هدر رفت سالانه ۲۹۳ میلیارد متر مکعب بارش در کشور

14:11 ۱۵۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 386 0
هدر رفت سالانه ۲۹۳ میلیارد متر مکعب بارش در کشور

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: بر اساس آمار وزارت نیرو ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بارش سالانه در کشور داریم که از این مقدار ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بهره برداری می‌شود و بقیه بارش به صورت تبخیر یا هرزآب هدر می‌رود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، خسرو شهبازی در نشست خبری معاونت آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها که امروز در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، با اشاره به اینکه موضوع تغییر اقلیم بر کشور ما و سایر کشورها تاثیرگذار است، اظهار کرد: تغییر اقلیم به دو دلیل فعالیت‌های انسانی و تغییرات محیطی رخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه طی ۴۰ سال اخیر، ۱.۶ درجه سانتیگراد دمای کره زمین افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: گرمایش جهانی، تغییرات اقلیمی، پدیده گرد و غبار و... سبب شده است که کشورهای مختلف به سمت تهدید پیش بروند.
شهبازی با اشاره به اینکه خشکسالی و گرد و غبار سبب شده است که موضوع مهاجرت از مناطق کم‌آب و خشک به سمت مناطق دیگر اتفاق بیفتد، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده اگر تمام کشورها بتوانند پدیده گرد و غبار در کشور خودشان را کنترل کنند دمای کره زمین ۱.۵ درجه خنک‌تر می‌شود.
به گفته وی ما باید بتوانیم با پدیده خشکسالی سازگاری پیدا کنیم و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی کنیم.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها با تاکید بر اینکه یکی از پروژه‌های اساسی در بحث حفاظت آب و خاک پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری است، اظهارکرد: بر اساس آمار وزارت نیرو سالانه ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بارش سالانه در کشور داریم که از این مقدار بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بهره برداری می‌شود و بقیه بارش به‌صورت تبخیر یا هرزآب هدر می‌رود.
شهبازی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سازمان جنگل‌ها باید سالانه ۱۵ درصد کنترل روان‌آب داشته باشد که ۷.۵ درصد آن توسط عملیات آبخیزداری و ۷.۵ درصد دیگر باید با عملیات آبخوان‌داری محقق شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه به ازای هر هکتار آبخیزداری ۵۳۰ متر مکعب ذخیره‌سازی آب در آبخوان‌ها صورت می‌گیرد، تصریح کرد: از جمله مزایای دیگر آبخیزداری می‌توان به کنترل فرسایش خاک اشاره کرد. عمیات آبخیزداری می‌تواند بین ۳ تا ۹ تن از فرسایش خاک جلوگیری کند و ۱۰ درصد از تبخیر آب را کاهش دهد.
شهبازی با بیان اینکه افزایش «دبی» چشمه‌ها و قنات‌ها بین ۱.۵ تا ۳ برابر از دیگر مزایای آبخیزداری است، تصریح کرد: با اعتباراتی که از صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است، سال گذشته در ۷۹ درصد شهرستان‌های کشور در ۸۵۰ هزار هکتار در ۶۴۹ حوضه آبخیز عملیات آبخیزداری انجام شد.
ادامه دارد


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

باقرزاده: سابریست‌ها برای کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشیدند
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تیم سابر ایران برای رسیدن به کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشید و تا المپیک هر مسابقه ای بخواهند بروند حتما اعزام می‌کنیم.
همسر کوبی برایانت شکایت کرد
همسر کوبی برایانت از شرکت هوایی دارنده‌ هلیکوپتری که ماه گذشته به دلیل مه غلیظ دچار سانحه و موجب مرگ ستاره تیم لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش شد، شکایت کرد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
کرونا در جهان ورزش به روایت تصویر
ویروس کرونا روی جهان ورزش تاثیر گذاشته و موجب لغو بازی‌های زیادی شده است.
اظهارات تابش و انصاری فرد درباره لغو بازی سپاهان و پرسپولیس
مدیران باشگاه‌های پرسپولیس و سپاهان درباره برگزار نشدن بازی اخیر این دو تیم به اظهار نظر پرداختند.
حمله یک خودرو به مردم در آلمان ۳۰ مجروح برجای گذاشت
دست کم ۳۰ نفر در رژه کارناوالی در آلمان توسط یک خودرو زیر گرفته شدند و گزارش‌های محلی این اقدام را عمدی توصیف کرده‌اند.
اختصاص اتاق مجزا برای معتادان مشکوک به کرونا در مراکز درمان اعتیاد
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور تمهیدات این سازمان برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز درمان اعتیاد زیر نظر بهزیستی را تشریح کرد و گفت: مراجعین هنگام ورود به مرکز از نظر وجود علایم کرونا ویروس باید غربال شوند. افرادی که دارای علایم بیماری هستند نباید در مراکز توقف داشته و تنها می‌تواند خدمات را به صورت سرپایی دریافت کنند.
زباله‌های بیمارستان‌های دارای بیمار کرونا چگونه امحا می‌شود؟
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره نحوه امحاء زباله های عفونی در بیمارستان هایی که بیمار کرونایی دارند، توضیح داد.
شمار کشته شدگان ویروس کرونا در ایتالیا به ۵ نفر رسید
شیوع کرونا در خارج از چین گسترش یافته و ایتالیا که مرکز ویروس کرونا در اروپا شناخته شده است، شمار گشته شدگان ناشی از این ویروس را ۵ نفر اعلام کرد.
نماینده زاهدان: تقویت وحدت باید در اولویت مجلس یازدهم باشد
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دشمن قصد دارد با ایجاد تفرقه و اختلاف در کشور نفوذ کند و لذا حفظ و تقویت وحدت یکی از ضروریاتی است که باید در اولویت مجلس آتی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
باقرزاده: سابریست‌ها برای کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشیدند
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تیم سابر ایران برای رسیدن به کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشید و تا المپیک هر مسابقه ای بخواهند بروند حتما اعزام می‌کنیم.
همسر کوبی برایانت شکایت کرد
همسر کوبی برایانت از شرکت هوایی دارنده‌ هلیکوپتری که ماه گذشته به دلیل مه غلیظ دچار سانحه و موجب مرگ ستاره تیم لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش شد، شکایت کرد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
ارسال لایحه جدید محیط زیست دریایی خزر به مجلس
برف و باران کشور را فرا می گیرد
هشدار رییس هواشناسی نسبت به احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی در ۹ استان- شدت بارش‌ها مشابه عید است
ورود حق آبه به تالاب بین المللی هامون
فعالیت سامانه بارشی در کشور تا آخر هفته
هوای پایتخت امروز سالم است
توصیه‌هایی درباره نحوه دفع زباله‌های ویروسی
اطلاعیه هواشناسی برای بارش‌های پیش‌رو و احتمال آبگرفتگی معابر و بالا آمدن آب رودخانه‌ها
پیش‌بینی بارش‌های شدید برای استان مرکزی-احتمال وقوع سیلاب و بالا آمدن آب رودخانه‌ها
رد وجود بیماری نیوکاسل و آنفلوآنزا در پرندگان مهاجر بندرترکمن