گزارش ایسنا از ششمین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه مالی حافظ و یک شرکت کشاورزی

11:25 ۲۹ روز پیش ایسنا 183 0
گزارش ایسنا از ششمین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه مالی حافظ و یک شرکت کشاورزی

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان موسسه غیرمجاز حافظ و شرکت کشاورزی خوشه طلایی مهر ماندگار در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به مفسدان و اخلالگران اقتصادی برگزار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه، قاضی صلواتی از متهم پورانی خواست که با حضور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را بیان کند.
متهم پورانی با حضور در جایگاه گفت: آقای ارجمندی در تاریخ 20 فروردین ماه سال 96 از شرکت خارج شد. ایشان گفته است شرکت مشکل نقدینگی نداشته اما براساس ابلاغیه سازمان، مشخص می‌شود میزان مصارف نقدینگی شرکت‌ها که باید 65 درصد باشد رعایت نشده است.
این متهم افزود: در تاریخ ۹۳.۸.۱۶ اداره تعاون روستایی فعالیت شرکت را به رئیس گروه نظارت استان‌های غرب بانک مرکزی اعلان کرده و به این دلیل بانک مرکزی در جریان همه چیز بوده است و علت پلمب موسسه دادستانی بوده است.
وی گفت: اواخر سال ۹۵ با ارجمندی تفاهم نامه امضا کردیم و هیات مدیره قبلی از شرکت خارج شدند.
متهم پورانی اظهار کرد: درخواست حسابرسی از واحدهای اعتباری از طریق کارشناس رسمی را داریم.
وی افزود: تمامی کسانی که از خدمات واحدهای عمومی استفاده می‌کنند ابتدا باید با پرداخت 500 هزار ریال به عضویت شرکت در بیایند تا به عنوان سهامدار شناخته شوند. پس از آن مدیران شرکت هم موظف به افزایش سرمایه هستند.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که سهام جدید خریداری کردند باید در مجمع به تصویب برسد تا افزایش سرمایه هم صورت بگیرد. این افزایش سرمایه باعث افزایش تعداد سهام شرکت هم می‌شود که در طول سال دو یا سه بار این کار صورت می‌گیرد.
متهم پورانی ضمن اشاره به نحوه مدیریت شرکت بعد از واگذاری اظهار کرد: اینجانب به قصد ادغام و در جهت ساماندهی و به قصد احیا و بدون سوء نیت اقدام به فعالیت کردم. سپرده‌گذاری شکات نیز در این پرونده در زمان من انجام نشده است در دوره هیات مدیره قبلی بوده و من هیچ مالی را تحصیل نکردم.
این متهم با تاکید مجدد بر درخواست حسابرسی اطهار کرد: نیت ما اصلاح امور بوده است. در آن زمان آقای شهاب حسنی به عنوان مدیرعامل شرکت انتخاب شد. پس از آن آقای رشیدی را به عنوان مدیرعامل انتخاب کردیم که ساکن ایلام بود اما در ادامه ایشان حضور نیافتند و ما مجبور شدیم شخص دیگری را معرفی کنیم که آقای کرم حیدری به عنوان مدیرعامل انتخاب شد.
وی ادامه داد: ما زمانی که برای مدیریت کوتاه فعالیت خود برنامه‌ریزی می‌کردیم 12 طرح توسعه‌ای را برای دوره ۵ ساله در استان ایلام پیش‌بینی کردیم.
وی در خصوص اینکه مطرح شده خروج منابع صورت گرفته نیز گفت: مشخص نیست که این مساله توسط چه کسب، چه مقدار و چگونه بوده است.
متهم پورانی در ادامه این جلسه در خصوص جذب منابع انسانی جدید در موسسه اظهار کرد: پس از ورود ما به شرکت تمام کارکنان و کارمندان از خانواده بودند که با عدم همکاری آنها مواجه شدیم و همچنین آنها اطلاعات شعب را فاش می‌کردند و به این دلیل و برای خارج کردن جو خانوادگی مجبور شدیم افراد جدیدی را جذب و وارد مجموعه کنیم.
