چگونه جنگ را برای بچه‌ها روایت کنیم؟

11:19 ۲۷ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 107 0
چگونه جنگ را برای بچه‌ها روایت کنیم؟

حسن احمدی از ملاحظاتی که باید در روایت جنگ برای بچه‌ها رعایت شود می‌گوید.

ایسنا

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ضرورت و چگونگی پرداختن به مسئله جنگ برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: با نوشتن قصه یا رمان برای مخاطبان کودک و نوجوان در زمینه جنگ، البته جنگ خاصی که ما داشتیم و نه هر جنگی، کاملا موافق هستم، زیرا هشت سال جنگ سخت ما دفاعی مقدس بود و بچه‌ها و نسل‌های آینده ما باید در جریان وقایع آن روزها قرار بگیرند و بدانند زمانی ۳۵ تا ۴۰  کشور در برابر کشور مظلوم ایران ایستاده بودند و ما درگیر جنگ با آن‌ها شده بودیم، اما بچه‌های ما رفتند و شجاعانه جلو آن‌ها ایستادند. بنابراین لازم است همه اتفاق‌ها، فداکاری‌ها و شجاعت‌هایی که بچه‌ها از خودشان نشان دادند به شکل قصه و نه شعاری برای بچه‌ها نوشته شود.
 او با تأکید بر این‌که نوشتن درباره جنگ را ضروری می‌داند، افزود: البته در  سال‌های گذشته و در زمینه دفاع مقدس کار شده، اما هنوز رمانی که مانند «جنگ و صلح» ماندگار شود، نداریم. شاید لازم است که نویسنده‌های ما تجربه کسب کنند و بعدها در ارتباط با آن هشت سال، رمان، داستان کوتاه یا داستان بلند بنویسند. تعدادی از  کتاب‌های موجود در بازار واقعا رمان‌های خواندنی و دلنشینی هستند، ولی برخی از آن‌ها مخصوصا  آن‌هایی که در سال‌های دورتر  نوشته شده پر از شعار و مستقیم‌گویی است.  البته بین کتاب‌هایی که در بازار  در زمینه دفاع مقدس وجود دارد، همه‌جوره کار هست، کارهایی هم  نوشته شده که واقعا دور از شعار، مستقیم‌گویی‌، نصیحت و پند و اندرز است.
احمدی سپس بیان کرد: من با شعار  و مستقیم‌گویی به هیچ وجه رابطه خوبی ندارم،  خودم هم اگر کاری نوشته‌ام یا می‌نویسم سعی می‌کنم جنبه‌های تخیلی و فانتزی کارم بیشتر باشد تا خواننده با علاقه آن را بخواند. باید بتوانیم قصه‌هایی بنویسم که  مخاطب بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند.
او با اشاره به آسیب دیدن خود در دوران جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: جنگ ذاتا چیز بدی است، خودِ من از جنگ متنفرم، ولی وقتی اتفاق می‌افتد و تحمیل می‌شود چاره‌ای نیست. الان آمریکا مدام دارد کشور ما را تهدید می‌کند یا عربستان را وسوسه می‌کند تا در منطقه ما جنگ جدیدی اتفاق بیفتد، اما ما باید خیلی  هوشیار و آگاه باشیم که به نحوی این‌ها را به بچه‌ها منتقل کنیم که آن‌ها بفهمند برخی از این‌ها بازی است و ما در مقابل بازی باید بازی کنیم. خیلی وقت‌ها  نمی‌شود جلو اتفاق‌ها را گرفت و باید عکس‌العمل نشان داد. اما من می‌گویم از جنگ  متنفرم و خودم آسیب‌دیده و شیمیایی شدم، همه این‌ها نتیجه اذیت‌ و آزار کشورهایی مانند آمریکا بود و ما مجبور شدیم برویم و مقاومت کنیم. من برای جنگ نمی‌رفتم، می‌رفتم تا ببینم چه اتفاقی دارد می‌افتد و بعد آن‌ها را برای نسل‌های بعدی در کتاب‌ها و مطبوعات منعکس کنم. فکر می‌کنم  آسیب‌های جنگ را به شکلی برای بچه‌های این مملکت به تصویر بکشم.
این نویسنده درباره مطرح کردن جنگ برای کودکان بیان کرد: من از خشونت استفاده نمی‌کنم و توصیه هم  نمی‌کنم تا برای بچه‌ها از خشونت استفاده شود، ولی خب دیگرانی را دیده‌ام که  از خشونت استفاده کرده‌اند؛ در فیلم‌ها حتی صحنه‌های خیلی دلخراشی را  به تصویر کشیده‌اند که من موافق  این‌ها نیستم، زیرا روح بچه‌ها واقعا لطیف است و نباید آزرده شود. ما باید روش‌هایی را پیدا کنیم و تکنیک‌هایی را استفاده کنیم که هم بتوانیم روی بچه‌ها تأثیر بگذاریم و هم روح آن‌ها را آزرده نکنیم.
 حسن احمدی با اشاره به کتاب جدیدی که در دست چاپ دارد، گفت:  جدیدا کاری نوشته‌ام که دلم می‌خواهد این کار به زبان‌های  دیگر ترجمه شود. در این اثر نشان داده‌ام که ما ایرانی‌ها نه اهل جنگ هستیم و نه به دنیال جنگیم، ما همیشه به دنبال صلح بوده و هستیم. نام موقت کتاب «ما را رها کنید» است که مانند «تیستوی سبزانگشتی» طرف هرچه شلیک می‌کند به جای گلوله گل است. اگر گلوله‌ای از طرف ما شلیک شود گل و نشانه‌ای از صلح است.  منتها من نه شعاری نوشته‌ام و نه مستقیم گفته‌ام بلکه به زبان کودکانه خواستم پیامی‌ را به آن‌ها منتقل کنم. 
   


