کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است

11:07 ۱۳۵ روز و ۴ ساعت پیش مشرق نیوز 440 0
کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است

امام حسین (ع) لشکر ابن سعد ملعون را به جنگ دعوت می‌کرد و هرکس به میدان می‌آمد، به هلاکت می‌رسید تا اینکه گروه زیادی کشته شدند. امام این رجز را می‌خواند: «کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است و ننگ، بهتر از واردشدن به جهنم است.»

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،همزمان با فرارسیدن ماه محرم، بسته جامع محتوایی شامل مقتل و اشعار ویژه مصیبت، نوحه، واحد، دو دمه و شور به مناسبت هرروز این ماه شریف، ارائه خواهد شد. ظهر دهمین روز ماه محرم در هیأت‌های مذهبی به عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) پرداخته می‌شود.
بیشتر بخوانید روز عاشورا برای کاروان سیدالشهدا چگونه سپری شد؟براساس این گزارش، در زیر ابتدا خلاصه‌ای از مقتل ظهر عاشورا ارائه می‌شود:وقتی امام حسین علیه‌السلام دید که یاری برایش باقی نمانده، رو به خیمه کرد و فرمود: «یا سکینه! یا فاطمه! یا زینب! یا ام کلثوم! علیکن منی‌السلام.»
پس سکینه گفت: «بابا! آیا تسلیم مرگ شده‌ای؟»امام فرمود: «چگونه تن به مرگ ندهد کسی که یاوری ندارد؟»سکینه گفت: «باباجان! ما را به حرم جدمان برگردان.» زن‌ها با صدای بلند گریه کردند.
امام حسین علیه‌السلام، ضمن وصایای امامت به امام سجاد علیه‌السلام فرمود: «پسرم! به شیعیانم سلام مرا برسان و بگو پدرم غریبانه کشته شد. برای مصیبت او ناله کنید.»
آنگاه از خواهر خود زینب سلام‌الله علیها، لباس کهنه‌ای گرفت تا دشمن در آن طمع نکند و عیال را امر به صبر فرمود.
در معالی السبطین است که زینب سلام‌الله علیها، دامن امام را گرفت و فرمود: «برادرم! آهسته رو و توقف کن تا تو را سیر ببینم و وداعی کنم که ملاقاتی بعدش نیست.» پس حضرت او را دلداری داد.
همچنین در تذکره‌الشهدا آمده است که به برادر فرمود: «صبر کن تا به وصیت مادر عمل کنم که فرموده وقتی در کربلا عازم جنگ شدی، گلویت را ببوسم.»
(دو گزارش اخیر در مقاتل و تاریخ‌های متقدم و معتبر مشاهده نشد؛ لیکن به جهت شهرت مطلب، متذکر شدیم.)
سپس امام مقابل لشکر رفت و بار دیگر یاری طلبید: «هل من داب یذب عن حرم رسول الله و....»
زن‌ها شیون کردند. امام سجاد علیه‌السلام که سخت بیمار بود و توان حمل شمشیر نداشت، خواست از خیمه خارج شود که به امر امام، سکینه خاتون او را برگرداند.
امام حسین علیه‌السلام لشکر ابن سعد ملعون را به جنگ دعوت می‌کرد و هرکس به میدان آن حضرت می‌آمد، به هلاکت می‌رسید؛ تا اینکه گروه زیادی از سربازان ابن سعد ملعون کشته شدند. امام علیه‌السلام با آنان جنگید و این رجز را می‌خواند: «کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است و ننگ، بهتر از وارد شدن به جهنم است.»
یکی از راویان گفته است: «به خدا قسم ندیدم کسی را شجاع‌تر و دلیرتر از حسین علیه‌السلام که دشمن، او را محاصره کرده و مقهور ساخته و فرزندان و اهل بیت(ع) و اصحابش را کشته بود، اما با این حال، هر زمان که سربازان ابن سعد ملعون به حضرت حمله می‌کردند، حضرت با شمشیر بر آنها هجوم می‌آورد و آنها همچون گله گوسفندی که گرگی در بینشان افتاده باشد، پراکنده می‌شدند و سپس امام علیه‌السلام به مرکز حمله خود بازمی‌گشت؛ در حالی که لبانش به این ذکر مترنم بود که: «لا حول ولا قوه الا بالله.»
