زینب‌های زمانه‌ات را بشناس

16:42 ۹ روز و ۱۵ ساعت پیش مشرق نیوز 330 0
زینب‌های زمانه‌ات را بشناس

نقش خواهری زینب(س) بنا به قاعده «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را می توان در کوچه پس کوچه‌های ایران اسلامی مشاهده کرد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،وقتی به فرازهای زیارت عاشورا که حدیث قدسی است نگاه می‌کنیم، یکی از معانی بلند آن، توجه به مسأله زن و مادری است و براین اساس زمانی که دو طرف واقعه کربلا را ترسیم می‌کند، یک‌طرف را فرزند حضرت زهرا (س) و طرف دیگر را فرزند مرجانه معرفی می‌کند و فقط به نام پدر اکتفا نمی‌کند بنابراین زیارت عاشورا می‌خواهد صحنه نبرد غیرمستقیم دو نگاه به زن و مادر را به تصویر می‌کشد.
یک‌سو فاطمه زهرا و ام‌البنین و لیلایی که در کربلا حضور ندارند اما کربلاسازی می‌کنند و سوی دیگر مرجانه وآکله الاکباد و امثالهم، می‌بینیم که کربلا از هر دوسوی سعادت و شقاوت بر دست مادران اداره می‌شود و زنان نقش تاریخ‌ساز و کربلا سازی دارند.
خونی که سرور آزادگان امام حسین (ع) داده‌اند، مدیون حمایت شیر مادر است و آن شیری که حضرت فاطمه زهرا (س) به امام حسین (ع) داد ( و از علی‌اصغر دریغ شد) در روز عاشورا به رنگ سرخ در می‌آید و اسلام را سیراب و حفظ می‌کند و این به‌نوعی نمایش نقش مادری در کربلا است.
از سویی دیگر زینب (س) قرار دارد که رسالتش تکمیل نهضت عاشوراست و باید در کنار اسارت، نگه‌داری از امام بیمار، ساماندهی کودکان یتیم شده و بی‌سرپناه، روشنگری حرکتی است که برایش خون امام بر زمین ریخته و نباید ابتر بماند.
بیشتر بخوانید:کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ استآن نقش مادری و این نقش خواهری بنا به قاعده «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را می توان در کوچه پس کوچه‌های ایران اسلامی مشاهده کرد؛ شیرزنانی که زینب‌وار پای مدافعان حرمش ایستاده و علی اکبرهایشان را به میدان نبرد مقابله با شمر زمانه‌ها می‌فرستند.
کسانی که بعد از 14 قرن اسامی‌ای همچون یزید را بر خود می‌گزینند، قصد جسارت به زینب و رقیه را دارند و با فریاد الله اکبر سر تن از بهترین بندگان خدا می‌بُرند و بعد از آن هلهله می‌کنند.
کربلا را از شهدا گرفت و شهادت را از کربلادر این خصوصمادر شهید مدافع حرم ابوالفضل شیروانیانمی‌گوید: شهید شیروانیان پس از نخستین سفر به کربلا، همیشه از من و همسرش می‌خواست که برای طلبیده شدنش دعا کنیم؛ یک روز به گلستان شهدا رفتم و شهدا رو قسم دادم به سیدالشهدا (ع) تا واسطه طلبیده شدن او بشوند و پس از آن راهی کربلا و واقعاً متحول شده و یک سری خصوصیات مثل زود عصبانی شدن را به مرور کنار گذاشت.
وی ادامه می‌دهد: دفاع از حریم و حرم حضرت زینب (س) را ابتدا به خاطر خود ایشان و دوم به دلیل ولایت‌پذیر بودن که خواسته رهبرانقلاب بود بر خود واجب می‌دانست به‌طوری‌که بارها به همسرش گفته بود: «من اینجا باشم و آن‌ها به حرم حضرت زینب تعرض کنند؟» که درنهایت در مأموریت دوم به شهادت رسید.
