لزوم امضای تفاهم‌نامه سه جانبه برای میدان مشق

14:05 ۱۴۹ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 294 0
لزوم امضای تفاهم‌نامه سه جانبه برای میدان مشق

معاون میراث فرهنگی کشور می‌گوید: باید تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری تهران و وزارت امورخارجه برای میدان مشق امضا شود تا بتوانیم مصوبه سال ۱۳۸۲ را اجرائی کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، با وجود پیگیری‌های بیش از یک دهه رسانه‌ها برای اجرائی شدن مصوبه ۱۶ سال قبل هیات دولت برای تبدیل میدان مشق به محوطه‌ای تاریخی به عنوان مجموعه‌ی موزه‌های ملی در تهران، هردار تهران و وزیر امور خارجه تفاهم‌نامه‌ای را ظهر چهارشنبه ۲۷ شهریور در راستای توسعه مناسبات با وزارت امور خارجه امضا کردند که در قالبِ آن قرار شده تا «شهرداری تهران اقدامات مربوط به واگذاری ساختمانی از املاک شهرداری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در محدوده میدان مشق به وزارت خارجه را پیگیری کند. ضمن اینکه تکمیل احداث و مدیریت ساختمان خدماتی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه براساس طرح مورد توافق، از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
همچنین پیگیری اقدامات مربوط به احداث و بهره‌برداری ساختمانی با کاربری فرهنگی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه موسوم به  "خانه دیپلمات" و زمین شرقی آن، از دیگر موضوعات مورد پیگیری از سوی شهرداری تهران است.
طبق این تفاهم‌نامه وزارت امور خارجه نیز موضوعاتی مانند خارج کردن بخش‌های اداری و سازمانی وزارت امور خارجه از ساختمان شماره یک به غیر از دفتر وزیر، تخریب ساختمان های شماره ۲ و ۱۰ در صورت امکان نقل و انتقال به ساختمان‌های جدید و تبدیل بخشی از زیرزمین ساختمان شماره ۹ به موزه اشیاء وزارت امور خارجه را پیگیری خواهد کرد.»
صحبت‌هایی که محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری - می‌گوید از هیچ کدامِ آن‌ها اطلاعی ندارد.
او در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: در مکاتباتم با شهردار تهران، به ما می‌گویند که «شهرداری بیشتر دنبال احیای فضای شهری برای شهر است.» میراث فرهنگی صحبت‌ها درباره‌ی واگذاری همه ی میدان مشق به شهرداری را قبول نمی‌کند، علاوه بر این‌که آن‌ها فقط دنبال احیای فضاهای شهری هستند.
وی با بیان این‌که براساس صحبت‌های انجام شده بین میراث فرهنگی و شهرداری تهران، به زودی تفاهم‌نامه‌ای آماده بین وزیرِ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت امور خارجه و شهرداری تهران آماده می‌شود تا مصوبه‌ی هیات دولت متعلق به سال ۸۲ را اجرائی کنیم، اظهار می‌کند: شهرداری تاکید دارد امضای تفاهم‌نامه‌اش با وزارت امور خارجه برای فضاهای شهری محوطه بوده است و ما اکنون دنبال مصوبه‌ی آن هستیم.
وی با تاکید بر این‌که خود او به عنوان معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حتما این موضوع را تا پایان پیگیری می‌کند، بیان می‌کند: اطلاعی از امضای این تفاهم‌نامه نداشتم، اما در صحبت‌های یکی دو روز گذشته‌ام با شهردار تهران و در پیامکی که به وی دادم تاکید کردم که باید تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه بین شهرداری تهران، وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منعقد شود، تلاش می‌کنم این تفاهم‌نامه را تا چند روز آینده آماده کنم.
پیروز حناچی - شهردار تهران - شنبه ۳۰ شهریور یک هفته بعد از انتشار نخستین خبرها از امضای تفاهم‌نامه‌اش با ظریف، درباره‌ی جزییات امضای تفاهم‌نامه‌ با وزارت امور خارجه به ایسنا گفت: این تفاهم‌نامه با وزارت امور خارجه در راستای اجرای مصوبه سال ۱۳۸۲ دولت مبنی بر این‌که شهرداری را موظف کرده بود به میدان مشق توجه کند، انجام شده است.
شهردار تهران با اشاره به ویژگی‌های میدان مشق و قرارگرفتن موزه‌های مختلف از جمله ایران باستان، عبرت و غیره ، گفت: می‌توان به میدان مشق به عنوان یک فضای شهری توجه کرد و موزه اسناد وزارت امور خارجه نیز در آن ایجاد خواهد شد. میدان مشق ظرفیت‌های بی‌بدیلی دارد که می‌تواند به عنوان فضای شهری توسعه یافته و مورد توجه قرار گیرد.
این صحبت‌ها در حالی از سوی طالبیان مطرح می‌شوند که هنوز نمی‌توان به این پرسش پاسخ داد که چرا برای برگزاری چنین جلسه‌ای که در آن همه‌ی صحبت‌ها حول بناهای تاریخی این محوطه‌ی تاریخی است و حتی بحث تخریبِ دو ساختمان نیز مطرح می‌شود، هیچ خبری از مسوولان میراث فرهنگی نیست؟ اتفاقی که در طول سال‌های گذشته نیز در زمان انجام هر نوع پروژه‌ای چه ساماندهی محوطه و چه ساخت‌وسازهای اطراف این محوطه‌ی تاریخی میراث فرهنگی هیچ انگاشته می‌شود.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

