در آینده هر کشوری از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را خواهد داشت

14:34 ۲۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 152 0
در آینده هر کشوری از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را خواهد داشت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در فضای جدید هر کشوری که جوانان تحصیلکرده بیشتری داشته باشد و از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را بدست خواهد گرفت.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آیین بازگشایی و نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی 99-98 دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز در دبیرستان پسرانه سما 1 مشهد مقدس برگزار شد، با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: امروز افتخار داریم که آغاز روز سال تحصیلی را در شهر مقدسی که پایتخت معنوی ایران اسلامی است در جمع دانش‌آموزان عزیز و آینده‌سازان کشور، گرامی بداریم.
وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: روز گذشته 31 شهریور بود که نماد آن حسین فهمیده است و می‌توان گام اول انقلاب اسلامی را ترکیبی از 31 شهریور و اول مهر دانست. نماد دفاع مقدس، جوانان و حتی دانش‌آموزان کشور هستند که تبدیل به نماد مقاومت شدند و اول مهر هم نماد ساختن و امید است.
دکتر طهرانچی با بیان اینکه امسال اولین سال تحصیلی در گام دوم انقلاب اسلامی است، گفت: در این گام نسبت به گام اول انقلاب، فضا بسیار پیچیده تر و سخت تر است. زمانی که گام اول انقلاب آغاز شد، دنیا دوقطبی بود و جنگ سرد بین غرب به رهبری آمریکا و شرق به رهبری شوروی سابق در جریان بود. در میان این ظلمت‌کده دوقطبی، مردمی با تاریخ بزرگ شعار استقلال سر دادند و فضایی ساختند که پس از چهل سال، همچنان پابرجاست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: فراموش نمی‌کنیم که در دوران جنگ تحمیلی غرب و شرق با هم متحد شدند به طوری که میراژ فرانسوی در آسمان و تانک شوروی روی زمین با هم به نبرد علیه انقلاب اسلامی آمدند. آن دوران گذشت و با فروپاشی شوروی که امام راحل و پیر فرزانه ما خبر از آن داده بود، دنیا فضای جدیدی به خود گرفت که در این فضا نقش اول را نیروی انسانی تحصیلکرده کشور ایفا می‌کند و اقتصاد «منبع ‌پایه» به اقتصاد «دانش بنیان» تغییر جهت داد. در این دوران، هر کشوری که جوانان تحصیلکرده بیشتری داشته باشد و از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را خواهد داشت. اما غرب برای آنکه سلطه خود را بر جهان ادامه دهد، طرحی نو درانداخته و کلیدواژه‌هایی همچون «جهان شبکه­‌ای»، «اینترنت» و «فضای مجازی» را برای ورود به عرصه تربیت دانش‌آموزان و جوانان ایجاد کرده است. غرب به این نتیجه رسیده که تا زمانی که در کشوری نظیر ایران جوانانی همچون حسین فهمیده‌ها تربیت می‌شوند، سیطره بر جهان میسر نیست.
وی افزود: غربی ها برای دستیابی به اهداف خود، تلاش و تدبیر کرده‌اند و گفتند که باید در تربیت جوانان در 21 سال اول زندگی، شریک شوند. در این دوران نوجوانان و جوانان در محیط خانه، مدرسه و دانشگاه تربیت می‌شوند و مفاهیمی همچون استقلال، هویت ملی، عشق به وطن و اعتقاد به اهل بیت (ع) در آنها رشد می‌کند. بنابراین تمرکز خود را روی این مقطع حساس گذاشته‌اند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز همه ما با حیله غربی‌ها مواجهیم و می‌بینیم که برای سرگرم کردن ما و شریک شدن در آموزش و تربیت جوانان چه برنامه‌هایی دارند، خاطرنشان کرد: عجیب است که غرب میلیاردها دلار برای برنامه‌هایی همچون اینستاگرام، تلگرام و... هزینه می‌کند، اما سؤال این است که این منابع از کجا و با چه هدفی تأمین می‌شود و غرب به دنبال چیست که امکان دسترسی به این اپلیکیشن‌ها را به صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهد.
دکتر طهرانچی تأکید کرد: هدف غرب این است که می‌خواهد شریک معلم و مدارس ما در آموزش و تربیت جوانان باشند و نظام تعلیم و تربیت ما را در خانه، مدرسه و دانشگاه در اختیار بگیرد تا جوانان ما دیگر به هویت ملی خود، دفاع از وطن و حسین فهمیده بودن افتخار نکنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این پرسش که غربی‌ها چه سرنوشتی بعد از فروپاشی هویتی جوانان برای ما تدارک دیده‌اند، باید گفت غرب در سوریه و یمن به میدان آمد تا مدرسه‌ها را ویران کند و کاش فقط به فضای مجازی بسنده می‌کردند اما داعش را بر مبنای فضای مجازی در سوریه توسعه دادند و به دست آن، آنچه از تاریخ چندهزارساله این سرزمین بر جای مانده بود را ویران کردند.
