نتایج آزمون‌ کیفیت بنزین امیدوارانه است- میانگین گوگرد؛ ۲۴.۹ پی‌پی‌ام

11:40 ۲۹ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 140 0
نتایج آزمون‌ کیفیت بنزین امیدوارانه است- میانگین گوگرد؛ ۲۴.۹ پی‌پی‌ام

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران نتایج آزمون‌های کیفیت بنزین را امیدوارانه توصیف و اعلام کرد که در نیمه اول سال جاری میانگین میزان گوگرد در بنزین به ۲۴.۹ پی پی ام رسیده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، امروز (دوشنبه) نشست خبری وحید مرندی مقدم درباره کیفیت بنزین برگزار شد.
وی اظهار کرد: براساس مصوبه هیئت دولت در تاریخ ۱۲/۲/۱۳۹۶ قرار بود تا پایان تاریخ ۱/۴/۱۳۹۶ در ۱۵ کلان شهر بنزین با کیفیت یورو ۴ توزیع شود. در اقدام دوم نیز قرار بود که تا تاریخ ۱/۱/۱۳۹۷ میزان توزیع بنزین یورو چهار ۶۰ درصد جمعیت کشور را پوشش دهد.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه این میزان از ۱/۱/۱۳۹۸ به ۸۰ درصد جمعیت ارتقاء یافته است، گفت: تا ۱/۱/۱۴۰۰ تمام بنزین کشور براساس استاندارد یورو ۴ توزیع خواهد شد.
به گفته مرندی مقدم، در استاندارد جدید بنزین از سال ۸۷ که استانداردهای جدید کیفیت بنزین بالا رفت، میزان گوگرد بنزین از ۳۰۰ گرم در لیتر به ۵۰ گرم و میزان سرب به صفر و بنزن نیز به یک رسیده است.
نتایج آزمون‌های کیفیت بنزین امیدوارانه است وی در ادامه نتایج آزمون‌های کیفیت بنزین را امیدوارانه توصیف کرد و گفت: میانگین گوگرد در بنزین استان تهران در سال ۹۳ نزدیک ۵۰ پی پی ام، در سال ۹۴ حدود ۴۲ پی پی ام، در سال ۹۵ معادل ۳۲ پی پی ام بود، اما در سال ۹۶ به دلیل مشکل پالایشگاه شازند، گوگرد بنزین به ۶۹ پی پی ام رسید و در سال ۹۷ مجددا کاهش یافت و به ۳۴ پی پی ام رسید. در نیمه اول سال جاری نیز میانگین میزان گوگرد در بنزین به ۲۴.۹ پی پی ام رسیده است.
به گفته این مقام مسئول میانگین گوگرد در بنزین کشور نیز در سال ۹۳ نزدیک ۱۹۲‌.۴ پی پی ام، در سال ۹۴ حدود ۵۸ پی پی ام، در سال ۹۵ معادل ۴۸ پی پی ام، در سال ۹۶ حدود ۶۰ پی پی ام و در سال ۹۷ معادل ۴۷ پی پی ام بوده است.
وی افزود: سال گذشته درصد حجمی بنزن در تهران مطابق استاندارد بوده و با وجود اینکه حد مجاز سرب ۰.۵۶ گرم بر لیتر در نظر گرفته شده، آزمون‌های سال گذشته نشان می‌دهد که میزان این ماده در بنزین پنج هزار گرم بر لیتر بوده است.
احتمال کاهش حد مجاز گوگرد در استاندارد بنزین مرندی مقدم در ادامه از احتمال تجدیدنظر درباره حد مجاز گوگرد در بنزین خبر داد و تصریح کرد: حد مجاز آلاینده‌ها در سوخت باید با شیبی تغییر کند که پالایشگاه‌های کشور نیز بتوانند خود را با آن مطابقت دهند.
این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد که برای کاهش آلاینده‌های بنزین تنها ارتقاء کیفیت سوخت کافی نیست و خودروها نیز باید تغییر کنند.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در ادامه از اظهارنظر درباره درخواست شرکت‌ خودروساز ایران‌خودرو دیزل مبنی بر حذف فیلتر دوده خودداری کرد و گفت که این مسئله در حیطه مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست است.
درخواست سازمان ملی استاندارد از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران برای ارائه جزئیات آزمایش کیفیت سوخت به گزارش ایسنا، طبق گزارشی که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هفته گذشته منتشر کرد، غلظت گوگرد در تمام نمونه‌ها - شامل بنزین معمولی و سوپر - فراتر از حد مجاز اعلام شد.
