یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

00:50 ۲۶۱ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 641 0
یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت‌های جام‌جهانی بهنام یخچالی بود که معتقد است، اگر تیم ملی از این مسابقات جواز حضور در المپیک 2020 توکیور را کسب نمی‌کرد وضعیت بسکتبال ایران بدتر می‌شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،‌ تیم ملی بسکتبال ایران در پایان رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین توانست به عنوان بهترین تیم آسیایی جواز حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیور را کسب کند که بهنام یخچالی یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان در ترکیب تیم ملی ایران بود.

ایسنا گفت و گویی با لژیونر تیم ملی بسکتبال ایران در لیگ چین داشت که در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید:

- عملکرد تیم ملی ایران در رقابت‌های جام‌جهانی بسکتبال چگونه بود؟

از همان ابتدا و پیش از اعزام می‌دانستیم که جام‌جهانی میدان بزرگی است و هیچ بازی آسانی برای تیم ملی ایران و سایر تیم‌ها وجود ندارد. با همه توان شرکت کردیم و خوشحالیم که به هدف اصلی خود یعنی کسب عنوان بهترین تیم آسیایی و سهمیه المپیک دست یافتیم. در کل عملکرد خوبی داشتیم و خدا را شکر به هدف خود رسیدیم.

یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

- دلیل باخت ایران برابر تیم‌هایی مانند پورتوریکو و تونس مباحث فنی بود یا بحث روحی و روانی؟

ما در بازی نخست مقابل پورتوریکو شروع بسیار خوبی داشتیم و اختلاف زیادی را با این تیم ایجاد کردیم که انتظارات از تیم ایران را بالا برد و خیلی ‌ها معتقد بودند باید پورتوریکو را با اختلاف شکست می‌دادیم! اما همانطور که می‌دانید حریف ما تیم کوچکی نبود و در بازی مقابل ایتالیا هم تنها با ۴ امتیاز اختلاف شکست خورد. پس از اختلاف زیادی که مقابل این تیم ایجاد کردیم همه یادشان رفت پورتوریکو چه تیم بزرگی است، متاسفانه در ثانیه‌های پایانی چندین اشتباه داشتیم که باعث باخت شد.

در بازی مقابل تونس هم متاسفانه از نظر روحی و روانی تحت تاثیر باخت مقابل پورتوریکو بودیم و آنطور که باید کارایی لازم را نداشتیم. از بازی با اسپانیا شرایط تیم بهتر شد و خوشحالیم که با عملکرد خوب در بازی‌های بعد جواز حضور در المپیک ۲۰۲۰ که هدف اصلی تیم ملی و فدراسیون بود را کسب کردیم.

یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

- صعود بسکتبال ایران به المپیک چه تاثیری می‌تواند در آینده این رشته داشته باشد؟

با توجه به شرایط فعلی این رشته، من فکر می‌کنم بسکتبال ما به این صعود نیاز زیادی داشت. باید به المپیک می‌رفتیم. ۲ تا ۳ ماه در اردوها تمرین کردیم و از همان ابتدا هدف خود را صعود به المپیک قرار داده بودیم. واقعا همه بازیکنان در اردوها زحمت زیادی کشیدند تا به این هدف بزرگ رسیده و راهی المپیک شویم. خوشحالم که موفق شدیم.

- الآن و پس از صعود به المپیک، نیاز بسکتبال را چه چیزی می‌دانی؟

قطعا همه مسئولان ورزش و فدراسیون می‌دانند که المپیک میدان بسیار بزرگی است و موفقیت در آن تلاش و امکانات زیادی را می‌طلبد. فدراسیون در این مدت هم زحمات زیادی کشید و بازی‌های تدارکاتی خوبی را فراهم کرد، اما الان دیگر به بازی‌های بزرگ‌تر و امکانات بیشتر نیاز داریم تا به شرایط بهتری جهت داشتن عملکرد خوب در این رقابت‌ها برسیم.

یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

- شخص بهنام یخچالی و سایر ملی‌پوشان از عملکرد خود در جام‌جهانی رضایت دارند؟

من نمی‌دانم چه بگویم، هر کسی یک چیز می‌گوید. هم کادرفنی، هم مسئولان فدراسیون و هم بازیکنان همه تلاش خود را کردند که به هدف اصلی یعنی صعود به المپیک برسند که این اتفاق افتاد. درست است که به دلیل یکسری اشتباهات از گروه صعود نکردیم، اما به هدف اصلی خود رسیده و از این جهت بسیار خوشحال هستیم.