راوی می‌گوید: «امام علیه‌السلام در حین جنگ با لشگر ابن سعد ملعون، آنان بین حضرت و خیمه‌هایش حایل شدند. در این حال امام علیه‌السلام فرمودند: «وای بر شما ای پیروان آل ابوسفیان! اگر دین ندارید و از روز قیامت هراسی به دل ندارید، در این دنیا، آزادمرد باشید و اگر آنگونه که می‌پندارید، عرب هستید به نسب و اصل خویش بازگردید.»
شمر لعنه‌الله علیه گفت: «ای پسر فاطمه! چه می‌گویی؟»امام علیه‌السلام فرمود: «می‌گویم من با شما می‌جنگم و شما با من. زنان که گناهی ندارند. پس تا وقتی که من زنده هستم، نگذارید که این سرکشان و جاهلان و ستم‌پیشگان به حرم من تعرض کنند.»
شمر لعنه‌الله علیه گفت: «ای فرزند فاطمه! سخنت را می‌پذیریم.»
پس آن لشکر، همگی آماده جنگ با امام حسین علیه‌السلام شدند. امام در گرماگرم جنگ از آنها طلب آب کرد؛ ولی آن‌ها به حضرت ندادند. تا اینکه هفتاد و دو زخم به بدن مطهر و پاک آن حضرت اصابت کرد. امام علیه‌السلام که توان و رمق خود را از دست داده بود، لحظه‌ای ایستاد تا کمی استراحت کند. در این بین، سنگی به سوی او پرتاب کردند، سنگ بر پیشانی حضرت نشست. امام حسین علیه‌السلام دامن پیراهن را بالا آورد تا خون پیشانی مطهرش را پاک کند که تیری سه شعبه و مسموم به سوی حضرت پرتاب شد. تیر بر قلب نازنین امام حسین علیه‌السلام جای گرفت. آنگاه فرمود: «بسم‌الله و بالله و علی مله رسول‌الله صلی‌الله علیه و اله.»
سپس سر را به سوی آسمان بلند کرد و عرضه داشت: «خدایا! تو می‌دانی که این‌ها می‌خواهند مردی را بکشند که در تمام زمین، جز او فرزند دختر پیامبری نیست.»
سپس تیر را از پشت خارج کرد. خون، همچون ناودان جاری شد. امام علیه‌السلام دیگر توان جنگیدن نداشت. به همین خاطر در همان نقطه ایستاد. سربازان لشکر ابن سعد ملعون یکی یکی جلو آمدند تا آن حضرت را به شهادت برسانند، اما منصرف می‌شدند، زیرا نمی‌خواستند خداوند را با خون حسین علیه‌السلام ملاقات کنند.
سرانجام مردی از قبیله «کنده» به نام «مالک بن نسر» ملعون جلو آمد و به امام حسین علیه‌السلام دشنام داد. سپس با شمشیر بر سر امام حسین علیه‌السلام زد. شدت ضربه به حدی بود که کلاه‌خود حضرت شکافت و شمشیر به سر نازنین او اصابت کرد. کلاه‌خود آکنده از خون شد. امام حسین علیه‌السلام پارچه‌ای خواست و زخم سر را با آن بست. سپس کلاهی دیگر بر سر گذاشته و روی آن عمامه پیچید.
پیکر امام حسین علیه‌السلام پر از زخم و جراحت شده بود. تیرها و نیزه‌ها به بدن مبارک حضرت اصابت کرده بود و همانند جوجه تیغدار، بدن ایشان پر از تیر بود. در این هنگام، شخصی به نام «صالح بن وهب مزنی» ملعون با نیزه به پهلوی امام حسین علیه‌السلام زد. سیدالشهدا علیه‌السلام از روی اسب به زمین افتاد. گونه راست خود را بر زمین نهاد؛ در حالی که می‌گفت: «بسم‌الله و بالله و علی مله رسول‌الله.» بعد امام علیه‌السلام از روی خاک برخاست.
