جای خالی بخش خصوصی در لایحه قانون تجارت

11:47 ۱۴۹ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 371 0
جای خالی بخش خصوصی در لایحه قانون تجارت

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران معتقد است در لایحه قانون جدید تجارت نظر بخش خصوصی لحاظ نشده و این مسئله میزان کارآمدی قانون جدید را با ابهام مواجه کرده است.

ایسنا

بهرام شکوری در گفت‌وگو با ایسنا، تشریح کرد: یکی از مسائلی که امروز در فضای سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری کشور به چشم می‌خورد، عدم توجه به ماده ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در موارد متعدد است، قانونی که در آن دولت مکلف به نظرخواهی از اتاق‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در تدوین مقررات و آیین‌نامه‌ها شده است درحالیکه حقیقت امر طور دیگر رقم می‌خورد.
وی ادامه داد: روال کار در سال‌های گذشته این طور بوده که نظرخواهی از بخش خصوصی یا به صورت نمایشی اتفاق می‌افتد به طوری‌که در حوزه یک مسئله مهم که کار کارشناسی آن ممکن است از چند هفته تا چند ماه زمان‌بر باشد، ظرف مدت چند روز از بخش خصوصی نظرخواهی می‌شود و به‌سرعت نیز لازم‌الاجرا می‌شود یا کلاً نظری از بخش خصوصی گرفته نمی‌شود.
رییس کمیسیون صنایع معدنی اتاق ایران با بیان اینکه نپرسیدن نظر فعالان اقتصادی، می‌تواند برای بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران مشکل آفرین شود، اظهار کرد: گاهی این عدم توجه به بخش خصوصی، در اتخاذ سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها مربوط به یک حوزه است، مانند دستورالعمل‌های اعمال عوارض صادراتی بر مواد معدنی اما متاسفانه گاهی دامنه این بی‌توجهی و بی‌اعتنایی از شمول یک بخش مانند معدن نیز فراتر می‌رود و کل فعالین اقتصادی کشور را در بر می‌گیرد به طوریکه در نحوه بررسی لایحه قانون تجارت، شاهد اعتراض تمامی فعالان بخش‌های اقتصادی کشور به جای خالی بخش خصوصی در روند اصلاح این قانون هستیم.
شکوری با بیان اینکه تصویب ۳۰۰ ماده قانونی از قانون تجارت در کمتر از چند روز، موج عظیمی از نگرانی‌ها را برای فعالین اقتصادی کشور ایجاد کرده است، گفت: این درحالیست که قانون تجارت  به عنوان  قاعده حاکم بر روابط بازرگانان و اعمال تجاری کشور، مهمترین قانون در زمینه امور تجاری و امور مربوط به بازرگانان است و لازم است به منظور جلوگیری از مشکلاتی آتی و دوباره‌کاری در اصلاح قوانین، امروز با دقت و حساسیت  بیشتری به اصلاح این قانون مبادرت شود. متأسفانه یکی از ضعف‌های قانون‌گذاری کشور این است که معمولاً بعد از تصمیم‌گیری به دنبال اصلاح برمی‌آییم.
به گفته رییس کمیسیون صنایع معدنی اتاق ایران در صورت تداوم شرایط فعلی در تصویب قانون تجارت، به واسطه محدودیت‌ها و مقررات غیر منطبق بر فضای کسب و کار، مشکلات جدیدی برای فضای اقتصادی و تجاری کشور ایجاد می‌شود و زمینه‌ساز افزایش دخالت دولت و دیگر دستگاه‌ها در اقتصاد کشور خواهد شد. در واقع از آنجا که این قانون بیش از ۸۰ سال قدمت دارد، حداقل فعالان اقتصادی با کارکرد این قانون در فضای کسب و کار خود آشنا هستند و نظر آنها این است که به مراتب قانون قدیم، مشکلات کمتری را نسبت به یک قانون جدید و ناقص، رقم خواهد زد.
شکوری با بیان اینکه تردیدی در لزوم اصلاح قانون قدیمی تجارت وجود ندارد، تشریج کرد: قطعا ما به قانونی نیاز داریم که مباحث جدید تجارت را دربرگیرد اما اگر در تصویب این قانون، سرعت جایگزین دقت شود، تبعات آن برای اقتصاد کشور غیرقابل جبران خواهد بود به‌طوریکه نه تنها سرمایه‌گذاران خارجی را از ورود به بازار ایران سرد می‌کند بلکه سرمایه‌گذاران داخلی را نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد ساخت. به طور مثال در اصلاحیه این قانون بیش از حد به عرف استناد داده شده است که این مسئله برای فعالین اقتصادی  ابهام‌آفرین است و زمینه تعارضات جدی را بین گروه‌های اقتصادی ایجاد خواهد کرد.
وی با اشاره به آغاز روند اصلاح این قانون از ۱۵ ستل قبل، تاکید کرد: صرف زمان حتی یکساله در تصویب کارشناسانه این قانون، زمان قابل توجهی نخواهد بود به شرط آنکه این زمان صرف مطالعه و تعمیق در قانون تجارت شود. اکنون ۱۵ سال از شروع روند اصلاح این قانون می‌گذرد اما این طولانی شدن روند بررسی لایحه، به معنای بررسی دقیق‌تر غنای قانون نبوده و اصلاحیه قانون تجارت در شرایط مسکوت باقی مانده بود.
رییس کمیسیون صنایع معدنی اتاق ایران ادامه داد: از طرف دیگر تجارت یک مسئله بسیار تخصصی است، تا افراد در بطن موضوع نباشند و نسبت به آن آگاهی نداشته باشند، نمی‌توانند در رابطه با جزئیات آن نظر دهند. در نتیجه با صلاحیت‌ترین افراد در این زمینه، اعضای انجمن‌ها، تشکل‌ها و اتاق‌های بازرگانی هستند که با تکیه بر دانش و تجربه خود، می‌توانند گامی مثبت جهت کمک به دولت، مجلس و ملت بردارند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

