در آینده هر کشوری از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را خواهد داشت

14:34 ۱۵۰ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 289 0
در آینده هر کشوری از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را خواهد داشت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در فضای جدید هر کشوری که جوانان تحصیلکرده بیشتری داشته باشد و از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را بدست خواهد گرفت.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آیین بازگشایی و نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی 99-98 دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز در دبیرستان پسرانه سما 1 مشهد مقدس برگزار شد، با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: امروز افتخار داریم که آغاز روز سال تحصیلی را در شهر مقدسی که پایتخت معنوی ایران اسلامی است در جمع دانش‌آموزان عزیز و آینده‌سازان کشور، گرامی بداریم.
وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: روز گذشته 31 شهریور بود که نماد آن حسین فهمیده است و می‌توان گام اول انقلاب اسلامی را ترکیبی از 31 شهریور و اول مهر دانست. نماد دفاع مقدس، جوانان و حتی دانش‌آموزان کشور هستند که تبدیل به نماد مقاومت شدند و اول مهر هم نماد ساختن و امید است.
دکتر طهرانچی با بیان اینکه امسال اولین سال تحصیلی در گام دوم انقلاب اسلامی است، گفت: در این گام نسبت به گام اول انقلاب، فضا بسیار پیچیده تر و سخت تر است. زمانی که گام اول انقلاب آغاز شد، دنیا دوقطبی بود و جنگ سرد بین غرب به رهبری آمریکا و شرق به رهبری شوروی سابق در جریان بود. در میان این ظلمت‌کده دوقطبی، مردمی با تاریخ بزرگ شعار استقلال سر دادند و فضایی ساختند که پس از چهل سال، همچنان پابرجاست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: فراموش نمی‌کنیم که در دوران جنگ تحمیلی غرب و شرق با هم متحد شدند به طوری که میراژ فرانسوی در آسمان و تانک شوروی روی زمین با هم به نبرد علیه انقلاب اسلامی آمدند. آن دوران گذشت و با فروپاشی شوروی که امام راحل و پیر فرزانه ما خبر از آن داده بود، دنیا فضای جدیدی به خود گرفت که در این فضا نقش اول را نیروی انسانی تحصیلکرده کشور ایفا می‌کند و اقتصاد «منبع ‌پایه» به اقتصاد «دانش بنیان» تغییر جهت داد. در این دوران، هر کشوری که جوانان تحصیلکرده بیشتری داشته باشد و از دانش بهره‌برداری بیشتری کند، رهبری جهان را خواهد داشت. اما غرب برای آنکه سلطه خود را بر جهان ادامه دهد، طرحی نو درانداخته و کلیدواژه‌هایی همچون «جهان شبکه­‌ای»، «اینترنت» و «فضای مجازی» را برای ورود به عرصه تربیت دانش‌آموزان و جوانان ایجاد کرده است. غرب به این نتیجه رسیده که تا زمانی که در کشوری نظیر ایران جوانانی همچون حسین فهمیده‌ها تربیت می‌شوند، سیطره بر جهان میسر نیست.
وی افزود: غربی ها برای دستیابی به اهداف خود، تلاش و تدبیر کرده‌اند و گفتند که باید در تربیت جوانان در 21 سال اول زندگی، شریک شوند. در این دوران نوجوانان و جوانان در محیط خانه، مدرسه و دانشگاه تربیت می‌شوند و مفاهیمی همچون استقلال، هویت ملی، عشق به وطن و اعتقاد به اهل بیت (ع) در آنها رشد می‌کند. بنابراین تمرکز خود را روی این مقطع حساس گذاشته‌اند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز همه ما با حیله غربی‌ها مواجهیم و می‌بینیم که برای سرگرم کردن ما و شریک شدن در آموزش و تربیت جوانان چه برنامه‌هایی دارند، خاطرنشان کرد: عجیب است که غرب میلیاردها دلار برای برنامه‌هایی همچون اینستاگرام، تلگرام و... هزینه می‌کند، اما سؤال این است که این منابع از کجا و با چه هدفی تأمین می‌شود و غرب به دنبال چیست که امکان دسترسی به این اپلیکیشن‌ها را به صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهد.
