دلیل لحن ترامپ درباره ایران چیست؟

09:25 ۱۵۵ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 520 0
دلیل لحن ترامپ درباره ایران چیست؟

«بر خلاف گزینه نظامی که هزینه آن هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی بالاست، به علاوه ممکن است شانس موفقیت انتخاب مجدد ترامپ را به خطر بیندازد، گزینه تحریم‌ها و متوقف‌کردن رشد اقتصاد ایران عملا هزینه‌ای برای آمریکا ندارد و لطمه‌ای هم از منظر سیاسی به ترامپ وارد نمی‌کند. ترامپ امیدوار است نیازی به جنگ نداشته باشد و با صرف فشارهای اقتصادی از طریق تحریم‌ها، ایران را به پای میز مصالحه بکشاند.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران، در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: «سؤالی که این‌ روزها به ذهن بسیاری خطور کرده این است که آیا ترامپ از قدرت نظامی ایران در هراس است؟ برخی گرایش‌ها در داخل و گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی در منطقه بیشتر باور دارند که پاسخ به این پرسش مثبت است و آمریکایی‌ها از ایران و قدرت نظامی آن اگر نگفته باشیم ترسیده‌اند، دست‌ کم نگرانی‌هایی پیدا کرده و حاضر نیستند بی‌گدار به آب بزنند و وارد یک درگیری جدی نظامی شوند. گرایش‌های دیگر البته چندان مطمئن نیستند که آمریکایی‌ها به ‌معنای واقعی کلمه، فقط به دلیل قدرت نظامی ایران، خویشتن‌داری را در دستور کار قرار داده‌اند.
صرف‌ نظر از صحت هر یک از دو دیدگاه، واقعیت آن است که به نظر می‌رسد واشنگتن چندان اصراری ندارد که سطح درگیری را افزایش دهد. از زمانی که  سلسله «سوانح» خلیج فارس در بندر فجیره آغاز شد تا امروز، واکنش آمریکایی‌ها کوتاه‌آمدن و مماشات بوده تا موضع‌گیری تند و خصمانه. حتی زمانی که ایران پهپاد پیشرفته آنان را سرنگون کرد، باز هم آمریکایی‌ها واکنش تندی نشان ندادند. آخرین فقره هم که حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی سعودی‌ها را پذیرفت، باز هم اتهام‌زنی آمریکا و سعودی‌ها به ایران نتوانست منجر به بروز واکنش جدی از سوی ایالات متحده شود. کم نبودند کسانی که تصور می‌کردند این بار ترامپ واکنشی جدی‌تری نشان خواهد داد اما او همچنان همان سیاست کوتاه‌آمدن را ادامه داد. البته واشنگتن هر بار سروصداهای زیادی به راه انداخته و انگشت تهدید و اتهام را به سمت ایران نشانه رفته اما در نهایت از حرف و تهدید فراتر نرفته است. این دیدگاه در رسانه‌های رسمی اعلام شده که واشنگتن متوجه شده هر حرکت نظامی علیه ایران صرفا محدود به درگیری میان دو کشور نخواهد شد بلکه از دریای مدیترانه یعنی سوریه و لبنان تا یمن و عربستان، خلیج فارس تا افغانستان را هم درگیر خواهد کرد. قطعا دغدغه‌های نظامی برای ترامپ مطرح است.
در عین‌ حال نگارنده معتقد است پای ملاحظات دیگر هم در میان است. نخست آن که دو جنگ قبلی آمریکا در افغانستان و عراق خاطرات بدی در ذهن بسیاری از آمریکایی‌ها برجای گذاشته است. یقینا اگر همین امروز نظرسنجی شود، کسر قابل‌ توجهی از مردم آمریکا با آغاز جنگ سومی در منطقه از سوی آمریکا با ایران مخالفت خواهند کرد. نکته‌ای که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات کنگره هم به آن اشاره کرده است. ترامپ نیک می‌داند اگر درگیری نظامی طولانی و تلفات انسانی و ضایعات جنگ گسترده شود، نارضایتی آمریکایی‌ها به طریق اولی‌ افزایش خواهد یافت. ثانیا کم نیستند آمریکایی‌ها و اروپایی‌هایی که بحران فعلی را ناشی از خروج ترامپ از برجام می‌دانند. در نتیجه مسئولیت جنگ را هم بیشتر به پای واشنگتن خواهند گذاشت تا ایران. بنابراین درگیری نظامی می‌تواند شانس موفقیت ترامپ را در انتخابات آبان سال آینده به خطر بیندازد.
