تاکید جامعه اسلامی دانشجویان بر پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد

12:37 ۲۷ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 107 0
تاکید جامعه اسلامی دانشجویان بر  پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد

جامعه اسلامی دانشجویان در بیانیه ای با یادآوری اینکه رسالت جنبش دانشجویی مسلمان کشور مطالبه گری است، پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد از سازمان‌ها و نهادهای مختلف به‌ویژه قوه قضاییه را مهمترین مطالبه دانشجویان برشمرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، در بیانیه جامعه اسلامی دانشجویان به مناسبت آغاز سال تحصیلی آمده است : جوانان و نوجوانان عزیز، شاداب و پرنشاط کشور، پاره‌های دل ملت‌اند و در پرتو استعداد جوشان، تلاش بی‌وقفه‌ی علمی و ایمان و پاک‌دامنی، فردای شکوهمندِ ایرانِ مقتدر را رقم خواهند زد.
مقام معظم رهبری شروع سال تحصیلی با آغاز هفته دفاع مقدس، که یادآور رشادت‌ها و دلاوری‌های ایثارگران و رزمندگان عزیز ماست، مقارن شده و در ماه محرم، رنگ و بویی حسینی و عاشورایی نیز به خود گرفته است و این‌همه، رسالت و حرکت ما در نیل به اهداف حماسه حسینی،یعنی دانش‌آموزی و دانشجویی در مکتب انسان‌ساز و عزت بخش حسین(ع) ویارانش که به ما درس آزادگی، ظلم‌ستیزی، خودشناسی و خداشناسی دادند را سنگین‌تر می‌کند.
حال که آغاز سال تحصیلی جدید هم‌زمان‌شده با اتفاقات مثبت بسیاری که برکت راه دانشجویان در مسیر سخت و بعضاً دشوار علم‌آموزی در دانشگاه‌هااست، باید به جایگاه رفیع و وظایف مهم دانشجویان به‌عنوان بخشی از قشر فرهیخته جامعه توجه بسیار داشت.
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به‌عنوانبزرگ‌ترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی ضمن بررسی و مشورت با صاحب‌نظران بیانیه فوق را در آستانه سال تحصیلی 99-98 که در مقطعی ویژه از تاریخ انقلاب اسلامی می‌باشد خطاب به دانشجویان دغدغه مند، اساتید دانشگاه، مسئولان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها صادر می­نماید.
محورهایی که توجه به آن در آغاز مسیر بازگشایی دانشگاه‌ها برای دانشجویان ضروری است همراه با شرحی مختصر جهت فعال نمودن هرچه بیشتر ذهن‌های هوشیار جوانان در زیر توضیح داده خواهد شد.
1. علم‌آموزی؛ اولویت اصلی دانشجویان:
به فرموده حضرت آقا: حقیقتاً کشوری که دستش از علم تهی است، نمی­تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگی بشر و جریان امور زندگی این است. علم، عزت می­بخشد،ضرورت رسیدن به قله‌های علم آن‌هم توسط دانشجویان امروز و دانشمندان فردا برکسی پوشیده نیست و به‌وضوح در جهان جایگاه بالای علم و رسیدن به دستاوردهای حاصل از آن را در کشورهای درحال‌توسعه می‌بینیم.
متأسفانه زمانی که دولت‌ها نظام تعلیم و تربیت و آموزش عالی را منابعی صرفاً هزینه‌بر و بدون فایده در نظر بگیرند شاهد افول تمام‌قد کشور در بخش‌های مختلف بوده‌ایم. مصداق افول علمی کشوربین سال‌های 2015تا 2017 است.ایران در سال 2012 با رشد 13برابر متوسط جهانی در جایگاه علمی پیشتاز بود که اگر با همین سیستم به‌پیش می­‌رفتیم جایگاه شانزدهم جهان و اول منطقه امروز باید به رتبه‌های5 یا 6جهان می‌رسیدیم که هم‌اکنون این‌ چنین نیست.باید در نظر داشت که در سال‌های گذشته دانشگاه‌های کشور در مباحث پژوهشی افت قابل‌ توجه ای داشته‌اند که از دلایل عمده آن عدم توزیع درست بودجه است.
رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های پیاپی چه در دیدار نخبگان چه در دیدار ماه مبارک رمضان با دانشجویان به حفظ جایگاه علمی کشور تأکید و مسئولین را موظف به توجه ویژه به آن کرده‌اند. در اینجا درک درست دولت و مسئولین وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مسئله تولید علم و حمایت از دانشجویان پژوهشگر ضروری و راهبردی خواهد بود.
