جای خالی بخش خصوصی در لایحه قانون تجارت

11:47 ۲۷ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 186 0
جای خالی بخش خصوصی در لایحه قانون تجارت

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران معتقد است در لایحه قانون جدید تجارت نظر بخش خصوصی لحاظ نشده و این مسئله میزان کارآمدی قانون جدید را با ابهام مواجه کرده است.

ایسنا

بهرام شکوری در گفت‌وگو با ایسنا، تشریح کرد: یکی از مسائلی که امروز در فضای سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری کشور به چشم می‌خورد، عدم توجه به ماده ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در موارد متعدد است، قانونی که در آن دولت مکلف به نظرخواهی از اتاق‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در تدوین مقررات و آیین‌نامه‌ها شده است درحالیکه حقیقت امر طور دیگر رقم می‌خورد.
وی ادامه داد: روال کار در سال‌های گذشته این طور بوده که نظرخواهی از بخش خصوصی یا به صورت نمایشی اتفاق می‌افتد به طوری‌که در حوزه یک مسئله مهم که کار کارشناسی آن ممکن است از چند هفته تا چند ماه زمان‌بر باشد، ظرف مدت چند روز از بخش خصوصی نظرخواهی می‌شود و به‌سرعت نیز لازم‌الاجرا می‌شود یا کلاً نظری از بخش خصوصی گرفته نمی‌شود.
رییس کمیسیون صنایع معدنی اتاق ایران با بیان اینکه نپرسیدن نظر فعالان اقتصادی، می‌تواند برای بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران مشکل آفرین شود، اظهار کرد: گاهی این عدم توجه به بخش خصوصی، در اتخاذ سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها مربوط به یک حوزه است، مانند دستورالعمل‌های اعمال عوارض صادراتی بر مواد معدنی اما متاسفانه گاهی دامنه این بی‌توجهی و بی‌اعتنایی از شمول یک بخش مانند معدن نیز فراتر می‌رود و کل فعالین اقتصادی کشور را در بر می‌گیرد به طوریکه در نحوه بررسی لایحه قانون تجارت، شاهد اعتراض تمامی فعالان بخش‌های اقتصادی کشور به جای خالی بخش خصوصی در روند اصلاح این قانون هستیم.
شکوری با بیان اینکه تصویب ۳۰۰ ماده قانونی از قانون تجارت در کمتر از چند روز، موج عظیمی از نگرانی‌ها را برای فعالین اقتصادی کشور ایجاد کرده است، گفت: این درحالیست که قانون تجارت  به عنوان  قاعده حاکم بر روابط بازرگانان و اعمال تجاری کشور، مهمترین قانون در زمینه امور تجاری و امور مربوط به بازرگانان است و لازم است به منظور جلوگیری از مشکلاتی آتی و دوباره‌کاری در اصلاح قوانین، امروز با دقت و حساسیت  بیشتری به اصلاح این قانون مبادرت شود. متأسفانه یکی از ضعف‌های قانون‌گذاری کشور این است که معمولاً بعد از تصمیم‌گیری به دنبال اصلاح برمی‌آییم.
به گفته رییس کمیسیون صنایع معدنی اتاق ایران در صورت تداوم شرایط فعلی در تصویب قانون تجارت، به واسطه محدودیت‌ها و مقررات غیر منطبق بر فضای کسب و کار، مشکلات جدیدی برای فضای اقتصادی و تجاری کشور ایجاد می‌شود و زمینه‌ساز افزایش دخالت دولت و دیگر دستگاه‌ها در اقتصاد کشور خواهد شد. در واقع از آنجا که این قانون بیش از ۸۰ سال قدمت دارد، حداقل فعالان اقتصادی با کارکرد این قانون در فضای کسب و کار خود آشنا هستند و نظر آنها این است که به مراتب قانون قدیم، مشکلات کمتری را نسبت به یک قانون جدید و ناقص، رقم خواهد زد.
شکوری با بیان اینکه تردیدی در لزوم اصلاح قانون قدیمی تجارت وجود ندارد، تشریج کرد: قطعا ما به قانونی نیاز داریم که مباحث جدید تجارت را دربرگیرد اما اگر در تصویب این قانون، سرعت جایگزین دقت شود، تبعات آن برای اقتصاد کشور غیرقابل جبران خواهد بود به‌طوریکه نه تنها سرمایه‌گذاران خارجی را از ورود به بازار ایران سرد می‌کند بلکه سرمایه‌گذاران داخلی را نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد ساخت. به طور مثال در اصلاحیه این قانون بیش از حد به عرف استناد داده شده است که این مسئله برای فعالین اقتصادی  ابهام‌آفرین است و زمینه تعارضات جدی را بین گروه‌های اقتصادی ایجاد خواهد کرد.
وی با اشاره به آغاز روند اصلاح این قانون از ۱۵ ستل قبل، تاکید کرد: صرف زمان حتی یکساله در تصویب کارشناسانه این قانون، زمان قابل توجهی نخواهد بود به شرط آنکه این زمان صرف مطالعه و تعمیق در قانون تجارت شود. اکنون ۱۵ سال از شروع روند اصلاح این قانون می‌گذرد اما این طولانی شدن روند بررسی لایحه، به معنای بررسی دقیق‌تر غنای قانون نبوده و اصلاحیه قانون تجارت در شرایط مسکوت باقی مانده بود.
رییس کمیسیون صنایع معدنی اتاق ایران ادامه داد: از طرف دیگر تجارت یک مسئله بسیار تخصصی است، تا افراد در بطن موضوع نباشند و نسبت به آن آگاهی نداشته باشند، نمی‌توانند در رابطه با جزئیات آن نظر دهند. در نتیجه با صلاحیت‌ترین افراد در این زمینه، اعضای انجمن‌ها، تشکل‌ها و اتاق‌های بازرگانی هستند که با تکیه بر دانش و تجربه خود، می‌توانند گامی مثبت جهت کمک به دولت، مجلس و ملت بردارند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