- در حال حاضر سطح بسکتبال ایران در آسیا و جهان را چگونه می‌بینی؟

حقیقت این است که ما نسبت به دیگر تیم‌های آسیایی عملکرد بهتری در گروه خود داشتیم و با اختلاف گل زیاد به رقبا نباختیم. خود چین با آن همه هزینه و امتیاز میزبانی از صعود به المپیک بازماند و همان اختلاف امتیازها بود که تکلیف تیم صعود کننده را مشخص کرد. مطمئنا اگر مانند دیگر تیم‌های آسیایی با اختلاف زیاد به حریفان می‌باختیم الآن چین به جای ایران در المپیک حاضر بود. ضمن اینکه همه می‌دانند گروه چین نسبت به ایران، گروه بسیار راحت‌تری بود.

این بازی‌های نزدیک از ایران نشان می‌داد که ما خود را به سطح بسکتبال روز دنیا نزدیک‌تر کرده‌ایم و با تیم‌های آسیایی اختلاف سطح داریم. الان به بسکتبال دنیا نزدیک شده‌ایم، اما همچنان به توجه بیشتر، امکانات و زیر ساخت‌های بهتری نیاز داریم تا در آینده نه چندان دور به سطح اول بسکتبال دنیا برسیم.

یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

- عدم صعود تیم ملی بسکتبال به المپیک روی این رشته تاثیر منفی می‌گذاشت؟

از ابتدا هدف ما صعود به المپیک بود چون در غیر این صورت وضعیت بسکتبال بدتر از این می‌شد. ما به این صعود نیاز داشتیم و خوشبختانه این اتفاق مهم رخ داد. امیدوارم در ادامه توجه‌ها به بسکتبال بیشتر شود تا روز به روز بهتر از این که هستیم شویم.

- حضورت در لیگ چین و تیم "تنگشی" برای فصل آینده را چگونه ارزیابی می‌کنی؟

این موضوع راهی است که سال‌های پیش بازیکنانی مانند صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی و مهدی کامرانی آن را طی کرده‌اند. پیش از عقد قرارداد با نفرات با تجربه چون صمد مشورت کرده و در نهایت قرارداد نهایی را امضاء کردم. به نظرم این تصمیم می‌تواند تاثیرات خوبی روی زندگی شخصی و سطح فنی من داشته باشد.

یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

- در چه تاریخی عازم چین می‌شوی؟

سه‌شنبه شب ۲۶ شهریور ماه عازم چین می‌شوم تا فعالیتم را شروع کنم.

- فصل آینده در لیگ ایران حضور نداری. فصل پیش روی لیگ ایران چه نیازهایی دارد؟

سال گذشته تعداد بازی‌ها در لیگ کم بود، اما امسال با توجه به تعداد تیم‌های حاضر فکر می‌کنم تعداد بازی‌ها بیشتر شده و مفید باشد. سال گذشته تنها ۳ تا ۴ تیم خوب در لیگ حضور داشتند اما این فصل شرایط بهتر است و تیم‌های خوبی اعلام حضور کرده‌اند. با افزایش تعداد تیم‌ها تعداد بازیکنان کم‌تر می‌شود و به نظرم تیم‌ها می‌توانند با استفاده از بازیکنان خارجی خوب، هم به تیم خود و هم به پیشرفت لیگ ایران کمک شایانی کنند.

یخچالی: به المپیک نمی‌رفتیم وضعیت بسکتبال بدتر می‌شد

- و اما صحبت پایانی...

از موفقیت تیم ملی بسکتبال در جام‌جهانی خوشحال هستیم و از همه تشکر می‌کنم. امیدوارم حمایت‌ها از بسکتبال بیشتر شود تا به موفقیت‌های بیشتری دست یابیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