باید در نظر داشت جایگاه دانشگاه‌های مأموریت محور ازجمله دانشگاه‌های فرهنگیان،علوم قضایی و غیره برای تحقق این هدف با توجه به رسالت ویژه آن‌ها یعنی حضور در نظام تعلیم و تربیت و نظام قضایی کشور به جهت جریان سازی تأثیرات فراوانی در آینده بلندمدت کشور خواهد داشت.
2. جوانان محور تحقق تمدننوین اسلامی
رهبر انقلاب در بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند:«جوانان عزیز!دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما (ارواح انا فدا)است.نزدیک کنید»پیش‌ازاین در محور اول به‌ضرور تعلم‌ آموزی تأکید شد.اگر محور اول تحقق یابد و دانشجوی ما پیشتاز تولید علم در کشور باشد قدم‌های ابتدایی تحقق تمدن نوین اسلامی برداشته خواهد شد.جوانان مؤمن انقلابی که در جای‌جای بیانیه گام دوم مورد خطاب رهبر معظم انقلاب قرار گرفته‌اند،اگر مراحل خودسازی و پرورش چندبعدی شخصیت وجودی خود را در ارتباط با بدنه جامعه محقق سازند آنگاه فرصت قرار گرفتن در جایگاه‌های مدیریتی و جریان ساز در کشور را به دست آورده و ادامه مسیر تمدن سازی که هم‌اکنون در مرحله دولت اسلامی است را آغاز خواهد کرد.
البته باید در نظر داشت که تحقق تمدن اسلامی بدون تکمیل و تحقق تمام‌قد دولت اسلامی به سرانجام نخواهد رسید.دولت جوان حزب‌اللهی مورد تأکید امام خامنه‌ای همان حلقه مفقوده‌ای است که با شکل‌گیری آن در عرصه‌های عدالت،پیشرفت،آبادانی و در معنای کلی‌تر نظام اسلامی را محقق و زمینه تکمیل مراحل تمدن نوین اسلامی را فراهم خواهد کرد.
3. بصیرت افزایی، گام اول برای مؤذنان جامعه
زمانی که تاریخ بشر در دوره‌های مختلف را بررسی می­کنیم به‌وضوح تکرار اشتباهات که حاصل عدم درس گرفتن از گذشته است را می­بینیم.دانشگاه همیشهمبدأ تحولات و دانشجویان آغازگران روشنگری در جامعه بوده‌اندکه در همین ارتباط شهید تشکیلات، دکتر بهشتی فرموده‌اند:دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود.
زمانی که بیانیه گام دوم حضرت آقا را بررسی می‌نماییم نیک مشخص می‌گردد که بیانیه در 3کلان بخش یعنی نگاه به گذشته و سرگذشت 40ساله انقلاب اسلامی،وضعیت فعلی و دستاوردهای انقلاب اسلامی و نگاه به آینده و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما(عج)، آماده گردیده است.بیانیه گام دوم و صحبت‌های رهبری انقلاب اسلامی الگویی کامل به دانشجویان ارائه کرده است که مصداقی هویدا از وظیفه دانشجویان یعنی تسلط به گذشته،آگاه به زمان و تدبیر آینده است.
دانشجوی دغدغه مند در وهله اول وظیفه خودسازی را بر عهده دارد و سپس باید روشنگری و بصیرت افزایی را در ارتباط با اتفاقات کشور و مسائل پیشرو ابتدا در دانشگاه و سپس در عموم مردم انجام دهد.در اینجا نقش دانشجوی تشکیلاتی و جنبش دانشجویی به‌خوبی پدیدار می­گردد.از16 آذر سال 1332 و حمله به دانشگاه تهران که با زخمی و شهید شدن دانشجویان به جهت ایستادگی برای آرمان‌هایشان بود تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و در 40سال گذشته جنبش دانشجویی به‌خوبی پیشتاز بودن خود و درک درست و به هنگام مسائل کشور را که بعضاً با هزینه‌های گزاف برای دانشجویان روبه‌رو بوده،نشان داده است.
4. ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها و مشارکت در انتخابات
یکی از اتفاقات مهم در سال پیش رو برای دانشجویان انتخابات مجلس شورای اسلامی می­باشد؛این جمله حضرت امام (ره )که می­فرمایند: مجلس عصاره فضائل ملت است به‌خوبی می‌تواند ضرورت حضور دانشجویان درصحنه انتخابات و معرفی کاندیدای اصلح را مشخص نماید.
