مرزبان: تیم امید نیاز به تغییر رادیکال دارد- کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال جهان ندارد

12:15 ۲۶۱ روز و ۸ ساعت پیش تسنیم 295 0
مرزبان: تیم امید نیاز به تغییر رادیکال دارد- کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال جهان ندارد

کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه کمیته فنی نقش چندان اساسی در فوتبال جهان بازی نمی‌کند گفت: مگر در فدراسیون فوتبال آلمان در کمیته فنی تصمیم گرفته می‌شود که چه بازیکنی به اردو دعوت شود یا نه؟

تسنیم

- اخبار ورزشی - علیرضا مرزبان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد آینده تیم امید با فرهاد مجیدی و اینکه آیا این تیم با کادر فعلی‌اش شانسی برای صعود به المپیک 2020 خواهد داشت یا نه؟ گفت: انتخاباتی که در فوتبال ایران انجام می‌شود چه در باشگاه‌ها و چه تیم‌های ملی مخصوصا تیم‌های پایه بر اساس روابطی است که وجود دارد. این روابط  باعث انتخاب‌های سیاسی و اجتماعی می‌شود تا بلکه باری را از دوش مسئولان فدراسیون بردارد. این شرایط رویای اینکه ما دوباره بتوانیم در المپیک باشیم را به صفر می‌رساند چرا که این ارتباطات همیشه به تیم ملی و تیم‌های پایه ما ضرر زده است. به جرات می‌توانم بگویم که هیچ گاه استمراری در کار مربیان ما نبوده است. مربیانی که حتی می‌توانستند خوب کار کنند درگیر مسائل حاشیه‌ای می‌شدند و خیلی زود صدای منتقدان را در مقابل نتایجی که رخ می‌داد، در می‌آورد. در صورتی که ما یک مسئله را باید خیلی خوب بدانیم و اینکه آیا بازیکنان پایه ما واقعا خوب هستند یا نه.
باید در فوتبال پایه روش اروپایی‌ها را در پیش بگیریم وی افزود: آیا آکادمی‌‌های ما خوب کار می‌کنند یا نه؟ آیا غیر از این است که تیم‌های پایه باشگاه‌های ما در آسیا حرفی برای گفتن ندارند؟ این واقعیت به آنجا بر می‌گردد که دیگر خبری از فوتبال خیابانی در کشورمان نیست. زمین‌های خاکی که هر سال فوتبالیست‌های خیلی خوبی را تحویل می‌داد دیگر وجود ندارند. دامنه فوتبال فقط به مدارس فوتبال و  استادیوم‌ها کشیده شده که این مشکل در اروپا هم وجود داشت. بعد از جام جهانی 1994 و بررسی این مسئله که چرا بعد از جام جهانی 1990 که آلمان قهرمان شد، دیگر بازیکنانی با آن کیفیت بالا در جام جهانی بعد از آن دیده نشد، مورد بررسی قرار گرفت. تصمیمی که در کنگره بزرگ در این مورد لحاظ شد این بود که تیم‌های حاضر در بوندس لیگای یک، دو و سه ملزم به داشتن آکادمی شوند. این آکادمی‌ها می‌بایست کاملا جدی و اصولی کار می‌کردند و نظارت خیلی جدی نیز از سوی فدراسیون فوتبال  و سازمان لیگ آلمان روی آنها می‌شد.  تیم‌ها باید روی پرورش بازیکنان حساسیت به خرج می‌دادند.
در آکادمی‌های ایران به بازیکنان سفارشی بها داده می‌شود کارشناس فوتبال ایران عنوان کرد: از طرف دیگر قیمت بازیکنان مدام در حال افزایش و خواسته‌های مالی‌شان هم بالا رفته بود و این مسئله باعث شد تیم‌های اروپایی به پرورش بازیکن بیشتر تمایل نشان دهند و در واقع مجبور به این کار بودند. از این‌رو آنها بازیکنان خوبی را از لحاظ فنی، اخلاقی و فکری پرورش دادند. در اروپا این کار خیلی خوب انجام شد و پایه‌گذار آن هم هلندی‌ها بودند. در ادامه فرانسه، آلمان و انگلیس این راه را در پیش گرفتند. الان هم می‌بینیم که در فوتبال انگلیس جوانان خیلی خوبی چهره شده‌اند و تیم‌های ملی خوبی را برای کشورشان تشکیل می‌دهند اما در فوتبال ایران اصلا این طور نبوده و نیست. در آکادمی‌های کشور ما یکسری بازیکنان حضور دارند که سفارش شده هستند و حتی مبلغی را پرداخت کرده‌اند تا در این آکادمی‌ها تمرین و بازی کنند. در این صورت بازیکنان مستعدی که باید کنار اینها دیده شوند کاملا نادیده گرفته می‌شوند.
