برای مردی که از پا نمی‌نشیند!

12:44 ۲۳۹ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 193 0
برای مردی که از پا نمی‌نشیند!

مگر می‌شود که نسل ما بازنشسته شود یا اصلا مگر روزنامه‌نگاری هم بازنشستگی دارد؛ صاحب این جملات بیش از ۳۰ سال است در رسانه قلم می‌زند و حال که «بازنشسته» شده نیز قصد کناره‌گیری از این عرصه را ندارد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، یونس شکرخواه، روزنامه‌نگار پیشکسوت و استاد علوم ارتباطات که اغلب با نام پدر روزنامه‌نگاری آنلاین ایران از او یاد می‌شود، چندی پیش بازنشسته شد؛ اگرچه بر این باور است که هنوز هم کارش تمام نشده است. شکرخواه مثل بسیاری از استادان روزنامه‌نگاری یکی از مهمترین اهدافش را انتقال تجربیات حرفه‌ای خود به نسل جوان می‌داند؛ نسل جوانی که به تعبیر او برخی از آنها تحریریه‌ها را با اتاق سوسمارها اشتباه گرفته‌اند و فکر می‌کنند می‌توانند با حذف روزنامه‌نگاران پیشکسوت خودشان به جایی برسند.

او نسل روزنامه‌نگاران هم‌دوره خود را نسل حاصل جمع می‌داند؛ همان نسلی که علی‌اکبر قاضی‌زاده از آن با عنوان نسل دایناسورها یاد می‌کند و نام‌های آشنای زیادی را هم در دل خود جای داده است؛ از یونس شکرخواه و حسن نمکدوست و علی‌اکبر قاضی‌زاده گرفته تا حسین قندی، هادی خانکی، فریدون صدیقی، فرید قاسمی و بسیاری دیگر. 

شکرخواه درباره روزنامه‌نگاران هم‌نسل خود می‌گوید که نسل ما نسل حاصل جمع است و قدر هم را می‌دانیم. ما معلم‌هایی هستیم که همکلاسی داریم و نه شاگرد و هر لحظه می‌توانیم از هم بیاموزیم. برای ما انتقال قدرتی در کار نیست. این را بدانید که ما بازنشسته نمی‌شویم. سازمان‌ها اگر نمی‌خواهند، ما خودمان می‌توانیم تجربیاتمان را مدون کنیم؛ چراکه آموخته‌ایم روزنامه‌نگاری ما را می‌کشد، مگر آنکه با آن زندگی کنی!

برای مردی که از پا نمی‌نشیند!
از بالا سمت راست: سیدفرید قاسمی، فریدون صدیقی، یونس شکرخواه، علی‌اکبر قاضی‌زاده و زنده یاد حسین قندی

شکرخواه که امروز معتقد است «روزنامه‌نگاری سم شیرین است که ذره ذره می‌نشیند و آرام آرام می‌برد به یغما»، سال‌ها پیش به پیشنهاد یکی از دوستانش پا به این عرصه گذشت. او که پس از گرفتن مدرک سیکل راهی کشور هند شده بود، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور باز می‌گردد و تحصیلات خود را به شکل جدی تا مقطع دکتری ادامه می‌دهد.

البته در ابتدا حرفه معلمی را انتخاب کرد و اتفاقا با هادی خانیکی نیز همکار بود. سال ۶۰ به پیشنهاد خانیکی مقاله‌هایی را ترجمه و به روزنامه «اطلاعات» می‌فرستد و در واقع از همین زمان پا به حرفه روزنامه‌نگاری و دنیای رسانه می‌گذارد. سال ۶۱ نیز به روزنامه «کیهان» می‌رود و در بخش بین‌الملل این روزنامه مشغول به کار می‌شود و چندی بعد نیز دبیری این سرویس را برعهده می‌گیرد. البته فعالیت‌های روزنامه‌نگارانه او تنها محدود به این حوزه نبود و در بخش‌های دیگری نیز تجربه روزنامه‌نگاری دارد.

برای مردی که از پا نمی‌نشیند!
فریدون صدیقی و یونس شکرخواه

در این میان اما آنچه بیش از همه در کارنامه حرفه‌ای شکرخواه در تمام این سال‌های فعالیت روزنامه‌نگاری و دانشگاهی به چشم می‌خورد، تلاش او برای پیوند زدن روزنامه‌نگاری سنتی و آنلاین بوده است. حضور او در کنفرانس‌های بین‌المللی، نوشتن مقالات متعدد، سردبیری سایت «همشهری آنلاین» و نگارش کتاب‌های متعدد از جمله مهمترین فعالیت‌های او در این زمینه بوده است.