دلیل بعدی که باعث می‌شود ترامپ اصراری برای درگیری نظامی با ایران نداشته باشد، فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران است. به‌عنوان یک تاجر موفق، ترامپ به دنبال یک گزینه کم‌هزینه‌تر برای رویارویی با ایران است. گزینه نظامی یقینا کم‌هزینه نخواهد بود. در حالی که تحریم‌ها اگرچه به زمان بیشتری نیاز دارند اما از نظر هزینه بسیار ارزان‌تر از گزینه نظامی برای آمریکا تمام خواهد شد؛ ملاحظه‌ای که برای متحدان آمریکا در خلیج‌ فارس اهمیت خیلی بیشتری هم پیدا می‌کند. بر خلاف گزینه نظامی که هزینه آن هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی بالاست، به علاوه ممکن است شانس موفقیت انتخاب مجدد ترامپ را به خطر بیندازد، گزینه تحریم‌ها و متوقف‌کردن رشد اقتصاد ایران عملا هزینه‌ای برای آمریکا ندارد و لطمه‌ای هم از منظر سیاسی به ترامپ وارد نمی‌کند. ترامپ امیدوار است نیازی به جنگ نداشته باشد و با صرف فشارهای اقتصادی از طریق تحریم‌ها، ایران را به پای میز مصالحه بکشاند.
آن چه مشخص است تحریم‌ها تاکنون نتوانسته‌اند ما را پای میز مذاکره بکشانند؛ بنابراین به جای رفتن به سمت‌وسوی گزینه نظامی، ترامپ ترجیح می‌دهد بر فشار تحریم‌ها بیفزاید. در اوج بحران حمله به آرامکو که همگان منتظر واکنش ترامپ بودند، او در حقیقت به جای رفتن به سمت‌وسوی واکنش نظامی که بسیاری منتظر بودند، مجددا از فشار اقتصادی و تحریم تکراری بانک مرکزی، به‌علاوه صندوق توسعه ملی سخن گفت. هر یک از «سوانحی» که در چند ماه گذشته اتفاق افتادند می‌توانستند آتش جنگ و درگیری نظامی میان ایران و آمریکا را برافروزند اما ترامپ مماشات کرده و آرام از کنار برخورد و درگیری نظامی گذشته است. با این حال معلوم نیست چنین وضعیتی تا کجا تداوم داشته باشد. اگر اتفاقات بزرگ‌تری در منطقه بیفتد یا ترامپ از بابت انتخابات سال آینده اطمینان بیشتری پیدا کند یا اساسا احساس کند تحریم‌ها و فشار اقتصادی چندان ایران  را به پای میز مذاکره نمی‌کشاند، در آن صورت ممکن است شرایط فعلی میان دو کشور تغییر کند و وارد فضاهای جدیدتری شود.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

خرید آپارتمان در الهیه با املاک دلتا
اگر قصد خرید آپارتمان در الهیه و یا اجاره آپارتمان در الهیه رادارید، پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از قیمت ملک در الهیه از املاک دلتا دیدن کنید.
خانه لینوکس - آموزشگاه خاص با مخاطب خاص
خانه لینوکس ایران قدیمی‌ترین مرکز آموزشی لینوکس در ایران است که به آموزش فوق تخصصی در حوزه های مدیریت لینوکس و شبکه، توسعه نرم افزار، DevOps، IOT و Data Science می‌پردازد.