این مادر شهید مصیبت خود را در مقابل مصیبت امام حسین (ع) ناچیز می‌داند و می‌گوید: من همیشه با الگوبرداری از زنان کربلا و مادرانی همچون ام وهب که خود فرزندش را آماده مبارزه در جبهه حق علیه باطل می‌کرد، قلبا راضی به حضور ایشان در منطقه شدم و پس از شهادتش هم با اقتدا به حضرت زینب (س) که فرزندان خود را در کنار برادر و اصحاب و فرزند برادر از دست دادند، الگو گرفتیم در حالی که فقط یک نفر را در راه اسلام داده‌ایم.
دامان مادری چون حضرت ام‌البنین عباس بن علی (س) می‌پرورددر وصف حضرت ام‌البنین می‌توان گفت ادب و غیرت حضرت ابوالفضل (س) از مادری حضرت ام‌البنین بود، کسی که کنیزی حضرت زهرا (س) و غلامی سیدالشهدا (ع) را از کودکی به حضرت ابوالفضل (س) یاد داده است ام‌البنین بوده، لذا بیشتر ما حضرت عباس (س) را به ادب ایشان می‌شناسیم و این ادب حاصل پرورش در دامان مادری چون حضرت ام‌البنین بوده است.
و یا افراد دیگری همچون ام وهب که در وصف او می‌توان گفت «بنازم ام وهب را که به پاره تن گفت برو به معرکه با سر ولی میا با سر» و این رشادت‌هایی که مادران در حماسه کربلا انجام دادند چه در روز عاشورا و چه در پیام‌رسانی این حماسه بزرگ در تاریخ نقش‌های بی بدلیلی است.
مادر شهید شیروانیان می‌افزاید: با یادآوری ایثار و الگو گیری از بانوانی چون حضرت زینب (س) و مصیبت‌های مادرانی چون ام وهب یاد گرفتیم که صبر و شکیبایی داشته باشیم و بی‌تابی نکنیم و به قولی، دشمن از این غم و دل‌تنگی ما شاد نشود و همان‌جا از خداوند خواستم تا به من صبری عطا کند که داغ یک‌لحظه احساس غم را بر روی دل دشمن بگذارم.
او همچنین ابراز می‌کند: هنگامی‌که پیکر ایشان را دیدم آرامش عجیبی بر دلم نشست و متوجه معنی ما رأیت الا جمیلا شدم چراکه حماسه عاشورا پر از درد است اما برای ما زنان، الگوهایی همچون رباب، زینب و لیلا دارد و حماسه عاشورا نشان داد که زن شیعه با استقامت و شهیدپرور است و می‌تواند پایه‌های ایجاد مکتب اسلامی و حماسه بزرگ را در دنیا رقم بزند.
مادر این شهید مدافع حرم با اشاره به مطرح‌شدن شبهه‌هایی که می‌گویند سوریه به ما ربطی ندارد تأکید می‌کند: مسیر اسلام مرز ندارد چراکه شهدا و رزمندگان مدافع حرم با آرمان اسلام به جنگ با دشمن رفتند اما معتقد هستیم سختی‌های ما در مقابل مصیبت‌هایی که آل الله (ع) دیدند چیزی نیست و خوشحالیم از اینکه فرزندمان در مسیر حق به شهادت رسید.
با الگو گیری از عاشورا، خانه امن و آرامش همسر خود باشیدگفته‌شده است که حضرت زهرا (س) در جنگ خندق در عقبه سپاه اسلام حضورداشته و زخم‌های امیرالمؤمنین (ع) را مرهم می‌نهادند و دقیق‌تر این است که زخم‌های دل حیدر کرار را مداوا می‌کردند و در طوفان حوادث آن روزگار، خانه امن و آرامش همسر خود بودند تا بتواند آسوده‌تر در ملکوت به پرواز درآید و نغمه بخواند: «فزت و رب الکعبه»جناب رباب هم از درس‌خواندگان مکتب دردانه رسول‌الله (ص) است و در لباس مادری، علی شش‌ماهه را برای دفاع از حق و امام زمانش لباس زرم می‌پوشاند و روانه میدان می‌کند و در لباس همسری، بنابر نقل تاریخ باوجود شهادت کودک خود، محکم و استوار می‌ایستد و رجز پیروزی می‌خواند.
درک سختی همسر شهید اگر غیرممکن نباشد اما بسیار سخت است چراکه تمام دنیای خود را به استواری و مردانگی همسر خود تکیه داده اما در مسیر الهی، خودش بندهای پوتین شوهرش را محکم می‌بندد تا گام‌هایش نلرزد.
شهادت شیرین است اما منکر تلخی نبودن همسرم هم نمی‌شومهمسر شهید مسلم خیزابدراین‌باره می‌گوید: شهادت شیرین است، هم برای شهید و هم بازماندگانش اما نمی‌شود منکر شد که بعد از رفتنشان ثانیه‌ها نمی‌گذرد و عمر فقط در خاطره‌ای کوتاه از لبخند شکرقندشان متوقف می‌شود، کارت می‌شود هرلحظه و هر ثانیه طلب صبر و ذکر گفتن برای آرامش قلبت.
او تصریح می‌کند: مثل پرنده‌ای در قفس چنگ می‌زنی به‌جای جای دنیا تا راهی را برای رهایی از دل‌تنگی‌ها و سختی فراق عزیزت پیدا کنی، تا مرحمی یابی و قلبت را که انگار در سینه‌ای از سرب داغ خانه کرده، آرام کنی در این میان نه جایی هست و نه راهی که بتواند دوری از عزیزت را تسلا دهد.
همسر شهید مدافع حرم ادامه می‌دهد: پناهی جز خدا و اهل‌بیت (ع) پیدا نمی‌کنی و تنها جای آرامی که دنیا برایت می‌گذارد کنج حرم‌ها، زیارتگاه‌ها و در آخر هیئت‌ها از مشهد و حرم شمس و شموس گرفته تا کربلا و دیدار اربابمان حسین (ع) که آرمان و آرزوی همگان است و نجف و ابهت پدری مولایم علی (ع) که سایه‌ای از مهربانی روی سرمان پهن می‌کند تا کاظمین و سامرا که قلبت را به آرامشی عجیب دعوت می‌کند.
وی تأکید می‌کند: شام (سوریه) و ای وای از شام که برای تک‌تک ما شام بلا شد و عزیزانمان را از ما گرفت، عزیزانی که برای هرکدام از ما بهترین و زیباترین و شیرین‌ترین هدیه خدا بودند و نفسمان به نفس‌هایشان بسته بود اما در میانه آن شام بلا، دو در گران‌بها هستند که آن دو قطعه را تبدیل به بهشتی زمینی کرده‌اند، عمه جانمان زینب (س) و دختر سه‌ساله ارباب که خوب بنده‌نوازی می‌کنند و قلب‌ها را آرام.
نقش زنان در عاشورای 61 هجریهمسر شهید خیزاببیان می‌کند: نقش زنان در حادثه عاشورا تنها همسرداری و یاری ولی خود نبود، بلکه با صبوری، استقامت، حفظ حجاب و کرامت یک بانوی مسلمان در بزم درباریان یزید و شام، نشان از عزت‌نفسی دادند و زنان کاروان حسینی، با بینشی ژرف، به تبیین راه امام حسین (ع) پرداختند.
