توضیحاتی درباره حذفیات «ترور خاموش» و تاکید بر درجه‌بندی سنی سریال‌ها

14:39 ۱۰ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 24 0
توضیحاتی درباره حذفیات «ترور خاموش» و تاکید بر درجه‌بندی سنی سریال‌ها

در نشست خبری سریال ترور خاموش درباره حذفیات سریال پرسش‌هایی مطرح شد که کارگردان و مدیر گروه توضیحاتی را درباره صحنه‌های حذف شده مطرح کردند. همچنین بحث لزوم درجه‌بندی سنی کارها مطرح شد که به صورت امری سازمان‌یافته شده در برنامه‌های تلویزیونی رعایت نمی‌شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نشست خبری مجموعه «ترور خاموش» با حضور ابوالفضل صفری (تهیه‌کننده)، احمد معظمی (کارگردان)، پرویز فلاحی‌پور، سپیده خداوردی، رضا مولایی، امیر محمد زند (برخی از بازیگران) در اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.

ابوالفضل صفری ـ تهیه‌کننده ـ در ابتدای این نشست با بیان اینکه بیشتر از تصور ما از کار استقبال شد، گفت: وقتی تصمیم گرفته شد که فیلمی در این کلاس درباره مواد مخدر ساخته شود، جسارتی بود که از سوی تلویزیون شکل گرفت. ما در ابتدا بررسی کردیم که چرا سریال‌های ما در حوزه مواد مخدر خوب درنمی‌آید. با تحقیقات زیادی تصمیم گرفتیم که این موضوع را به صورت واقعی‌تر بیان کنیم تا مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: می‌دانم ممکن است، کام مخاطب تلخ شود اما این کارها قرار است یک بار در سال ساخته شود و قرار نیست که هر روز روی آنتن برود.

صفری گفت: «ترور خاموش» تمام زور خود را زد اما واقعا کار سختی بود و همکاری با سازمان‌های کشوری هم سخت بود و بسیار اذیت شدیم؛ چراکه قصه تلخی بود اما با همه این تفاسیر ما سعی کردیم که امید در کار نمایان باشد. علاوه بر این اقتدار را سعی کردیم نشان دهیم.

وی گفت: اساسا نه ما بلکه هیچکس در مقابل مواد مخدر نمی‌تواند بایستد و این خانواده است که باید بستری را فراهم کند تا این آسیب‌ها کاهش پیدا کند. این کار سال ۹۵ شروع شد.

او همچنین درباره‌ی حذفیات این سریال و اینکه آیا علت آن پخش نشدن صحنه‌های دلخراش بوده است، به ایسنا توضیح داد: شاید در کلیت یک قسمت تلخ بود و می‌شد با تعدیل آن را پخش کرد. بخش‌هایی که حذف شد به خاطر نقد به گریه‌های شخصیت کودک داستان پس از فوت مادرش بود. بچه ۱۲ ساله این سریال دچار معضل کودک همسری شد تلخ بود اما پخش شد به دلیل اینکه باید در مسیر قصه به این موارد می‌پرداختیم. آن دوستی که سکانسی از کار را حذف کرد، اشتباه تشخیصی بود.

الماسی، مدیر گرده فیلم و سریال شبکه یک هم در این زمینه بیان کرد: ما به آقای معظمی و صفری هم تذکر دادیم که از واژه سانسور استفاده نکنند. چون هر واژه، یک بار معنایی با خود دارد. هر کاری بر اساس شرایط موجود و زمان پخش، نیاز به اصلاحاتی دارد که انجام می‌شود. حذفیات از سریال اتفاق مرسومی بوده و در تمام دنیا نیز به همین صورت است. این اتفاق بدیهی است. امیدوارم ما بتوانیم بحث رده سنی را عملیاتی کنیم تا بتوان این موضوع را بهتر مدیریت کرد. اینکه در خارج از کشور این اتفاق رسانه‌ای نمی‌شود، به این دلیل بوده که این موضوع جا افتاده و کارگردان حق ندارد اعتراضی به این موضوع کند.

احمد معظمی نیز در این زمینه توضیح داد: تعاملات ما با تلویزیون به خوبی انجام می‌شود و باید بدانیم که ما در تلویزیون کار می‌کنیم و باید چهارچوب این رسانه را در نظر بگیریم. چون قرارداد کار کردن در آن را قبول کردیم.

