لزوم امضای تفاهم‌نامه سه جانبه برای میدان مشق

14:05 ۲۷ روز پیش ایسنا 192 0
لزوم امضای تفاهم‌نامه سه جانبه برای میدان مشق

معاون میراث فرهنگی کشور می‌گوید: باید تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری تهران و وزارت امورخارجه برای میدان مشق امضا شود تا بتوانیم مصوبه سال ۱۳۸۲ را اجرائی کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، با وجود پیگیری‌های بیش از یک دهه رسانه‌ها برای اجرائی شدن مصوبه ۱۶ سال قبل هیات دولت برای تبدیل میدان مشق به محوطه‌ای تاریخی به عنوان مجموعه‌ی موزه‌های ملی در تهران، هردار تهران و وزیر امور خارجه تفاهم‌نامه‌ای را ظهر چهارشنبه ۲۷ شهریور در راستای توسعه مناسبات با وزارت امور خارجه امضا کردند که در قالبِ آن قرار شده تا «شهرداری تهران اقدامات مربوط به واگذاری ساختمانی از املاک شهرداری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در محدوده میدان مشق به وزارت خارجه را پیگیری کند. ضمن اینکه تکمیل احداث و مدیریت ساختمان خدماتی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه براساس طرح مورد توافق، از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
همچنین پیگیری اقدامات مربوط به احداث و بهره‌برداری ساختمانی با کاربری فرهنگی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه موسوم به  "خانه دیپلمات" و زمین شرقی آن، از دیگر موضوعات مورد پیگیری از سوی شهرداری تهران است.
طبق این تفاهم‌نامه وزارت امور خارجه نیز موضوعاتی مانند خارج کردن بخش‌های اداری و سازمانی وزارت امور خارجه از ساختمان شماره یک به غیر از دفتر وزیر، تخریب ساختمان های شماره ۲ و ۱۰ در صورت امکان نقل و انتقال به ساختمان‌های جدید و تبدیل بخشی از زیرزمین ساختمان شماره ۹ به موزه اشیاء وزارت امور خارجه را پیگیری خواهد کرد.»
صحبت‌هایی که محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری - می‌گوید از هیچ کدامِ آن‌ها اطلاعی ندارد.
او در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: در مکاتباتم با شهردار تهران، به ما می‌گویند که «شهرداری بیشتر دنبال احیای فضای شهری برای شهر است.» میراث فرهنگی صحبت‌ها درباره‌ی واگذاری همه ی میدان مشق به شهرداری را قبول نمی‌کند، علاوه بر این‌که آن‌ها فقط دنبال احیای فضاهای شهری هستند.
وی با بیان این‌که براساس صحبت‌های انجام شده بین میراث فرهنگی و شهرداری تهران، به زودی تفاهم‌نامه‌ای آماده بین وزیرِ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت امور خارجه و شهرداری تهران آماده می‌شود تا مصوبه‌ی هیات دولت متعلق به سال ۸۲ را اجرائی کنیم، اظهار می‌کند: شهرداری تاکید دارد امضای تفاهم‌نامه‌اش با وزارت امور خارجه برای فضاهای شهری محوطه بوده است و ما اکنون دنبال مصوبه‌ی آن هستیم.
وی با تاکید بر این‌که خود او به عنوان معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حتما این موضوع را تا پایان پیگیری می‌کند، بیان می‌کند: اطلاعی از امضای این تفاهم‌نامه نداشتم، اما در صحبت‌های یکی دو روز گذشته‌ام با شهردار تهران و در پیامکی که به وی دادم تاکید کردم که باید تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه بین شهرداری تهران، وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منعقد شود، تلاش می‌کنم این تفاهم‌نامه را تا چند روز آینده آماده کنم.
پیروز حناچی - شهردار تهران - شنبه ۳۰ شهریور یک هفته بعد از انتشار نخستین خبرها از امضای تفاهم‌نامه‌اش با ظریف، درباره‌ی جزییات امضای تفاهم‌نامه‌ با وزارت امور خارجه به ایسنا گفت: این تفاهم‌نامه با وزارت امور خارجه در راستای اجرای مصوبه سال ۱۳۸۲ دولت مبنی بر این‌که شهرداری را موظف کرده بود به میدان مشق توجه کند، انجام شده است.
