همتی فراگیر برای تحقق بیانیه گام دوم و شتاب به سمت رونق تولید در سال تحصیلی جدید هدف‌گیری شود

11:43 ۱۵۴ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 287 0
همتی فراگیر برای تحقق بیانیه گام دوم و شتاب به سمت رونق تولید در سال تحصیلی جدید هدف‌گیری شود

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی بر اهمیت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به منظور زمینه‌سازی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد تاکید کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در متن این بیانیه آمده است: بهار تعلیم و تربیت و آغاز سال تحصیلی مدارس، دانشگاه‌ها و سایر نهادهای آموزشی در ابتدای مهر ماه، می‌تواند به عنوان فرصتی مغتنم برای اندیشیدن در مورد مسائل کلان حوزه تعلیم و تربیت مورد توجه قرار گیرد.
نهاد تعلیم و تربیت در هر جامعه به این اعتبار که مسئول و متکفل تولید سرمایه انسانی آن جامعه است یکی از مهم‌ترین نهادها محسوب می‌شود.
این اهمیت از آنجا ناشی می‌شود که نیروی انسانی توانمند؛ مبنا و پیشران هرگونه پیشرفت و ارتقاء در جوامع است و با توجه به این نکته نهاد تربیت کننده این سرمایه هم باید همواره مورد توجه باشد.
در نگاه اسلامی و الهی به تعلیم و تربیت که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نمود پیدا کرده است، برنامه‌ریزی برای تطور نهاد تعلیم و تربیت به سمت نهادی توانمند برای تعلیم و تربیت نیروی انسانی تراز نظام تربیت اسلامی به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.
با نگاه و مداقه در مفاد این سند مهم و راهبردی مشاهده می‌شود که هم در مبانی نظری این سند و هم در بخش مربوط به فلسفه اسلامی تعلیم و تربیت مبانی نظری و فکری تربیت اسلامی به خوبی تبیین شده است.
همچنین در بخش مربوط به راهبردها و اقدامات این سند و با توجه به مباحث فکری مطرح شده در بخش‌های پیشین، برنامه‌های مشخص و مدون و ناظر به موقعیت فعلی و موقعیت مطلوب و همچنین توانمندی‌ها و... ترسیم شده است.
در موضوع آموزش عالی هم اسنادی مانند سند دانشگاه اسلامی، نقشه جامع علمی کشور و... به عنوان اسناد راهبردی و بالادستی این بخش، نقشه راه حرکت به سمت موقعیت مطلوب را با توجه به شرایط ملی و بین‌المللی و نقاط قوت و... تبیین کرده‌اند.
هدفمندی در مسیر تعلیم و تربیت و توسعه علم و فنآوری رکن مهم موفقیت است. بیانیه گام دوم ترسیم دقیقی از مسیر حرکت را ارائه کرده است و همه راهبردهای هفت گانه دانش بنیان و فرهنگ مبناست که نقطه هدف را دست یافتن به تمدن نوین اسلامی قرار داده است.
رهبر حکیم انقلاب «مدظله العالی» در این بیانیه مهم و راهبردی موضوع علم، فناوری و پژوهش و نیروی انسانی مومن، مستعد و کارآمد را به طور ویژه مد نظر قرار داده‌اند و با توجه به نقش نهاد آموزش و پروش، دانشگاه و حوزه علمیه در ساماندهی و نقش آفرینی در این دو حوزه مهم، در سال تحصیلی جدید باید تلاش و همتی مضاعف در تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب «مدظله العالی» در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مصروف شود.
به فرموده حکیم انقلاب اسلامی، برای ما چرا ماندن و چگونه ماندن بسیار مهم است. انقلاب اسلامی، انقلاب عزتمندی است که از ارزش های انقلاب اسلامی هرگز کوتاه نخواهد آمد. ما بدنبال پرورش نسلی قدرتمند و توانا هستیم که ظرفیت تمدنی و ارزشی انقلاب اسلامی را تا مرز ناامیدی دشمن از طمع ورزی نسبت به این سرزمین الهی، ادامه دهد و مرجع و منبع اصلی این "ظرفیت توانمندی سازی"،  آموزش و پرورش، آموزش عالی و حوزه های علمیه است.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت آغاز سال تحصیلی  ۱۳۹۹- ۱۳۹۸ به عنوان نخستین سال تحصیلی دهه پنجم انقلاب اسلامی - که معطر به عطر حضرت سیدالشهداء «ع» نیز هست – بر نقش مهم و حیاتی نهادهای آموزشی در تحقق اهداف خطیر انقلاب اسلامی تاکید می‌کند و با توجه به این نقش حیاتی، اهمیت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به منظور زمینه‌سازی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد را نیز مورد تاکید قرار می‌دهد.
بطور حتم تبدیل سرمایه انسانی به سرمایه اجتماعی از مسیر اعتماد به خدا، همکاری، همدلی و اعتماد به یکدیگر اهمیت راهبردی دارد. قدرت اجتماعی و اقتصادی ایران رکن مهم تقویت قدرت جمهوری اسلامی ایران در همه ابعاد است. فرهنگ اسلامی بنیان مهم و اصلی استقرار جامعه اسلامی و همکاری با سایر ملت های جهان است که لازم است همه عوامل تقویت کننده فرهنگ اسلامی را شناسائی و بر تقویت آن اهتمام ورزند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

