سرنوشت غم‌انگیز یک اثر هنری بعد از مرگ هنرمند

01:46 ۲۷ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 249 0
سرنوشت غم‌انگیز یک اثر هنری بعد از مرگ هنرمند

بیش از ۱۰ سال پیش اثر نقش برجسته زنده‌یاد مسعود عربشاهی از روی دیوار پارک طالقاتی تخریب و سپس ناپدید شد؛ پرونده‌ای که هیچ‌گاه سرنوشت آن مشخص نشد و تکه‌های این اثر که از نظر هنری و مالی دارای ارزش بالایی بود نیز دیگر یافت نشد.

ایسنا

بهار سال ۸۵ نقش برجسته‌های دیواری زنده‌یاد مسعود عربشاهی از دیوارهایی پارک طالقانی در بزرگراه حقانی تهران جدا شدند. این نقش برجسته را عربشاهی به سفارش شهرداری منطقه‌ ۳ تهران با تلاشی هفت‌ماهه‏، برگرفته از هنر بنیادین ایران طراحی و اجرا کرده بود.
این در حالی است که بعد از گذشت مدت زمانی از نصب، بخش‌های زیادی از این اثر از دیوار جدا و مفقود شدند. عربشاهی آن زمان در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا گفته بود که نمی‌داند چه‌ کسی و به چه‌ دلیلی این اثر را تخریب کرده است و ترجیح می‌دهد در این زمینه سکوت کند.
سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در نخستین پیگیری‌ها ابراز بی‌اطلاعی و پس از بررسی‌ها اعلام کرد که جدا شدن نقش برجسته‌های زنده‌یاد عربشاهی از دیوارهای شهر، در نتیجه‌ سرقت بوده و این آثار به هر شکل و در هر جایی عرضه شوند، مسروقه به‌ حساب می‌آیند. این درحالی است که مدتی بعد به نقل از شهردار وقت منطقه ۳ تهران اعلام شد که تکه‌های نقش برجسته‌ مسعود عربشاهی به دلیل احتمال ریزش از سوی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران جمع‌آوری شده است.
حالا نیز با وجود گذشت بیش از ۱۰ سال از این جریان و درگذشت مسعود عربشاهی، هنوز سرنوشت این اثر مشخص نیست.
حامد مقدم، از نزدیکان و دستیار زنده‌یاد مسعود عربشاهی درباره‌ی سرگذشت و سرنوشت اثر برجسته این هنرمند مرحوم به ایسنا می‌گوید : در دوره‌ای که آقای کرباسچی شهردار تهران بود، با آقای عربشاهی قراردادی بسته شد که ایشان نقش برجسته‌ای را روی دیوار پارک طالقانی در بزرگراه حقانی کار کنند. آقای عربشاهی هم به‌سختی این پروژه را به پایان رساند؛ چراکه پروژه‌ سنگینی بود و باید از ابزار خاصی برای نگه داشتن بتن روی دیوار استفاده می‌شد.
بعد از مدتی بخشی از این طرح‌ها به مرور جدا شدند و در نهایت طی یک شب همه اثر را جمع کردند و بردند. اولین کسی که این موضوع را به آقای عربشاهی اطلاع داده بود، آقای عطا امیدوار (عکاس و معمار) بود که به آقای عربشاهی گفته بود دارند طرح شما را تخریب می‌کنند، چراکه از پشت اثر مقدار زیادی آب رد می‌شود؛ آقای عربشاهی هم گفته بودند آن کاری که من ساخته‌ام به همین راحتی تخریب نمی‌شود، مگر آنکه بخواهند آن را تخریب کنند.
مقدم با بیان اینکه «اثر نقش برجسته زنده‌یاد عربشاهی دارای ارزش زیادی بود»، خاطرنشان می‌کند: آن زمان برخی می‌گفتند که این طرح‌ها را به صورت تکه تکه جدا کرده‌اند که یا از کشور خارج کنند یا اینکه به کلکسیونرها بفروشند. به هر حال برداشتن و جمع‌آوری آن اثر کار ساده‌ای نبود. زمان اجرای پروژه تیم عظیمی آنجا کار می‌کردند و یک تیم قوی همانند تیم ساختمان‌سازی در اختیار آقای عربشاهی قرار داشت و طبیعتا برداشته شدن آن هم نمی‌تواند کار فردی بوده باشد و باید سازمان یا نهادی از این اقدام پشتیبانی می‌کرده است. 
او همچنین بیان می‌کند:‌ برخی آن زمان عنوان کردند که این کار ممکن است از سوی شهرداری انجام گرفته شده باشد. شاید این اثر برای مدیران وقت قابل درک نبوده است. چون در دوره قبل (کرباسچی) به ایشان اعتماد داشتند و در دوره بعدی مدیریت شهرداری (احمدی‌نژاد) اثر از روی دیوار برداشته شده بود. البته آن زمان عنوان کردند که چون بخشی از کار تخریب شده، مجبور شده‌اند باقی آن را نیز بردارند. این در حالی است که با توجه به تحصیلات آقای عربشاهی که معماری و شهرسازی بوده است، برای اجرای این پروژه تحقیقات زیادی درباره بستر و تجهیزات کار انجام شده بود تا این تابلوی حجمی به خوبی روی دیوار نگه داشته شود.
مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع به صورت رسمی از سوی آقای عربشاهی پیگیری شد؟، توضیح می‌دهد: از سمت آقای عربشاهی پیگیری نشد، چون اهل شکایت نبودند؛ البته که از وقوع این دست از اتفاقات دلخور می‌شدند. حتی در جریان دیگری در زمان بازسازی مجلس، با برخی از کارهای ایشان برای کارگران سقف زده بودند. آقای عربشاهی از این جریان‌ها ناراحت بودند، نه اهل مصاحبه بودند و نه شکایت کردن. 