راوی می‌گوید: در این وقت، حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها از خیمه بیرون دوید؛ در حالی که فریاد می‌زد: «وای برادرم! وای آقایم! وای اهل بیتم! کاش آسمان بر زمین فرود می‌آمد. کاش کوه‌ها تکه تکه شده و در بیابان‌ها پراکنده و متلاشی می‌شدند.»
شمر بر سر سربازانش فریاد کشید: «درباره او (امام حسین علیه‌السلام) منتظر چه هستید؟)بعد از این سخن شمر، لشکر از همه طرف به امام حسین علیه‌السلام حمله کردند. «زرعه بن شریک» ملعون با شمشیر به کتف چپ امام علیه‌السلام زد، اما اباعبدالله با ضربه شمشیر او را به هلاکت رساند. شخص دیگری با شمشیر به گردن آن حضرت زد که بر اثر این ضربه، امام علیه‌السلام با صورت بر زمین افتاد. ابی‌عبدالله علیه‌السلام می‌خواست دوباره بلند شود، اما از شدت ناتوانی نمی‌توانست و به رو افتاد.
و لا حول و لا قوه الا بالله نکته مهم:به دلیل سنگین بودن مصائب و فجایعی که در گودال قتلگاه اتفاق افتاد، مقتل عاشورا را همین‌جا به پایان می‌رسانیم و مخاطبان را به کتاب ارزشمند و معتبر «لهوف» ارجاع می‌دهیم.
منابعلهوف/ سید بن طاوسارشاد/ شیخ مفیدتاریخ‌الامم/ طبریمنتهی‌الآمال/ شیخ عباس قمیدر ادامه به ارائه بسته اشعار به مناسبت ظهر روز دهم محرم که برای شهادت امام حسین (ع) عزاداری می‌شود، می‌پردازیم: شعر / آرش براریحسین جان، نرو و با حرم وداع نکنبرادرم، پسر مادرم وداع نکندلم گرفته، مرتب نگو خداحافظنرو حسین، به زینب نگو خداحافظنمانده است دگر یک نفر به همراهتحسین روح مرا هم ببر به همراهتخدا کند که ببینم دوباره رویت رابیا که بوسه زنم گودی گلویت رابرو حسین ولی تندتند راه نروبیا و قول بده، سمت قتلگاه نروبگو حسین که از روی زین نمی‌افتیبیا و قول بده، بر زمین نمی‌افتیای آخرین نفرِ پنج‌تن، مراقب باشبرو حسین ولی، جان من مراقب باشکسی به فکر دل واضطراب زینب نیست«فیاسیوف خذینی» جواب زینب نیستهنوز ضعف نکردی و پس‌ نیفتادینفس بکش که هنوز از نفس نیفتادیبه سمت خیمه بیا حمله می‌کنند بتوحسین از همه جا حمله می‌کنند بتوحسین دیدمت آن لحظه که زمین خوردیدرست در وسط معرکه زمین خوردیچقدر نیزه و شمشیر ریخت در گودالرسید حرمله و تیر ریخت در گودالبرای غارت جسم تو جستجو کردندتن تو را ته گودال زیرورو کردندحسین وسوسه بر جان شمر افتادهمحاسن تو به دستان شمر افتادهبگو چه کار کنم تا تو را رها بکند؟یکی برادر من را از او جدا بکند «وما رأیت جمیلا» به من نشان دادیچقدر سخت ته قتلگاه جان دادیقَدَم خمیده شده تا غروب پیر شدمحسین چشم تو روشن ببین اسیر شدمبلندشو پسر فاطمه نگاهی کنخودت مرا بسوی شام وکوفه راهی کنبرای اهل حرم مشک آب آوردندنگاه کن چه به روز رباب آوردند زمینهداری غریبونه می‌ریآماده کردی مرکب‌ُبدون تو چی‌کار کنمبه کی سپردی زینب‌ُخواهش آخرم اینهبگیری بالا سرتووصیت مادرمهتا ببوسم حنجرتوداری می‌ری حسینزینب آواره شهنرو نذار