متهمان اصلی اعتراضات هفت‌تپه طلبکار شدند!

13:36 ۹ روز و ۱۸ ساعت پیش مشرق نیوز 49 0
متهمان اصلی اعتراضات هفت‌تپه طلبکار شدند!

صدور آرای دور از انتظار پرونده اعتراضات کارگران هفت تپه که با مخالفت علنی رئیس قوه قضائیه هم همراه شده است، دست‌مایه ای برای اصلاح‌طلبان و همچنین رسانه‌های ضدانقلاب قرار گرفت.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، روز گذشته برخی رسانه ها از صدور رای بدوی متهمان پرونده اعتراضات کارگران هفت تپه خوزستان خبر دادند که طی آن متهمان به حبس طویل المدت ۱۴ تا ۱۸ ساله محکوم شدند.
بیشتر بخوانید:تحلیل حکم امروز حجت‌الاسلام رئیسی درباره کارگران هفت‌تپهصدور قرار منع تعقیب برای همه دستگیرشدگان اعتراضات کارگری خوزستان/ قوه قضاییه بین کارگران و مفسدان تفاوت قائل استنامه وزیر کار به رئیس قوه قضاییهاگر چه به گفته غلامحسین اسماعیلی، مجازات حبس های هفده، هجده ساله صحت نداشته و حداکثر مجازات متهمان بین پنج تا هفت سال بوده است اما با این وجود، حجت الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضائیه بلافاصله پس از صدور حکم، دستور تجدید نظر و بررسی منصفانه را صادر کرد تا بدین ترتیب مخالفت خود را با این آرای غیرقابل پذیرش اعلام کند.
اما صدور این آرای دور از انتظار که با مخالفت علنی رئیس قوه قضائیه هم همراه شده است، دستمایه ای برای اصلاح طلبان و همچنین رسانه های ضد انقلاب قرار گرفت تا از این طریق حجت الاسلام رئیسی را هدف هجمه های همه جانبه خود قرار دهند که می توان حمله کنندگان به رئیس قوه قضائیه را در دو دسته جای داد.
 عده ای از آنان حامیان دولت و اصلاح طلبانند که کماکان کینه های انتخاباتی سال ۹۶ و مواضع جناحی را در اظهارنظرهای خود دخیل کرده تا از این طریق حداقل توجیهی برای عملکرد ضعیف دولت در دوسال گذشته بیایند و با فرار به جلو مقصر اصلی این اتفاقات -اعتراض کارگران هپکو اراک، نیشکر هفت تپه، آلومینیوم المهدی و ...- را به دست فراموشی سپارند.
به عنوان نمونه حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور، در صفحه توئیتر خود بدون اشاره به نقش دولت در زمینه سازی اعتراضات کارگری، از این فرصت برای تخریب قوه قضائیه استفاده کرده و در صفحه شخصی خود نوشت: « امروز سخن فقط از هفت‌تپه قضاوت نیست بلکه مشکل از هفت خوان عدالت است.»
پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز که در ۴ سال گذشته همچون سایر اعضای فراکسیون امید به دلیل عملکرد نامناسب در خانه ملت مورد انتقاد مردم قرار داشته و با توجه به نزدیک شدن به موعد انتخابات مجلس شورای اسلامی مواضع تند و رادیکالی خود را شدت بخشیده است، در اظهار نظری بی اساس رویکرد حجت الاسلام رئیسی را خشن تر از سایر روسای قوه قضائیه دانست.
رسانه های ضدانقلاب نیز که در ماه های اخیر عملکرد قاطع حجت الاسلام رئیسی در مقابله با مفسدان اقتصادی و محبوبیت روزافزون وی در میان توده مردم را مشاهده کرده اند از آرای صادره در پرونده فوق برای هجمه به رئیس قوه قضائیه استفاده کردند.
با این وجود با بررسی به سایر ابعاد این پرونده می توان به نتایج جالبی در خصوص مقصران اصلی این پرونده و اعتراضات کارگران هفت تپه دست یافت.
ماجرا به آنجا بر می گردد که در پی سیاست های نادرست سازمان خصوصی سازی و در راس آن پوری حسینی، سهام شرکت نیشکر هفت تپه در آذرماه سال ۹۴ با قیمت ۲۱۹ میلیارد تومان -که تنها ۵ درصد ارزش واقعی این شرکت می باشد- و پرداخت تنها ۶ میلیارد تومان به دو جوان ۲۸ و ۳۲ ساله واگذار گردید تا به جای سامان گرفتن اوضاع کارخانه، تیره روزی های کارگران وضعیت بحرانی تری به خود گیرد.
وضعیت نامناسب کارخانه نیشکر هفت تپه باعث شد تا کارگران این کارخانه برای دریافت ماه ها حقوق عقب مانده خود دست به اعتراض و اعتصاب زنند که سرانجام این اعتاضات با حکم صادره همراه شده است!اما حامیان دولت که اکنون بابت احکام صادره اعتراض می کنند و به همین بهانه ریاست قوه قضائیه را مورد انتقاد قرار می دهند، قطعا از این موضوع باخبرندکه شاکی پرونده مذکور وزارت اطلاعات بوده است و بهتر است اکنون به جای سرزنش قوه قضائیه، وزارت اطلاعات را به دلیل شکایت از این کارگران مورد مذمت قرار دهند.
به هر حال مقصر اصلی این گونه اعتراضات بی تردید پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی و سایر دولتمردان دخیل در این حوزه هستند که با چوب حراج زدن به صنایع ملی و واگذاری رانتی و غیر کارشناسی، زمینه را برای اینگونه اعتراضات فراهم کرده اند و انتظار است که قوه قضائیه به صورت قاطعانه به پرونده این متهمان رسیدگی نماید.
منبع: جام نیوز


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علت اتهام‌زنی امریکا و عربستان به ایران در حادثه آرامکو
ترامپ هر کاری می‌کند تا وارد جنگ نشود
آمریکا از مواضع صریح رهبر انقلاب عصبانی است
جمالی:‌ مذاکره با هیات حاکمه فعلی آمریکا معنایی ندارد
زمان سفر ظریف به نیویورک مشخص شد
آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد
آمریکا به زایمان جدید تن نمی‌دهد
درخواست صریح ایران از آژانس اتمی
ترانه از اِبی، اجرا از شهرداری تهران!- چمران: حناچی عذرخواهی کند
درخواست رسمی چین درباره آرامکو