"زبان اشاره حقی برای همه"

13:03 ۲۷ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 255 0
ˮزبان اشاره حقی برای همهˮ

افراد به طور معمول امکان برقراری "تعاملِ کلامی" با دیگران را حق مسلم‌شان فرض کرده و آن را بدیهی می‌پندارند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، این درحالیست که موانع حائز اهمیت موجود در برقراری ارتباط و تعامل به زبان اشاره، بسیاری از افراد ناشنوا را در برخورداری از این حق ابتدایی و تعاملات اساسی و پایه‌ای در زندگی محروم می‌کند.  
بیش از ۷۰ میلیون نفر از افراد ناشنوا در سراسر جهان برای ارتباط با محیط و افراد اطراف خود از زبان اشاره استفاده می‌کنند. زبان اشاره به آنان اجازه می‌دهد تا آموزش ببینند، کار کنند، به خدمات مورد نیاز خود دسترسی و در جوامع اطراف خود حضور داشته باشند.
سایت دیدبان حقوق بشر در این باره نوشت: کنوانسیون حقوق معلولین سازمان ملل از تمامی کشورها درخواست کرده تا استفاده از زبان اشاره را با این هدف که تمامی افراد معلول از حقوق برابر با افراد دیگر برخوردار باشند، بپذیرند، تسهیل کنند و بهبود دهند.
هرچند، تحقیقات دیدبان حقوق بشر در سراسر جهان نشان می‌دهد ناشنوایان اغلب در دسترسی به خدمات پایه‌ای محدودیت دارند. در هند و روسیه کمبود مترجمان زبان اشاره و اطلاعات به شکل‌های قابل دسترس، مانعی بر سر راه خدمات عمومی به حساب می‌آید. همچنین در این کشورها و برخی کشورهای دیگر موانع ارتباطی، دسترسی به خدمات و مراقبت‌های درمانی برای ناشنوایان را مختل می‌سازد.
مواردی از کودکان ناشنوا در نپال، چین و شمال اوگاندا گزارش شده که از حق تحصیل به زبان اشاره محروم شده‌اند. در برزیل، بسیاری از ناشنوایان عمر خود را در موسساتی می‌گذرانند که در این موسسات از برقراری ارتباط سازنده محروم هستند زیرا چگونگی برقراری ارتباط به زبان اشاره را آموزش ندیده‌اند.
دیدبان حقوق بشر با تاکید بر حق برابر تمامی افراد نسبت به دسترسی به اطلاعات، فرمت‌های متعددی را ارائه کرده که دسترسی افراد به خدمات و اطلاعات ممکن شود.
بیست و سوم سپتامبر روز بین‌المللی زبان‌های اشاره نامگذاری و شعار امسال نیز تحت عنوان "زبان اشاره حق همه افراد" انتخاب شده‌ است.
بنابر گزارش فدراسیون جهانی ناشنوایان، حدود ۷۲ میلیون نفر در جهان ناشنوا هستند که بیش از ۸۰ درصد آنان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. در مجموع، آنان از بیش از ۳۰۰ زبان اشاره مختلف بهره می‌برند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رزمنده‌ای که با اذان 19 نفر را اسیر کرد!
این روزها «زهره هادی» خادم زائران اربعین در مسیر نجف به کربلاست. کسوت خادمی در پیاده‌روی اربعین چند سالی است قواره‌اش شده و الحق که پا جای پای برادرش «ابراهیم» گذاشته است.
رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از نگاه «مجید قناد»
مجری برنامه‌های کودک و نوجوان گفت: طرح‌های بسیاری برای تولید و ساخت کار کودک و نوجوان دارم، اما تلویزیون این روز‌ها با همراهی اسپانسر، برنامه تولید می‌کند و ما هم اسپانسری نداریم و منتظر اسپانسر هستیم.
کدام سلبریتی‌ها در حادثه یازدهم سپتامبر تا پای مرگ پیش رفتند؟
در این مطلب با برخی سلبریتی‌هایی که به دلایل مختلف از حادثه یازدهم سپتامبر دور مانده و مرگ را دور زدند آشنا خواهید شد.
قائل به محرمانه بودن دارایی‌ نماینده مجلس و خانواده‌اش نیستم
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به هیچ وجه دارایی خود و خانواده‌ام و نمایندگان را محرمانه ندانسته و به همکارانم در مجلس اعلام می‌کنم برای افزایش شفافیت با مردم صادق بوده و اموالشان را اعلام کنند.
چهل سال بحث؟
هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند.
کبریت نزن!
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می‌شود.
ناتو و نقشه نقطه جوش
مذاکره با غرب، جعبه ناگشوده‌ای نیست که بتوان از نو برای مردم کادوپیچ کرد. آقای روحانی شش سال قبل (و نیز سال ۹۲) این نسخه را به اجرا گذاشت و پاسخ آن را با توهین و عهدشکنی و دهن‌کجی اروپا و آمریکا گرفت.
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 28 مهر ماه
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۲۸ مهر ماه منتشر می‌شود.
مجلس کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل عیوب فراوان رد کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل ایراد زیاد رد کرد گفت: متاسفانه ۴ دولت نتوانستند لایحه‌ای جامع و مانع با سبک و سیاق علمی و منطقی به پارلمان بدهند.
رهبر انقلاب آخرین‌ بار چه‌ زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
پرداخت وام کارگشایی ۱۰ میلیونی توسط صندوق ولایت
شناسایی فوت شدگانی که از بهزیستی مستمری می‌گرفتند
تغییر تعرفه‌های روانشناسی و مشاوره در انتظار تایید هیات دولت
عضویت مصطفی سالاری در هیات رییسه اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی
خودرو و جاده‌ غیراستاندارد، از عوامل افزایش شمار مددجویان بهزیستی
روح بشردوستانۀ قوانین تأمین اجتماعی، دلیل گسترش جامعه تحت پوشش در ایران است
5000 دانشجو در کشور نابینا هستند
واکنش تشکل‌های جوانان کشورهای اسلامی به اتفاقات بازی ایران و بحرین
مفهوم «سلامت اجتماعی»؛ مهم اما در حاشیه
کشف ۸ تن مواد مخدر در مرزهای غربی ایران