برنامه جامع اقدام مجازی یا همان برجام اینترنتی
در این نوشتار قصد داریم به بررسی معایب فروش به روش سنتی بپردازیم.
مرکز حیدر علی‌اف باکو جز زیبا ترین سازه‌های باکو
مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف باکو یکی از برترین سازه‌های باکو می‌باشد که هر ساله به عنوان زیبا ترین سازه سال از زمان ساخت آن تا کنون اعلام شده است.
رمز دوم یک‌بارمصرف پیامکی بانک ملی ایران فعال شد
مشتریان بانک ملی ایران ازاین‌پس می‌توانند علاوه بر سامانه ۶۰، رمز دوم یک‌بارمصرف کارت‌های خود را از طریق پیامک نیز دریافت کنند.
قیمت طلا چگونه محاسبه می‌شود؟
بسیاری از مشتریان در هنگام خرید طلا از نحوه محاسبه قیمت طلا اطلاعی نداشته و برخی از فروشگاه‌ها نیز با فاکتورها و صورتحساب‌هایی پیچیده، درک این مسئله را دشوارتر می‌کنند.
نایب قهرمانی تیم وزنه‌برداری جوانان ایران در آسیا- نوجوانان چهارم شد
تیم وزنه برداری جوانان ایران نایب قهرمان آسیا شد و نوجوانان دررده چهارم قرار گرفت.
پایان مسابقات جوانان آسیا با طلا و نقره دو نماینده فوق سنگین ایران
دو وزنه بردار فوق سنگین جوان ایران قهرمان و نایب قهرمان آسیا شدند.
پیروزی گروه بهمن در دور رفت فینال لیگ بسکتبال بانوان
گروه بهمن و نامی نو اصفهان پیروز دیدارهای دور رفت دیدارهای فینال و رده بندی بسکتبال بانوان شدند.
پیروزی پرگل یوکوهاما و برتری ویسل کوبه در لیگ قهرمانان
یوکوهاما توانست با برتری پرگل برابر حریف استرالیایی خود گام بلندی برای صعود به دور بعد لیگ قهرمانان بردارد.
عکس روز- فوتبال روی یخ
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
سازمان بهداشت جهانی: زود است درباره لغو المپیک صحبت شود
مسئول ارشد سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد فعلا خیلی زود است درباره تاثیر ویروس کرونا بر المپیک صحبت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کدام کشورها بیشترین تعداد نماینده زن در مجلس را دارند؟
یکی از معدود مواردی که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را در جریان سخنرانی اخیر رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، دونالد ترامپ در اتحادیه اروپا گرد هم آورد، جشن گرفتن رکورد تعداد نمایندگان زن در کنگره ایالات‌متحده بود. 102 زن در انتخابات میان‌دوره 2018 به مجلس نمایندگان راه یافتند و 23.5 درصد از 435 کرسی نمایندگی را از آن خود کردند.
باشگاه سایپا از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شد
با اعلام کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال، پنجره دو دوره از نقل و انتقالات باشگاه سایپا بسته شد.
لاوروف: اقدامات سوریه و روسیه برای دور کردن تروریست‌ها از اطراف ادلب است
وزیر خارجه روسیه تأکید کرد اقدامات ارتش سوریه و روسیه پاسخ طبیعی برای دور کردن تروریست‌ها از اطراف منطقه کاهش تنش در ادلب است.
با فیلم های اکران نوروز 99 آشنا شوید
هر سال اکران نوروز برای سازمان سینمایی و صاحبان آثار از اهمیت زیادی برخوردار است.
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
یک جرم‌شناس و استاد دانشگاه نسبت به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس بویژه در مورد مرتکبان جرایم سازمان‌یافته علیه میراث فرهنگی و آثار تاریخی هشدار داد.
«گذر آقا نجفی» در پاسکاری میان تخریب و مرمت
بازگشایی «خانه عشاق» پس از ۴ دهه
گنجینه‌ای که در مرمت «پمپئی» کشف شد
استاندار: گردشگری عامل مهمی در توسعه سیستان و بلوچستان است
هنوز تصمیمی درباره بنزین نوروزی گرفته نشده است
اگر ایرادی در مرمت گنبد شیخ لطف‌الله باشد پیمانکار باید خسارت بدهد
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
گشتی در محله چینی‌ها زیر سایه ویروس کرونا
انتقاد از برخوردهای نامحترمانه با گردشگران چینی، ژاپنی و...
درخواست وزیر برای کاوش در جیرفت