وی افزود: من با هزینه و ماشین شخصی خود به ایلام سفر می‌کردم و شاید در طول ۷ ماه تنها ۵ بار با پول شرکت بلیط هواپیما خریداری کردم و نه من و نه هیات مدیره هیچ حقوق و تسهیلاتی از شرکت دریافت نکرده‌ایم.
وی افزود: در مورد بلوار فرخزادی که گفته شد فروخته شده باید بگویم که  فروخته نشده است.
این متهم با ارایه پیشنهاداتی برای حل مشکلات، اظهار کرد: اعضای هیات مدیره قبلی شرکت همگی دارای اسم و رسم خوبی هستند و می‌توانیم به کمک آنها در مدت زمان کوتاهی مبلغ ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات را باز پرداخت کنیم.
متهم پورانی ضمن اشاره به سایر موسسات اعتباری بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰ موسسه اعتباری در سراسر کشور در حال فعالیت هستند و اگر نمی‌خواهیم برای آنها هم در آینده مشکل پیش بیاید بهتر است بانک مرکزی این موضوع را حل و فصل کند تا دیگر شاهد حضور مدیران سایر موسسات در اینجا نباشیم.
در ادامه این جلسه قاضی صلواتی صمن تفهیم اتهام به متهم  وحید ذکری زاده خواست که آخرین دفاعیات خود را بیان کند.
متهم ذکری زاده با حضور در جایگاه اظهار کرد: درباره موضوع کلاهبرداری ۷۳ میلیون تومانی با شکایت آقای مشفق باید بگویم که کلیه فاکتورهای صادره از سوی موسسه حافظ بوده و وجود عین اموال در شعب موجود و قابل تسلیم هستند و می‌توان با فروش آنها سپرده‌ها را تسویه حساب کرد.
همچنین قاضی صلواتی از متهمین کارگر و هوتن یوسفیان خواست که آخرین دفاعیات خود را بیان کنند که متهم کارگر حاضر نشد و متهم یوسفیان نیز لایحه دفاعیه خود را تقدیم دادگاه کرد.
سپس قاصی صلواتی از متهم غلامرضا ارجمندی خواست که با حصور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را مطرح کند.
متهم غلامرضا ارجمندی اظهار کرد: ما شرکت را با مجوز سازمان تعاون روستایی افتتاح کردیم و زمانی که پورانی سهام شرکت را خریداری کرد ما از شرکت خارج شدیم و دیگر هیچ اطلاعاتی از آن نداشتیم.
وی افزود: اینجانب بدون هیچ گونه سوء نیت و قصدی و بر اساس مجوز سازمان تعاون روستایی واحدهای اعتباری را تاسیس نمودیم.
این متهم با اشاره به اظهارات پورانی مبنی بر عدم نقدینگی در شرکت گفت: زمانی که پورانی مدیرت شرکت تعاونی را بر عهده گرفت بیش از ۲۰۰ میلیون تومان از شرکت خارج شده و در نتیجه شرکت نقدینگی داشته است.
در ادامه این جلسه قاضی صلواتی از نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی خواست که مطالب خود را بیان کند.
نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی اظهار کرد: شرکت تعاونی روستایی مجاز به فعالیت اعتباری با چارچوب مخصوص به خود است اما هیات مدیره شرکت هیچ گزارش قانونی به سازمان تعاونی روستایی ارائه نکرده‌ است و هیچ گزارشی از بازرسی قرائت و مشاهده نشد.
وی با اشاره به صحبت‌های وکیل مدافع متهمین در خصوص اینکه نزاع میان بانک مرکزی و سازمان تعاون روستایی منجر به تشکیل پرونده شده، گفت: وکیل متهمین می‌گوید سازمان تعاون روستایی با بانک مرکزی نزاع داشته اما باید بگویم که شما یا گزارش خلاف دارید و یا در جریان مکاتبات صورت گرفته نبوده‌اید و در راستای اجرای دستورالعمل‌ها و قانون عمل نکرده‌اید و اگر ادعای وجود نزاع میان این دو سازمان را دارید باید آن را به اثبات برسانید.
نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی دستگاه نظارتی نبوده و وظیفه دخالت با مجمع عمومی که به عنوان بالاترین رکن  شرکت تعاونی است، می‌باشد.
وی افزود: شرکت تعاونی روستایی شخصیت مستقل دارد و گزارش‌های حسابرسی را انجام می‌دهد و حسابرسی بر عهده سازمان تعاون روستایی بوده و اظهارات مبنی بر عدم حسابرسی صحت ندارند. از طریق اداره حسابرسی مشخص شد که مبلغ بسیاری از حساب شرکت خارج شده و به حساب موسسه حافظ واریز شده است.
نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی با بیان اینکه مسئولان شرکت همگی سوء نیت داشته‌اند گفت: به مسئولان اعلام شد که باید طبق آیین نامه‌ها عمل کنند اما آنها به این گونه عمل نکردند و طی سه گزارش محرمانه میان سازمان تعاون روستایی و مسئولان مربوطه عملکرد شرکت مورد بررسی قرار گرفت.
نماینده سازمان تعاونی روستایی در ادامه این جلسه گفت: نامه‌ای به آقای علی‌آبادی نوشته شد که در آن گزارشاتی نیز ارائه شد که بیشتر در مورد سود سهام بود. همچنین نامه محرمانه‌ای به استاندار ایلام نوشته شد که حساسیت سازمان تعاون روستایی را نشان می‌دهد و سازمان احساس خطر کرده بود که ممکن ایت این موضوع در استان‌های دیگر هم اتفاق بیفتد و با سایر استان‌ها مکاتبه کردند.
وی تصریح کرد: قرارداد منعقد شده بین پورانی و میرزابیگی به معنی خرید و فروش است و ما در قانون خرید و فروش شرکت را نداریم بلکه خرید و فروش سهام را داریم. متهمان می‌گویند ما اشراف نداشتیم اما شما چرا عملکرد خود را گزارش ندادید و این نشان می‌دهد که شما با سوء نیت وارد شدید. یعنی احساس مالکیت کردند و سرمایه و حق مردم را یک‌شبه به فروش رساندند. حجم معامله هم 850 میلیون تومان بوده است.
نماینده سازمان تعاونی روستایی با اشاره به صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده نوبت سوم این شرکت، گفت: سوال من این است که مجمع عمومی فوق‌العاده چه زمانی تشکیل می‌شود؟ براساس قانون این مجمع برای تغییر مواد اساسنامه و ادغام شرکت و یا انحلال شرکت تشیکل می‌شود اما موضوع این قرارداد که یک خرید و فروش بوده در کجای این سه مورد قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در مجمع عمومی فوق‌العاده باید سه‌چهارم اعضا حضور داشته باشند، اظهار کرد: شکل این مجمع قانونی است اما آقای پورانی گفت بنده به دلیل اینکه بومی ایلام نبودم رفت و آمدم سخت بود ولی تمام شرکت‌های تعاونی باید بومی باشند و یکی از شرایط این تعاونی‌ها بومی بودن است. علاوه بر آن، حوزه فعالیت هم مهم است.
نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی در پایان اظهاراتش از دادگاه خواست که هر مجرمی که از نام سازمان متبوعش سوء استفاده کرده و موجب بدبینی مردم شده‌اند را به مجازات برساند.
در ادامه این جلسه رسیدگی قاضی صلواتی از نماینده حقوقی بانک مرکزی خواست که توضیحات خود را بیان کند.
نماینده حقوقی بانک مرکزی اظهار کرد: کلیت اقدامات ارجمندی نشان می‌دهد که او در پوشش قانون اقدامات غیرقانونی خود را انجام می‌داده و در خصوص دریافت حق عضویت نیز اقدامی هلال قانون بوده است.
وی افزود: استعفانامه وی نیز بدون هیچ رضایت اعضا بوده است.