مجلس نمایندگان ملت در نظام اسلامی جایگاه رفیع قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن را بر عهده دارد.در دوره‌های مختلف به‌ویژه دوره فعلی مجلس، به‌خوبی دیده‌شده است که عدم انتخاب درست از سوی مردم و آگاه نبودن نمایندگان با وظایف خود در قانون اساسی وضعیت نا به سامان وبعضاً بحرانی برای کشور ایجاد خواهد کرد.
نقش دانشجوی تشکیلاتی ورود تمام‌قد به مسئله انتخابات و ایجاد فضای مطالبه گری از نمایندگان پیشین برای مشخص کردن عملکردها در حوزه‌های مختلف از مسائل کشوری تا مسائل حوزه انتخابیه است.وظیفه مهم‌تر و به‌مراتبراهبردی‌تر معرفی ویژگی‌های کاندید اصلح و تبیین آن بر اساس گفتمان حضرت آقا در میان عموم مردم می­باشد.ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه و شکل‌گیری گفتمان منطقی بین دانشجویان برای رسیدن به ویژگی‌های‌کاندیدای اصلح و درنهایت فرد اصلح راهبردی است که نقش مسئولین از ریاست دانشگاه و معاونت فرهنگی گرفته تا بعضاً استانداری و شورای تأمینکاملاً حمایتی و در جهت تحقق فرموده‌های رهبری نظام به جهت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برای رسیدن دانشجویان به گفتمان واحد است.برخوردهای سلبی،حزبی و بعضاً جناحی از سوی مسئولین دانشگاه‌ها و شورای تأمین استان تیشه برریشه جنبش دانشجویی مسلمان کشور است که سرانجامی جز انحراف دانشجویان از مسیر صحیح گفت‌وگو و حل اختلافات از طریق کرسی‌های آزاداندیشی به سمت درگیری‌های احساسی و بعضاًطرفداری‌های به‌دور از منطق نخواهد داشت.
البته پیش‌ازاین بارها چنین اتفاقی از سوی دولتی که مدعی آزاداندیشی است،اتفاق افتاده است،حکم بازداشت حسن عباسی،برخورد با انقلابیون و لغو مجوز برنامه‌های دانشگاهی مهر تأییدی است بر بی‌تدبیری‌های انجام‌گرفته که امید آن است چنین کوتاهی‌هایی بار دیگر در صحن دانشگاه رخ ندهد.
5. عدالت‌خواه و پیشتاز در مبارزه با فساد
چند صباحی است که در کشور افرادی تحت عنوان عدالت‌خواهی دست‌ به‌کارهایی می‌زنند که شأنیتگفتمان عدالت را زیر سؤال می‌برد.فریاد گفتمان عدالت با در نظر گرفتن امیال شخصی هرچند که مورد درستی باشد،ارزشی نخواهد داشت.
رهبری نظام در دیدار با جمعی دانشجویان در سال 1383 در ارتباط با گفتمان عدالت می‌فرمایند که گفتمان عدالت یک گفتمان اساسی است، همه‌چیز ماست،نیک مشخص است که عدالت چه جایگاه راهبردی در نظام اسلامی دارد که رهبری آن را همه‌چیزمی‌داند،باید در نظر داشت که عدالت در گفتمان حضرت آقا یعنی کم کردن فاصله بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه با فقر و تقسیم درست ثروت در اینجا مشخص می‌گردد که تعریف ما از عدالت غیر از تفکرات مارکسیسمی،سوسیالیسمی و حتی کمونیسم است.
رسالت جنبش دانشجویی مسلمان کشور مطالبه گری است که یکی از مهم‌ترین آن پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد از سازمان‌ها و نهادهای مختلف به‌ویژه قوه قضاییه به‌عنوان متولی اصلی مبارزه با فساد در کشور است.البته در دوره جدید ریاست قوه قضاییه شاهد اتفاقات مثبت و برخوردهای انقلابی در جهت قطع کردن دستان ناپاک از بیت‌المال مسلمین هستیم. در راه عدالت‌خواهی ضمن فریاد گفتمان عدالت در جامعه باید از مصداق‌های عجولانه و تهمت زدن‌هایبی‌پایه و اساس به اشخاص،سازمان‌ها و نهادهای مختلف جلوگیری کرد.باید به این درک برسیم که عدالت‌خواهی به معنای برخوردهای سلبی و سروصداهای صرف رسانه‌های به همراه بوقچی های داخلی و خارجی که به دنبال تأمین خوراک خبری هستند،نیست.
