رادیو اقتصاد برای مبارزه با فساد چه می‌کند؟

11:14 ۱۴۹ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 339 0

مدیر رادیو اقتصاد فرهنگ‌سازی برای ایجاد شفافیت در بخش‌های اقتصادی و همچنین تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی را از راهکارهای اساسی این شبکه برای مبارزه با فساد دانست.

ایسنا

محمدرضا مهدیار اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که راهکار رادیو اقتصاد برای کمک به حل مشکلات اقتصادی کشور چیست؟ و آیا این شبکه برنامه‌ای برای پرده‌برداری و مبارزه با فساد و شناسایی کردن آن دارد؟ گفت: اعمال غیرقانونی و کارهای خلافی چون انواع رانت‌ها، تقلب‌ها، رشوه‌ها، احتکارها، نقض قوانین و .... آثار سوء زیادی برای شاخص‌های اصلی اقتصادی دارند، و این آثار مخرب پایه‌های اقتصاد مقاومتی را سست کرده و مانعی در برابر پیشرفت اقتصادی محسوب می‌شوند که اگر جلوی آنها گرفته نشود آثار و تبعات آنها غیر قابل کنترل هستند و ضربه‌ای که به اقتصاد وارد می‌کنند سنگین خواهد بود.
ولی در رادیو اقتصاد برنامه‌ای برای کشف و افشاء فسادها نداریم. در عین حال با توجه به اهمیت موضوع و برای کمک به اقتصاد کشور که نیاز به پیرایش از انواع این اعمال غیرقانونی دارد، حتماً‌ پرداختن به موضوع فساد را از جنبه‌های سلبی و بازدارندگی در دستور کار داریم.
مدیر رادیو اقتصاد درباره راهکارهای این شبکه برای مبارزه با فساد، خاطرنشان کرد: در نظر داریم اولاً‌ در جهت فرهنگ‌سازی برای ایجاد شفافیت در تمام فعالیت‌ها و بخش‌های اقتصادی حرکت کنیم تا این ایجاد شفافیت به عدم وقوع فساد منجر شود. زیرا هر چه فرآیندهای اقتصادی شفاف‌تر باشد، زمینه برای تخلفات کاهش می‌یابد. و ثانیاً با توجه به وظیفه اصلی رسانه که بالا بردن آگاهی‌های عمومی است، تلاش می‌کنیم جامعه را از تاثیرات فساد بر اقتصاد کشور مطلع کنیم تا این آگاهی‌بخشی نیز خود به عدم وقوع فسادها و کاهش آنها کمک کند؛ به عنوان مثال زمانی که افراد حقیقی و حقوقی از آثار و نتایج اعمال خلاف قانون اقتصادی خود بر اقتصاد کشور و به تبع آن بر اقتصاد و معیشت اطرفیان و افراد جامعه اطلاع پیدا کنند، و مطلع شوند که شاید در کوتاه مدت به سود اقتصادی برسند ولی در بلند مدت ضربه اقتصادی که به اقتصاد کشور وارد می‌کنند می‌تواند آثار سوء و مخربی بر اقتصاد و معیشت همه افراد جامعه وارد کند، می‌تواند عامل بازدارنده یا حداقل کاهنده‌ای برای وقوع این جرم‌های اقتصادی باشد.
این مدیر رادیو درباره راه‌های بالا بردن جذابیت در ساختار برنامه‌سازی، اظهار کرد: برای جذاب شدن تولیدات از تمام ظرفیت‌ها و ابزارها در برنامه‌سازی استفاده می‌کنیم. مسلماً‌ بهره‌گیری از انواع موسیقی‌های شاد مرتبط با کار و تلاش، استفاده از موضوعات سرگرم‌کننده و ارائه آگاهی‌بخشی در این راستا لازم و ضروری است. برای انتخاب موضوعات جذاب برای مخاطبان از روش‌های مختلفی از جمله نظرسنجی‌ها، دغدغه‌های روز مردم و نظرات کارشناسان استفاده می‌کنیم.