وی ادامه داد: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که تسهیلات به صورت صوری ثبت و با بهره بسیار پایین به اعضای خانواده آقای ارجمندی اعطا شده‌اند با توجه به اینکه نرخ وام برای سایر مشتریان ۳۰ درصد بوده اما وام‌هایی که به خانواده ارجمندی داده می‌شده با سود ۸ تا ۱۲ درصد بوده‌اند و ۱۱ میلیارد  از تسهیلات نیز بازپرداخت نشده است و بخشی از تسهیلات ارزان قیمت مجدد لا سود ۲۶ درصد سپرده گذاری شده که مصداق بارز سوء استفاده غیر قانونی است.
نماینده حقوقی بانک مرکزی با اشاره به برداشت‌های غیر قانونی اظهار کرد: آقای ارجمندی یک قطعه زمین خریداری کرده و در ازای وجه زمین دو میلیارد ریال از وجوه شرکت را در قالب تسهیلات به مالک زمین داده است.
سرانجام قاضی صلواتی ختم رسیدگی به این پرونده‌ را اعلام کرد و گفت: از متهمین می‌خواهیم که تا قبل از صدور حکم دادگاه نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب با شکات اقدام کنند.
  وی افزود: خط اعتباری ۱۰ میلیارد تومانی بر اساس مصوبه سران قوا از بیت المال پرداخت شده که ایت بدهی همچنان بر عهده متهمان است.
قاضی صلواتی خاطرنشان کرد: ظرف ۵ روز گذشته حدود ۴۰۰ میلیون تومان از وجوه تسهیلات اعطایی حافظ و مهر ماندگار اخذ و به حساب امانی دادگاه واریز شده که در زمان مقتضی با سپرده گذاران تسویه حساب می‌شود.
ادامه دارد...


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
تصویری متفاوت از صحن حرم امام حسین(ع)
حرم سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) همچنان مملو از عاشقان و شیعیان این حضرت از ملیت‌های مختلف است.
ارزش تفکر از دیدگاه امام علی (ع)
سخن گوهر بار امام علی (ع) درباره ارزش و گنجایش فکر را در اینجا بخوانید.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
«علیرضا خمسه» با دو نقش جدید در سینما
علیرضا خمسه بازیگر سینما و تلویزیون آخرین فعالیتهای سینمایی خود را تشریح کرد.
بدآموزی‌های ناتمام حشمت فردوس در «ستایش»
سریال «ستایش»در کنار همه آموزه ها و جذابیت‌هایش در قصه‌گویی و به رغم جذب مخاطب، گاهی اوقات ناخواسته مخاطبش را به مسیر اشتباه می‌برد.
سکانسی از سریال «ستایش» که در فضای مجازی جنجال به پاکرد- فیلم
این سکانسی از سریال ستایش است که حشمت فردوس سعی می کند دل خانم مورد علاقه اش را بدست بیاورد.
بازیگر مشهور ایرانی به کما رفت
ابراهیم آبادی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که در بیمارستان بستری است وضعیت جسمی وخیمی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
آن‌هایی که جونیور را به پرسپولیس آوردند باید محاکمه شوند
مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: افرادی که زمینه حضور مهاجم برزیلی در تیم پرسپولیس را فراهم کردند باید محاکمه شوند.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
یک منبع آگاه: حسین فریدون در زندان حاضر است
ادامه رسیدگی به اتهامات «شبنم نعمت‌زاده»
مظلومیت «کودکان ای بی» در ایران باید به گوش جهانیان برسد
کمک ستاد دیه به 1087 زندانی مهریه و نفقه- ۳۳۱۸ زندانی جرایم غیرعمد آزاد شدند
رهایی ۴ محکوم به قصاص
هم‌افزایی دستگاه قضایی و سپاه موجب انسداد گریزگاه‌های قاچاق می‌شود
سازش ۲۰ درصدی از پرونده های طلاق ارجاع شده هرمزگان در طرح مصلحین
تاکید یک استاد دانشگاه بر ضرورت تنقیح قوانین و مقررات قضایی
تاکید دادستان کرمانشاه بر پیگیری مطالبات عمومی توسط دستگاه‌های دولتی
حکم یک عضو شورای شهر ساری قطعی شد