مجیدی را خوب می‌شناسم مرزبان با تاکید بر اینکه فرهاد مجیدی یکی از بازیکنان خیلی خوب و با شخصیت فوتبال ایران بوده است، یادآور شد: او دید مثبتی به فوتبال داشته و با شرایط حاکم بر فوتبال روز دنیا آشنایی دارد. چندین بار که با فرهاد صحبت کرده‌ام متوجه شده‌ام او علم روانشناسی، فیزیولوژی و تاکتیکی فوتبال را دارد. درگیری که الان در تیم امید وجود دارد و گفته می‌شود کمیته فنی در کار مجیدی دخالت می‌کند، طبعتا پایه‌گذار یک شکست بزرگ است. کمیته فنی باید در واقع در کنار سرمربی باشد و سرمربی باید در انتخاب بازیکنان، روش بازی تیمش و نکات درون تیمی باید آزادی عمل داشته باشد. سوال این است، کدام یک از اعضای کمیته فنی توانسته‌اند در لیگ برتر ایران تیمی را هدایت کنند؟ کدام‌شان حتی در لیگ سرمربی کرده و نتایج خوبی بگیرند؟ واقعیت این است که اعضای کمیته فنی خودشان از نظر فنی سطح پایین‌تری نسبت به فرهاد مجیدی دارند. این مسئله را باید خوب مورد بررسی قرار دهیم.
باید در کادرفنی و کمیته فنی تغییرات اتفاق بیفتد وی در این رابطه یادآور شد: کمیته فنی باید جایگاه خوش را بداند و اعضای  آن نباید به خودشان اجازه دهند در کار سرمربی دخالت کنند. این مسئله خیلی مهم و نقش فدراسیون فوتبال در این مورد بسیار تاثیرگذار است. حمایت از فرهاد مجیدی باید رقم بخورد مضاف بر اینکه تغییراتی در کادرفنی و هم کمیته فنی انجام گیرد. کمیته فنی نقش چندان اساسی در فوتبال جهان بازی نمی‌کند. مگر در فدراسیون فوتبال آلمان در کمیته فنی تصمیم گرفته می‌شود که چه بازیکنی به اردو دعوت شود یا نه؟ مگر تیم‌های پایه کشورهای اروپایی از کمته فنی خودشان دستور می‌گیرند؟ کمیته فنی در واقع باید در کنار سرمربی باشد و کمک کند تا مشکلات او برطرف شود. شرایطی را فراهم کنند که سرمربی بدون کوچکترین دغدغه برنامه‌هایش را پیش ببرد تا او این احساس را داشته باشد که بازیکنانی به اردو دعوت می شوند که پشت سرشان مدیربرنامه‌های قوی است. این مسئله به این برمی‌گردد که انتخاب‌های انجام شده انتخاب‌های خوبی نیست. مجیدی می تواند مربی موفقی باشد از این جهت که با فوتبال روز دنیا آشناست و شخصیت بالایی دارد.
همه چیز بستگی به هوش استیلی دارد کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه حمید استیلی نقش مهمی در شرایط فعلی تیم امید برعهده دارد، عنوان کرد: استیلی باید رنگ خودش را در تیم امید مشخص کند. او باید مشخص کند بین کمیته فنی و فرهاد مجیدی الا کلنگ بازی می‌کند یا اینکه تصمیم‌گیری صددرصد دارد و از فرهاد مجیدی حمایت می‌کند. از طرف دیگر استیلی چون از سوی فدراسیون فوتبال به عنوان مدیر تیم امید مشخص شده به نوعی مجبور است باید با کمیته فنی هم همکاری کند. این مسئله بر می‌گردد به هوش استیلی  که چگونه  عمل کرده و این مسئله را سازماندهی کند. او در واقع باید بتواند ارتباط خیلی خوبی بین این سه گروه برقرار کند. اگر استیلی بتواند بین کادرفنی به همراه بازیکنان، کمیته فنی و فدراسیون فوتبال یک اتحاد و همکاری خیلی خوب بوجود بیاورد قطعا تیم امید نتایج بهتری را کسب کرده و به آرامش خوبی هم خواهد رسید.