مهدیار اسماعیلی در پاسخ به این پرسش ایسنا که چقدر در رادیو اقتصاد موضوعات زندگی روزمره مردم و اقتصاد مردم دغدغه شماست؟ گفت: البته رادیو اقتصاد بزرگترین رسانه عرصه اقتصاد کشور است و حتما به صورت جدی و تخصصی در آن به بررسی مسائل اقتصادی کشور در تمام زمینه‌ها می‌پردازیم ولی نباید نگاه صرف تخصصی به حوزه اقتصاد در برنامه‌سازی، ما را از فضای عمومی جامعه دور کند. با توجه به نیازهای اقتصادی مردم و وضعیت معیشتی جامعه یکی از مهمترین سیاست‌های برنامه‌سازی ما، پرداختن به این نیازهاست.
او در این زمینه ادامه داد: در مرحله اول با طرح و انعکاس این مشکلات و بیان آنها از زبان خود مردم، جامعه و مسئولان را هر چه بیشتر نسبت به مشکلات حساس و متوجه می‌کنیم و سپس با مطالبه‌گری و پیگیری آنها تلاش می‌کنیم در جهت حل این مشکلات قدم برداریم.
از طرف دیگر افزایش اطلاعات اقتصادی عمومی مردم و جامعه که جزو اهداف اصلی برنامه‌سازی در این شبکه است، به بهبود تصمیم‌گیری‌های اقتصادی مناسب مردم منجر می‌شود و این تصمیم‌گیری اقتصادی به موقع و درست مردم علاوه بر اینکه به بهبود وضعیت معیشت مردم می‌انجامد، آثار مثبتی نیز بر اقتصاد کشور مثلاً بر هدایت نقدینگی به سمت قسمت‌های مولد اقتصادی و دارد.
مدیر رادیو اقتصاد سپس در پاسخ به این پرسش که برای جذب مخاطب عام چه اقداماتی انجام می‌دهید؟ چنین توضیح داد: رادیو به عنوان یک رسانه سنتی و مردمی حتماً انعکاس دهنده صدای همه مردم ایران است و تلاش می‌کنیم تا مسائل و دغدغه های همه هموطنان حتی در دور افتاده ترین نقاط را پوشش دهیم.
اما هدفمان تنها بیان مشکلات نیست، چون صرفا طرح مشکلات که اکثر مردم خود با آن آشنا هستند، منجر به ایجاد نوعی جو ناامیدی می‌شود و سودی نیز ندارد. در صورتی که طرح مشکلات، همراه با بررسی علل و عوامل ایجاد کننده آنها و پیگیری و مطالبه حل و رفع آنها و بیان مزیت‌های اقتصادی موجود و فرصت‌های پیش روی مردم و کشور در این زمینه، کاملا امید بخش و نوید دهنده است و امید بخشی و ایجاد حال خوش برای مردم یکی از اصول کار ما در این شبکه است.
به گزارش ایسنا، رادیو اقتصاد شبکه‌ای است که به‌طور تخصصی به موضوع تجارت و اقتصاد می‌پردازد. این رادیو بر روی موج FM، فرکانس ۹۸ به صورت ۲۴ ساعته برنامه دارد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صدرنشینی شطرنج باز آذربایجانی در مسابقات بین‌المللی شطرنج کاسپین
مسابقات جام کاسپین با مصاف دو شطرنج باز صدرنشین این رقابت‌ها در دور هفتم پیگیری شد که شطرنج باز آذربایجانی موفق شد تا پایان این دور صدرنشین شود.
پنجمی فیروزجا در مسابقات شطرنج پراگ
علیرضا فیروزجا در دور ششم مسابقات پراگ مقابل سوپر استاد بزرگ جمهوری چک به تساوی رسید.
زاد علی اصغر: حاضر بودیم حقوق نگیریم اما به توکیو برویم
بازیکن تیم ملی فوتبال نابینایان و کم‌بینایان گفت: برای حضور در پارالمپیک توکیو که حق مسلم بازیکنان فوتبال پنج نفره بود، حاضر شدیم حتی از حقوق ماهیانه خود نیز بگذریم اما متاسفانه زحمات بازیکنان نادیده گرفته شد.