کارگردان «ترور خاموش» اظهار کرد: حالم خیلی خوب است، چون در تماس با مردم یک مورد منفی در مورد این سریال نداشته‌ام. مجموعه ترور خاموش دارای فیلمنامه سختی بود؛ پرلوکیشین بود و کمتر کارگردانی به سراغ ساخت چنین آثاری می‌رود. ترور خاموش از جمله کارهایی است که من در گذشته خود این مدل سبک را تجربه کرده بودم و تمام تلاش خودم را کردم تا به دور از کلیشه‌ها مجموعه‌ای درباره مواد مخدر را به تولید برسانیم. همیشه گفته‌ام که ستاد مبارزه با مواد مخدر باید در خانه و خانواده‌ها شکل بگیرد. ما تمام تلاش خود را کردیم که کار خوبی را به تولید برسانیم و کاری متفاوت از آثار قبلی که در این حوزه ساخته شده را روی آنتن تلویزیون ببریم که مردم با آن ارتباط برقرار کنند. کار ما هیچ حاشیه‌ای نداشت.

پرویز فلاحی‌پور نیز در این نشست بیان کرد: یکی از نقدهای من به کار، موضوع هوش پلیس است. چون همان‌قدر که پلیس باهوش است، باید طرف مقابل هم باهوش باشد و این نقد به کار را کاملا قبول دارم. به شخصه از ۱۰۰ درصد از بازی خودم راضی نیستم، ولی واکنش‌ها نسبت به مجموعه خیلی خوب بود. من تمام تلاش خود را کردم که به لحاظ تحقیقی کار متفاوتی ارائه دهم و مثل کارهای قبلی نباشد؛ چراکه معتقدم هر آدمی، بدِ بد نیست، خوبی‌هایی هم در این شخصیت وجود دارد.

این بازیگر در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه تلویزیون با سال‌هایی که «شب دهم» می‌ساخت، چه تغییراتی در حوزه سریال‌سازی داشته است؟ گفت: دوره‌ای که «شب دهم» را کار می‌کردیم، تلویزیون بودجه بیشتری داشت و ما هم وقت بیشتری برای کار روی شخصیت خود داشتیم؛ به عنوان مثال در «شب دهم» من تنها یک ماه فرصت داشتم تا روی نقشم کار کنم ولی در کارهای الان تماس می گیرند و می‌گویند که هشت روز دیگر باید جلوی دوربین بروید و این شتابزدگی بیداد می‌کند.

رضا مولایی نیز در این نشست گفت: آرزو می‌کنم که ای کاش فیلمنامه یک کار کامل باشد و بعد کار آغاز شود. البته این اتفاق مختص به سریال ترور خاموش نبوده و در همه کارها به همین صورت است و به عنوان بازیگر، این تنها آرزوی من است.

صفری عنوان کرد: ساخت چنین مجموعه شهامت بزرگی بود و با حمایت آقای میرباقری، معاون سیما این اتفاق افتاد. پیام این کار واضح و شفاف است و ببیننده آن را می بیند.

غلامرضا الماسی، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک گفت: در همه جای دنیا پیش‌بینی رفتار و بازخورد مخاطب ممکن نیست، به همین دلیل به ساخت طرح‌های پایلوت اقدام می‌کنند. به نظر من نمی‌آید که آنتن رسانه تلخ است و یک رنگ‌آمیزی متنوع دارد. در همه جای دنیا رفتار و بازخورد مخاطب قابل پیش‌بینی نیست به همین دلیل به ساخت طرح‌های پایلوت اقدام می‌کنند. دوستان خواهند دید که موضوع مصرف مواد و اعتیاد، بخش بسیار کوچک این سریال است و باید برنامه‌های آنتن شبکه را به طور کامل دید.

کارگردان «ترور خاموش» نیز گفت: من از هفده سالگی در تلویزیون کار کرده‌ام و می‌دانم فضای تلویزیون و سینما با هم فرق می‌کند. معتقدم که در حذفیات سریال اعمال سلیقه نشده است و حتی در برخی موارد ما در تدوین، اشتباهاتی داشته‌ایم.

این کارگردان در پاسخ به پرسشی درباره ریتم کند سریال ترور خاموش، توضیح داد: اتفاقا ریتم کار کند نبود. به هر حال قصه «ترور خاموش» یک داستان ملودرام نیست بلکه معمایی است که باید به تدریج گره‌هایش باز شود و به نظرم برای مخاطب عام ریتمش تند هم است.

عطایی، بازیگر سریال «ترور خاموش» هم گفت: حتی خیلی از بازیگران هم داستان کامل این سریال  را نمی‌دانند و همه از انتهای آن شگفت‌زده می‌شوند. این داستان درباره اطلاعات و امنیت است و به دنبال نمایش قدرت ایران در این زمینه در سطح بین‌الملل است.