در این رابطه مرندی مقدم از ارسال نامه‌ای از سوی سازمان ملی استاندارد به شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خبر داد که در آن خواسته شده این شرکت به چند سوال پاسخ دهد.
به گفته وی، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران باید اعلام کند که نمونه‌ها براساس کدام استاندارد و در کدام آزمایشگاه بررسی شدند و روش نمونه‌برداری و حمل نمونه‌ها چگونه بوده است؛ چرا که این فاکتورها بر نتیجه آزمایش تاثیرگذار است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد که بعد از بررسی موضوعات گفته شده نتایج آن به اطلاع عموم خواهد رسید.
وی افزود: در این گزارش میزان گوگرد بنزین بیشتر از گازوئیل اعلام شده که باید برعکس باشد، اما تا نهایی شدن نتایج از اظهارنظر فنی و قطعی در این باره خودداری می‌کنم.
مرندی مقدم با بیان اینکه طبق قانون اندازه‌گیری آلاینده‌های بنزین به عهده سازمان ملی استاندارد است، تصریح کرد: بهتر بود قبل از انتشار این گزارش نتایج آن از سوی سازمان ملی استاندارد نیز بررسی می‌شد.
۴ ماه تا پایان مهلت خودروسازان برای اجرای استانداردهای ۸۵‌گانه معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه ارتقاء استانداردهای ۵۵‌گانه خودرو به استانداردهای ۸۵‌گانه تا گام دوم پیش رفته، اظهار کرد: استاندارهای ۸۵‌گانه از ابتدای اجرای استانداردهای جدید برای خودروهای وارداتی لحاظ شده و خودروسازان داخلی نیز تا ۱/۱۰/۹۸ فرصت دارند گام سوم ارتقاء استانداردهای خودرو را نیز اجرا کنند.
وی همچنین از احتمال تمدید مهلت برای خودروسازان اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت که این مسئله در حیطه وظایف شورای عالی استاندارد است.
به گفته این مقام مسئول بیشترین مشکل اجرای استانداردهای ۸۵ گانه در خودروهای قدیمی است و خودروهای جدید این استانداردها را رعایت کردند و احتمالا گمانه‌زنی‌ها درباره حذف برخی خودروهای پرتیراژ نیز به همین مسئله مربوط می‌شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
تصویری متفاوت از صحن حرم امام حسین(ع)
حرم سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) همچنان مملو از عاشقان و شیعیان این حضرت از ملیت‌های مختلف است.
ارزش تفکر از دیدگاه امام علی (ع)
سخن گوهر بار امام علی (ع) درباره ارزش و گنجایش فکر را در اینجا بخوانید.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
«علیرضا خمسه» با دو نقش جدید در سینما
علیرضا خمسه بازیگر سینما و تلویزیون آخرین فعالیتهای سینمایی خود را تشریح کرد.
بدآموزی‌های ناتمام حشمت فردوس در «ستایش»
سریال «ستایش»در کنار همه آموزه ها و جذابیت‌هایش در قصه‌گویی و به رغم جذب مخاطب، گاهی اوقات ناخواسته مخاطبش را به مسیر اشتباه می‌برد.
سکانسی از سریال «ستایش» که در فضای مجازی جنجال به پاکرد- فیلم
این سکانسی از سریال ستایش است که حشمت فردوس سعی می کند دل خانم مورد علاقه اش را بدست بیاورد.
بازیگر مشهور ایرانی به کما رفت
ابراهیم آبادی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که در بیمارستان بستری است وضعیت جسمی وخیمی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
آن‌هایی که جونیور را به پرسپولیس آوردند باید محاکمه شوند
مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: افرادی که زمینه حضور مهاجم برزیلی در تیم پرسپولیس را فراهم کردند باید محاکمه شوند.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
مشتریان سایپا در دام بی‌تدبیری مدیران قبلی
لزوم افزایش سقف تسهیلات تامین مالی
بیشترین شکایت مردم از تقلب و گران‌فروشی است
سقف قیمت ۱۴ فرآورده‌ لبنی تعیین شد
وقتی خودروسازان برخی قطعات و آپشن‌ها را حذف می‌کنند!
کسری موسسات مالی نباید از جیب مردم پرداخت شود
مرزبانی مانع ورود کامیون‌ها به مرز میلک می‌شود
جریمه ۸۰ میلیون دلاری یک خودروساز به‌علت مصرف سوخت بالا
کسب‌وکارهایی که با یک دکمه خاموش می‌شوند!
با ۷ میلیون موتورسیکلت فرسوده در خیابان‌ها چه کنیم؟