قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد

05:15 ۲۶ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 254 0
قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد

یک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: قانونی که انتشار حقوق مدیران را الزامی کرده است ضمانت اجرای جدی ندارد.

ایسنا

باقر انصاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه که "اعلام عمومی میزان حقوق و مزایای مدیران تأثیر چندانی در مبارزه با فساد ندارد"، اظهار کرد: در این خصوص، رسانه‌ها و افکار عمومی، بسیار عامیانه سخن می‌گویند و هیچ تحلیل کارشناسی از آثار انتشار حقوق‌های مدیران بر کاهش فساد ارائه نمی‌کنند. در واقع، در مقایسه با موضوعات کلیدی و مهمی که در پیشگیری از فساد یا در سرکوب فساد نقش مؤثر دارند اختصاص بخش قابل توجهی از وقت و انرژی به انتشار حقوق‌های مدیران، از منظر مبارزه با فساد، چندان مهم نیست هر چند از منظر شفافیت عمومی بسیار مهم است.
وی افزود: پرداخت‌هایی که در حال حاضر به مدیران عمومی صورت می‌گیرد عموماً بر اساس معیارها و ضوابطی است که در قوانین یا سایر مصوبات مقرر شده‌اند و نهادهای نظارتی گوناگون، این پرداخت‌ها را رصد می‌کنند و ایراد قانونی خاصی به آنها ندارند. البته، این پرداخت‌ها چه بسا هماهنگ نیستند و میزان آنها ممکن است از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشند.
این حقوقدان با بیان اینکه "قدر مسلم آن است که حقوق اکثر مدیران در مقایسه با سایر کارکنان به نحو قابل توجهی بیشتر است"،‌ گفت: از منظر افکار عمومی، حقوق آنها نجومی است و متأسفانه به دلیل برداشت‌های عوامانه، داشتن حقوق زیاد، به نوعی فساد تلقی می‌شود.
انصاری افزود: با توجه به اینکه ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه در مورد ایجاد سامانه حقوق مدیران پس از قضیه حقوق‌های نجومی (بیمه مرکزی) و در یک فضای هیجانی و نسبتاً سیاسی تصویب شده است و فلسفه آن این است که به مردم اعلام کند مدیران و مسئولان آنها نجومی بگیر نیستند، چه آن که در شرایط فعلی، حقوق و مزایای مدیران هر کدام از دستگاه‌های اجرایی به تنهایی منتشر شود به احتمال زیاد از منظر افکار عمومی در معرض اتهام نجومی بگیر بودن قرار خواهند گرفت.
وی تصریح کرد: چنانچه حقوق و مزایای مدیران همه دستگاه‌های اجرایی اعم از سیاسی و اجرایی، تقنینی، قضایی و... بدون تبعیض خاصی منتشر شود، مشاهده و مقایسه وضعیت حقوق و مزایای مدیران، شخص خاص یا قوه خاصی را در مظان اتهام قرار نخواهد داد و نهایتاً ممکن است نظام پرداخت حقوق و مزایا در کشور را با چالش مواجه سازد.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه "برخی از دستگاه‌ها جرأت دفاع از پرداخت‌های خود به مدیران و توجیه افکار عمومی در این زمینه را ندارند"، گفت: شاید به همین دلیل در انعکاس حقوق مدیران خود به سامانه انتشار حقوق مدیران، سردرگم و محتاط هستند.
انصاری در پایان گفت: از طرف دیگر، قانونی که انتشار حقوق مدیران را الزامی کرده است ضمانت اجرای جدی ندارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