این بازیگر عنوان کرد: به خاطر ماهیت این سوژه‌ها که همین الان در سطح جامعه در حال رخ دادن است، پرداختن به آنها شجاعت خاصی می‌خواهد و من به دلیل این انتخاب به مدیران تبریک می‌گویم و امیدوارم که ساخت چنین آثاری ادامه پیدا کند.

توضیحاتی درباره حذفیات «ترور خاموش» و تاکید بر درجه‌بندی سنی سریال‌ها

فلاحی‌پور هم درباره حضور در سریال «ترور خاموش» توضیح داد: من هم معتقدم هر چقدر طرفِ مقابل پلیس، باهوش باشد، پلیس باهوش‌تر دیده می‌شود. من هم این نقد را دارم که خلافکاران در این سریال کمی کم‌هوش نشان داده شده‌اند. فکر می‌کنم ریتم کار بسیار خوب است اما تنها یک عنصر ندارد و ممکن است در برخی موارد ضرباهنگ تند یا کند داشته باشد و مکمل هم باشند. من نقش را دوست داشتم و سعی کردم با تحقیق میدانی و گفتگو با کارگردان چهره متفاوتی از یک شخصیت بد، به نمایش بگذارم.

شایسته ایرانی از دیگر بازیگران سریال «ترور خاموش» نیز گفت: من نسبت به سایر دوستان کمتر در سریال‌ها بازی کرده‌ام. دوست داشتم که نقشم به خوبی دیده شود. کاراکتر نغمه را به دلیل جزییات زیاد و پیچیدگی‌اش دوست داشتم. البته به عنوان یک بازیگر دوست داشتم نقش طولانی‌تری داشتم اما در کل معتقدم با توجه به پراکندگی پرداخت به این نقش در داستان، این نقش، همانند کاراکترهای، دیگر به طور کلی دیده شده است.

شریف‌زاده، بازیگر هم گفت: من سال‌هاست که نقش مثبت را بازی می‌کنم و این برای یک بازیگر خیلی بد است اما با نقش متفاوتی که در ترور خاموش به من پیشنهاد شد، مدیون احمد معظمی هستم. او شرایط روحی بازیگر را درک می‌کند.

احمد معظمی درباره‌ی انتخاب بازیگران سریال ترور خاموش گفت: من همیشه سعی کردم که در کارهایم بازیگر جدید معرفی کنم. ستاره اسکندری یک بازیگر فوق‌العاده همراه بود. با وجود اینکه درگیر چند پروژه بود، به شدت منظم و توانا و همراه بود و حتی فراتر از آنچه که روی کاغذ نوشته شده بود، رفت. چیزی که ترور خاموش داشت این بود که یک ماه دورخوانی داشتیم با همه بازیگران از سعید راد گرفته تا بازیگران مختلف دیگر.

این کارگردان سپس با اعتقاد بر اینکه تلویزیون فقر بازیگر دارد، گفت: ضمن احترام به همه بازیگران، باید بگویم که بازیگران جدیدی باید به تلویزیون تزریق شوند؛ چراکه دستمزدهای نجومی کار را سخت‌تر کرده است، در حالی که تلویزیون برای خود تعاریفی دارد. در شبکه نمایش خانگی دستمزدها عجیب و غریب است و نظم همه چیز را بهم ریخته است. ما فقر بازیگر داریم و باید بازیگران جدید تزریق کنیم.

در پایان الماسی گفت: کارهایی از جنس «ترور خاموش» بر اساس پرونده‌های واقعی است و شاید با مطالعه آنها سوالاتی که در مورد روابط نقش‌ها وجود دارد، از بین برود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