داداشجیگرم پاره شهباشه برو ولی بدونزینب‌و خسته می‌برنمنو تو کوچه‌های شامبا دست بسته می‌برنبند دومداشتم از اون دور می‌دیدمبا صورت افتادی زمینناله زدم بی‌حیاهاحسینو رو خاک نکشینگفتم کسی پیرهنشوتورو خدا برندارهغریبو بی‌کس افتادهحسین که مادر ندارهروی خاک افتادهدست و پا می‌زنههر کی نیزه نداشتبا عصا می‌زنهخودم دیدم که می‌شکونناستخونای سینه‌توهمونی که گرفته بودگوشواره سکینه‌تو نوحه سنتیعارف بالله و امین‌اللهممعادن حکمت و سراللهموارث انبیا و ثاراللهمگردد از تن جدا/ سرمن ازقفاقامت سرو دین خمیدهوقت شهادتم رسیدهبند دوماز این خوشم که در ره داورمصدپاره گردد بدن اطهرمقرآن تلاوت می‌نماید سرمچون که من حسینم/ شمس عالمینمقامت سرو دین خمیدهوقت شهادتم رسیدهبند سومقسم به ذات اقدس کردگارقسم به این کتاب پروردگارکشته شوم که دین شود استواردرره داورم/ این سروپیکرمقامت سرو دین خمیدهوقت شهادتم رسیده واحدنشسته بی‌حیایی رو سینه توشکسته زیر چکمه آیینه توگلوت با این خنجر کهنه در نبردهیه کاری کن تا نیزه پشت وروت نکردهنیزه منو پیر کردهمنو زمینگیر کردهتوی تنت گیر کردهواویلانیزه و تیر دشمنبه جون تو افتادنخلاصه آخر دیدیتو رو گرفتن از منبند دومالهی ای زمونه آتیش بگیریکارم کجا رسیده میرم اسیریهمونایی که روی خیمه آب می‌بستندستای زینبت رو با طناب می‌بستنهمه شرارت کردنحرم رو غارت کردنبه ما جسارت کردنواویلا ببین که زینب تنهاسمیون نامحرم‌هاسدارم می‌رم خوش‌غیرتخدانگهدار عباس«خدانگهدار عباس» دو دمهکمی آهسته تر ای جان زینبحسین جانان زینبنظر کن دیده گریان زینبحسین جانان زینبشاه گفتا کربلا امروز مهمان من استعید قربان من استمادرم زهرای اطهر دیده گریان من استعید قربان من استمنبع: فارس


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

برفی‌ترین اخبار هفته گذشته در سایت شهرخبر
با شروع موج سرما و افزایش بارش‌های برف و باران در اکثر نقاط کشور اخبار رسانه‌ها نیز تحت تاثیر برف و بوران قرار گرفت. با توجه به اینکه شدت بارش‌ها تاثیر مستقیمی بر زندگی مردم دارد، کاربران فضای مجازی نیز اخبار بارش‌ها را با جدیت دنبال می‌کردند.
رونمایی از برند ایرانی یونیوو در نمایشگاه الکامپ مشهد
شرکت بهین تکنولوژی در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ مشهد از برند ایرانی یونیوو رونمایی کرد.
حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت
تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، کاربردی نمودن دانش و دستاوردهای پژوهشی و تکمیل زنجیره ایده/ محصول/ بازار و در نهایت پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان همواره به‌عنوان دغدغه‌های اقتصاد کشور بوده‌ است. در همین راستا و در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم و نیز اصل ۴۴ قانون اساسی، صندوق نوآوری و شکوفایی در اواخر سال ۱۳۹۱ تاسیس شد.
