مرزبان: تیم امید نیاز به تغییر رادیکال دارد- کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال جهان ندارد

12:15 ۲۹ روز و ۲۰ ساعت پیش تسنیم 233 0
مرزبان: تیم امید نیاز به تغییر رادیکال دارد- کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال جهان ندارد

کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه کمیته فنی نقش چندان اساسی در فوتبال جهان بازی نمی‌کند گفت: مگر در فدراسیون فوتبال آلمان در کمیته فنی تصمیم گرفته می‌شود که چه بازیکنی به اردو دعوت شود یا نه؟

تسنیم

- اخبار ورزشی - علیرضا مرزبان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد آینده تیم امید با فرهاد مجیدی و اینکه آیا این تیم با کادر فعلی‌اش شانسی برای صعود به المپیک 2020 خواهد داشت یا نه؟ گفت: انتخاباتی که در فوتبال ایران انجام می‌شود چه در باشگاه‌ها و چه تیم‌های ملی مخصوصا تیم‌های پایه بر اساس روابطی است که وجود دارد. این روابط  باعث انتخاب‌های سیاسی و اجتماعی می‌شود تا بلکه باری را از دوش مسئولان فدراسیون بردارد. این شرایط رویای اینکه ما دوباره بتوانیم در المپیک باشیم را به صفر می‌رساند چرا که این ارتباطات همیشه به تیم ملی و تیم‌های پایه ما ضرر زده است. به جرات می‌توانم بگویم که هیچ گاه استمراری در کار مربیان ما نبوده است. مربیانی که حتی می‌توانستند خوب کار کنند درگیر مسائل حاشیه‌ای می‌شدند و خیلی زود صدای منتقدان را در مقابل نتایجی که رخ می‌داد، در می‌آورد. در صورتی که ما یک مسئله را باید خیلی خوب بدانیم و اینکه آیا بازیکنان پایه ما واقعا خوب هستند یا نه.
باید در فوتبال پایه روش اروپایی‌ها را در پیش بگیریم وی افزود: آیا آکادمی‌‌های ما خوب کار می‌کنند یا نه؟ آیا غیر از این است که تیم‌های پایه باشگاه‌های ما در آسیا حرفی برای گفتن ندارند؟ این واقعیت به آنجا بر می‌گردد که دیگر خبری از فوتبال خیابانی در کشورمان نیست. زمین‌های خاکی که هر سال فوتبالیست‌های خیلی خوبی را تحویل می‌داد دیگر وجود ندارند. دامنه فوتبال فقط به مدارس فوتبال و  استادیوم‌ها کشیده شده که این مشکل در اروپا هم وجود داشت. بعد از جام جهانی 1994 و بررسی این مسئله که چرا بعد از جام جهانی 1990 که آلمان قهرمان شد، دیگر بازیکنانی با آن کیفیت بالا در جام جهانی بعد از آن دیده نشد، مورد بررسی قرار گرفت. تصمیمی که در کنگره بزرگ در این مورد لحاظ شد این بود که تیم‌های حاضر در بوندس لیگای یک، دو و سه ملزم به داشتن آکادمی شوند. این آکادمی‌ها می‌بایست کاملا جدی و اصولی کار می‌کردند و نظارت خیلی جدی نیز از سوی فدراسیون فوتبال  و سازمان لیگ آلمان روی آنها می‌شد.  تیم‌ها باید روی پرورش بازیکنان حساسیت به خرج می‌دادند.
در آکادمی‌های ایران به بازیکنان سفارشی بها داده می‌شود کارشناس فوتبال ایران عنوان کرد: از طرف دیگر قیمت بازیکنان مدام در حال افزایش و خواسته‌های مالی‌شان هم بالا رفته بود و این مسئله باعث شد تیم‌های اروپایی به پرورش بازیکن بیشتر تمایل نشان دهند و در واقع مجبور به این کار بودند. از این‌رو آنها بازیکنان خوبی را از لحاظ فنی، اخلاقی و فکری پرورش دادند. در اروپا این کار خیلی خوب انجام شد و پایه‌گذار آن هم هلندی‌ها بودند. در ادامه فرانسه، آلمان و انگلیس این راه را در پیش گرفتند. الان هم می‌بینیم که در فوتبال انگلیس جوانان خیلی خوبی چهره شده‌اند و تیم‌های ملی خوبی را برای کشورشان تشکیل می‌دهند اما در فوتبال ایران اصلا این طور نبوده و نیست. در آکادمی‌های کشور ما یکسری بازیکنان حضور دارند که سفارش شده هستند و حتی مبلغی را پرداخت کرده‌اند تا در این آکادمی‌ها تمرین و بازی کنند. در این صورت بازیکنان مستعدی که باید کنار اینها دیده شوند کاملا نادیده گرفته می‌شوند.
مجیدی را خوب می‌شناسم مرزبان با تاکید بر اینکه فرهاد مجیدی یکی از بازیکنان خیلی خوب و با شخصیت فوتبال ایران بوده است، یادآور شد: او دید مثبتی به فوتبال داشته و با شرایط حاکم بر فوتبال روز دنیا آشنایی دارد. چندین بار که با فرهاد صحبت کرده‌ام متوجه شده‌ام او علم روانشناسی، فیزیولوژی و تاکتیکی فوتبال را دارد. درگیری که الان در تیم امید وجود دارد و گفته می‌شود کمیته فنی در کار مجیدی دخالت می‌کند، طبعتا پایه‌گذار یک شکست بزرگ است. کمیته فنی باید در واقع در کنار سرمربی باشد و سرمربی باید در انتخاب بازیکنان، روش بازی تیمش و نکات درون تیمی باید آزادی عمل داشته باشد. سوال این است، کدام یک از اعضای کمیته فنی توانسته‌اند در لیگ برتر ایران تیمی را هدایت کنند؟ کدام‌شان حتی در لیگ سرمربی کرده و نتایج خوبی بگیرند؟ واقعیت این است که اعضای کمیته فنی خودشان از نظر فنی سطح پایین‌تری نسبت به فرهاد مجیدی دارند. این مسئله را باید خوب مورد بررسی قرار دهیم.
باید در کادرفنی و کمیته فنی تغییرات اتفاق بیفتد وی در این رابطه یادآور شد: کمیته فنی باید جایگاه خوش را بداند و اعضای  آن نباید به خودشان اجازه دهند در کار سرمربی دخالت کنند. این مسئله خیلی مهم و نقش فدراسیون فوتبال در این مورد بسیار تاثیرگذار است. حمایت از فرهاد مجیدی باید رقم بخورد مضاف بر اینکه تغییراتی در کادرفنی و هم کمیته فنی انجام گیرد. کمیته فنی نقش چندان اساسی در فوتبال جهان بازی نمی‌کند. مگر در فدراسیون فوتبال آلمان در کمیته فنی تصمیم گرفته می‌شود که چه بازیکنی به اردو دعوت شود یا نه؟ مگر تیم‌های پایه کشورهای اروپایی از کمته فنی خودشان دستور می‌گیرند؟ کمیته فنی در واقع باید در کنار سرمربی باشد و کمک کند تا مشکلات او برطرف شود. شرایطی را فراهم کنند که سرمربی بدون کوچکترین دغدغه برنامه‌هایش را پیش ببرد تا او این احساس را داشته باشد که بازیکنانی به اردو دعوت می شوند که پشت سرشان مدیربرنامه‌های قوی است. این مسئله به این برمی‌گردد که انتخاب‌های انجام شده انتخاب‌های خوبی نیست. مجیدی می تواند مربی موفقی باشد از این جهت که با فوتبال روز دنیا آشناست و شخصیت بالایی دارد.
همه چیز بستگی به هوش استیلی دارد کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه حمید استیلی نقش مهمی در شرایط فعلی تیم امید برعهده دارد، عنوان کرد: استیلی باید رنگ خودش را در تیم امید مشخص کند. او باید مشخص کند بین کمیته فنی و فرهاد مجیدی الا کلنگ بازی می‌کند یا اینکه تصمیم‌گیری صددرصد دارد و از فرهاد مجیدی حمایت می‌کند. از طرف دیگر استیلی چون از سوی فدراسیون فوتبال به عنوان مدیر تیم امید مشخص شده به نوعی مجبور است باید با کمیته فنی هم همکاری کند. این مسئله بر می‌گردد به هوش استیلی  که چگونه  عمل کرده و این مسئله را سازماندهی کند. او در واقع باید بتواند ارتباط خیلی خوبی بین این سه گروه برقرار کند. اگر استیلی بتواند بین کادرفنی به همراه بازیکنان، کمیته فنی و فدراسیون فوتبال یک اتحاد و همکاری خیلی خوب بوجود بیاورد قطعا تیم امید نتایج بهتری را کسب کرده و به آرامش خوبی هم خواهد رسید.