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رزمنده‌ای که با اذان 19 نفر را اسیر کرد!
این روزها «زهره هادی» خادم زائران اربعین در مسیر نجف به کربلاست. کسوت خادمی در پیاده‌روی اربعین چند سالی است قواره‌اش شده و الحق که پا جای پای برادرش «ابراهیم» گذاشته است.
رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از نگاه «مجید قناد»
مجری برنامه‌های کودک و نوجوان گفت: طرح‌های بسیاری برای تولید و ساخت کار کودک و نوجوان دارم، اما تلویزیون این روز‌ها با همراهی اسپانسر، برنامه تولید می‌کند و ما هم اسپانسری نداریم و منتظر اسپانسر هستیم.
کدام سلبریتی‌ها در حادثه یازدهم سپتامبر تا پای مرگ پیش رفتند؟
در این مطلب با برخی سلبریتی‌هایی که به دلایل مختلف از حادثه یازدهم سپتامبر دور مانده و مرگ را دور زدند آشنا خواهید شد.
قائل به محرمانه بودن دارایی‌ نماینده مجلس و خانواده‌اش نیستم
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به هیچ وجه دارایی خود و خانواده‌ام و نمایندگان را محرمانه ندانسته و به همکارانم در مجلس اعلام می‌کنم برای افزایش شفافیت با مردم صادق بوده و اموالشان را اعلام کنند.
چهل سال بحث؟
هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند.
کبریت نزن!
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می‌شود.
ناتو و نقشه نقطه جوش
مذاکره با غرب، جعبه ناگشوده‌ای نیست که بتوان از نو برای مردم کادوپیچ کرد. آقای روحانی شش سال قبل (و نیز سال ۹۲) این نسخه را به اجرا گذاشت و پاسخ آن را با توهین و عهدشکنی و دهن‌کجی اروپا و آمریکا گرفت.
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 28 مهر ماه
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۲۸ مهر ماه منتشر می‌شود.
مجلس کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل عیوب فراوان رد کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل ایراد زیاد رد کرد گفت: متاسفانه ۴ دولت نتوانستند لایحه‌ای جامع و مانع با سبک و سیاق علمی و منطقی به پارلمان بدهند.
رهبر انقلاب آخرین‌ بار چه‌ زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
رمان «ملت عشق» سریال می‌شود
نویسنده‌هایی برایم مهم‌اند که اثرشان را تجربه می‌کنم
«نشان دهخدا» به داوری نهایی رسید
مراسم یادبودی برای ناصر ایرانی
فضای مجازی؛ رقیب انجمن‌های ادبی‌
واکنش شفیعی کدکنی به یک شایعه
اربعین به روایت «کاروان شاعران و نویسندگان ایرانی»
«جیمز پترسون» صدرنشین پرفروش‌ها شد
صحبت درباره معترضان به جایزه‌های ادبی
معرفی نامزدهای نهایی جایزه «تی. اس. الیوت»