تحریم‌های آمریکا قربانی جدید گرفت
آمریکا یک واحد از شرکت روس‌نفت روسیه را به دلیل حفظ روابط با شرکت دولتی PDVSA تحریم کرد.
کاهش سالانه صادرات نفت عربستان
صادرات نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ بر مبنای سالانه ۱۰.۷۵ درصد کاهش پیدا کرد.
مذاکرات روسیه با اوپک پلاس کماکان ادامه دارد
کرملین اعلام کرد که وزیر انرژی روسیه همچنان سرگرم مذاکره با اوپک و سایر متحدان غیراوپک خود درباره آینده پیمان جهانی تولید نفت است.
مانع اصلی بهبود قیمت نفت
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی اندکی رشد کرد اما روند افزایشی آن تحت تاثیر گسترش پیامدهای اقتصادی اپیدمی ویروس کرونا که در چین آغاز شده است، محدود شد.
نشست کارشناسی ˮتلفات پرندگان در میانکالهˮ برگزار می شود
انجمن علمی دانشجویی محیط زیست دانشگاه تهران با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی محیط زیست ایران نشست کارشناسی "تلفات پرندگان در میانکاله" را برگزار می کند.
ˮکاملیناˮ دومین گیاه روغنی پُراهمیت
در قالب پروژه سرباز نخبه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، لاین های امیدبخش پرعملکرد و باکیفیت گیاه دانه روغنی کاملینا منطبق با آب و هوای کرج شناسایی و معرفی شد.
تولید نانو وازلین‌هایی با خاصیت ضد اشعه فرابنفش
با توجه به آسیب‌های پرتو خورشید در مناطق گرمسیری برای پوست، اخیرا محققان یکی از شرکت‌های تعاونی فناور با استفاده از نانو اکسید روی وازلین‌هایی را به بازار معرفی کردند که علاوه بر خواص آنتی‌باکتریال، به عنوان یک ماده ضدپرتو فرابنفش عمل کرده و از پوست در برابر پرتوهای خورشید محافظت می‌کند.
کشاورزی سنتی دیگر مقرون به صرفه نیست
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میبد با اشاره به شرایط کم‌آبی و افزایش هزینه‌های کشاورزی به ویژه در این شهرستان، کشاورزی سنتی را دیگر مقرون به صرفه ندانست و تغییر روش‌های کشاورزی اعم از بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری، استفاده از سایبان در باغات و سوق دادن کشاورزی به کشت‌های گلخانه‌ای را به توصیه کرد.
قیمت طلای جهانی رکورد جدیدی زد
قیمت طلا پس از این که روز گذشته تحت تاثیر نگرانی‌ها پیرامون اپیدمی ویروس کرونا از مرز ۱۶۰۰ دلار عبور کرد، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی بالای این مرز ماند.
انحصاری در تولید خودپرداز نیست
مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از کاهش ۴۰ درصدی واردات خودپرداز در سال گذشته خبر داد و تاکید کرد که در بخش واردات و تولید دستگاه‌های پرداخت الکترونیکی انحصاری وجود ندارد که مانع گسترش تولید داخل در این بخش شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کدام کشورها بیشترین تعداد نماینده زن در مجلس را دارند؟
یکی از معدود مواردی که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را در جریان سخنرانی اخیر رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، دونالد ترامپ در اتحادیه اروپا گرد هم آورد، جشن گرفتن رکورد تعداد نمایندگان زن در کنگره ایالات‌متحده بود. 102 زن در انتخابات میان‌دوره 2018 به مجلس نمایندگان راه یافتند و 23.5 درصد از 435 کرسی نمایندگی را از آن خود کردند.
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
یک جرم‌شناس و استاد دانشگاه نسبت به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس بویژه در مورد مرتکبان جرایم سازمان‌یافته علیه میراث فرهنگی و آثار تاریخی هشدار داد.
تسویه حساب مسلحانه در خیابان
مرد مسلح که یک ماه قبل به خاطر اختلاف مالی با شریک قاچاقچی خود او را با شلیک گلوله مجروح کرده بود در مخفیگاهش دستگیر شد.
با فیلم های اکران نوروز 99 آشنا شوید
هر سال اکران نوروز برای سازمان سینمایی و صاحبان آثار از اهمیت زیادی برخوردار است.
بانوان خوشبخت از منظر امام صادق(ع)
حدیث امام صادق (ع) درباره فضیلت همسرداری بانوان و تکریم مردان را اینجا بخوانید.
نشست کارشناسی ˮتلفات پرندگان در میانکالهˮ برگزار می شود
ˮکاملیناˮ دومین گیاه روغنی پُراهمیت
تولید نانو وازلین‌هایی با خاصیت ضد اشعه فرابنفش
کشاورزی سنتی دیگر مقرون به صرفه نیست
قیمت طلای جهانی رکورد جدیدی زد
انحصاری در تولید خودپرداز نیست
منتظر نخستین خودروی برقی کادیلاک باشید
دریا؛ آب و نان و آتش
پیاز ارزان می‌شود
مشتریان آذویکو همچنان در انتظار خودرو