مصلحت‌جویی تیم امید را نابود می‌کند مرزبان خاطرنشان کرد: کار تیمی در ایران برای‌مان مشکل است. اگر نظرات متفاوتی هم داریم وقتی تصمیم به یک همکاری مشترک می‌گیریم باید پشت تصمیمات گروهی‌مان بمانیم نه اینکه وقتی اولین مشکل بوجود بیاید هر فردی از گروه سعی کند پا پس کشیده و خودش را مسئول نداند. این تیم احتیاج صددرصد به تغییر و دگرگونی رادیکال دارد و مشکلات موجود به هیچ عنوان با مصلحت‌جویی حل نمی‌شود. تنها فردی که الان کنار فرهاد باید باشد استیلی است و آنها با دست در دست هم  می‌‌توانند با قدرت بالا تیم را به سمت جلو حرکت دهندباید خیلی راحت بگویم که کمیته فنی باید نقش خود را در تیم امید کاملا کمرنگ کند و فقط در نقش سازماندهی و کمک در بخش‌های مختلف به این تیم کمک کند تا راهی المپیک شود.
مجیدی باید تکلیف انتخاب‌های خود را مشخص کند وی با اشاره به انتخاب‌های صورت گرفته از سوی فرهاد مجیدی برای تیم امید، اضافه کرد: مجیدی باید مشخص کند که نفرات انتخاب شده برای تیم امید واقعا از برترین‌های فوتبال ایران هستند یا اینکه برخی از آنها سفارش شده‌اند. اگر نظرش این است که همه این نفرات شایسته حضور در تیم امید نیستند باید تغییرات خود را بدون سازش لحاظ کند و کارش را به صورت رادیکال انجام دهد. مربی خوب نباید اهل سازش باشد. مربی موفق اجازه ندارد به کسی باج دهد.
مرزبان گفت: انتظارم از مجیدی این است که تصمیم‌گیری‌های قاطع داشته باشد. او اگر بخواهد با سازش با فدراسیون و کمیته فنی کارش را ادامه دهد قطعا اعتبار خودش را در تیم امید زیر سوال برده است از این جهت که بازیکنان  خیلی خوب این شرایط را درک خواهند کرد. امیدوارم یک اتفاق رادیکال در تیم امید رخ دهد و هر کس جایگاه خودش را بشناسد. مطمئنا اگر کمیته فنی کار خودش را تا الان درست انجام داده بود هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی‌داد. الان سال‌هاست در تیم‌‌های پایه فوتبال ما خوب کار نمی‌شود و آیا افرادی که در کمیته فنی هستند بر وظایف خود در این زمینه واقفند؟ در واقع کمینه فنی باید پاسخگو باشد که چرا در این چند سال اخیر هر مربی را که برای تیم‌های پایه استخدام کردند با نتیجه‌گیری همراه نبوده است. ریشه این انتخاب‌ها همه از کمیته فنی آغاز می‌شود.
دروازه‌بان جوان و ثابت لیگ برتر جایی در تیم امید ندارد مرزبان در واکنش به این موضوع که گفته می‌شود فرهاد مجیدی کمترین شناخت را از بازیکنان تیم امید دارد، گفت: این شناخت در حال حاضر خیلی بیشتر از قبل است و نمی‌توان گفت سرمربی تیم امید شاگردانش را حوب نمی‌شناسد. به عقیده من بهترین گزینه برای تیم امید فرهاد مجیدی است. او فقط احتیاج به کمک دارد و این یک مسئله ساده است. او تجربه لازم را کسب کرده و شاید فقط اختلافات درونی می‌تواند به تیم امید ضربه بزند. دروازه‌بان فصل گذشته تیم نفت مسجد سلیمان که فصل پیش شاگرد من بود الان در یک تیم لیگ برتری دیگر فیکس بازی می‌کند اما این بازیکن را در تیم امید نمی‌بینیم. به خاطر همین اعتقاد دارم باید به مجیدی در شناخت بیشتر بازیکنان امید حاضر در لیگ برتر کمک شود و با یک کار گروهی درست و اصولی پیش رفت.
پیروانی: در کنار مجیدی باید از یک مربی تاکتیکی استفاده کنیم/ سرمربی تیم امید از نمازی چه می‌خواهد؟   انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
سخنان رئیس‌جمهوری در نشست وزیران بهداشت منطقه مدیترانه شرقی و همچنین دیدار وزیر امور خارجه با فعالان فضای مجازی تیترهای اصلی چند روزنامه صبح چهارشنبه هستند.
عبادی: شرایط کمانداران معلول برای کسب سهمیه در تایلند راضی‌کننده است
مربی تیم ملی تیروکمان معلولان از اعزام ۶ کماندار به قهرمانی آسیا تایلند برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو خبر داد و گفت: در حال حاضر شرایط کمانداران معلول برای شرکت در قهرمانی آسیا راضی‌کننده است و مشکل خاصی وجود ندارد.
هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه
ستاره سابق تیم ملی فوتبال ترکیه مخالفت خود را با حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد.
بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟
بازیکنان تیم ملی فوتبال بحرین بعد از پیروزی برابر ایران از هواداران تشکر کردند و خود را شایسته این پیروزی دانستند.
بازتاب شکست ایران برابر بحرین در رسانه‌های عربی- شب افول خط حمله
شکست تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ برابر بحرین در رسانه های عربی بازتاب داشت.
سرپرست باشگاه پارس جنوبی: بازیکنان باید به حق و حقوق خود برسند
سرپرست باشگاه پارس جنوبی جم می‌گوید باید هیات مدیره باشگاه تعیین شود تا مدیرعامل انتخاب شود.
اعتراض قانونگذاران هنگ‌کنگی سخنرانی کری لام را ناتمام گذاشت
فریاد قانونگذاران دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ، تلاش چندین باره رئیس‌ اجرایی این دولت‌شهر برای تشریح سیاست‌هایش در سخنرانی سالانه امروز (چهارشنبه) را غیر ممکن ساخت.
تاکید سید حسن نصرالله بر احیای روابط سوریه و لبنان و ثبات مالی
سید حسن نصرالله در حضور یوسف فنیانوس وزیر مشاغل عمومی و الحاج حسین الخلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان با سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده دیدار کرد.
اردوغان: مانعی در استقرار ارتش سوریه در منبج نیست- آتش‌بس اعلام نمی‌کنیم
رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: ورود ارتش سوریه به منبج مشکلی ندارد و به نظر ما نباید "تندروها" در آنجا باشند. او همچنین تحریم‌های جدید آمریکا را مایه نگرانی ندانست.
واکنش وزیر خارجه بحرین بعد از پیروزی برابر ایران
وزیر امور خارجه بحرین به پیروزی این تیم برابر ایران در انتخابی جام جهانی واکنش نشان داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶ علامت خاموش پیش دیابت که به اندازه دیابت شیرین نیست
پیش دیابت که به عنوان عارضه عدم تحمل گلوکز نیز شناخته می‌شود، معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. این حالت اغلب قبل از ابتلای جدی به دیابت نوع دوم بروز می‌کند.
صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
سخنان رئیس‌جمهوری در نشست وزیران بهداشت منطقه مدیترانه شرقی و همچنین دیدار وزیر امور خارجه با فعالان فضای مجازی تیترهای اصلی چند روزنامه صبح چهارشنبه هستند.
عبادی: شرایط کمانداران معلول برای کسب سهمیه در تایلند راضی‌کننده است
مربی تیم ملی تیروکمان معلولان از اعزام ۶ کماندار به قهرمانی آسیا تایلند برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو خبر داد و گفت: در حال حاضر شرایط کمانداران معلول برای شرکت در قهرمانی آسیا راضی‌کننده است و مشکل خاصی وجود ندارد.
هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه
ستاره سابق تیم ملی فوتبال ترکیه مخالفت خود را با حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد.
بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟
بازیکنان تیم ملی فوتبال بحرین بعد از پیروزی برابر ایران از هواداران تشکر کردند و خود را شایسته این پیروزی دانستند.
پنجعلی: پرسپولیس نیاز به کمیته فنی دارد؛ تغییر مربی «سَم» است- با 14 گل به کامبوج خیلی خوش گذشت!
تاتنهام دروازه‌بان سابقش را دوباره به خدمت گرفت
انتخابی یورو 2020| شکست پرتغال و صعود اوکراین در شب 700 گله شدن رونالدو- جشنواره گل انگلیس و توقف دوباره فرانسه مقابل ترکیه
هروی: طولانی‌ترین مسیر کسب سهمیه المپیک را در تاریخ طی می‌کنیم- مهمترین نقطه قوت کاراته بلوغ بازیکنان است
انتخابی جام جهانی 2022| بحرین - ایران؛ سنگ محک جدی برای ویلموتس
تبعات درگیری بین همسران- روابط اجتماعی واردی با رونی قطع شد
بازی خداحافظی فن‌درفارت در حضور مهدوی‌کیا انجام شد + تصاویر
زمان اهدای کفش طلا به مسی اعلام شد
نیمار 4 هفته دور از میادین خواهد بود
برتری تیم ملی هندبال کشورمان در دیداری تدارکاتی