قوه قضاییه به‌عنوان بازوی عدالت جمهوری اسلامی باید کوتاه کردن دست ناپاکان را از بدنه خود آغاز نموده و در قوای دیگر ادامه دهد تا افکار عمومی شاهد مصونیت‌ها و قهر کردن‌های بی‌موردبه خاطر فلان مسئول دفتر و برادر فلان مقام مسئول نباشند.
در پایان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن دعوت از تمامی صاحب‌نظران، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن محورهای فوق آمادگی خود را برای آماده نمودن سندی راهبردی و کاملاً اجرایی برای تحقق بیانیه گام دوم و حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور اعلام می­دارد تا درنتیجه این تلاش‌ها، فرموده ولی امر مسلمین یعنی دولت جوان حزب‌اللهی به معنای واقعی و در بستر جامعه اسلامی تشکیل گردد و دست لیبرال‌ها و غرب دوستان از گُرده انقلاب کوتاه شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

رزمنده‌ای که با اذان 19 نفر را اسیر کرد!
این روزها «زهره هادی» خادم زائران اربعین در مسیر نجف به کربلاست. کسوت خادمی در پیاده‌روی اربعین چند سالی است قواره‌اش شده و الحق که پا جای پای برادرش «ابراهیم» گذاشته است.
رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از نگاه «مجید قناد»
مجری برنامه‌های کودک و نوجوان گفت: طرح‌های بسیاری برای تولید و ساخت کار کودک و نوجوان دارم، اما تلویزیون این روز‌ها با همراهی اسپانسر، برنامه تولید می‌کند و ما هم اسپانسری نداریم و منتظر اسپانسر هستیم.
کدام سلبریتی‌ها در حادثه یازدهم سپتامبر تا پای مرگ پیش رفتند؟
در این مطلب با برخی سلبریتی‌هایی که به دلایل مختلف از حادثه یازدهم سپتامبر دور مانده و مرگ را دور زدند آشنا خواهید شد.
قائل به محرمانه بودن دارایی‌ نماینده مجلس و خانواده‌اش نیستم
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به هیچ وجه دارایی خود و خانواده‌ام و نمایندگان را محرمانه ندانسته و به همکارانم در مجلس اعلام می‌کنم برای افزایش شفافیت با مردم صادق بوده و اموالشان را اعلام کنند.
چهل سال بحث؟
هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند.
کبریت نزن!
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می‌شود.
ناتو و نقشه نقطه جوش
مذاکره با غرب، جعبه ناگشوده‌ای نیست که بتوان از نو برای مردم کادوپیچ کرد. آقای روحانی شش سال قبل (و نیز سال ۹۲) این نسخه را به اجرا گذاشت و پاسخ آن را با توهین و عهدشکنی و دهن‌کجی اروپا و آمریکا گرفت.
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 28 مهر ماه
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۲۸ مهر ماه منتشر می‌شود.
مجلس کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل عیوب فراوان رد کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل ایراد زیاد رد کرد گفت: متاسفانه ۴ دولت نتوانستند لایحه‌ای جامع و مانع با سبک و سیاق علمی و منطقی به پارلمان بدهند.
رهبر انقلاب آخرین‌ بار چه‌ زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
اعتماد ملی در حال بررسی تعداد اصلاح‌طلبان آماده ورود به انتخابات است
انتخابات نمایندگان احزاب متقاضی در کمیسیون ماده ۱۰ برگزار می‌شود
آخرین فعالیت‌های انتخاباتی جمنا
دستگیری سرشبکه «آمدنیوز» موجب غافلگیری سرویس‌های اطلاعاتی استکباری شد
سلیمی: سرنوشت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به نظر رئیس مجلس بستگی دارد
علوی: با اصلاح ساختار اقتصادی نیازی به پرداخت یارانه نقدی وجود ندارد
کدام احزاب و جبهه‌ها برای انتخابات مجلس مجوز فعایت دارند؟
کواکبیان: شوراهای هماهنگی جبهه اصلاحات استان‌ها ساماندهی می‌شوند
آخرین آمار ورودی و خروجی زائران از مرزهای کشور
با ثابت ماندن در مسیر حق، کشور و دنیا اصلاح می‌شود