باقرزاده: سابریست‌ها برای کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشیدند
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تیم سابر ایران برای رسیدن به کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشید و تا المپیک هر مسابقه ای بخواهند بروند حتما اعزام می‌کنیم.
همسر کوبی برایانت شکایت کرد
همسر کوبی برایانت از شرکت هوایی دارنده‌ هلیکوپتری که ماه گذشته به دلیل مه غلیظ دچار سانحه و موجب مرگ ستاره تیم لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش شد، شکایت کرد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
کرونا در جهان ورزش به روایت تصویر
ویروس کرونا روی جهان ورزش تاثیر گذاشته و موجب لغو بازی‌های زیادی شده است.
اظهارات تابش و انصاری فرد درباره لغو بازی سپاهان و پرسپولیس
مدیران باشگاه‌های پرسپولیس و سپاهان درباره برگزار نشدن بازی اخیر این دو تیم به اظهار نظر پرداختند.
حمله یک خودرو به مردم در آلمان ۳۰ مجروح برجای گذاشت
دست کم ۳۰ نفر در رژه کارناوالی در آلمان توسط یک خودرو زیر گرفته شدند و گزارش‌های محلی این اقدام را عمدی توصیف کرده‌اند.
اختصاص اتاق مجزا برای معتادان مشکوک به کرونا در مراکز درمان اعتیاد
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور تمهیدات این سازمان برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز درمان اعتیاد زیر نظر بهزیستی را تشریح کرد و گفت: مراجعین هنگام ورود به مرکز از نظر وجود علایم کرونا ویروس باید غربال شوند. افرادی که دارای علایم بیماری هستند نباید در مراکز توقف داشته و تنها می‌تواند خدمات را به صورت سرپایی دریافت کنند.
زباله‌های بیمارستان‌های دارای بیمار کرونا چگونه امحا می‌شود؟
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره نحوه امحاء زباله های عفونی در بیمارستان هایی که بیمار کرونایی دارند، توضیح داد.
شمار کشته شدگان ویروس کرونا در ایتالیا به ۵ نفر رسید
شیوع کرونا در خارج از چین گسترش یافته و ایتالیا که مرکز ویروس کرونا در اروپا شناخته شده است، شمار گشته شدگان ناشی از این ویروس را ۵ نفر اعلام کرد.
نماینده زاهدان: تقویت وحدت باید در اولویت مجلس یازدهم باشد
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دشمن قصد دارد با ایجاد تفرقه و اختلاف در کشور نفوذ کند و لذا حفظ و تقویت وحدت یکی از ضروریاتی است که باید در اولویت مجلس آتی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
باقرزاده: سابریست‌ها برای کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشیدند
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تیم سابر ایران برای رسیدن به کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشید و تا المپیک هر مسابقه ای بخواهند بروند حتما اعزام می‌کنیم.
همسر کوبی برایانت شکایت کرد
همسر کوبی برایانت از شرکت هوایی دارنده‌ هلیکوپتری که ماه گذشته به دلیل مه غلیظ دچار سانحه و موجب مرگ ستاره تیم لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش شد، شکایت کرد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
برگزاری کلاس‌های دانشگاه علم و صنعت به صورت الکترونیکی از روز شنبه
حجم نگرانی‌ها از کروناویروس به‌نحوی نباشد که مردم دچار اضطراب شوند-ضرورت توجه به سیاست رسانه‌ای
تسهیلات وزارت علوم برای خروج دانشجویان بین‌المللی در ایام تعطیلات
توصیه‌های بهداشتی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد درباره کرونا
زمان قرعه کشی و اعزام زائرین عتبات دانشگاهیان به تعویق افتاد
تمامی دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم در آذربایجان شرقی تا پایان سال تعطیل اعلام شد
تعطیلی مدارس همدان تا پایان هفته-تعطیلی دانشگاه بوعلی تا پایان سال
جزئیات پرداخت تسهیلات صندوق رفاه به دانشجویان دانشگاه آزاد
خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد هر شب ضدعفونی می‌شوند
تست منفی دانشجوی مشکوک به کرونا- تشکیل ستاد بحران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی