روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!

10:33 ۱۵۶ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 247 0
روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!

عزیزالله حمیدنژاد درباره‌ی وضعیت چهره‌پردازی در سریال‌های تلویزیونی معتقد است: اصولا آرایش‌گری با گریم دو مقوله‌ی متفاوت از هم است که اگر آگاهانه درخصوص این دو مقوله تصمیم‌ گرفته شود، اشکالی ندارد و این تصمیم را کارگردان و طراح گریم می‌گیرد و نه بازیگران. باید بگویم اکثر بازیگران علاقمند به این هستند که چهره‌شان آرایش شود تا گریم. منتهی کسانی که در عرصه‌ی بازیگری صاحبِ نام هستند و تجربیات زیادی در سینما و تئاتر دارند، ممکن است در مورد گریم نظری هم داشته باشند، ولی چهره خود را تسلیم طراح گریم و کارگردان می‌کنند و حساسیت به خرج نمی دهند.

ایسنا

این کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی وضعیت چهره‌پردازی در سریال‌های تلویزیونی که از طراحی فاصله گرفته و بیشتر سمت زیبایی‌سازی رفته است، به گفت‌وگو پرداخت.

حمیدنژاد در عین حال با ارسال تصاویری از بازیگران «بانوی عمارت»، به تفاوت قبل و بعد از گریم این بازیگران اشاره‌ای داشته است.

این کارگردان معتقد است: در کار فیلم‌سازی، نظم و انضباط حرف اول را می‌زند. هر کس باید در حیطه کار خودش دارای اختیاراتی باشد تا بتواند کار کند و از کارش هم دفاع کند. تمام این مسائل در اتاق لباس هم هست و ماجراها دارد ...

کارگردان «بانوی عمارت» با بیان اینکه گریم در سینما و سریال‌های تلویزیونی اصولی دارد که باید به آن پایبند بود، توضیح داد: عموما گریم باید بر اساس شخصیت‌پردازی انجام شود و اگر شخصیت قرار است زیبارو باشد، طبیعتا گریم باید در آن راستا حرکت کند. اگر قرار هست کمی چهره کارگری داشته باشد، گریم باید در آن راستا پیش برود٬ به هر حال فیلمنامه و پرداخت شخصیت‌های درون آن است که تعیین می‌کند گریم به چه سمت و سویی برود. اگر بر اساس شخصیت‌پردازی نباشد با مخاطب فاصله می‌گیرد و دیگر باورپذیر نخواهد بود.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!

طراحان صاحب‌نام زیربار خواسته بازیگر نمی‌روند

او با بیان اینکه عموما بازیگران به جای گریم علاقمند به زیبایی‌سازی هستند، گفت: به همین جهت ممکن است که به گریمور تحمیل کنند که از طراحی و متریالی استفاده کند که آنها دوست دارند. اما معمولا طراحان صاحب‌نام گریم و کارگردانان صاحب سبک و صاحب نظر زیر بار خواسته بازیگر نمی‌روند و به کار خودشان ادامه می‌دهند. طبیعتا طراح گریمی که صاحب نام و دارای تجربه است، وقتی فیلمنامه را مطالعه می‌کند، بر اساس برداشتی که از تک تک شخصیت‌ها دارد، طراحی می‌کند و با کارگردان مشورت می‌کند. وقتی نظرات کارگردان و طراح گریم بر اساس شخصیت‌های فیلمنامه به هم نزدیک می‌شود، طبق آن شروع به کار می‌کنند.

حمیدنژاد درباره تعیین تکلیف برخی بازیگران برای گریم‌هایشان در آثار هنری اظهار کرد: به عقیده من یک بازیگر خوب و کسی که بازیگری را بشناسد، به هیچ عنوان موقع بازی به گریم صورت و شمایل فیزیکی ظاهری‌اش فکر نمی‌کند و اسیر زیبایی‌نمایی نمی‌شود. زیبایی‌نمایی در هنر بازیگری به شکل دیگری به وقوع می‌پیوندد و آن لحظاتی است که بازیگر فیزیک ظاهری و شخصی‌اش را فراموش کرده و در قالب یک شخصیت جدید درآمده و آن را ارائه می‌دهد. برای بازیگر آن شخصیتی که نقشش را ایفا می‌کند باید مهمتر باشد، نه اینکه ظواهر و زیبایی خصوصی‌اش را جلوی دوربین به نمایش بگذارد که در این صورت ارزشی نخواهد داشت.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
پانته‌آپناهی‌ها و غزل شاکری

کمی طول می‌کشد بازیگر با گریم جدید کنار بیاید

کارگردان «بانوی عمارت» در ادامه گفت: البته معمولا کمی طول می‌کشد بازیگر با گریم جدید صورت و لباسش کنار بیاید. نباید انتظار داشت بلافاصله با آن مأنوس شود. من در این سال‌ها با همه نوع بازیگری در مواجهه با گریم و لباس برخورد داشته‌ام. بازیگران مرد راحت‌تر با گریم کنار می‌آیند و این تا حدودی طبیعی است. به بازیگر حق می‌دهم بعد از تست گریم تصمیم بگیرد آن نقش را بازی کند یا نه. همان‌طور که کارگردان بعد از تست گریم حق دارد در مورد انتخاب بازیگر تصمیم بگیرد. اما وقتی بازیگر آن نقش و آن طراحی گریم را پذیرفت، دیگر حق ندارد خواستار تغییر آن شود. چون گریم راکورد پیدا می‌کند و باید تا مدت‌ها تداوم پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به تجربه‌هایش از مواجهه بازیگران با گریمشان در فیلم‌ها و سریال‌ها، یادآور شد: از نمونه بازیگران خانمی که با آنها کار کردم و به راحتی و با اعتماد به نفس گریم را پذیرفتند، یکی خانم پانته‌آپناهی‌ها در سریال «بانوی عمارت» در نقش افسر الملوک بود و همچنین خانم غزل شاکری در نقش بهجت‌الملوک که تغییرات زیادی روی صورت و چشم و ابروی ایشان انجام شده بود آن هم با طراحی زیبای آقای مجید اسکندری و اجرای حرفه‌ای خانم سولماز صدرالاشرافی.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
گلشیفته فراهانی در فیلم «اشک سرما»

این کارگردان با اشاره به گریم گلشیفته فراهانی در فیلم «اشک سرما»، یادآور شد: نمونه دیگری از بازیگران که اعتماد به نفس شگفت‌انگیزی در پذیرش گریم داشت، خانم گلشیفته فراهانی در نقش روناک در فیلم سینمایی «اشک سرما» بود که قسمت بیشتر صورتش از متریالی که تاول‌های سرمازدگی را نشان می‌داد پوشیده شده بود و او با تغییراتی که استاد فرهنگ معیری مرحوم در ابرو و صورتش داده بود، خم به ابرو نمی‌آورد.

اما نمونه‌های بازیگران خانمی را هم داشتیم که جوان بودند و کم تجربه و گریم گریز مثل خانم مریم مومن در نقش فخرالزمان شالچی و خانم نیکی نصیریان در نقش آهو که تا مدت‌ها اسیر صورت بودند و این مهم، تمرکز بازی را از آنها می‌گرفت و کار بازی گرفتن از آنها را بسیار سخت می کرد؛ البته با سخت‌گیری‌های بنده و خانم گریمور مقاومتشان در هم شکست و تجربه خوبی برای این دو عزیز بود.

روایتی از چالش گریمورها با بازیگران و قهر و آشتی‌ها

حمیدنژاد همچنین درباره‌ی تجربه‌ی ناموفق برخی بازیگران در مواجهه با تست گریم نیز یادآور شد: هرگز فراموش نمی‌کنم قرار بود یک خانم بازیگر خوش چهره‌ نقش متفاوتی با گریم متفاوت در «بانوی عمارت» بازی کند، اما پس از تست گریم رفت و پشت سرش را هم نگاه نکرد و من برایش احترام قائلم. زیرا به موقع تصمیم گرفت و هرگز فراموش نمی‌کنم روزی را که گریمورمان خانم سولماز صدرالاشرافی سراسیمه از اتاق گریم بیرون زد؛ به طوری که دست و پایش می‌لرزید؛ پیدا بود هر چه در دست داشته ریخته و بیرون زده است و حسابی شاکی از خانم جوانی که در کارش مداخله کرده بود. مدتی طول کشید تا جو را آرام کنم و او آنقدر حرفه‌ای بود که پس از مدتی آرام شد و به کارش ادامه داد. فردای آن روز در اول وقت هر دو نفر را کنار هم قرار دادم و توصیه‌های لازم را برای عدم مداخله در کار گریمور و تداوم همکاری و رسیدن به آرامش برای جلو دوربین کردم. در کار فیلم‌سازی نظم و انضباط حرف اول را می‌زند، هر کس باید در حیطه کار خودش دارای اختیاراتی باشد تا بتواند کار کند و از کارش دفاع کند. تمام این مسائل در اتاق لباس هم هست و ماجراها دارد ...

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
مریم مومن بازیگر «بانوی عمارت» قبل و بعد از گریم

زیبایی‌سازی مختص تلویزیون نیست

حمیدنژاد گرایش گریم به سمت زیبایی‌سازی و دوری از طراحی چهره را مختص تلویزیون ندانست و در این زمینه توصیح داد: این اتفاق مختص تلویزیون نیست و در سینما هم می‌تواند اتفاق بیفتد. به عقیده من این اتفاق بستگی به کارگردان و طراح گریم دارد. اگر کارگردان و طراح گریم صاحب نظر باشند، صاحب سلیقه باشند، اجازه نمی‌دهند، گریم، لباس یا صحنه به سمت و سویی برود که سلیقه های شخصی در آن اعمال شود. به هر حال ما وقتی می گوییم طراح گریم یا کارگردان، هرکدام از اینها نسبت به اینکه گریم را به چه سمت و سویی ببرند، تعیین کننده هستند. اگر بخواهیم تسلیم سلیقه‌های شخصی بشویم که دیگر نمی شود فیلمسازی کرد٬ آنگاه باید رفت و مجلس عروسی برگزار کرد. مقوله فیلم، مقوله بسیار جدی است.هر چند فیلم کمدی باشد باید در تمام امورش، همه متخصصان بر اساس ذهنیت کارگردان و نیاز فیلم نامه پیش بروند.

روایتی از چالش بازیگران با گریم و قهر و آشتی‌های اتاق لباس!
نیکی نصیریان بازیگر «بانوی عمارت» قبل و بعد از گریم

اکثر بازیگران علاقمند به این هستند که چهره‌شان آرایش شود تا گریم

این کارگردان با اشاره به تجربه گریم در سریال «بانوی عمارت» و وفاداری آن به فیلمنامه، با اشاره به اینکه به هر حال هر کارگردانی در این زمینه سبک و سیاق خوش را دارد، اظهار کرد: ما در این سریال هر تغییری در گریم و لباس و صحنه دادیم، سعی کردیم آگاهانه و بر اساس نیاز درام سریال باشد. اصولا آرایش‌گری با گریم دو مقوله‌ی متفاوت از هم است که اگر آگاهانه درخصوص این دو مقوله تصمیم‌ گرفته شود، اشکالی ندارد و این تصمیم را کارگردان و طراح گریم می‌گیرند، نه بازیگران. باید بگویم اکثر بازیگران علاقمند به این هستند که چهره‌شان آرایش شود تا گریم؛ منتهی کسانی که در عرصه‌ی بازیگری صاحب‌نام هستند و تجربیات زیادی در سینما و تئاتر دارند، ممکن است در مورد گریم نظری هم داشته باشند ولی چهره خود را تسلیم طراح گریم و کارگردان می‌کنند و حساسیت به خرج نمی‌دهند.

تا فیلمنامه اولیه به دست من نرسد نظری نمی‌دهم

حمیدنژاد در پایان این گفت‌وگو درباره ساخت فصل جدید «بانوی عمارت» که در چه مرحله‌ای است؟ توضیح داد: نگارش این سریال هنوز کامل نشده است که بخواهم درباره ساخت آن تصمیمی بگیرم و همچنان در مرحله نگارش است.

این کارگردان گفت: تا فیلمنامه اولیه به دست من نرسد و مطالعه نکنم نمی‌توانم راجع‌ به آن نظر بدهم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اعزام جودوکاران ناشنوا به فرانسه لغو شد
تیم ملی جودو ناشنوایان که قرار بود برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان اواخر فروردین راهی فرانسه شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا سفرش لغو شد.
هشدار به کوهنوردان- احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات کوهستان
کوهنوردان در آخر هفته از مسیر های بهمن خیز اجتناب کنند.
سرمربی مس کرمان: برگزاری لیگ هندبال تصمیم مقامات بالا بود
سرمربی هندبال مس کرمان گفت: این ویروس یک دوره نهفتگی تا ۱۴ روز دارد و مشخص نیست که چه کسی ناقل بیماری است. به هر حال لیگ در جریان است و ما چهارم اسفند مسابقه هفته سیزدهم را انجام دادیم.
پست طعنه آمیز مهاجم بایرن مونیخ
مهاجم بایرن مونیخ بعد از شکست سنگین چلسی پست تمسخر آمیزی را منتشر کرد. البته بعد از آن تاکید کرد که هنوز تکلیف صعود تیمش مشخص نیست.
ستایش فلیک از شاگردانش بعد از شب باشکوه استمفوردبریج
سرمربی بایرن مونیخ به ستایش از عملکرد شاگردانش بعد از پیروزی پر گل برابر چلسی پرداخت.
مولر: برای پیروزی همیشه نیاز به کمی شانس است
مهاجم بایرن مونیخ خوشحال است که تیمش توانست در لندن برابر چلسی نتیجه لازم را به دست آورد.
AFC دو بازیکن لائوس را مادام‌العمر محروم کرد
کنفدراسیون فوتبال آسیا دو بازیکن تیم ملی لائوس را به دلیل تبانی، مادام العمر محروم کرد.
واکنش سرمربی بارسا به اخراج ویدال
سرمربی بارسلونا نسبت به اخراج بازیکن اهل شیلی خود در دیدار برابر ناپولی واکنش نشان داد.
لمپارد: شکست تلخی بود و باید آن را پذیرفت
سرمربی چلسی اعتراف کرد بایرن مونیخ کاملا در زمین سرتر از چلسی بود و توانست به حقش برسد.
بازگشت حسن یزدانی به تمرینات کشتی
دارنده مدال های طلای جهان و المپیک پس از ۲ ماه دوری از میادین به تمرینات بازگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بایرن در لندن چلسی را به آتش کشید؛ توقف بارسلونا برابر ناپولی
بایرن مونیخ در دیدار رفت یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا توانست با سه گل چلسی را شکست دهد این درحالی است که بارسلونا برابر ناپولی با تساوی یک بر یک متوقف شد.
رئال‌مادرید - منچسترسیتی؛ اروپا تخصص ماست!
پرافتخارترین تیم لیگ قهرمانان اروپا باید در خانه پذیرای تیمی باشد که شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند.
چند راه سلامت روان در برابر کرونا
درحالی که در چند روز اخیر مواردی از ویروس کرونا در کشور گزارش شده، ترس و اضطراب در جان و ذهن برخی افراد جامعه رخنه کرده و آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است اما در این شرایط چطور باید با این اضطراب مقابله کرد تا در عین حال هم از سلامت جسمی و هم از سلامت روانی خود مراقبت کنیم.
پوشش بیمه‌ای آزمایش و درمان کرونا - حذف انتظار۱۰ روزه برای دریافت دفترچه این بیماران
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در خصوص پوشش بیمه‌ای خدمات برای مبتلایان به کروناویروس توضیحاتی ارائه داد.
اعزام جودوکاران ناشنوا به فرانسه لغو شد
تیم ملی جودو ناشنوایان که قرار بود برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان اواخر فروردین راهی فرانسه شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا سفرش لغو شد.
تغییر برنامه تئاترشهر از ویروس کرونا ترسناک‌تر است!
پیام خاص سید جواد رضویان به مردم و کادر درمانی قم
همه تئاترها و فیلم‌ها فدای تار موی یک هموطنم
حمایت‌ مالی و دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار است
پشت پرده یک سقوط  در شبکه نمایش خانگی +تیزر
پیام‌ تبریک کانون‌ کارگردانان به نرگس آبیار
نصب مجسمه عباس کیارستمی زیر تک درخت معروف + تصویر
معرفی راه‌یافتگان به جشنواره هنرهای نمایشی کانون
جعفر مهیاری «تراس» را در کانادا به صحنه می‌برد
تأخیر در برگزاری یک جشنواره دیگر به‌دلیل کرونا