همه‌چیز درباره قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان

01:37 ۲۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 189 0
همه‌چیز درباره قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل‌ونقل گفت: طی ماه‌های اخیر پیشرفت پروژه قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان سرعت بیشتری گرفته و پنج شرکت و موسسه در بخش قم اصفهان فعال شده‌اند.

ایسنا

عباس خطیبی، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر نسبت به گذشته شرایط بهتری در این پروژه پیدا کردیم و در فاصله قم تا اصفهان که در ماه‌های گذشته رکود نسبی داشتیم، عملیات اجرایی‌مان را آغاز کردیم و پنج شرکت در این بخش که ۲۴۵ کیلومتر است، در حال فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه دو روز گذشته نیز وزیر راه و شهرسازی به همراه هیاتی از این پروژه بازدید کرد، افزود: دربخش‌های مختلف اجرای آبراه‌ها، خاکریزها، بخش‌های حفاظتی و... وضعیت مناسبی در کارگاه‌های احداث شده وجود دارد. بر اساس آخرین آمار موجود حدود ۲۰۴ دستگاه و ماشین‌آلات و بیش از ۱۷۰ نفر نیروی انسانی در این مسیر فعال هستند، شرایط روز به روز بهتر می‌شود و تلاش داریم تا به حالت طبیعی و نرمال برسد.
پیگیری برای بازگشایی باقیمانده ال‌سی حدود ۱۰ میلیاردی معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل‌ونقل در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت فاینانس و ال‌سی چینی نیز ادامه داد: در زمینه بازگشایی ال‌سی هم وضعیت نسبتا مناسبی داریم و باقیمانده آن را نیز در تلاش برای بازگشایی بخش دیگر ال‌سی چین هستیم تا بتوانیم کار را جلو ببریم.
خطیبی اضافه کرد: ال‌سی چینی در نظر گرفته شده برای این پروژه حدود ۱۳.۶ میلیارد یوآن چینی بود که از این عدد تا کنون چهار میلیارد یوآن عملیاتی شده و ما بقی آن نیز در دستور کار قرار دارد و کارها در همین سطح در حال انجام است. برای ادامه فعالیت در این خط ریلی پیگیری‌های لازم برای بازگشایی باقیمانده ال‌سی مورد نظر در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه تا کنون با همان ال‌سی چهار میلیارد یوآن گذشته عملیات اجرایی انجام شده است، گفت: از این به بعد نیاز داریم برای ادامه پروژه و پیشرفت بیشتر در آن، باقیمانده ال‌سی را بازگشایی کنیم که اقدامات لازم در این زمینه در دست پیگیری قرار دارد اما در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل‌ونقل همچنین درباره میزان پیشرفت فیزیکی خط ریلی سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان در بخش‌های مختلف و کل پروژه، اعلام کرد: حدود ۵۸ درصد زیرسازی در محدوده قم تا اصفهان انجام شده و باید اصلاحاتی روی آن انجام شود که ممکن است ضریب پیشرفت فیزیکی آن را کاهش دهد. در اسکوپ نخست ۱۴ درصد پیشرفت فیزیکی  داریم و این عدد در کل پروژه به حدود پنج درصد می‌رسد.
خطیبی با بیان اینکه پروژه قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان ۴۱۰ کیلومتر بوده که ۱۶۵ کیلومتر در مسیر تهران– قم و مابقی در بخش قم-اصفهان به طول ۲۴۵ کیلومتر است، گفت: با توجه به اینکه می‌خواهیم از منابع تخصیص یافته شده هدفمند استفاده کنیم با توجه به اینکه زیرسازی قطعه قم-اصفهان انجام شده، ابتدا از این اسکوپ شروع خواهیم کرد اما به این معنا نیست که کاری در بخش تهران-قم انجام نمی‌شود.
تاخیر در زمان بهره‌برداری و اتمام به شرط تامین اعتبار وی با تاکید بر اینکه همه تلاش‌مان را برای اتمام قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان به کار بسته‌ایم، افزود: گرچه در این پروژه‌ها نمی‌توان بازه زمانی دقیقی برای اتمام و بهره‌برداری مشخص کرد اما بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ساخت این خط ریلی  از سال ۱۳۹۳ در بازه زمانی پنج ساله برآرود شده است اما  فراز و نشیب‌ها و مشکلاتی داشت که تاخیر در آن به وجود آمده است.
معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل با بیان اینکه نمی‌توان از هم اکنون آمار قطعی درباره میزان اعتبار مورد نیاز کل پروژه ارائه داد و در پایان کار امکان محاسبه هزینه‌ها و ارزش پروژه وجود دارد، ادامه داد: در این اسکوپ برنامه‌ریزی‌ها برای اتمام آن انجام شده و هر قدر که ال‌سی آن بازگشایی شود برای مراحل دیگر پروژه نیز برنامه‌ریزی کرده و عملیات اجرایی را متناظر با آن آغاز می‌کنیم.