او همچنین در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و در مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها تدریس کرده و در حال حاضر عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران است. البته کلاس‌های خود را علاوه بر دانشکده، در فضای مجازی و در وبلاگ آموزشی خود نیز دنبال می‌کند. 

در کارنامه حرفه‌ای این روزنامه‌نگار، دبیری بخش بین‌الملل و عضویت در شورای تیتر کیهان (۱۳۷۷-۱۳۶۱)، عضویت در شورای علمی فصلنامه رسانه، ماهنامه تخصصی صنعت چاپ، فصلنامه پژوهش‌های ارتباطی، عضویت در شورای سردبیری کتاب هفته، سردبیری جام جم آنلاین (۱۳۸۴-۱۳۸۱) و سردبیری همشهری آنلاین (از سال ۱۳۹۸-۱۳۸۵) نیز به چشم می‌خورد.

برای مردی که از پا نمی‌نشیند!
شکرخواه یکی از کارهایی که جزو آرزوهایش بوده که بنویسد را گذاشتن نام مادر خود در میانه یک کتاب عنوان می کند

شکرخواه به سبب کتاب‌هایی که نوشته است، به عنوان یکی از ایده‌پردازان این حوزه و روزنامه‌نگاری تجربی و علمی شناخته می‌شود.

او چندی پیش درباره‌ی دغدغه‌های این روزهای خود به ایسنا گفته بود که کماکان تدریس را دارم و خیلی ترجیح می‌دهم اگر در خانه بنشینم، تجارب و خاطراتم را دوباره بنویسم؛ از محیط‌هایی که در آنجا بزرگ شدم، جاهایی که ترک کردم و محل‌هایی که به آنها پیوستم. تغییر فازی که از کار روزنامه‌نگاری چاپی به آنلاین دادم. دوباره‌ نگاهی به کتاب‌هایم بیندازم و خلاءهایی که داشته‌اند را پر کنم.

شکرخواه همچنین در توصیف فضای رسانه‌ای این روزهای کشور، اظهار کرده است: فضای رسانه ما از جهاتی جالب نیست. تلاش می‌شود اما یک مقدار از سوی مسوولان، مقامات و ... نسبت به رسانه‌ها کج‌فهمی وجود دارد و اینکه هر انتقادی را تهدید قلمداد می‌کنند. از طرف دیگر هم، سرتاسر دنیا به زبان فارسی حرف می‌زنند، هر چه هم می‌خواهند می‌گویند. ما بی‌توجه به حرف‌های آنها مانده‌ایم و انگار که کسی نمی‌شنود. آنها حرف می‌زنند و دست روزنامه‌نگار ما خیلی باز نیست که هم سوژه‌های خودش را تعقیب کند و هم بتواند آن فضای اطراف رسانه‌های ما که به مخاطب ما دسترسی کامل دارد را با وزن خودش نشان دهد.