تقویت کادر فنی بسکتبال باویلچر- تهیه ویلچرهای نو و استاندارد
دبیر فدراسیون جانبازان و معلولان درباره برنامه‌های تیم ملی بسکتبال با ویلچر پس از پارالمپیکی شدن این رشته گفت: هرچند هنوز کمیته ملی پارالمپیک به صورت رسمی به ما اعلام نکرده که این تیم پارالمپیکی شده اما با تقویت کادر فنی بسکتبال باویلچر برنامه‌های آماده‌سازی این تیم را آغاز خواهیم کرد.
شهناز یاری: در تورنمنت روسیه شرکت می‌کنیم
سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان می‌گوید تیم ایران در تورنمنت روسیه شرکت می‌کند و در حال رایزینی برای فراهم کردن بازی‌های دوستانه هستند.
میزبانی بسکتبال ایران از سوریه در کاپ آسیا- محنایی: فردا کار سختی نداریم
کارشناس بسکتبال ایران می‌گوید: سطح تیم ملی ایران از تیم‌هایی چون سوریه و قطر بالاتر است و به همین دلیل کار سختی در پنجره نخست انتخابی کاپ آسیا ۲۰۲۱ ندارد.
«لبرون جیمز» نویسنده شد
«‌لبرون جیمز» بسکتبالیست مشهور آمریکایی که سه دوره قهرمانی در ان بی ای (NBA) را در کارنامه خود به ثبت رسانده، نخستین کتابش را در سال جاری روانه بازار می‌کند.
هینن: اگر با لهستان در المپیک روی سکو نروم، کنار می‌روم
سرمربی تیم ملی والیبال لهستان امیدوار است در المپیک توکیو این تیم را روی سکو ببرد.
تمجید رسانه‌های جهان از دفاع مستحکم اتلتیکو مادرید
رسانه‌های جهان به پیروزی اتلتیکو مادرید برابر لیورپول پرداختند و ناتوانی لیورپول در عبور از دفاع مستحکم تیم اسپانیایی را برجسته کردند.
کواچیچ: شکست مقابل یونایتد خیلی دردناک بود
هافبک تیم چلسی عنوان کرد شکست این تیم برابر یونایتد بسیار دردناک بود ولی آنها توان جبران این نتیجه را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کدام کشورها بیشترین تعداد نماینده زن در مجلس را دارند؟
یکی از معدود مواردی که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را در جریان سخنرانی اخیر رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، دونالد ترامپ در اتحادیه اروپا گرد هم آورد، جشن گرفتن رکورد تعداد نمایندگان زن در کنگره ایالات‌متحده بود. 102 زن در انتخابات میان‌دوره 2018 به مجلس نمایندگان راه یافتند و 23.5 درصد از 435 کرسی نمایندگی را از آن خود کردند.
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
یک جرم‌شناس و استاد دانشگاه نسبت به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس بویژه در مورد مرتکبان جرایم سازمان‌یافته علیه میراث فرهنگی و آثار تاریخی هشدار داد.
تسویه حساب مسلحانه در خیابان
مرد مسلح که یک ماه قبل به خاطر اختلاف مالی با شریک قاچاقچی خود او را با شلیک گلوله مجروح کرده بود در مخفیگاهش دستگیر شد.
با فیلم های اکران نوروز 99 آشنا شوید
هر سال اکران نوروز برای سازمان سینمایی و صاحبان آثار از اهمیت زیادی برخوردار است.
بانوان خوشبخت از منظر امام صادق(ع)
حدیث امام صادق (ع) درباره فضیلت همسرداری بانوان و تکریم مردان را اینجا بخوانید.
پخش کشتی‌های قهرمانی آسیا فردا هم ادامه دارد
آغاز تصویربرداری سریال اردشیر شلیله
ویژه‌نامه‌های «سروش» و «عصر اندیشه» برای سردار سلیمانی
دوربین‌های صداوسیما در انتخابات کجا مستقر می‌شوند؟
ساخت سریال بلند رادیو تمام شد
«پایتخت ۶» به روایت یک عکس جدید
آغاز نگارش سریال‌های رادیویی نوروز-از هیچهایک تا پروفسور حسابی
آغاز ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری از شنبه
صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه
«پوریا پورسرخ» مجری مسابقه تلویزیونی شد