وی با تأکید بر اینکه تنها راه مقابله با برنامه‌های دشمن، "فرهنگ" ، "مدرسه" و "معلم" است، گفت: تنها جایی که می‌توانیم بر هویت ‌خود تأکید کنیم و نگذاریم غربی‌ها ما را در اختیار خودشان بگیرند، مدرسه است. مدرسه بر خانه و جامعه تأثیر می‌گذارد.
دکتر طهرانچی با اشاره به لزوم توجه به تربیت جوانان، به نامه 31 نهج‌البلاغه اشاره کرد و افزود: امیرالمؤمنین(ع) خطاب به امام حسن مجتبی(ع) می‌فرماید «دل جوان همچون زمین کشت‌نشده است و هرچه در آن افکنند می‌پذیرد، من نیز پیش از آنکه دلت سخت و خردت مشغول شود به ادب­آموزی­ات پرداختم تا با اندیشه استوار در کارها به امری روی آوری که مردمان کارآزموده‌تر از طلب و آزمودن آن بی‌نیاز ساخته‌اند».
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فرصت‌ها همچون ابر بهاری در گذر است و جوانان باید قدر جوانی خود را بدانند، خطاب به دانش‌آموزان تأکید کرد: این ایام هر روزش تکرارناشدنی است و غرب اگر ذهن و دل شما را به خود مشغول کند و از تعلیم و تربیت بازدارد، فردا آنها آقای جهان خواهند بود و شما را تبدیل به برده می‌کنند. بنابراین باید این لحظات را قدر بدانید و توجه داشته باشید که دشمنان برای استعمار و بهره‌کشی از ملت بزرگ ما تلاش‌های بسیاری می‌کنند و می‌خواهند هویت اجتماعی ما را مورد هدف قرار دهند، اما در طول تاریخ علیرغم حملات زیادی که به کشور ما وارد شد، فرهنگ اسلام و ایران چنان درخشید که توانست بر متجاوزان غالب شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی در پایان گفت: فرهنگ غنی ما به گونه‌ای است که توانست بر متعرضان به کشور فائق آید و آنها را متحول کند. زمانی که مغول‌ها به ایران حمله کردند و کتابخانه‌های ما را به آتش کشیدند، فرهنگ ما کاری کرد که گوهرشاد که یکی از افراد خاندان مغول بود، مسجدی در جوار حرم امام رضا(ع) بنا کرد. باید توجه داشته باشیم که کشور ما از آن سوی مرزها مورد هجمه‌های بزرگی قرار گرفته . بنابراین جوانان ما باید هشیار باشند، قدر خود را بدانند تا بتوانند آینده‌سازان کشور شوند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
تصویری متفاوت از صحن حرم امام حسین(ع)
حرم سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) همچنان مملو از عاشقان و شیعیان این حضرت از ملیت‌های مختلف است.
ارزش تفکر از دیدگاه امام علی (ع)
سخن گوهر بار امام علی (ع) درباره ارزش و گنجایش فکر را در اینجا بخوانید.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
«علیرضا خمسه» با دو نقش جدید در سینما
علیرضا خمسه بازیگر سینما و تلویزیون آخرین فعالیتهای سینمایی خود را تشریح کرد.
بدآموزی‌های ناتمام حشمت فردوس در «ستایش»
سریال «ستایش»در کنار همه آموزه ها و جذابیت‌هایش در قصه‌گویی و به رغم جذب مخاطب، گاهی اوقات ناخواسته مخاطبش را به مسیر اشتباه می‌برد.
سکانسی از سریال «ستایش» که در فضای مجازی جنجال به پاکرد- فیلم
این سکانسی از سریال ستایش است که حشمت فردوس سعی می کند دل خانم مورد علاقه اش را بدست بیاورد.
بازیگر مشهور ایرانی به کما رفت
ابراهیم آبادی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که در بیمارستان بستری است وضعیت جسمی وخیمی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
آن‌هایی که جونیور را به پرسپولیس آوردند باید محاکمه شوند
مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: افرادی که زمینه حضور مهاجم برزیلی در تیم پرسپولیس را فراهم کردند باید محاکمه شوند.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
انتخاب پیمانکار جدید دانشگاه علم و صنعت تا ۱۰ روز آینده
پیمانکار تغذیه دانشگاه علم‌ و صنعت تغییر کرد
پیام تسلیت عاملی به دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی
حرکت های دانشجویی، همیشه مبارک و تأثیرگذار است
استقبال خوب اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌ها از پیاده‌روی اربعین
رییس بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی منصوب شد
امکان جدید رادیو نمایش برای دانشجویان
دانشگاه تهران به نشریات دانشجویی امتیاز علمی می‌دهد
تقدیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دست اندرکاران بزرگداشت حماسه اربعین
نماینده وزارت علوم در کمیته تأمین بهینه نیازهای بازار کار مشخص شد