قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد

05:15 ۱۵۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 651 0
قانون انتشار حقوق مدیران ضمانت اجرای جدی ندارد

یک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: قانونی که انتشار حقوق مدیران را الزامی کرده است ضمانت اجرای جدی ندارد.

ایسنا

باقر انصاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه که "اعلام عمومی میزان حقوق و مزایای مدیران تأثیر چندانی در مبارزه با فساد ندارد"، اظهار کرد: در این خصوص، رسانه‌ها و افکار عمومی، بسیار عامیانه سخن می‌گویند و هیچ تحلیل کارشناسی از آثار انتشار حقوق‌های مدیران بر کاهش فساد ارائه نمی‌کنند. در واقع، در مقایسه با موضوعات کلیدی و مهمی که در پیشگیری از فساد یا در سرکوب فساد نقش مؤثر دارند اختصاص بخش قابل توجهی از وقت و انرژی به انتشار حقوق‌های مدیران، از منظر مبارزه با فساد، چندان مهم نیست هر چند از منظر شفافیت عمومی بسیار مهم است.
وی افزود: پرداخت‌هایی که در حال حاضر به مدیران عمومی صورت می‌گیرد عموماً بر اساس معیارها و ضوابطی است که در قوانین یا سایر مصوبات مقرر شده‌اند و نهادهای نظارتی گوناگون، این پرداخت‌ها را رصد می‌کنند و ایراد قانونی خاصی به آنها ندارند. البته، این پرداخت‌ها چه بسا هماهنگ نیستند و میزان آنها ممکن است از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشند.
این حقوقدان با بیان اینکه "قدر مسلم آن است که حقوق اکثر مدیران در مقایسه با سایر کارکنان به نحو قابل توجهی بیشتر است"،‌ گفت: از منظر افکار عمومی، حقوق آنها نجومی است و متأسفانه به دلیل برداشت‌های عوامانه، داشتن حقوق زیاد، به نوعی فساد تلقی می‌شود.
انصاری افزود: با توجه به اینکه ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه در مورد ایجاد سامانه حقوق مدیران پس از قضیه حقوق‌های نجومی (بیمه مرکزی) و در یک فضای هیجانی و نسبتاً سیاسی تصویب شده است و فلسفه آن این است که به مردم اعلام کند مدیران و مسئولان آنها نجومی بگیر نیستند، چه آن که در شرایط فعلی، حقوق و مزایای مدیران هر کدام از دستگاه‌های اجرایی به تنهایی منتشر شود به احتمال زیاد از منظر افکار عمومی در معرض اتهام نجومی بگیر بودن قرار خواهند گرفت.
وی تصریح کرد: چنانچه حقوق و مزایای مدیران همه دستگاه‌های اجرایی اعم از سیاسی و اجرایی، تقنینی، قضایی و... بدون تبعیض خاصی منتشر شود، مشاهده و مقایسه وضعیت حقوق و مزایای مدیران، شخص خاص یا قوه خاصی را در مظان اتهام قرار نخواهد داد و نهایتاً ممکن است نظام پرداخت حقوق و مزایا در کشور را با چالش مواجه سازد.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه "برخی از دستگاه‌ها جرأت دفاع از پرداخت‌های خود به مدیران و توجیه افکار عمومی در این زمینه را ندارند"، گفت: شاید به همین دلیل در انعکاس حقوق مدیران خود به سامانه انتشار حقوق مدیران، سردرگم و محتاط هستند.
انصاری در پایان گفت: از طرف دیگر، قانونی که انتشار حقوق مدیران را الزامی کرده است ضمانت اجرای جدی ندارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