هشتمی؛ بهترین نتیجه شطرنج‌بازان دختر ایران در مسابقات جوانان آسیا
شطرنج‌بازان دختر ایران در فینال رقابت‌های شطرنج جوانان آسیا که به صورت آنلاین برگزار شد موفق شدند در رده‌های هشتم، یازدهم و دوازدهم بایستند.
کمیته ملی المپیک: هیچ پیامی درباره تعلیق ورزش ایران دریافت نکرده‌ایم
کمیته ملی المپیک اعلام کرد که هیچ نامه و پیامی مبنی بر تعلیق ورزش ایران از سوی کمیته بین‌المللی المپیک دریافت نکرده است.
دیدار لاوروف با مقامات دولت وفاق لیبی- حفتر وارد قاهره شد
امروز (چهارشنبه) مسکو شاهد مذاکرات بین وزیر خارجه روسیه و مسؤولان ارشد دولت وفاق ملی بود، این در حالی است که خبر می‌رسد خلیفه حفتر امروز وارد مصر شده است.
اتحادیه اروپا: هنگ‌کنگ باید آزادانه مراسم سالروز سرکوب تیان‌آن‌مِن را برگزار کند
اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، علی‌رغم نگرانی‌ها نسبت به ویروس کرونا، چین باید به مردم هنگ‌کنگ و ماکائو اجازه دهد تا مراسم یادبود سرکوب خونین معترضان حامی دموکراسی در میدان تیان‌آن‌من پکن را برگزار کنند.
عربستان و آمریکا شمال یمن را از کمک‌های انسانی خود مستثنی کردند
طبق گفته منابع، عربستان و آمریکا عدم استفاده از برنامه‌های کمک‌ها در مناطق شمالی یمن، تحت کنترل انصارالله را شرط ارائه کمک‌ها به یمنی‌ها اعلام کرده‌اند.
طالبان گزارش سازمان ملل درباره ادامه همکاری با القاعده را رد کرد
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود با انتشار مطلبی اعلام کرد: گزارش سازمان ملل متحد در مورد ادامه همکاری و روابط‌مان با شبکه القاعده را کاملا رد می‌کنیم و آن را نادرست می‌دانیم.
چین در آستانه سالروز اعتراضات تیان‌آن‌مِن، از آمریکا انتقاد کرد
با وجود فرارسیدن سی‌ویکمین سالروز اعتراضات میدان تیان‌آن‌مِن، رسانه‌های دولتی چین در روزهای اعتراضات خشونت‌آمیز در آمریکا غرق در شادی و خوشحالی هستند و بر تهدید رئیس جمهوری آمریکا برای استفاده از نیروهای نظامی تاکید کرده‌اند.
بسته شدن صدها حساب مرتبط با کارتل قدرتمند مواد مخدر در مکزیک
واحد اطلاعات مالی مکزیک، بخشی از وزارت دارایی با وظیفه مبارزه و جلوگیری از پولشویی از درخواست خود از بانک‌ها برای مسدود کردن نزدیک به ۲۰۰۰ حساب مربوط به کارتل قدرتمند "جالیسکو" موسوم به "نسل جدید کارتل" خبر داد.
وقوع زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری در یونان
سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر در جنوب یونان خبر داد.
۴۰ مصدوم در حادثه انفجار دیگ بخار کارخانه مواد شیمیایی در هند
در پی وقوع آتش‌سوزی ناشی از انفجار دیگ بخار اسید نیتریک در یک کارخانه شیمیایی در شهر "داهج" ایالت "گجرات" هند، دست‌کم ۴۰ کارگر زخمی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم مصطفی الکاظمی برای کاهش حقوق رؤسای سه گانه عراق
نخست وزیر عراق از تصمیم خود برای کاهش حقوق رؤسای سه‌گانه (ریاست جمهوری، نخست‌وزیر و ریاست پارلمان) این کشور خبر داد.
رونالدو با آمادگی‌اش همه را شگفت زده کرد!
مهاجم یوونتوس نسبت به سه ماه پیش آماده‌تر است و این موضوع باعث شگفتی باشگاه و مائوریتسیو ساری شد.
نگرانی مسوولان بهداشت انگلیس از عادت بد بازیکنان
پس از بازدید مسوولان بهداشت لیگ برتر انگلیس از تمرینات تیم‌ها، یک عادت بد هم‌چنان باعث نگرانی است و آن هم پرتاب آب دهان است.
آبی‌پوشان پایتخت امروز در کمپ ناصر حجازی تمرین می‌کنند
تمرین تیم فوتبال استقلال امروز (پنج‌شنبه) در کمپ ناصر حجازی برگزار می‌شود.
ابهام عجیب در پروتکل سلامت فیفا- تعداد تست کرونا در زمان مسابقات مشخص نیست!
پروتکل سلامت فیفا در حالی که دفعات انجام تست کرونا قبل از شروع مسابقات را تعیین کرده، اما در مورد تعداد تست‌های کرونا پس از آغاز مجدد مسابقات با ابهام روبه‌رو است!
مشکل لژیونر شدن ملی‌پوش هندبال چیست؟
حضور شیمیدر در لیگ بسکتبال منوط به ریشه کن شدن‌ کرونا
اهدای مدال آسیایی تیم بسکتبال نفت به بیمارستان طالقانی آبادان
اسلامی: فدراسیون بسکتبال با باشگاه‌ها تعامل کند
خداحافظی تیم اولشتین لهستان با موسوی،‌ به زبان فارسی
عادل غلامی: هدف هراز بقا در لیگ والیبال است- امیدوارم‌کاله زودتر برگردد
داورزنی: بدهی کولاکوویچ تا فردا صبح پرداخت می‌شود
دیدار ایران و کره، میان ۵ بازی جذاب والیبال جهان
دروازه‌بان تیم ملی به تیم  بوزائو پیوست- سه لژیونر هندبال ایران در یک تیم
سایپا، نسخه مینیاتوری تیم ملی والیبال ایران