حقوق میلیونی، تبلیغ میلیاردی؟
«باید نشان دهیم مجلس یک وسیله است، آن هم وسیله‌ای که می‌تواند با توسل به آن و در سایه تصویب قوانین موثر قدم های موثری برای کشور برداشت».
واکنش تاماش آیان به تعلیق از ریاست فدراسیون جهانی وزنه برداری
رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری اعلام کرد ادعاهای مستند آلمانی علیه او و فدراسیون جهانی بی اساس است.
شرایط جوی ارتفاعات ایران برای کوهنوردی- برخلاف شایعات سرمای بی‌سابقه ای در  راه نیست
یک کارشناس هواشناسی کوهستان هوای ارتفاعات ایران را پیش بینی کرد.
چراغ سبز اوبامیانگ به بارسلونا
مهاجم گابنی آرسنال دوست دارد که از این تیم جدا شود تا پیراهن بارسلونا را برتن کند.
نتایج رقابت های صبح روز نخست کشتی فرنگی جام تختی
نتایج رقابت های صبح روز نخست چهلمین دوره رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی مشخص شد.
شکست حسین نوری مقابل رامین طاهری در جام تختی
در حساس ترین مبارزه روز نخست رقابت های کشتی فرنگی جام تختی، حسین نوری مقابل رامین طاهری تن به شکست داد.
برگزاری مسابقات کشتی فرنگی جام تختی در شیراز- سرگردانی خبرنگاران و عکاسان
رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی، صبح پنجشنبه سوم بهمن ماه با حضور پنج تیم خارجی در شیراز آغاز به کار کرد حال آنکه سرگردانی و گلایه مندی خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های محلی و استقبال کم نظیر مردم از این رویداد ورزشی، از مهمترین حواشی آن بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم بزرگ هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه برداری- تاماش آیان تعلیق شد
رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری به مدت 90 روز تعلیق شد.
شکست فیروزجا در مقابل مرد شماره دو شطرنج جهان در سوپرتورنمنت هلند
علیرضا فیروزجا در دور دهم مسابقات سوپر تورنمنت هلند مقابل فابیانو کاروآنا آمریکایی شکست خورد.
مقامات پنتاگون مدعی استقرار احتمالی «سامانه پاتریوت» در عراق شدند
چند مقام نظامی آمریکایی چهارشنبه شب به وقت تهران مدعی شدند که پنتاگون احتمالا برای محافظت از نیروهای خود در عراق، یک سامانه دفاع موشکی در این کشور مستقر می‌کند.
علی نژاد، شکوری و مدیران ۳ باشگاه آسیایی ایران راهی مالزی شدند
معاون وزیر ورزش و جوانان‌، دبیر فدراسیون فوتبال، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس، سرپرست باشگاه استقلال، مالک و عضو هیات مدیره شهرخودرو دقایقی قبل عازم مالزی شدند.
تصویب توافق برگزیت در پارلمان انگلیس
پارلمان انگلیس روز چهارشنبه توافق این کشور با اتحادیه اروپا را به تصویب رساند تا بدین ترتیب انگلیس یک گام دیگر به خروج از اتحادیه اروپا نزدیک‌تر شود.
«مسعود کیمیایی» پشیمان شد؟- حضور در جشنواره فجر امسال
ضرورت مقابله با جنگ نرم از طریق رسانه
نیم نگاهی به «خروج» در جشنواره فیلم فجر
دورهمی خانم های بازیگر برای صرف یک «شام ایرانی»- تصاویر
اولین هفته بهمن ماه همراه با فیلم‌های سینمایی شبکه‌ها
ناگفته‌هایی از تهدید کارگردان‌های تئاتر برای انصراف از اجرا
صفحات مجازی برخی شبکه‌های سیما مسدود شد
اعلام سالن‌های میزبان جشنواره موسیقی فجر
تمبرینه نقش برجسته سردار سلیمانی تولید شد
همسرم خود را سرباز کوچک ولایت می‌دانست