مصلحت‌جویی تیم امید را نابود می‌کند مرزبان خاطرنشان کرد: کار تیمی در ایران برای‌مان مشکل است. اگر نظرات متفاوتی هم داریم وقتی تصمیم به یک همکاری مشترک می‌گیریم باید پشت تصمیمات گروهی‌مان بمانیم نه اینکه وقتی اولین مشکل بوجود بیاید هر فردی از گروه سعی کند پا پس کشیده و خودش را مسئول نداند. این تیم احتیاج صددرصد به تغییر و دگرگونی رادیکال دارد و مشکلات موجود به هیچ عنوان با مصلحت‌جویی حل نمی‌شود. تنها فردی که الان کنار فرهاد باید باشد استیلی است و آنها با دست در دست هم  می‌‌توانند با قدرت بالا تیم را به سمت جلو حرکت دهندباید خیلی راحت بگویم که کمیته فنی باید نقش خود را در تیم امید کاملا کمرنگ کند و فقط در نقش سازماندهی و کمک در بخش‌های مختلف به این تیم کمک کند تا راهی المپیک شود.
مجیدی باید تکلیف انتخاب‌های خود را مشخص کند وی با اشاره به انتخاب‌های صورت گرفته از سوی فرهاد مجیدی برای تیم امید، اضافه کرد: مجیدی باید مشخص کند که نفرات انتخاب شده برای تیم امید واقعا از برترین‌های فوتبال ایران هستند یا اینکه برخی از آنها سفارش شده‌اند. اگر نظرش این است که همه این نفرات شایسته حضور در تیم امید نیستند باید تغییرات خود را بدون سازش لحاظ کند و کارش را به صورت رادیکال انجام دهد. مربی خوب نباید اهل سازش باشد. مربی موفق اجازه ندارد به کسی باج دهد.
مرزبان گفت: انتظارم از مجیدی این است که تصمیم‌گیری‌های قاطع داشته باشد. او اگر بخواهد با سازش با فدراسیون و کمیته فنی کارش را ادامه دهد قطعا اعتبار خودش را در تیم امید زیر سوال برده است از این جهت که بازیکنان  خیلی خوب این شرایط را درک خواهند کرد. امیدوارم یک اتفاق رادیکال در تیم امید رخ دهد و هر کس جایگاه خودش را بشناسد. مطمئنا اگر کمیته فنی کار خودش را تا الان درست انجام داده بود هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی‌داد. الان سال‌هاست در تیم‌‌های پایه فوتبال ما خوب کار نمی‌شود و آیا افرادی که در کمیته فنی هستند بر وظایف خود در این زمینه واقفند؟ در واقع کمینه فنی باید پاسخگو باشد که چرا در این چند سال اخیر هر مربی را که برای تیم‌های پایه استخدام کردند با نتیجه‌گیری همراه نبوده است. ریشه این انتخاب‌ها همه از کمیته فنی آغاز می‌شود.
دروازه‌بان جوان و ثابت لیگ برتر جایی در تیم امید ندارد مرزبان در واکنش به این موضوع که گفته می‌شود فرهاد مجیدی کمترین شناخت را از بازیکنان تیم امید دارد، گفت: این شناخت در حال حاضر خیلی بیشتر از قبل است و نمی‌توان گفت سرمربی تیم امید شاگردانش را حوب نمی‌شناسد. به عقیده من بهترین گزینه برای تیم امید فرهاد مجیدی است. او فقط احتیاج به کمک دارد و این یک مسئله ساده است. او تجربه لازم را کسب کرده و شاید فقط اختلافات درونی می‌تواند به تیم امید ضربه بزند. دروازه‌بان فصل گذشته تیم نفت مسجد سلیمان که فصل پیش شاگرد من بود الان در یک تیم لیگ برتری دیگر فیکس بازی می‌کند اما این بازیکن را در تیم امید نمی‌بینیم. به خاطر همین اعتقاد دارم باید به مجیدی در شناخت بیشتر بازیکنان امید حاضر در لیگ برتر کمک شود و با یک کار گروهی درست و اصولی پیش رفت.
پیروانی: در کنار مجیدی باید از یک مربی تاکتیکی استفاده کنیم/ سرمربی تیم امید از نمازی چه می‌خواهد؟   انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

فوت بانوی رکابزن در حین تمرین- رعایت نکردن فاصله یک و نیم متری حادثه‌ساز شد
یک دوچرخه سوار دیگر در حین تمرین بر اثر تصادف با یک خودرو درگذشت.
تمرین اختصاصی دیاباته و شجاعیان- فوتبال درون‌تیمی زیرنظر مجیدی
تمرین تیم فوتبال استقلال امروز (پنج‌شنبه) در کمپ‌ مرحوم ناصر حجازی برگزار شد.