هر که دارد هوس کرب و بلا بسم‌الله
«اربعین میعادگاه زائران کربلاست؛ زائرانی که امروز با پای پیاده و در گذشته با همراهی کاروان، دشواری‌های مسیر را به جان می‌خریدند، از بیابان و سنگلاخ می‌گذشتند تا اینکه زائر بین‌الحرمین باشند. در آداب سفرهای زیارتی، خصوصا زیارت کربلا چاووش‌خوانی یکی از سنت‌هایی است که امروز به محاق رفته و دیگر جز در برخی نقاط کشور رواج ندارد. با این حال در گذشته و خصوصا در دوران قاجار مشخصه جدایی‌ناپذیر هر زیارتی، خصوصا زیارت کربلا بود...»
سرمربی تیم ملی بلغارستان هم استعفا داد
سرمربی تیم ملی بلغارستان به دلیل اتفاقات دیدار برابر انگلیس از سمت خود استعفا داد.
ایجاد مشوق برای فراگیری زبان‌های خارجی به جای حذف آموزش زبان از مدارس
سرپرست پژوهشکده آموزش و پرورش روستایی، عشایری و چند زبانه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه بهتر بود استفاده از پتانسیل سایر زبان‌های خارجی در طرح اخیر نمایندگان مجلس دیده شود و تنوعی از زبان‌های خارجی را داشته باشیم گفت: به جای حذف آموزش زبان، می‌توانیم مشوق‌هایی برای فراگیری سایر زبان‌ها ایجاد کنیم.
توضیح علوم پزشکی بوشهر در مورد خبر ˮآسانسورهای غیراستاندارد بیمارستان‌هاˮ
در پی انتشار خبری با عنوان "آسانسورهای بیمارستان‌های بوشهر غیراستاندارد است"، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توضیحی در این خصوص ارسال کرده است.
افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه افزایش جرایمی مانند کیف قاپی، سرقت موبایل و خودروها در جامعه وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند و می طلبد که تلاش مامورین انتظامی چندین برابر شود، گفت: وقتی در یک جامعه آمار جرایم بالا می رود، آسایش فکری و امنیت فکری و ذهنی شهروندان خدشه دار می‌شود و ایجاب می کند که مامورین انتظامی اگر کمبود نیرو یا امکانات دارند، آن را برطرف کنند.
دل‌هایی که روانه «عشق» می‌شوند...
«اربعین»، «کربلا»، «پای پیاده»، «حسین»... در تمام طول سال، در تمام روزهای عمر، تنها یک روز است که تمام قدم‌ها در راه عشق برداشته می‌شوند و تمام دل‌ها روانه سرزمین عشق است...
ارائه ۵ جلسه مشاوره رایگان پیش از ازدواج برای جوانان دم بخت
در تهران ما موضوع رایگان بودن مشاوره‌های پیش از ازدواج برای جوانان دم بخت را از وزارت ورزش و جوانان پیگیری کرد.
حریری به دنبال استعفاست
برخی منابع لبنانی با اشاره به سخنرانی قریب الوقوع سعد حریری نخست وزیر لبنان به زمان این سخنرانی و آنچه وی در آن اعلام خواهد کرد، پرداختند.
سودجویی واسطه‌ها عامل اصلی عرضه دام با نرخ‌ دلخواه
سلطانی گفت: در مناسبت‌های مختلف، واسطه‌ها به سبب ازدیاد تقاضا، اقدام به عرضه دام با نرخ‌های دلخواه در بازار می‌کنند.
از حضور جابربن‌عبدالله انصاری در کربلا تا اهتمام بزرگان دین به پیاده‌روی اربعین
گزارشی درباره اربعین حسینی را که روز ۲۰ صفر و چهلمین روز پس از شهادت امام حسین(ع) در کربلا است، بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محمودی: انتظار بیشتری از وزارت ورزش دارم- والیبال از سوءمدیریت آسیب دیده است
پیشکسوت نام آشنای والیبال ایران گفت: فرسایشی کار کردن و سوء‌مدیریت موجب شده تا تیم ملی والیبال با وجود تلاش بازیکنان نتواند انتظارات را برآورده کند و امیدوارم وزارت ورزش در سال منتهی به المپیک نگاه ویژه‌ای در حمایت از این رشته داشته باشد.
طالبی: آقای ویلموتس به فوتبال آسیا خوش آمدی- ۴ مهاجم نشانه هجومی بودن نیست
سرمربی پیشین تیم ملی می‌گوید شکست به بحرین در این مقطع زمان تلنگری خوبی برای کادرفنی تیم ملی ایران بود.
آماده‌باش پلیس راهور برای موج آخر بازگشت زائران- رصد تخلفات اتوبوس‌های ایرانی در عراق
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتطامی با تاکید بر نظارت پلیس بر رانندگان در بازگشت از راهپیمایی اربعین اعلام کرد: راننده اتوبوس‌های ایرانی که در کشور عراق تخلف کرده باشند، پس از بازگشت به ایران مورد اعمال قانون قرار خواهند گرفت.
آغاز تغییرات کلان در روند برنامه‌ریزی درسی ظرف ۲ ـ ۳ سال آینده
مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از تدوین راهنما و استاندارد برنامه ریزی درسی در ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری خبر داد و گفت: طبق سیاست‌های جدید، از دو سه سال آینده تغییرات کلانی در روند برنامه ریزی درسی خواهیم داشت.
ثبت دو زلزله بیش از ۴ ریشتر در خوزستان و بوشهر-تنب‌ بزرگ با زمین‌لرزه ۳ ریشتری لرزید
درهفته گذشته "کلمه" در استان بوشهر با زلزله ۴ و " قلعه خواجه" در استان خوزستان با زلزله ۴.۷ ریشتری لرزیدند؛ بیشترین زمین‌لرزه های هفته گذشته در استان‌های جنوبی کشور رخ داد.
حکم یک عضو شورای شهر ساری قطعی شد
مهمترین خبرهای حقوقی در هفته‌ای که گذشت
حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در راهپیمایی اربعین
رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست
تشکیل هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان تهران
ارسال لایحه تکمیلی شکایت ایران از فدراسیون جهانی جودو
سومین گزارش جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل
ورود بازرسی کل هرمزگان به اختلافات سازمان منطقه آزاد قشم با شهرداری های قشم
توضیحات رییس کل دادگاه‌های یزد در مورد پرونده‌های اهداء جنین
پویش بخشایش حسینی در هرمزگان کلید خورد