روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!

10:33 ۲۴ روز پیش ایسنا 181 0
روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!

عزیزالله حمیدنژاد درباره‌ی وضعیت چهره‌پردازی در سریال‌های تلویزیونی معتقد است: اصولا آرایش‌گری با گریم دو مقوله‌ی متفاوت از هم است که اگر آگاهانه درخصوص این دو مقوله تصمیم‌ گرفته شود، اشکالی ندارد و این تصمیم را کارگردان و طراح گریم می‌گیرد و نه بازیگران. باید بگویم اکثر بازیگران علاقمند به این هستند که چهره‌شان آرایش شود تا گریم. منتهی کسانی که در عرصه‌ی بازیگری صاحبِ نام هستند و تجربیات زیادی در سینما و تئاتر دارند، ممکن است در مورد گریم نظری هم داشته باشند، ولی چهره خود را تسلیم طراح گریم و کارگردان می‌کنند و حساسیت به خرج نمی دهند.

ایسنا

این کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی وضعیت چهره‌پردازی در سریال‌های تلویزیونی که از طراحی فاصله گرفته و بیشتر سمت زیبایی‌سازی رفته است، به گفت‌وگو پرداخت.

حمیدنژاد در عین حال با ارسال تصاویری از بازیگران «بانوی عمارت»، به تفاوت قبل و بعد از گریم این بازیگران اشاره‌ای داشته است.

این کارگردان معتقد است: در کار فیلم‌سازی، نظم و انضباط حرف اول را می‌زند. هر کس باید در حیطه کار خودش دارای اختیاراتی باشد تا بتواند کار کند و از کارش هم دفاع کند. تمام این مسائل در اتاق لباس هم هست و ماجراها دارد ...

کارگردان «بانوی عمارت» با بیان اینکه گریم در سینما و سریال‌های تلویزیونی اصولی دارد که باید به آن پایبند بود، توضیح داد: عموما گریم باید بر اساس شخصیت‌پردازی انجام شود و اگر شخصیت قرار است زیبارو باشد، طبیعتا گریم باید در آن راستا حرکت کند. اگر قرار هست کمی چهره کارگری داشته باشد، گریم باید در آن راستا پیش برود٬ به هر حال فیلمنامه و پرداخت شخصیت‌های درون آن است که تعیین می‌کند گریم به چه سمت و سویی برود. اگر بر اساس شخصیت‌پردازی نباشد با مخاطب فاصله می‌گیرد و دیگر باورپذیر نخواهد بود.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!

طراحان صاحب‌نام زیربار خواسته بازیگر نمی‌روند

او با بیان اینکه عموما بازیگران به جای گریم علاقمند به زیبایی‌سازی هستند، گفت: به همین جهت ممکن است که به گریمور تحمیل کنند که از طراحی و متریالی استفاده کند که آنها دوست دارند. اما معمولا طراحان صاحب‌نام گریم و کارگردانان صاحب سبک و صاحب نظر زیر بار خواسته بازیگر نمی‌روند و به کار خودشان ادامه می‌دهند. طبیعتا طراح گریمی که صاحب نام و دارای تجربه است، وقتی فیلمنامه را مطالعه می‌کند، بر اساس برداشتی که از تک تک شخصیت‌ها دارد، طراحی می‌کند و با کارگردان مشورت می‌کند. وقتی نظرات کارگردان و طراح گریم بر اساس شخصیت‌های فیلمنامه به هم نزدیک می‌شود، طبق آن شروع به کار می‌کنند.

حمیدنژاد درباره تعیین تکلیف برخی بازیگران برای گریم‌هایشان در آثار هنری اظهار کرد: به عقیده من یک بازیگر خوب و کسی که بازیگری را بشناسد، به هیچ عنوان موقع بازی به گریم صورت و شمایل فیزیکی ظاهری‌اش فکر نمی‌کند و اسیر زیبایی‌نمایی نمی‌شود. زیبایی‌نمایی در هنر بازیگری به شکل دیگری به وقوع می‌پیوندد و آن لحظاتی است که بازیگر فیزیک ظاهری و شخصی‌اش را فراموش کرده و در قالب یک شخصیت جدید درآمده و آن را ارائه می‌دهد. برای بازیگر آن شخصیتی که نقشش را ایفا می‌کند باید مهمتر باشد، نه اینکه ظواهر و زیبایی خصوصی‌اش را جلوی دوربین به نمایش بگذارد که در این صورت ارزشی نخواهد داشت.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
پانته‌آپناهی‌ها و غزل شاکری