باقرزاده: سابریست‌ها برای کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشیدند
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تیم سابر ایران برای رسیدن به کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشید و تا المپیک هر مسابقه ای بخواهند بروند حتما اعزام می‌کنیم.
همسر کوبی برایانت شکایت کرد
همسر کوبی برایانت از شرکت هوایی دارنده‌ هلیکوپتری که ماه گذشته به دلیل مه غلیظ دچار سانحه و موجب مرگ ستاره تیم لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش شد، شکایت کرد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
کرونا در جهان ورزش به روایت تصویر
ویروس کرونا روی جهان ورزش تاثیر گذاشته و موجب لغو بازی‌های زیادی شده است.
اظهارات تابش و انصاری فرد درباره لغو بازی سپاهان و پرسپولیس
مدیران باشگاه‌های پرسپولیس و سپاهان درباره برگزار نشدن بازی اخیر این دو تیم به اظهار نظر پرداختند.
حمله یک خودرو به مردم در آلمان ۳۰ مجروح برجای گذاشت
دست کم ۳۰ نفر در رژه کارناوالی در آلمان توسط یک خودرو زیر گرفته شدند و گزارش‌های محلی این اقدام را عمدی توصیف کرده‌اند.
اختصاص اتاق مجزا برای معتادان مشکوک به کرونا در مراکز درمان اعتیاد
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور تمهیدات این سازمان برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز درمان اعتیاد زیر نظر بهزیستی را تشریح کرد و گفت: مراجعین هنگام ورود به مرکز از نظر وجود علایم کرونا ویروس باید غربال شوند. افرادی که دارای علایم بیماری هستند نباید در مراکز توقف داشته و تنها می‌تواند خدمات را به صورت سرپایی دریافت کنند.
زباله‌های بیمارستان‌های دارای بیمار کرونا چگونه امحا می‌شود؟
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره نحوه امحاء زباله های عفونی در بیمارستان هایی که بیمار کرونایی دارند، توضیح داد.
شمار کشته شدگان ویروس کرونا در ایتالیا به ۵ نفر رسید
شیوع کرونا در خارج از چین گسترش یافته و ایتالیا که مرکز ویروس کرونا در اروپا شناخته شده است، شمار گشته شدگان ناشی از این ویروس را ۵ نفر اعلام کرد.
نماینده زاهدان: تقویت وحدت باید در اولویت مجلس یازدهم باشد
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دشمن قصد دارد با ایجاد تفرقه و اختلاف در کشور نفوذ کند و لذا حفظ و تقویت وحدت یکی از ضروریاتی است که باید در اولویت مجلس آتی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
باقرزاده: سابریست‌ها برای کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشیدند
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تیم سابر ایران برای رسیدن به کسب سهمیه المپیک واقعا سختی کشید و تا المپیک هر مسابقه ای بخواهند بروند حتما اعزام می‌کنیم.
همسر کوبی برایانت شکایت کرد
همسر کوبی برایانت از شرکت هوایی دارنده‌ هلیکوپتری که ماه گذشته به دلیل مه غلیظ دچار سانحه و موجب مرگ ستاره تیم لیکرز و دختر ۱۳ ساله‌اش شد، شکایت کرد.
لیورپول شکست را با پیروزی عوض کرد
شاگردان یورگن کلوپ توانستند پیروزی ارزشمندی برابر وستهام به دست بیاورند.
گران‌فروشی ماسک یک داروخانه در فاضل آباد را به تعطیلی کشاند
کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند
تحریم کنندگان دارو فقط ناقض حقوق بشر نیستند، بلکه قاتل خود بشرند
در جلسه سوم دادگاه روح‌الله زم چه گذشت؟
پلمب ۱۸ داروخانه در کشور به دلیل گرانفروشی ماسک
تصویب یک شبه اختصاص ۸۰ میلیارد تسهیلات به متهمان
تاکید کوهپایه زاده بر برگزاری انتخابات هیات مدیره کانون مرکز به صورت الکترونیک
گزارش رییس سازمان زندان‌ها درباره پیشگیری از گسترش کرونا در زندان‌ها
مدارس اصفهان تعطیل نشد، دادستان ورود کرد
بازی کنندگان با سلامت مردم در انتظار برخورد سخت باشند