دکتر طهرانچی تأکید کرد: هدف غرب این است که می‌خواهد شریک معلم و مدارس ما در آموزش و تربیت جوانان باشند و نظام تعلیم و تربیت ما را در خانه، مدرسه و دانشگاه در اختیار بگیرد تا جوانان ما دیگر به هویت ملی خود، دفاع از وطن و حسین فهمیده بودن افتخار نکنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این پرسش که غربی‌ها چه سرنوشتی بعد از فروپاشی هویتی جوانان برای ما تدارک دیده‌اند، باید گفت غرب در سوریه و یمن به میدان آمد تا مدرسه‌ها را ویران کند و کاش فقط به فضای مجازی بسنده می‌کردند اما داعش را بر مبنای فضای مجازی در سوریه توسعه دادند و به دست آن، آنچه از تاریخ چندهزارساله این سرزمین بر جای مانده بود را ویران کردند.
وی با تأکید بر اینکه تنها راه مقابله با برنامه‌های دشمن، "فرهنگ" ، "مدرسه" و "معلم" است، گفت: تنها جایی که می‌توانیم بر هویت ‌خود تأکید کنیم و نگذاریم غربی‌ها ما را در اختیار خودشان بگیرند، مدرسه است. مدرسه بر خانه و جامعه تأثیر می‌گذارد.
دکتر طهرانچی با اشاره به لزوم توجه به تربیت جوانان، به نامه 31 نهج‌البلاغه اشاره کرد و افزود: امیرالمؤمنین(ع) خطاب به امام حسن مجتبی(ع) می‌فرماید «دل جوان همچون زمین کشت‌نشده است و هرچه در آن افکنند می‌پذیرد، من نیز پیش از آنکه دلت سخت و خردت مشغول شود به ادب­آموزی­ات پرداختم تا با اندیشه استوار در کارها به امری روی آوری که مردمان کارآزموده‌تر از طلب و آزمودن آن بی‌نیاز ساخته‌اند».
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فرصت‌ها همچون ابر بهاری در گذر است و جوانان باید قدر جوانی خود را بدانند، خطاب به دانش‌آموزان تأکید کرد: این ایام هر روزش تکرارناشدنی است و غرب اگر ذهن و دل شما را به خود مشغول کند و از تعلیم و تربیت بازدارد، فردا آنها آقای جهان خواهند بود و شما را تبدیل به برده می‌کنند. بنابراین باید این لحظات را قدر بدانید و توجه داشته باشید که دشمنان برای استعمار و بهره‌کشی از ملت بزرگ ما تلاش‌های بسیاری می‌کنند و می‌خواهند هویت اجتماعی ما را مورد هدف قرار دهند، اما در طول تاریخ علیرغم حملات زیادی که به کشور ما وارد شد، فرهنگ اسلام و ایران چنان درخشید که توانست بر متجاوزان غالب شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی در پایان گفت: فرهنگ غنی ما به گونه‌ای است که توانست بر متعرضان به کشور فائق آید و آنها را متحول کند. زمانی که مغول‌ها به ایران حمله کردند و کتابخانه‌های ما را به آتش کشیدند، فرهنگ ما کاری کرد که گوهرشاد که یکی از افراد خاندان مغول بود، مسجدی در جوار حرم امام رضا(ع) بنا کرد. باید توجه داشته باشیم که کشور ما از آن سوی مرزها مورد هجمه‌های بزرگی قرار گرفته . بنابراین جوانان ما باید هشیار باشند، قدر خود را بدانند تا بتوانند آینده‌سازان کشور شوند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

برگزاری اردوی کمانداران ریکرو و کامپوند از چهارم اسفند
اردوی تیم‌های ملی ریکرو و کامپوند از چهارم اسفند آغاز می‌شود.
سلطانی‌فر: کل ورزش کشور برای حمایت از المپیکی‌ها بسیج شده است
وزیر ورزش و جوانان در حاشیه سفر استانی به کردستان در جمع خبرنگاران گفت: همه ما بسیج شده‌ایم تا ورزشکاران ایران در المپیک توکیو نتیجه مطلوب بگیرند و کاری جز این نداریم.
شاهین‌طبع: برای بازی‌های المپیک آماده‌ می‌شویم
سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران گفت: انتخابی کاپ آسیا فرصت خوبی است تا تیم ایران برای المپیک آماده شود، ما هم سعی می‌کنیم از این فرصت استفاده کنیم.