کمی طول می‌کشد بازیگر با گریم جدید کنار بیاید

کارگردان «بانوی عمارت» در ادامه گفت: البته معمولا کمی طول می‌کشد بازیگر با گریم جدید صورت و لباسش کنار بیاید. نباید انتظار داشت بلافاصله با آن مأنوس شود. من در این سال‌ها با همه نوع بازیگری در مواجهه با گریم و لباس برخورد داشته‌ام. بازیگران مرد راحت‌تر با گریم کنار می‌آیند و این تا حدودی طبیعی است. به بازیگر حق می‌دهم بعد از تست گریم تصمیم بگیرد آن نقش را بازی کند یا نه. همان‌طور که کارگردان بعد از تست گریم حق دارد در مورد انتخاب بازیگر تصمیم بگیرد. اما وقتی بازیگر آن نقش و آن طراحی گریم را پذیرفت، دیگر حق ندارد خواستار تغییر آن شود. چون گریم راکورد پیدا می‌کند و باید تا مدت‌ها تداوم پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به تجربه‌هایش از مواجهه بازیگران با گریمشان در فیلم‌ها و سریال‌ها، یادآور شد: از نمونه بازیگران خانمی که با آنها کار کردم و به راحتی و با اعتماد به نفس گریم را پذیرفتند، یکی خانم پانته‌آپناهی‌ها در سریال «بانوی عمارت» در نقش افسر الملوک بود و همچنین خانم غزل شاکری در نقش بهجت‌الملوک که تغییرات زیادی روی صورت و چشم و ابروی ایشان انجام شده بود آن هم با طراحی زیبای آقای مجید اسکندری و اجرای حرفه‌ای خانم سولماز صدرالاشرافی.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
گلشیفته فراهانی در فیلم «اشک سرما»

این کارگردان با اشاره به گریم گلشیفته فراهانی در فیلم «اشک سرما»، یادآور شد: نمونه دیگری از بازیگران که اعتماد به نفس شگفت‌انگیزی در پذیرش گریم داشت، خانم گلشیفته فراهانی در نقش روناک در فیلم سینمایی «اشک سرما» بود که قسمت بیشتر صورتش از متریالی که تاول‌های سرمازدگی را نشان می‌داد پوشیده شده بود و او با تغییراتی که استاد فرهنگ معیری مرحوم در ابرو و صورتش داده بود، خم به ابرو نمی‌آورد.

اما نمونه‌های بازیگران خانمی را هم داشتیم که جوان بودند و کم تجربه و گریم گریز مثل خانم مریم مومن در نقش فخرالزمان شالچی و خانم نیکی نصیریان در نقش آهو که تا مدت‌ها اسیر صورت بودند و این مهم، تمرکز بازی را از آنها می‌گرفت و کار بازی گرفتن از آنها را بسیار سخت می کرد؛ البته با سخت‌گیری‌های بنده و خانم گریمور مقاومتشان در هم شکست و تجربه خوبی برای این دو عزیز بود.

روایتی از چالش گریمورها با بازیگران و قهر و آشتی‌ها

حمیدنژاد همچنین درباره‌ی تجربه‌ی ناموفق برخی بازیگران در مواجهه با تست گریم نیز یادآور شد: هرگز فراموش نمی‌کنم قرار بود یک خانم بازیگر خوش چهره‌ نقش متفاوتی با گریم متفاوت در «بانوی عمارت» بازی کند، اما پس از تست گریم رفت و پشت سرش را هم نگاه نکرد و من برایش احترام قائلم. زیرا به موقع تصمیم گرفت و هرگز فراموش نمی‌کنم روزی را که گریمورمان خانم سولماز صدرالاشرافی سراسیمه از اتاق گریم بیرون زد؛ به طوری که دست و پایش می‌لرزید؛ پیدا بود هر چه در دست داشته ریخته و بیرون زده است و حسابی شاکی از خانم جوانی که در کارش مداخله کرده بود. مدتی طول کشید تا جو را آرام کنم و او آنقدر حرفه‌ای بود که پس از مدتی آرام شد و به کارش ادامه داد. فردای آن روز در اول وقت هر دو نفر را کنار هم قرار دادم و توصیه‌های لازم را برای عدم مداخله در کار گریمور و تداوم همکاری و رسیدن به آرامش برای جلو دوربین کردم. در کار فیلم‌سازی نظم و انضباط حرف اول را می‌زند، هر کس باید در حیطه کار خودش دارای اختیاراتی باشد تا بتواند کار کند و از کارش دفاع کند. تمام این مسائل در اتاق لباس هم هست و ماجراها دارد ...