این استاد روزنامه‌نگاری همچنین توصیه کرده که بهتر است رسانه‌ها گُر نگیرند و از صفت سازی پرهیز کنند و به قلب حقیقت بزنند. الان که روزنامه‌ها از سرعت رسانه‌های آنلاین عقب افتاده‌اند می‌توانند کمی سمت تحلیل و مکاشفه‌گری، تحقیق و پی‌گیری اخبار بروند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!
انتظارها برای آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر ایران به پایان خود نزدیک شده و به زودی مسابقات لیگ برتر از سر گرفته خواهد شد. با این حال مصاحبه وزیر بهداشت درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشورمان و تصور غلطی که مبنی بر پایان کرونا وجود دارد، نگرانی‌هایی را درباره برگزاری مسابقات به وجود آورده و هم‌چنان برخی از تیم‌ها خواهان تعطیلی کامل این فصل یا حداقل برگزاری آن در زمانی مناسب‌تر هستند. از طرفی وزیر بهداشت از برخی فشارها برای برگزاری لیگ خبر داد و درباره شیوع دوباره این بیماری اخطار داد.
مجوز برگزاری دیدارهای تدارکاتی صادر شد- تصمیم‌گیری درباره برگزاری لیگ تا ٢٥ خرداد
سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کرد که برگزاری دیدارهای تدارکاتی برای تیم‌های فوتبال منعی ندارد.
باشگاه بارسلونا: مسی آسیب ندیده است
باشگاه بارسلونا اعلام کرد مهاجم آرژانتینی مشکل جسمانی ندارد و می تواند در دیدار برابر مایورکا به میدان برود.
به دنبال طلای المپیک در مرغداری + عکس
فرانک استابلر قهرمان آلمانی کشتی فرنگی جهان، تمرینات آماده سازی خود را در مرغداری پدربزرگش انجام می‌دهد تا از روند آمادگی برای حضور قدرتمند در المپیک عقب نماند.
بازی دوستانه لیگ برتری‌ها با مجوز شفاهی؟
با وجود اینکه ستاد مقابله با کرونا در ورزش اعلام کرده تیم‌های فوتبال اجازه برگزاری بازی دوستانه ندارند اما برخی از این تیم‌ها مدعی‌اند که توانسته‌اند به صورت شفاهی مجوز بازی دریافت کنند.
تکذیب موافقت جوبا با درخواست مصر برای ایجاد پایگاه در مرزهایش با اتیوپی
وزارت خارجه سودان جنوبی با انتشار بیانیه‌ای به بحث و جنجال‌ها درباره موافقت با درخواست مصر برای ساخت یک پایگاه نظامی در نزدیکی مرزهایش با اتیوپی فیصله داده و آن را تکذیب کرد.
چین درباره تصمیم لندن برای اعطای تسهیلات مهاجرتی به مردم هنگ کنگ هشدار داد
دولت چین نسبت به تصمیم انگلیس در مورد احتمال اعطای شهروندی به ساکنان هنگ کنگ هشدار داده است.
جانسون خطاب به ترامپ: نژادپرستی در جوامع ما جایی ندارد
نخست وزیر انگلیس، پس از تظاهرات هزاران نفر در لندن که خواهان اجرای عدالت در پی مرگ یک سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا شدند، خطاب به دونالد ترامپ اظهار کرد: نژادپرستی در جوامع ما جایی ندارد.
ترامپ: به تحریم شی به دلیل مساله هنگ‌کنگ فکر نکرده‌ام
رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد ندارد شخص رئیس جمهوری چین را به خاطر تلاش‌های پکن برای اعمال قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ تحریم کند.
گاردین: ۲ فرزند مقام سابق امنیتی عربستان اولین قربانیان بن‌سلمان بودند
روزنامه گاردین انگلیس نوشت: دو فرزند سعد الجبری، نیروی امنیتی سابق سعودی که از مارس ناپدید شده‌اند اولین قربانیان عملیات پاکسازی محمد بن سلمان بعد از براندازی پسرعمویش و ولیعهد سابق یعنی محمد بن نایف بوده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال یک‌سال تمدید می‌شود
با تعویق جام جهانی فوتسال، فدراسیون فوتبال قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال را یکسال تمدید می‌کند.
فروش اینترنتی ˮداروˮ خوب است یا بد؟
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قوانین مربوط به فروش اینترنتی دارو از طریق داروخانه‌ها و یا فضای مجازی، توضیح داد.
۱۳ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کووید۱۹
بنابر اعلام متخصصان، بیماری کووید۱۹ همچنان بیماری است که اطلاعات نسبت به آن اندک است و اشخاص زیادی در سراسر جهان روزانه به آن مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند. در این میان توجه به برخی نکات در دوره نقاهت بیماری می‌تواند به کاهش سریع‌تر عوارض بیماری کمک کند. برخی از این نکات در حوزه تغذیه موثر خواهند بود.
پاسخ رایتل به خبر انتشار اطلاعات مشترکان
رایتل در خصوص موضوع انتشار اطلاعات پنج و نیم میلیون مشترک این اپراتور رایتل اعلام کرد اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است و حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات، توسط منشاء انسانی مربوط‌ به سال ۹۴ و پیش از آن است.
برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند
مراسم سی و یکمین سالگرد رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند، مرکز فرهنگی ثقلین و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) اروپا و مجمع اهل بیت (ع) هلند به صورت مجازی برگزار شد.
از سرگیری «طلاق» ابوالقاسم طالبی
دولت ترامپ فورا نژادپرستی و سرکوب رسانه را متوقف کند
راه‌اندازی اولین رادیوی حقوق بشر در تونس
مصر ۳ سریال امنیتی برای رمضان ۲۰۲۱ می‌سازد
۱۴ خرداد ۶۸ در مجلس خبرگان چه گذشت؟
پخش بیش از ۶۰ فیلم در روزهای پایانی هفته
راهیابی انیمیشن ایرانی به مرحله نهایی جشنواره فیلم کودک تایوان
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان شبکه چهار
نوباوه: شبکه خانگی به دست صدا و سیما مدیریت شود
اینستاگرام: در کنار سیاه‌پوست‌ها هستیم