بازیکن تیم بسکتبال سوریه: هدف ما بردن عربستان است
ملی‌پوش تیم بسکتبال سوریه گفت: از باخت مقابل ایران ناامید نمی‌شویم و هدف ما بردن عربستان است.
سرمربی تیم بسکتبال سوریه: ایران یکی از بهترین تیم‌های آسیا است
سرمربی تیم ملی بسکتبال سوریه گفت: هدف ما از ابتدا بردن ایران نبود چون این تیم یکی از بهترین‌ تیم‌های آسیا است.
محمد بنا: کی‌روش چیزی به ما نداد و رفت
«بین مربیان تراز اول تاریخ فوتبال همیشه فرگوسن را ستایش کرده‌ام و کی‌روش را هم به‌عنوان یک مربی بزرگ و قاطع قبول دارم اما معتقدم بعد از ۷سال کار کردن در تیم ملی ایران چیزی به ما نداد و رفت. او نتوانست ما را قهرمان جام‌ ملت‌ها کند و صرفا ۲ دوره تیم ملی را به جام‌ جهانی برد. بهترین صعود ما به جام‌ جهانی در سال ۱۹۷۸ رقم خورد.»
مرکل: نژادپرستی و تنفر سم موجود در جامعه آلمان است
صدراعظم آلمان در واکنش به حمله تروریستی امروز (پنج‌شنبه) در شهر هانائوی این کشور گفت: نژادپرستی و تنفر سمی است که در جامعه ما وجود دارد.
بلومبرگ: ترکیه از آمریکا ˮپاتریوتˮ درخواست کرده است
خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع‌ ترکیه اعلام کرد،‌ کشورش از آمریکا سامانه‌های دفاع هوایی "پاتریوت" درخواست کرده است.
زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف حضرت معصومه(س) هستند-پیش‌بینی تمهیدات ویژه
روابط عمومی حرم مطهر حضرت معصومه(س) بیان کرد: زائران بدون هیچ مانعی در حال زیارت مضجع شریف حضرت معصومه(س) هستند.
تولید روزانه 1.5 میلیون ماسک در کشور
سید حسین صفوی، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: ۱۵ تولید کننده ماسک در کشور، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد ماسک تولید می کنند که پاسخگوی نیاز کشور است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5 تصمیم شهرداری تهران برای مقابله با کرونا ویروس
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران تصمیمات مدیران شهری در خصوص پیشگیری از شیوع کرونا ویروس را تشریح کرد.
فرمول آبی
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
هوآوی محصولات جدید خود را آنلاین معرفی می‌کند
کنگره جهانی موبایل در سال ۲۰۲۰ یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بود که جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا لغو شد و بسیاری از شرکت‌ها مانند هوآوی را در موقعیتی خاص قرارداد.
افزایش سهم درگاه پرداخت اینترنتی ایران کیش
افزایش سهم درگاه‌ها و پایانه‌های فروش بر اساس کشش بازار، رشد نقدینگی و سودآوری، از مجموعه اهدافی است که ایران کیش در سال آتی آن را دنبال می‌کند.
فینالیست شدن دو ژیمناستیک کار ایران در رقابت‌های جام جهانی ملبورن
دو ملی پوش ژیمناستیک ایران موفق شدند به مرحله فینال رقابت های جام جهانی استرالیا برسند.
نقش موثر دانشجویان در ارتقا سلامت جسمی و روانی جامعه
آخرین وضعیت ابلاغ آیین‌نامه‌ جدید انجمن‌های علمی دانشجویان
سبک زندگی اسلامی زن را محور خانواده و توسعه می‌داند
با مقاومت در برابر تحریم‌های سنگین می‌توان دریچه‌های جدیدی در دنیای امروز باز کرد
گروه‌های سیاسی دانشگاه‌ها و ساحت علم را بازیچه خود قرار داده‌اند
مطالبه دانشجویان از مجلس؛ از شفافیت آرا تا نیم‌نگاهی به مصالح دانشجو
دانشگاه‌ها روند برگزاری برنامه‌های انتخاباتی تشکل‌ها را تسهیل کنند
برگزاری اردوی راهیان نور با امتیاز فرهنگی برای اعضای هیئت علمی
تلاش دانشگاه علمی کاربردی برای تربیت نیروی آچار به دست
آغاز ثبت‌نام اعتکاف استادان دانشگاه‌های تهران