خطیبی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه ریل مورد نیاز این پروژه از تولید داخلی تامین می‌شود یا از طریق واردات، اظهارکرد: با توجه به اینکه طرف چینی فاینانس این خط ریلی را تامین می‌کند، ریل و سایر تجهیزات مورد نیاز سهم طرف خارجی بوده و از آن طریق تامین خواهد شد اما از ریل ملی برای دیگر خطوط ریلی درحال ساخت استفاده خواهیم کرد.
وی درباره سرعت در نظر گرفته شده برای قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان با توجه به اظهارات وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس زیرسازی‌های صورت گرفته، از ابتدا سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت برای این پروژه در نظر گرفته شده بود که اخیرا این سرعت به ۲۵۰ کیلومتر کاهش یافت اما مجدادا با توجه به شرایط و تکنولوژی روز راه‌آهن پرسرعت در دنیا، آن را به همان سرعت ۳۰۰ کیلومتر برگرداندیم و هم اکنون در حال اعمال تغییرات برای رساندن سرعت بهره‌برداری به این سرعت هستیم.
به گزارش ایسنا، پیش‌ از این سعید رسولی معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، درباره این پروژه به ایسنا گفته‌ بود که پروژه قطار سریع السیر تهران-قم- اصفهان متوقف نشده است اما در زمینه مسائل مالی و اعتباری با سازمان برنامه و بودجه اختلاف نظرهای داریم که امیدواریم به زودی حل و فصل شود. اما محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دو روز پیش اعلام کرد: موانع این پروژه برطرف و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
تصویری متفاوت از صحن حرم امام حسین(ع)
حرم سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) همچنان مملو از عاشقان و شیعیان این حضرت از ملیت‌های مختلف است.
ارزش تفکر از دیدگاه امام علی (ع)
سخن گوهر بار امام علی (ع) درباره ارزش و گنجایش فکر را در اینجا بخوانید.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
«علیرضا خمسه» با دو نقش جدید در سینما
علیرضا خمسه بازیگر سینما و تلویزیون آخرین فعالیتهای سینمایی خود را تشریح کرد.
بدآموزی‌های ناتمام حشمت فردوس در «ستایش»
سریال «ستایش»در کنار همه آموزه ها و جذابیت‌هایش در قصه‌گویی و به رغم جذب مخاطب، گاهی اوقات ناخواسته مخاطبش را به مسیر اشتباه می‌برد.
سکانسی از سریال «ستایش» که در فضای مجازی جنجال به پاکرد- فیلم
این سکانسی از سریال ستایش است که حشمت فردوس سعی می کند دل خانم مورد علاقه اش را بدست بیاورد.
بازیگر مشهور ایرانی به کما رفت
ابراهیم آبادی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که در بیمارستان بستری است وضعیت جسمی وخیمی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوره ای که با خواندن آن پاداشتان بهشت خواهد بود
سوره منافقون شصت و سومین سوره قرآن است و در جزء بیست و هشتم آن قرار دارد.
آن‌هایی که جونیور را به پرسپولیس آوردند باید محاکمه شوند
مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: افرادی که زمینه حضور مهاجم برزیلی در تیم پرسپولیس را فراهم کردند باید محاکمه شوند.
خواننده مشهور، بازیگر شد
اوسونا، خواننده آمریکای لاتین به عنوان بازیگر قسمت جدید فیلم سینمایی «سریع و خشن ۹» معرفی شد.
بازیگر «بازی تاج و تخت» به «ارباب حلقه ها» پیوست
جوزف ماول بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» به جمع بازیگران «ارباب حلقه ها» اضافه شد.
از رکورد جدید طولانی‌ترین پرواز جهان چه می‌دانید؟
دو طرفه شدن محور مهران-ایلام-سایت‌ها نمی‌توانند بلیت اتوبوس بفروشند
جابه‌جایی تورم مسکن در پایتخت+ قیمت
دستمزد سال ۹۹ کارگران را واقعی تعیین کنید!
ویدئو - در برج مراقبت چه می‌گذرد؟
معاملات مسکن به کف رسیده است؟
رشد ۱۱ درصدی صادرات غیرنفتی در بنادر هرمزگان-تخلیه و بارگیری ۸۰۸ هزار کانتینر در شش ماهه نخست
دلیل طولانی شدن صدور مجوزهای کسب و کار
تاثیر بخش تعاون در اشتغال و توسعه کار شایسته
چرا دست کارآفرینان به کار نمی‌رود؟