دانلود قسمت سیزدهم سریال دل
قسمت ۱۳ سریال دل به کارگردانی منوچهر هادی و نویسندگی بابک کایدان توسط سایت قانونی حلال دانلود توزیع شد.
این هواپیما شما را در هنگام حادثه نجات خواهد داد
انتخاب اول مسافران زیادی برای سفرهای طولانی، هواپیما است اما با این حال خیلی‌ها هستند که هنوز هم ترس از پرواز دارند و اگر چاره ای برای سفرشان وجود داشته باشد، از خرید بلیط هواپیما خودداری می‌کنند. شما از این دسته از مسافرین هستید؟
پیش‌بینی علی مطهری: تندروها معتدل می‌شوند
«من معتقدم با روی کار آمدن یک چنین مجلس یکدستی که بعد از آن هم احتمالاً یک دولت یکدست همراه به وجود خواهد آمد، بسیاری از این مشکلات که عامل آن هم بیشتر خودشان بوده‌اند رفع خواهد شد. لذا این اتفاق را مبارک می‌دانم. چون مشکل دوستان ما این است که چرا قدرت در دست ما نیست؟ و وقتی که قدرت را به دست بگیرند و ببینند با روش‌هایی مثل برهم زدن برجام و کارشکنی در مورد FATF نمی‌توان کشور را اداره کرد، خودشان مشکلات را حل می‌کنند. در واقع مشکل، جنگ قدرت است.»
ˮکروناˮمسابقات بدنسازی و پرورش اندام قهرمانی کشور را لغو کرد
رقابت‌های پرورش اندام، فیزیک، فیزیک کلاسیک، ماسکولار فیزیک و بادی کلاسیک قهرمانی باشگاه‌های کشور که قرار بود طی روزهای ۷ الی ۹ اسفندماه در بندرعباس برگزار شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا و دستور معاونت قهرمانی وزارت ورزش و جوانان لغو و به زمان دیگری موکول شد.
پیروزی مقصودلو در دور ششم مسابقات آیروفلوت روسیه
پرهام مقصودلو شطرنج باز ایرانی در دورششم مسابقات آیروفلوت روسیه موفق شد حریفش را شکست دهد.
لغو اردوی تیم ملی دوچرخه سواری برای پیش‌گیری از شیوع کرونا
اردوی تیم ملی دوچرخه سواری جاده به دلیل پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا لغو شد.
زیدان لغزش ناپذیر در لیگ قهرمانان
سرمربی رئال مادرید تمام بازی های حذفی خود را در لیگ قهرمانان اروپا با پیروزی به پایان رسانده است.
لمپارد: شانس بایرن برای صعود بیش‌تر از ماست
سرمربی چلسی اعتراف کرد بایرن مونیخ شانس زیادی برای بردن تیمش و صعود به مرحله بعد دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
خرید آپارتمان در الهیه با املاک دلتا
اگر قصد خرید آپارتمان در الهیه و یا اجاره آپارتمان در الهیه رادارید، پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از قیمت ملک در الهیه از املاک دلتا دیدن کنید.
خانه لینوکس - آموزشگاه خاص با مخاطب خاص
خانه لینوکس ایران قدیمی‌ترین مرکز آموزشی لینوکس در ایران است که به آموزش فوق تخصصی در حوزه های مدیریت لینوکس و شبکه، توسعه نرم افزار، DevOps، IOT و Data Science می‌پردازد.
پیش‌بینی علی مطهری: تندروها معتدل می‌شوند
شرم کن خانم سلبریتی!
در بیمارستان یافت‌آباد چه می‌گذرد؟
نگرانی دائمی خانواده‌های بیماران اعصاب و روان
از فوت بیماران قمی بی‌خبر بودم
کرونا؛ بی مبالاتی انسان، انتقام طبیعت
کمپین مقابله با کرونا و مسأله میانجی‌ اجتماعی
توصیه‌های خوراکی به وقت بیماری
ویروس‌ها چه هستند و چرا ما را بیمار می‌کنند؟
نگاهی به سوابق تاریخی «چاپ رنگین»