در کشور گرفته شود
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خواستار این شد که با آموزش درست به مردم جلوی بحرانی‌تر شدن شیوع کرونا در کشور گرفته شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!
با وجود این که سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره اعزام کاروان کیفی و مدال آور به بازیهای ۲۰۲۰ توکیو بود و مسئولانش مرتب به این مساله تاکید داشتند که برخلاف سیاست خود عمل نخواهند کرد، اما به یک باره با تغییر نگرش خود در خصوص اعزام برخی رشته‌ها نشان داد که این کمیته در سردرگمی به سر می برد.
پرشیچ به اینتر برنمی گردد
هافبک کروات بایرن مونیخ که به صورت قرضی در این تیم بازی می‌ کند دوست دارد که در بوندسلیگا باقی بماند.
نیمار: در کارناوال ریو شرکت نمی‌کنم، بخاطر تیمم
ستاره برزیلی پاری سن ژرمن تاکید کرد که امسال در کارناوال ریو شرکت نخواهد کرد.
مورالس در نهادهای بین‌المللی شکایت می‌کند
رئیس‌جمهوری برکنار شده بولیوی در اعتراض به رد نامزدی خود برای انتخابات سنا احتمالا تصمیم دیوان عالی انتخابات بولیوی را به چالش می‌کشد.
نهادهای اطلاعاتی آمریکا: مسکو برای کمک به ترامپ و سندرز دست به کار شده است
بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا، نهادهای اطلاعاتی این کشور به دونالد ترامپ و برنی سندرز خبر داده‌اند که روسیه تلاش‌ می‌کند به آنها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده کمک کند.
اعلام نتایج برخی حوزه‌های انتخابیه
ویدئو - نتایج شمارش آراء انتخابات چه زمانی اعلام می‌شود؟
پربازدیدهای حقوقی در هفته‌ای که گذشت
همکاران در همه شعب اخذ رأی در حال شمارش آراء هستند
جزئیات گزارش‌های دریافتی از تخلفات انتخاباتی به تفکیک استان‌ها
بسته شدن در شعب و آغاز شمارش آرای تهران
آغازشمارش در برخی شعب اخذ رای
انتخابات تا ۲۳:۳۰تمدید شد
مسئولان اجرایی از تعطیلی شعب اخذ رای ممانعت کنند- تا آخرین نفر باید رای بدهد
سخنگوی ستاد انتخابات کشور: آمار کلی مشارکت در انتخابات از ساعت ۲۳ به بعد اعلام می شود