جوانان معترض مصری بر اثر فشار و تهدید صحنه اعتراضات را خالی نمی‌کنند

09:03 ۲۷ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 189 0
جوانان معترض مصری بر اثر فشار و تهدید صحنه اعتراضات را خالی نمی‌کنند

یک کارشناس مسائل مصر با اشاره به تحولات اخیر در این کشور و آغاز اعتراضات از سوی مردم اظهار کرد: جوانانی که در حال حاضر در صحنه اعتراضات مصر حضور پیدا کرده‌اند چیزی برای از دست دادن ندارند و به راحتی بر اثر فشار و تهدید صحنه اعتراضات را خالی نمی‌کنند.

ایسنا

حجت الله جودکی،  در گفت‌وگو با ایسنا با مقایسه اعتراضات اخیر با اعتراضات مردمی در زمان مبارک اظهار کرد: در آن دوران ریاست جنبش را جوانان در میدان التحریر بر عهده داشتند و گروه‌های سازماندهی شده سیاسی به مرور و بر اساس فشار جوانان عضو این گروه‌ها وارد صحنه شدند و وقتی نیز حسنی مبارک رفت، شکافی در قدرت حاکم به وجود آمد ولی ساختار امنیتی و نظامی حفظ شد و قدرت نیروهای نظامی همچنان باقی ماند.
وی ادامه داد: در دوران مبارک جامعه مصر به شدت دو قطبی شده بود و ما با پدیده‌ گربه‌های چاق روبرو بودیم کسانی که در پناه نظام مبارک ثروت زیادی را کسب کرده بودند که  بیشتر این افراد نظامی‌ها و افراد امنیتی بودند.
جودکی با بیان اینکه بعد از رفتن مبارک و پیروز شدن انقلاب مصر به ظاهر احزابی مانند اخوان المسلمین وارد صحنه شدند و شاید بتوان گفت به صورت فرصت طلبانه قدرت سیاسی را به دست گرفته‌اند، خاطرنشان کرد : در آن مقطع به مرور اختلافات جدی بین نظامی‌ها و اخوان المسلمین به وجود آمد و در همین چارچوب نظامی‌ها تلاش کردند بحران‌هایی را برای اخوان در نقاط مختلف کشور به وجود آورند و در این ارتباط برخی از گروه‌های سیاسی که همسو با نظامیان بودند به آنها کمک کردند. از دیگر سو عملکرد خود اخوانی‌ها نیز باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در جامعه مصر شده بود و با توجه به اینکه سلفی‌ها بخشی از هم پیمانان تحمیلی اخوان بودند عملکرد آنها نیز به اعتراضات علیه اخوان افزود.
وی با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه نیز همسو با نظامیان مصر عمل کرده و تلاش کردند که اخوانی‌ها را سرنگون کنند، اظهار کرد  کرد: در نتیجه  فشارهای نظامیان و اعتراضات مردمی ، شخص سیسی با کودتا حکومت را در دست گرفت و مرسی به زندان افتاد.
جودکی با بیان اینکه با روی کار آمدن سیسی قدرت محدودی که در دست مردم بود از دست آنها خارج شد، افزود: السیسی بعد از روی کار آمدن بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی را با محدودیت‌های جدی روبرو کرد چنانکه سازمان اخوان از هم پاشید و به نوعی زمین گیر شد گرچه باید به این موضوع نیز توجه داشت جریان‌هایی مثل داعش نیز در مصر به وجود آمده بودند و دولت السیسی برای سرکوب آنها شرایط امنیتی در این کشور را تشدید کرد.
این کارشناس مسائل مصر با اعتقاد بر اینکه دولت السیسی در حل مشکلات اقتصادی مردم نیز به موفقیتی دست پیدا نکرد، ادامه داد: سرکوب مخالفان و فشارهای اقتصادی بار دیگر باعث شد که نیروهای جوان این کشور که کاملا تحت تاثیر  شبکه‌ها و جنبش‌های اجتماعی هستند، انقلاب اخیر سودان را الگوی خود قرار دهند و بار دیگر به صحنه بیایند.
وی با بیان اینکه در اعتراضات اخیر مصر به مانند خیزش مردمی در سودان احزاب نقش چندانی ندارند و بیشتر اعتراضات از سمت مردم هدایت می‌شود، تصریح کرد :  اعتراضات اخیر در مصر در مقایسه  با اعتراضات پیشین که منجر به سرنگونی حسنی مبارک شد مردمی‌تر هست و البته سازماندهی قوی نیز در آن وجود ندارد.
جودکی با بیان اینکه دولت سیسی تلاش خواهد کرد که این اعتراضات را سرکوب کند، افزود : ادامه این اعتراضات بستگی به قدرت مردم و اصرار آنها برای حضور در صحنه دارد. چنانکه می‌توان گفت روزهای آینده، روزهای مهمی برای مصر خواهد بود.
وی در همین راستا خاطرنشان کرد: جوانانی که به صحنه آمده‌اند چیزی را برای از دست دادن ندارند و به راحتی تحت فشار و سرکوب صحنه را خالی نمی‌کنند و السیسی برای سرکوب کردن اعتراضات با مشکلات جدی روبرو است و مجبور است امتیازات زیادی را به معترضان بدهد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