در جلسه AFC چه گذشت؟ پیش‌بینی روزنامه عربستانی از ادامه لیگ قهرمانان آسیا
روزنامه الریاضیه عربستان از تاریخ ادامه مرحله گروهی و حذفی لیگ قهرمانان آسیا سخن به میان آورد.
حمایت ترامپ از بازگشت روسیه به گروه هفت
رییس‌جمهوری آمریکا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، دعوت از ولادیمیر پوتین برای پیوستن مجدد به گروه هفت امری منطقی است زیرا اگر مسکو در این گروه نماینده داشته باشد، حل مسائل متعدد بسیار آسان‌تر می‌شود.
کشته شدن ۹ غیرنظامی در انفجار قندهار
در پی انفجار مین در شهرستان ارغستان از توابع قندهار افغانستان ۹ غیرنظامی کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند.
این داستان: مبارزه «بروس لی» با نژادپرستی+عکس
«بروس لی» برای استقرار ژانر هنرهای رزمی در جریان اصلی سینمایی آمریکا، موانع نژادی در هالیوود را درهم شکست. مستند جدید «ESPN» با عنوان «آب باش»(Be Water) بر این موضوع متمرکز است و زوایای تلاش‌های او را به تصویر می‌کشد.
عروسک‌هایی که از نوزادان تازه متولد شده واقعی ترند! + تصاویر
در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و الزام به رعایت فاصله گذاری اجتماعی عروسک‌های بی جان که به طرز حیرت آوری مانند نوزادان تازه متولد شده اند جذابیت و مشتریان زیادی پیدا کرده اند.
عادل فردوسی پور در کنار بازیگر جوان -عکس
عکسی که سیاوش خیرابی به همراه عادل فردوسی پور در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است.
کاهش محرومیت کفاشیان و ترابیان
محرومیت رئیس سابق فدراسیون فوتبال و ترابیان به یک و ۳ سال کاهش پیدا کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم مصطفی الکاظمی برای کاهش حقوق رؤسای سه گانه عراق
نخست وزیر عراق از تصمیم خود برای کاهش حقوق رؤسای سه‌گانه (ریاست جمهوری، نخست‌وزیر و ریاست پارلمان) این کشور خبر داد.
باقری کنی: انقلاب اسلامی پدیده‌ای جهانی است که امام راحل بنیانگذار آن بود
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: انقلاب اسلامی پدیده ای جهانی است و بر همین مبنا صدور انقلاب یک پدیده فیزیکی نبود بلکه تشعشع نور انقلاب اسلامی است.
بازدید امیر سرلشکر موسوی از مرکز تربیت و آموزش 02 شهید انشایی
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران از مرکز تربیت و آموزش ۰۲ شهید انشایی نزاجا بازدید کرد.
جزییات خسارت آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران
رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران گفت: در حادثه آتش سوزی ظهر امروز در پالایشگاه یک نفر جان خود را از دست داد و یک نفر مصدوم شد.
افتتاح میز« خدمت کنسولی» با هدف تسهیل ارائه خدمات کنسولی به مردم
معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت خارجه در برنامه افتتاحیه مجموعه «نشست های امور کنسولی؛ چالش ها و راهکارها» با تاکید بر ضرورت رویکرد مسأله شناسانه به مقوله امور کنسولی گفت: در طول سالیان متمادی این تلقی شکل گرفته که بخش کنسولی بخش اپراتوری صرف است و بیش از آنکه کار فکری باشد، کاری یدی است.
آغاز جلسه هیئت مدیره پرسپولیس با حضور عضو ناراضی
باشگاه استقلال: فیفا تا 10 روز آینده طلب پادوانی را پرداخت می‌کند
مراسم تودیع و معارفه سرپرست فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام برگزار شد
معاونان حقوقی و اقتصادی باشگاه استقلال منصوب شدند
شرط بشار رسن برای بازگشت به ایران
اعلام تاریخ برگزاری مرحله پلی‌آف لیگ برتر تنیس روی میز
تأیید ابتلای 15 عضو باشگاه سامپدوریا به ویروس کرونا
خواجه‌وند: در مورد استوکس نامه‌نگاری‌های لازم را انجام داده‌ایم- نامه‌ای برای بازگشت او نزده‌ایم
قدردانی AFC از شرکت‌کنندگان در پویش مبارزه با کرونا
رادچنکو: سردار آزمون مناسب بازی برای زنیت است