او یادآور می‌شود: حدود دو سال پیش نیز از سوی سازمان زیباسازی شهرداری با آقای عربشاهی تماس گرفتند و گفتند که می‌خواهند این دیوار را احیا کنند و یادآور شدند که تکه‌هایی از اثر قبلی نیز در انبار شهرداری موجود است و وقتی که تا مذاکره پیش رفتیم متوجه شدیم که چیز خاصی باقی‌ نماده است و در واقع می‌خواستند که آقای عربشاهی دوباره پروژه‌ای را در این نقطه اجرا کنند که آقای عربشاهی قبول نکردند؛ چراکه نه از نظر فیریکی دیگر امکان انجام چنین کاری را داشتند و هم اینکه گفتند من یک کاری را انجام و تحویل دادم و شما آن را حفظ نکردید و دیگر نمی‌توانم آن را انجام دهم. 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رزمنده‌ای که با اذان 19 نفر را اسیر کرد!
این روزها «زهره هادی» خادم زائران اربعین در مسیر نجف به کربلاست. کسوت خادمی در پیاده‌روی اربعین چند سالی است قواره‌اش شده و الحق که پا جای پای برادرش «ابراهیم» گذاشته است.
رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از نگاه «مجید قناد»
مجری برنامه‌های کودک و نوجوان گفت: طرح‌های بسیاری برای تولید و ساخت کار کودک و نوجوان دارم، اما تلویزیون این روز‌ها با همراهی اسپانسر، برنامه تولید می‌کند و ما هم اسپانسری نداریم و منتظر اسپانسر هستیم.
کدام سلبریتی‌ها در حادثه یازدهم سپتامبر تا پای مرگ پیش رفتند؟
در این مطلب با برخی سلبریتی‌هایی که به دلایل مختلف از حادثه یازدهم سپتامبر دور مانده و مرگ را دور زدند آشنا خواهید شد.
قائل به محرمانه بودن دارایی‌ نماینده مجلس و خانواده‌اش نیستم
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به هیچ وجه دارایی خود و خانواده‌ام و نمایندگان را محرمانه ندانسته و به همکارانم در مجلس اعلام می‌کنم برای افزایش شفافیت با مردم صادق بوده و اموالشان را اعلام کنند.
چهل سال بحث؟
هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند.
کبریت نزن!
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می‌شود.
ناتو و نقشه نقطه جوش
مذاکره با غرب، جعبه ناگشوده‌ای نیست که بتوان از نو برای مردم کادوپیچ کرد. آقای روحانی شش سال قبل (و نیز سال ۹۲) این نسخه را به اجرا گذاشت و پاسخ آن را با توهین و عهدشکنی و دهن‌کجی اروپا و آمریکا گرفت.
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 28 مهر ماه
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۲۸ مهر ماه منتشر می‌شود.
مجلس کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل عیوب فراوان رد کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون کلیات لایحه نظام رسانه‌ای را به دلیل ایراد زیاد رد کرد گفت: متاسفانه ۴ دولت نتوانستند لایحه‌ای جامع و مانع با سبک و سیاق علمی و منطقی به پارلمان بدهند.
رهبر انقلاب آخرین‌ بار چه‌ زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟
صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عوامل سفیدی زودرس موها
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.
رویس: این پیروزی بسیار مهم بود
مهاجم بوروسیا دورتموند تاکید کرد که تیمش پیروزی حیاتی را برابر مونشن گلادباخ به دست آورد و شایسته این پیروزی بود.
سرمربی سابق سانتوس: نیمار  هنوز تاوان اشتباهش را می‌دهد
سرمربی سابق سانتوس براین باور است که نیمار در جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن تصمیم اشتباهی گرفت و الان تاوان این تصمیم اشتباه خود را می‌دهد.
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سایه تداوم نارضایتی‌ها از دولت لبنان شب گذشته استعفای چهار وزیر خود از دولت سعد حریری را اعلام کرد.
اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می‌کنند در کشتار روآندا سلاح تامین می‌کردند
رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همیشه آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی‌تواند افق دید ما را تعیین کند.
اجرای گروه هومهر در لهستان به روایت تصویر
١٠شهرستان کرمان میزبان جشنواره موسیقی نواحی
آثار ۴۵ هنرمند در موزه هنرهای معاصر فلسطین
یادی از زنده یاد حسین دهلوی در «شب موسیقی»
لزوم توجه به مجسمه‌ها و المان‌های شهری تهران
هنری که به درختان جان بخشید
برگزاری مراسم تشییع پیکر مرحوم حسین دهلوی
پیاده‌روی اربعین به روایت عکاسان خبری + تصاویر
«عشق اعلی» در آن‌سوی مرزها
عزاداری سنتی بوشهری‌ها در لهستان