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
مریم مومن بازیگر «بانوی عمارت» قبل و بعد از گریم

زیبایی‌سازی مختص تلویزیون نیست

حمیدنژاد گرایش گریم به سمت زیبایی‌سازی و دوری از طراحی چهره را مختص تلویزیون ندانست و در این زمینه توصیح داد: این اتفاق مختص تلویزیون نیست و در سینما هم می‌تواند اتفاق بیفتد. به عقیده من این اتفاق بستگی به کارگردان و طراح گریم دارد. اگر کارگردان و طراح گریم صاحب نظر باشند، صاحب سلیقه باشند، اجازه نمی‌دهند، گریم، لباس یا صحنه به سمت و سویی برود که سلیقه های شخصی در آن اعمال شود. به هر حال ما وقتی می گوییم طراح گریم یا کارگردان، هرکدام از اینها نسبت به اینکه گریم را به چه سمت و سویی ببرند، تعیین کننده هستند. اگر بخواهیم تسلیم سلیقه‌های شخصی بشویم که دیگر نمی شود فیلمسازی کرد٬ آنگاه باید رفت و مجلس عروسی برگزار کرد. مقوله فیلم، مقوله بسیار جدی است.هر چند فیلم کمدی باشد باید در تمام امورش، همه متخصصان بر اساس ذهنیت کارگردان و نیاز فیلم نامه پیش بروند.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
نیکی نصیریان بازیگر «بانوی عمارت» قبل و بعد از گریم

اکثر بازیگران علاقمند به این هستند که چهره‌شان آرایش شود تا گریم

این کارگردان با اشاره به تجربه گریم در سریال «بانوی عمارت» و وفاداری آن به فیلمنامه، با اشاره به اینکه به هر حال هر کارگردانی در این زمینه سبک و سیاق خوش را دارد، اظهار کرد: ما در این سریال هر تغییری در گریم و لباس و صحنه دادیم، سعی کردیم آگاهانه و بر اساس نیاز درام سریال باشد. اصولا آرایش‌گری با گریم دو مقوله‌ی متفاوت از هم است که اگر آگاهانه درخصوص این دو مقوله تصمیم‌ گرفته شود، اشکالی ندارد و این تصمیم را کارگردان و طراح گریم می‌گیرند، نه بازیگران. باید بگویم اکثر بازیگران علاقمند به این هستند که چهره‌شان آرایش شود تا گریم؛ منتهی کسانی که در عرصه‌ی بازیگری صاحب‌نام هستند و تجربیات زیادی در سینما و تئاتر دارند، ممکن است در مورد گریم نظری هم داشته باشند ولی چهره خود را تسلیم طراح گریم و کارگردان می‌کنند و حساسیت به خرج نمی‌دهند.

تا فیلمنامه اولیه به دست من نرسد نظری نمی‌دهم

حمیدنژاد در پایان این گفت‌وگو درباره ساخت فصل جدید «بانوی عمارت» که در چه مرحله‌ای است؟ توضیح داد: نگارش این سریال هنوز کامل نشده است که بخواهم درباره ساخت آن تصمیمی بگیرم و همچنان در مرحله نگارش است.

این کارگردان گفت: تا فیلمنامه اولیه به دست من نرسد و مطالعه نکنم نمی‌توانم راجع‌ به آن نظر بدهم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۱۰۰ درصد ناوگان اتوبوسی حمل و نقل جاده‌ای در اختیار زائران اربعین قرار می‌گیرد
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: تصمیم گرفته شده از ۲۵ تا ۲۸ مهرماه، ۱۰۰ درصد ناوگان اتوبوسی حمل و نقل جاده‌ای کشور (بین شهری) برای جابه‌جایی زائران اربعین حسینی مورد استفاده قرار گیرند.
فضای کسب و کار به امنیت شغلی نیاز دارد
از نگاه رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی دلیل عدم صدور مجوزهای کسب و کار برخی منفعت‌طلبی‌ها و انحصارگری ‌ها است و تا زمانی که امنیت شغلی نیروهای کار حفظ نشود فضای کسب و کار بهبود نمی‌یابد.
در نظر گرفتن ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس در مرزهای کشور برای بازگشت زائران
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران در چهار مرز کشور در نظر گرفته شده است، گفت: این اتوبوس‌ها به صورت منظم زائران را به ستادهای معین و از آنجا به شهرهای مقصد حمل می‌کنند.
خداحافظی صاحبان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان با یارانه!
عناوین مهمترین خبرهای هفته جاری به حذف یارانه دارندگان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان، پیشنهاد واگذاری واحدهای مسکن مهر به کارگران و آمادگی دفاتر کاریابی برای ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار اختصاص داشت.
پرواز با آنتونوف مانند مسافرکشی با کامیون صندلی‌دار!
یک کارشناس حمل‌ونقل هوایی گفت: حتی اگر آنتونوف ۷۴ مجوز پرواز خود را از سازمان هواپیمایی گرفته باشد، نباید از آن در پروازهای مسافری استفاده شود؛ چرا که از نظر ایمنی، تجاری و مارکتینگ مسائلی دارد که مناسب این پروازها نیست. در واقع استفاده از این هواپیما برای جابه جایی مسافر مانند مسافرکشی با کامیونی است که روی آن صندلی نصب کرده‌ باشند!
وزیر راه: هیچ مشکل جاده‌ای خاصی را در ایام اربعین شاهد نبوده‌ایم
وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ مشکل جاده‌ای خاصی را در ایام اربعین شاهد نبوده‌ایم.
افت بازار مسکن از چه زمانی آغاز شد؟
شاخص‌های ماهانه و سالانه قیمت مسکن شهر تهران نشان می‌دهد از خردادماه سال جاری بازار روند نزولی در پیش گرفته و در شهریورماه به پایین‌ترین سطح رشد سالانه طی ۱۲ ماه اخیر رسیده است.
پرونده تخلف رانندگان اربعین روی میز
رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از رسیدگی به پرونده تخلفات رانندگان اتوبوس در مسیرهای اربعین خبر داد و گفت: اقدامات مختلفی برای بهبود ارائه خدمات به زائران اربعین در مسیر بازگشت انجام شده است و حدود ۷۰۰۰ دستگاه اتوبوس برای پایانه مرزی مهران در نظر گرفته‌ایم.
کاهش قیمت نفت در بازار جهانی
قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر آماری که رشد ذخایر نفت آمریکا را نشان داد، کاهش پیدا کرد.
تمدید معافیت آمریکا برای واردات گاز و برق ایران
آمریکا یک معافیت ۱۲۰ روزه به عراق صادر کرد که به این کشور اجازه می دهد با وجود تحریم‌های آمریکا، به واردات برق و گاز طبیعی ایران ادامه دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوری
اعلام مرگ فردی ۸۳ ساله در بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس بر اساس آنچه سهل‌انگاری گفته می‌شود، سبب موجی از نگرانی در بین مردم استان هرمزگان شد.
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی هوایی ارتش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
«خشونت در فضای مجازی» منتشر شد
کتاب «خشونت در فضای مجازی» با رویکرد آسیب‌شناسی پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟
«علی دایی بالاتر از شوخی‌کردن نیست. شاید بخش عمده‌ای از شوخی مجری تلویزیونی هم ساده‌تر از این بود که واکنش دایی این قدر سنگین باشد اما کاش مجری تلویزیونی بداند که طنز با ظرافت همراه است و وقتی روی آنتن است، در جمع دوستانش نیست که اولین جمله‌ای را که به ذهنش می‌رسد، برای یک موج خنده بگوید و دو دقیقه بعد جمع فراموش کند.»
واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟
دانشمندان ترک، عرب یا آلمانی وقتی می‌خواهند علم خود را به دیگران انتقال دهند تا جهانیان متوجه اختراع آنها شوند، از چه زبانی استفاده می‌کنند؟
عیادت طباطبایی نژاد و هنرمندان از فریدون جیرانی
«اسحاقی» و «کیارستمی» برنده دو جایزه از جشنواره «یاماگاتا» ژاپن شدند
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۴ مهر ۹۸
بررسی حاشیه‌ها در مورد پوشش نامتعارف برخی هنرمندان در جلسه دوازدهم آبان کمیسیون فرهنگی
جایزه دستاورد جشنواره استکهلم برای پیمان معادی
اجرای «قصه ظهر عاشورا» در محوطه کانون
«رُمانتیسم عماد و طوبا» دو هفته دیگر جلوی دوربین می‌رود
دستورالعمل صدور پروانه اجرای نمایش بازنگری و منتشر شد
ˮمجلس مهتاب کشونˮ در عمارت روبرو
اعلام جزییات نشست هم‌اندیشی بازار ˮهنرهای نمایشی ایرانˮ