تناقض‌گویی اسبقیان در مورد انتصابات تنیس
مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون ها در حالی صحبت از استفاده از افراد متخصص در فدراسیون تنیس را کرده است که مدتی پیش یک کشتی‌گیر نایب رییس فدراسیون شد.
تصمیم گیری در مورد کادر برخواه- خورشیدی مشاور بانوان شد
کادر برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان دستخوش تغییر شده و قرار است در جلسه ای تکلیف کادر برخواه و برنامه های تیم ملی مشخص شود.
شکست رئال مادرید ۱۰ نفره در لالیگا- بارسلونا صدرنشین شد
رئال مادرید با شکست مقابل مایورکا صدر جدول را از دست داد و بارسلونا در این جایگاه قرار گرفت.
پیروزی یوونتوس در شب به یادماندنی رونالدو
یوونتوس در حالی به سختی توانست بولونیا را شکست دهد ‌که ستاره پرتغالی اش به رکورد ۷۰۱ گل رسید.
دوری ۶ هفته ای فلیکس از میادین
مهاجم اتلتیکو مادرید بیش از یک ماه نمی تواند برای تیمش به میدان برود.
اشتباه‌های ویلموتس در بازی با بحرین- بازی هجومی یا عوام فریبی؟
کارشناس فوتبال ایران می‌گوید استفاده از چند مهاجم در پست‌های غیر تخصصی، باعث هجومی بازی کردن تیم ملی نمی‌شود.
تاثیر پروژه‌های انتقال آب بر وقوع سیل
دغدغه بارش بیش از حد متعادل و احتمال وقوع سیل در حالی در ایران پررنگ شده است که کارشناسان بر این باورند که جریان‌های آبی رفتار طبیعی خود را خواهند داشت اما زمانی که دخالت عامل انسانی پدید می‌آید، این جریان‌های آبی می‌توانند ویرانگر و نابودکننده عمل کنند.
آب دریای خزر در فلات مرکزی قرار است به چه مصارفی برسد؟
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قرار است آب دریای خزر در فلات مرکزی کشور صرف مصارف شرب و صنعت شود. در حال حاضر نیز اختلافاتی بین محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و کارفرمای پروژه انتقال آب روی عمق برداشت وجود دارد.
کسب‌وکارهایی که با یک دکمه خاموش می‌شوند!
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به مشکلات کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات، گفت: زمانی که یک کسب‌وکار آی‌تی به مدت دو روز فیلتر می‌شود، کاربران اعتمادشان را از دست می‌دهند؛ یا در مواردی که سرور را خاموش می‌کنند، رتبه وب‌سایت در الکسا پایین می‌آید. البته با شرایط ایجادشده، دیگر یک قاضی یا مرجع نمی‌تواند به تنهایی حکم فیلترینگ بدهد و این‌ها نکات مثبتی است که از تعامل صنف و نهادها ایجاد شده است.
با ۷ میلیون موتورسیکلت فرسوده در خیابان‌ها چه کنیم؟
عضو هیات‌ رییسه کارگروه صنایع اسقاط از تردد بیش از هفت میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور خبر داد و با بیان این‌که اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده برای مراکز اسقاط صرفه اقتصادی ندارد،‌ از سازمان حفاظت محیط زیست خواست که علت ممنوعیت اسقاط موتورسیکلت در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران را اعلام کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تناقض‌گویی اسبقیان در مورد انتصابات تنیس
مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون ها در حالی صحبت از استفاده از افراد متخصص در فدراسیون تنیس را کرده است که مدتی پیش یک کشتی‌گیر نایب رییس فدراسیون شد.
تصمیم گیری در مورد کادر برخواه- خورشیدی مشاور بانوان شد
کادر برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان دستخوش تغییر شده و قرار است در جلسه ای تکلیف کادر برخواه و برنامه های تیم ملی مشخص شود.
شکست رئال مادرید ۱۰ نفره در لالیگا- بارسلونا صدرنشین شد
رئال مادرید با شکست مقابل مایورکا صدر جدول را از دست داد و بارسلونا در این جایگاه قرار گرفت.
پیروزی یوونتوس در شب به یادماندنی رونالدو
یوونتوس در حالی به سختی توانست بولونیا را شکست دهد ‌که ستاره پرتغالی اش به رکورد ۷۰۱ گل رسید.
اشتباه‌های ویلموتس در بازی با بحرین- بازی هجومی یا عوام فریبی؟
کارشناس فوتبال ایران می‌گوید استفاده از چند مهاجم در پست‌های غیر تخصصی، باعث هجومی بازی کردن تیم ملی نمی‌شود.
مرور فیلم‌های حسین یاری در شبکه نمایش
سکوت رسانه‌های غربی در برابر بزرگترین گردهمایی انسانی
رسانه‌ها نسبت به ادبیات فارسی بی‌اعتنا شده‌اند
فضای رسانه‌ای اربعین را جدی بگیریم
چرا نیویورک‌تایمز هنوز زنده است؟
مدیر پخش شبکه دو سیما درگذشت
پخش ۵۰ فیلم‌ در تعطیلات پایان هفته و اربعین
روایت پرس تی‌وی از اتحاد ادیان در راهپیمایی اربعین
دوبلور «پوآرو»: حذف صحنه‌ها کار ما را سخت می‌کند
برنامه‌های تلویزیون و سینما سطح‌بندی شوند