غبارروبی خانه امیرالمؤمنین(ع) در کوفه توسط نیروهای شهرداری تهران
نماینده معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در شهرهای نجف و کوفه از غبارروبی خانه حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام در شهر کوفه خبر داد.
تأمین برخی ˮپارکینگ‌های تعهدیˮ محال بود
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران از ساخت پارکینگ در سه منطقه تهران خبر داد و گفت: از زمانی که فرآیند "پارکینگ‌های تعهدی" آغاز شد، تعهد دریافت‌شده از مالک برای ایجاد پارکینگ، به آینده موکول شد که در برخی موارد نیز تحقق این امر محال بود.
جان‌باختن رئیس عقیدتی ــ سیاسی پلیس راهور در تصادف
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی از جان‌باختن رئیس عقیدتی ــ سیاسی این پلیس در حادثه تصادف خبر داد.
کاریکاتور- وقتی ˮقولنامه‌ˮ اسناد رسمی را هم باطل می‌کند!
در کشورمان به‌راحتی می‌توان اسناد رسمی را به‌واسطه اسناد غیررسمی یا همان "قولنامه‌ای" ابطال کرد!! زیرا به‌خلاف همه دنیا، ملاک مالکیت، رسمی یا غیررسمی بودن اسناد نیست بلکه تاریخ انعقاد آن‌ها است!
گزارش حساب درآمد و هزینه 6 ماهه شهرداری تهران منتشر شد
خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران در بخش عملکرد حساب درآمد و هزینه مرداد و شهریورماه مبلغ یک هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان معادل ۶۲ درصد درآمد با ۳۸ درصد عدم تحقق را تحصیل کرده است.
امکان ثبت عکس و درج لوکیشن در سامانه 137 تا آذر ایجاد می‌شود
مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: امکان ثبت عکس و درج لوکیشن در سامانه ۱۳۷ در آذر ماه ایجاد خواهد شد.
برگزاری نخستین دوره هیئت مدیره مرکز وکلای تهران
رئیس بسیج مرکز وکلای قوه قضائیه با اشاره به برگزاری نخستین دوره هیئت مدیره مرکز وکلای تهران گفت: مشارکت حداکثری همکاران منشاء برکات زیادی از قبیل پیگیری امور مربوط به بیمه و بازنشستگان وکلا، تلاش در جهت حفظ شئونات وکلا خواهد شد.
درمان سیروز کبدی با سلول‌‌درمانی
به‌تازگی یک آزمایش بالینی برای ارزیابی امنیت سلول‌درمانی سیروز کبدی صورت گرفته که موفقیت‌آمیز بوده و امکان درمان این بیماری را با سلول‌درمانی فراهم کرد.
وزیر نیرو: بارش‌های پاییز نرمال و فراگیر است- صادرات انرژی به عراق رکورد زد
وزیر نیرو گفت: تا پایان آذر بارش‌های طبیعی و فراگیر خواهیم داشت.
دستگیری فردی با فرار مالیاتی 94 میلیاردی در کرج
فرمانده انتظامی استان البرز از بازداشت فردی خبر داد که با تاسیس و ثبت شرکتهای صوری و تجاری، اقدام به فرار مالیاتی ۹۴ میلیارد ریالی کرده بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
بیشترین شکایت مردم از تقلب و گران‌فروشی است
سقف قیمت ۱۴ فرآورده‌ لبنی تعیین شد
وقتی خودروسازان برخی قطعات و آپشن‌ها را حذف می‌کنند!
کسری موسسات مالی نباید از جیب مردم پرداخت شود
مرزبانی مانع ورود کامیون‌ها به مرز میلک می‌شود
جریمه ۸۰ میلیون دلاری یک خودروساز به‌علت مصرف سوخت بالا
کسب‌وکارهایی که با یک دکمه خاموش می‌شوند!
با ۷ میلیون موتورسیکلت فرسوده در خیابان‌ها چه کنیم؟
بازار طلا منتظر هجوم فروشندگان
قیمت چای داخلی کاهش یافت