او یادآور می‌شود: حضرت زینب (س) چه قبل از شروع قیام و چه بعدازآن، حامی استوار و فداکاری برای مولایشان بودند و این را با ترغیب فرزندانش به مبارزه، با خطابه‌های شورانگیز و ... به اثبات رسانیدند واصلی‌ترین وظیفه حضرت زینب (س)، بعدازظهر عاشورا، متجلی می‌شود که اگر آن عالمه در کربلا نبود، نه‌تنها انقلاب امام حسین (ع) دستخوش تحریف می‌شد، بلکه اسلام نیز در معرض خطری جدی قرار می‌گرفت اما تبلیغ پیام شهادت، سرپرستی قافله اسراء، پرستاری از امام سجاد (ع)، حفظ و حراست زنان و کودکان و مسؤولیت‌های سنگینی بود که آن حضرت (س) پس از قیام عهده‌دار بود.
زینب‌های زمانه‌ات را بشناس
همسر شهید خیزابتأکید می‌کند: شهدا ادامه‌دهنده همان راه حسین بن علی (ع) هستند و همسران شهدا باید با بصیرت، پرچم ولایت را در دست بگیرند و در مسیر ایثار ایستادگی کرده و پشتیبان ولایت‌فقیه باشند تا به دشمن ثابت کنند که همسران شهدای ما با شهادت از فرش به عرش رسیدند و جان ناقابل خود و فرزندانمان را هم در این مسیر خرج خواهیم کرد و از دشمن هیچ ترسی نداریم.
او در پایان صحبت‌های خود گفت: شهدای مدافع حرم با اقتدا به امام شهیدشان رفتند تا اسلام باقی بماند، اهل‌بیت امام حسین (ع) در غربت و با مظلومیت در تیغ‌ها و خارها زمین خوردن که من و شما مقتدرانه پای ارزش‌های انقلاب اسلامی تا پای جان بمانیم نگذاریم اعلم دست نااهلان خودشان بیفتند.
امام (ره)، بخشی از بار انقلاب و جنگ را بر دوش زنان قراردادندامام خمینی (ره) نگاه بلند و والایی که به زن داشتند، برگرفته از حماسه کربلا است، ایشان نه زن را در پس پرده تحجر اسیر کردند و کنج خانه نشاندند و نه درگیر دریدگی و پرده‌دری‌های تمدن و مدرنیته کردند و زن را به برهنگی و ابتذال کشاندند بلکه زن را با حفظ شخصیت زنانه و عفتش به خیابان‌ها آورده و انقلاب و پس از آن، جنگ را بر روی دوش آنان قراردادند.
بانوان ما، همسران و مادران شهدا، درس رشادت را از کربلا گرفته‌اند و با آن نگاه جدیدی که حضرت امام (ره) به زن داشتند، امروز و در مسیر گام دوم انقلاب نیازمند بازنگری به شخصیت زن در حادثه کربلا هستیم و زنان باید در سایه اباعبدالله (ع) و با توجه به نیازهای امروز، شخصیت خود را باز تعریف کند تا گوهر وجود خود را به آسانی نفروشند و بدانند که فعالیت‌های اجتماعی ارزنده است اما زنان نباید مقام مادری، همسری و شخصیت خود را به مردانگی نزدیک کنند.
باید شخصیت خود را در نزدیک شدن به عقیله بنی‌هاشم و در عین عقل و خرد، مدیریت و صلابت و طمأنینه و حجاب و... حفظ کند و در نوک پیکان مبارزه و دیپلماسی، این‌ها را پیش ببرد همان‌طوری که در شامی که سالیان سال تحت تعالیم اموی بود، اسلام و نام اهل‌البیت (ع) را زنده می‌کند و این اتفاق نمی‌افتد مگر با تکیه‌بر تعریف و شخصیتی که اسلام به زن اعطا کرده است.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟
راهکارهای پزشکان برای درمان «کوتاهی قد»
لحظه‌های نفسگیر ۱۰ زن و مرد تهرانی در برج آتشین
تمرین‌هایی برای کمک به رفع انحراف چشم
به چه نحوی می توانم احساس تنهایی را متوقف کنم؟
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟
بدترین و بهترین حالت خوابیدن برای سلامتی کدامند؟
یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پرسش و سناریو