شهردار تهران با اشاره به ویژگی‌های میدان مشق و قرارگرفتن موزه‌های مختلف از جمله ایران باستان، عبرت و غیره ، گفت: می‌توان به میدان مشق به عنوان یک فضای شهری توجه کرد و موزه اسناد وزارت امور خارجه نیز در آن ایجاد خواهد شد. میدان مشق ظرفیت‌های بی‌بدیلی دارد که می‌تواند به عنوان فضای شهری توسعه یافته و مورد توجه قرار گیرد.
این صحبت‌ها در حالی از سوی طالبیان مطرح می‌شوند که هنوز نمی‌توان به این پرسش پاسخ داد که چرا برای برگزاری چنین جلسه‌ای که در آن همه‌ی صحبت‌ها حول بناهای تاریخی این محوطه‌ی تاریخی است و حتی بحث تخریبِ دو ساختمان نیز مطرح می‌شود، هیچ خبری از مسوولان میراث فرهنگی نیست؟ اتفاقی که در طول سال‌های گذشته نیز در زمان انجام هر نوع پروژه‌ای چه ساماندهی محوطه و چه ساخت‌وسازهای اطراف این محوطه‌ی تاریخی میراث فرهنگی هیچ انگاشته می‌شود.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رزمنده‌ای که با اذان 19 نفر را اسیر کرد!
این روزها «زهره هادی» خادم زائران اربعین در مسیر نجف به کربلاست. کسوت خادمی در پیاده‌روی اربعین چند سالی است قواره‌اش شده و الحق که پا جای پای برادرش «ابراهیم» گذاشته است.
رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از نگاه «مجید قناد»
مجری برنامه‌های کودک و نوجوان گفت: طرح‌های بسیاری برای تولید و ساخت کار کودک و نوجوان دارم، اما تلویزیون این روز‌ها با همراهی اسپانسر، برنامه تولید می‌کند و ما هم اسپانسری نداریم و منتظر اسپانسر هستیم.
کدام سلبریتی‌ها در حادثه یازدهم سپتامبر تا پای مرگ پیش رفتند؟
در این مطلب با برخی سلبریتی‌هایی که به دلایل مختلف از حادثه یازدهم سپتامبر دور مانده و مرگ را دور زدند آشنا خواهید شد.
قائل به محرمانه بودن دارایی‌ نماینده مجلس و خانواده‌اش نیستم
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به هیچ وجه دارایی خود و خانواده‌ام و نمایندگان را محرمانه ندانسته و به همکارانم در مجلس اعلام می‌کنم برای افزایش شفافیت با مردم صادق بوده و اموالشان را اعلام کنند.
چهل سال بحث؟
هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند.
کبریت نزن!
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می‌شود.
ناتو و نقشه نقطه جوش
مذاکره با غرب، جعبه ناگشوده‌ای نیست که بتوان از نو برای مردم کادوپیچ کرد. آقای روحانی شش سال قبل (و نیز سال ۹۲) این نسخه را به اجرا گذاشت و پاسخ آن را با توهین و عهدشکنی و دهن‌کجی اروپا و آمریکا گرفت.
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 28 مهر ماه
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۲۸ مهر ماه منتشر می‌شود.
مجلس کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل عیوب فراوان رد کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل ایراد زیاد رد کرد گفت: متاسفانه ۴ دولت نتوانستند لایحه‌ای جامع و مانع با سبک و سیاق علمی و منطقی به پارلمان بدهند.
رهبر انقلاب آخرین‌ بار چه‌ زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی ˮریویˮ در خراسان شمالی
اتریش گردشگری ایران را تحریم نمی‌کند
زورشان به شهرداری اسلام آباد نمی رسد!
کل مسیر اربعین در عراق به اینترنت نسل سوم مجهز بود
بازگشت بدون معطلی زائران از مرز مهران- ناوگان لرستان با تمام ظرفیت حضور دارد
خدمت‌رسانی موکب‌الحسین اوقاف لرستان به ۱۰۰ هزار زائر اربعین
مطالعات قوم باستان‌شناسی به «مکران» رسید
فردا به کاخ گلستان نروید
یخ کم داریم- قاچاق کالا در اربعین غیرممکن است
95 درصد ظرفیت هتل‌های قصرشیرین پر شده است