رزمنده‌ای که با اذان 19 نفر را اسیر کرد!
این روزها «زهره هادی» خادم زائران اربعین در مسیر نجف به کربلاست. کسوت خادمی در پیاده‌روی اربعین چند سالی است قواره‌اش شده و الحق که پا جای پای برادرش «ابراهیم» گذاشته است.
رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از نگاه «مجید قناد»
مجری برنامه‌های کودک و نوجوان گفت: طرح‌های بسیاری برای تولید و ساخت کار کودک و نوجوان دارم، اما تلویزیون این روز‌ها با همراهی اسپانسر، برنامه تولید می‌کند و ما هم اسپانسری نداریم و منتظر اسپانسر هستیم.
کدام سلبریتی‌ها در حادثه یازدهم سپتامبر تا پای مرگ پیش رفتند؟
در این مطلب با برخی سلبریتی‌هایی که به دلایل مختلف از حادثه یازدهم سپتامبر دور مانده و مرگ را دور زدند آشنا خواهید شد.
قائل به محرمانه بودن دارایی‌ نماینده مجلس و خانواده‌اش نیستم
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به هیچ وجه دارایی خود و خانواده‌ام و نمایندگان را محرمانه ندانسته و به همکارانم در مجلس اعلام می‌کنم برای افزایش شفافیت با مردم صادق بوده و اموالشان را اعلام کنند.
چهل سال بحث؟
هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند.
کبریت نزن!
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می‌شود.
ناتو و نقشه نقطه جوش
مذاکره با غرب، جعبه ناگشوده‌ای نیست که بتوان از نو برای مردم کادوپیچ کرد. آقای روحانی شش سال قبل (و نیز سال ۹۲) این نسخه را به اجرا گذاشت و پاسخ آن را با توهین و عهدشکنی و دهن‌کجی اروپا و آمریکا گرفت.
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 28 مهر ماه
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۲۸ مهر ماه منتشر می‌شود.
مجلس کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل عیوب فراوان رد کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل ایراد زیاد رد کرد گفت: متاسفانه ۴ دولت نتوانستند لایحه‌ای جامع و مانع با سبک و سیاق علمی و منطقی به پارلمان بدهند.
رهبر انقلاب آخرین‌ بار چه‌ زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
تعمیر نفت‌کش ˮسابیتیˮ در ایران در آینده نزدیک
حضور سفیر ایران در مراسم سالگرد اولین رئیس جمهور بوسنی هرزگوین
تاکید وزارت خارجه قطر بر ضرورت ایجاد گفت‌وگوی سازنده میان ایران و اعراب
مشارکت رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه در نشست ضد ایرانی منامه
بعیدی‌نژاد: اعضای سازمان منافقین از طریق کامپیوترهای سوپرمدرن به جعل خبر می‌پردازند
صالحی: پشتیبان و مدیر لایقی را از دست دادم
مراسم تشییع پیکر معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی برگزار شد
ارائه طرح مشترک ژاپن و فرانسه به ایران به شرط پایبندی کامل به برجام
رمز تاب‌آوری ایران در برابر تضییقات بین‌المللی
دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران