تاثیر رفتار والدین بر فعالیت بدنی کودکان

09:44 ۱۵۰ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 309 0
تاثیر رفتار والدین بر فعالیت بدنی کودکان

با گسترش فناوری و صنعتی شدن جوامع، سبک زندگی فعال افراد به سبک زندگی بی تحرک تغییر پیدا کرده است. این بی تحرکی عوارض و پیامدهای منفی بسیاری دارد. فعال بودن بدنی یا داشتن "فعالیت بدنی" می‌تواند موجب کاهش این بی تحرکی و عوارض ناشی از آن شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، امروزه افراد خیلی کمی تغذیه سالم دارند و در فعالیت بدنی منظم مشارکت می‌کنند. از منظر سلامت عمومی، این بی تحرکی تمایل به همه گیر شدن دارد. بی تحرکی در بین کودکان رو به افزایش است و مهم‌ترین مشخصه آن شیوع چاقی در بین این قشر است، بخشی از این بی‌تحرکی ناشی از فناوری مدرن است که فعالیت بدنی افراد را کاهش داده است.
پژوهشی که درخصوص نقش خانواده در نهادینه کردن فعالیت بدنی در کودکان، توسط تیم پژوهشگران متشکل از احمدعلی آصفی( استادیار مدیریت ورزشی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان)، امیر قنبرپورنصرتی(استادیار مدیریت ورزشی دانشگاه کاشان) انجام شده، نشان می‌دهد:« اقدامات بی‌شماری برای افزایش سطح فعالیت بدنی در کودکان انجام گرفته است و موثرترین مداخلات برای افزایش بدنی موفقیت هایی را در کمک به کودکان برای شروع فعالیت بدنی نشان داده اند. فعالیت بدنی عادت‌وار که در طول زمان استمرار دارد، فواید سلامتی بی‌شماری را ایجاد می‌کند.»
در این پژوهش یافته ها نشان می‌دهد:«اگر والدین بخواهند فرزند خود را فعال بپرورانند و او را به فعالیت بدنی و تحرک جهت دهند، باید خود مدل و الگوی رفتار و عملی باشند که آن را برای فرزند خویش خواستارند. والدینی که بین عمل و گفتارشان تفاوت است، هرگز نخواهند توانست در فرزندان موثر باشند. از طرفی تشویق کودکان از سوی اعضای خانواده نیز می‌تواند عامل مهمی در پذیرش، شروع و استمرارفعالیت بدنی توسط آنان باشد.»
در این پژوهش آمده است:« در سال‌های اولیه زندگی، والدین الگوی مهمی برای رفتارهای کودکان هستند و کودکان در این سال‌ها سعی در تقلید و الگو برداشتن از والدین خود دارند. والدین تاثیرات عمیق و سرنوشت سازی بر کودکان خود دارند، گفتار آنها سند است و رفتارشان الگو و مدل است، به طوری که رفتار فرزندان انعکاسی از رفتار والدین دانسته می‌شود؛ از این رو والدین فعال یا والدینی که سبک زندگی فعال را ترجیح می‌دهند، به عبارتی دستورالعمل‌های فعالیت بدنی را رعایت می‌کنند، فرزندان نیز به انجام این فعالیت‌ها بیشتر سوق می‌یابند»
در نتایج این پژوهش آمده است:« خانواده مهم ترین نهاد تاثیرگذار بر تغییر نگرش و عادت پذیری افراد به فعالیت بدنی و ورزش است و می‌تواند نقش مهمی در نهادینه کردن فعالیت بدنی در کودکان بازی کند.
والدین تاثیر حیاتی بر الگوهای فعالیتی کودکانشان دارند،‌ به طوری که می‌توانند اثر بزرگی بر جذب کودکانشان به فعالیت بدنی و مشارکت در آن داشته باشند.»
این پژوهش در شماره یکم نشریه "پژوهش‌های فیزیولوژی و مدیریت در ورزش" به چاپ رسیده است.
  


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

پایان کار پینگ پنگ بازان ایران در مسابقات محارستان با حذف نوشاد
نوشاد عالمیان از جدول اصلی مسایقات تنیس روی میز مجارستان حذف شد.
AFC بونجاح را نقره داغ کرد
کنفدراسیون فوتبال آسیا مهاجم الجزایری السد قطر را به خاطر اعتراض به داوری دو ماه محروم کرد.
میزبان جدید رقابت‌های کشتی گزینشی المپیک مشخص شد
پس از لغو میزبانی چین از رقابت‌های گزینشی کشتی آزاد و فرنگی المپیک در قاره آسیا، میزبان جدید این رقابت‌ها مشخص شد.
اسکوچیچ تک و تنها امور را جلو می‌برد
فدراسیون فوتبال و اسکوچیچ برای انتخاب دستیار ایرانی اما هنوز به جمع‌بندی کامل نرسیده‌اند و مذاکرات در این رابطه ادامه دارد. در رسانه‌ها نام وحید ‌هاشمیان،‌ کریم باقری و مارکار آقاجانیان به‌عنوان گزینه‌های پیشنهادی به سرمربی تیم‌ ملی مطرح شده است.
تاکید وزیر بهداشت برای ورود پزشکان به موضوعات اجتماعی
وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم ورود پزشکان و متخصصان به موضوعات اجتماعی روز گفت: تنها نباید به فکرحوزه  سلامت باشیم. البته که مردم در صورتی که سلامت‌شان به خطر بیفتد ما را نمی‌بخشند.
وزیر بهداشت: بیماران کرونا تحت نظرند- هر اطلاعاتی داشتیم اعلام کردیم
وزیر بهداشت گفت: سه شب پیش گزارشی از استان قم به دست ما رسید که دو مریض با حالت مشکوک به بیمارستان مراجعه کردند و نتایج آزمایش آنها در خصوص ابتلا به کرونا ویروس مثبت اعلام شد.
پروازهای مسافری ایران به چین متوقف است
در پی انتشار اخباری مبنی بر از سر گیری پروازهای ایران به مقاصد مختلف چین سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که همچنان پروازهای مسافری ایران به چین و بالعکس متوقف بوده و برخی پروازها باری و با هماهنگی‌های کامل انجام می‌شود.
احتمال حذف چهار صفر از پول ملی تا پایان دولت روحانی
«تلاش ما این است که در ماه‌های باقیمانده از مجلس لایحه در صحن مطرح شود اما در صورت نبود زمان نیز لایحه طبق زمان‌بندی در مجلس بعدی مطرح خواهد شد. فارغ از وضعیت مجلس، در صورت تصویب نهایی، قطعا امکان اجرای این برنامه در دولت دوازدهم وجود خواهد داشت. زمان‌بندی در نظر گرفته شده برای حذف صفر، دو سال است و می‌توان انتظار داشت تا پیش از پایان دولت فرآیند اجرای آن کلید بخورد.»
ترامپ: دستور افزایش تحریم‌ها را دادم
رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که واشنگتن قرار است تحریم‌ها علیه ایران را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
کدخدایی: آمریکا حق ندارد راجع به مردم ایران صحبت کند
سخنگوی شورای نگهبان گفت: آمریکا حق ندارد راجع به مردم سر بلند ایران صحبت کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5 تصمیم شهرداری تهران برای مقابله با کرونا ویروس
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران تصمیمات مدیران شهری در خصوص پیشگیری از شیوع کرونا ویروس را تشریح کرد.
فرمول آبی
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
هوآوی محصولات جدید خود را آنلاین معرفی می‌کند
کنگره جهانی موبایل در سال ۲۰۲۰ یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بود که جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا لغو شد و بسیاری از شرکت‌ها مانند هوآوی را در موقعیتی خاص قرارداد.
افزایش سهم درگاه پرداخت اینترنتی ایران کیش
افزایش سهم درگاه‌ها و پایانه‌های فروش بر اساس کشش بازار، رشد نقدینگی و سودآوری، از مجموعه اهدافی است که ایران کیش در سال آتی آن را دنبال می‌کند.
فینالیست شدن دو ژیمناستیک کار ایران در رقابت‌های جام جهانی ملبورن
دو ملی پوش ژیمناستیک ایران موفق شدند به مرحله فینال رقابت های جام جهانی استرالیا برسند.
اعتماد به محققان و پژوهشگران دانشگاهی تقویت شود
نشست سیاست‌گذاری رتبه‌بندی دانشگاهی برگزار می‌شود
ویژگی‌های داوطلبانه پذیرایی سبز در جلسات دفاعیه دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه‌ها شق‌القمر کرده‌اند-مجلس به افزایش کیفیت علم بیندیشد
انتقاد از مغفول ماندن مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها
آغاز ثبت نام پزشک پژوهشگر از فردا-اعلام جزئیات ثبت‌نام
تاثیر دارچین بر چربی خون بیماران دیابتی
استاد دانشکده داروسازی مشهد در فهرست دانشمندان یک درصد پراستناد برتر ESI
شب انجمن زنان پژوهشگر تاریخ
رقابت سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌ها با رویداد ˮپاناسهˮ