کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است

11:07 ۹ روز و ۸ ساعت پیش مشرق نیوز 256 0
کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است

امام حسین (ع) لشکر ابن سعد ملعون را به جنگ دعوت می‌کرد و هرکس به میدان می‌آمد، به هلاکت می‌رسید تا اینکه گروه زیادی کشته شدند. امام این رجز را می‌خواند: «کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است و ننگ، بهتر از واردشدن به جهنم است.»

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،همزمان با فرارسیدن ماه محرم، بسته جامع محتوایی شامل مقتل و اشعار ویژه مصیبت، نوحه، واحد، دو دمه و شور به مناسبت هرروز این ماه شریف، ارائه خواهد شد. ظهر دهمین روز ماه محرم در هیأت‌های مذهبی به عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) پرداخته می‌شود.
بیشتر بخوانید روز عاشورا برای کاروان سیدالشهدا چگونه سپری شد؟براساس این گزارش، در زیر ابتدا خلاصه‌ای از مقتل ظهر عاشورا ارائه می‌شود:وقتی امام حسین علیه‌السلام دید که یاری برایش باقی نمانده، رو به خیمه کرد و فرمود: «یا سکینه! یا فاطمه! یا زینب! یا ام کلثوم! علیکن منی‌السلام.»
پس سکینه گفت: «بابا! آیا تسلیم مرگ شده‌ای؟»امام فرمود: «چگونه تن به مرگ ندهد کسی که یاوری ندارد؟»سکینه گفت: «باباجان! ما را به حرم جدمان برگردان.» زن‌ها با صدای بلند گریه کردند.
امام حسین علیه‌السلام، ضمن وصایای امامت به امام سجاد علیه‌السلام فرمود: «پسرم! به شیعیانم سلام مرا برسان و بگو پدرم غریبانه کشته شد. برای مصیبت او ناله کنید.»
آنگاه از خواهر خود زینب سلام‌الله علیها، لباس کهنه‌ای گرفت تا دشمن در آن طمع نکند و عیال را امر به صبر فرمود.
در معالی السبطین است که زینب سلام‌الله علیها، دامن امام را گرفت و فرمود: «برادرم! آهسته رو و توقف کن تا تو را سیر ببینم و وداعی کنم که ملاقاتی بعدش نیست.» پس حضرت او را دلداری داد.
همچنین در تذکره‌الشهدا آمده است که به برادر فرمود: «صبر کن تا به وصیت مادر عمل کنم که فرموده وقتی در کربلا عازم جنگ شدی، گلویت را ببوسم.»
(دو گزارش اخیر در مقاتل و تاریخ‌های متقدم و معتبر مشاهده نشد؛ لیکن به جهت شهرت مطلب، متذکر شدیم.)
سپس امام مقابل لشکر رفت و بار دیگر یاری طلبید: «هل من داب یذب عن حرم رسول الله و....»
زن‌ها شیون کردند. امام سجاد علیه‌السلام که سخت بیمار بود و توان حمل شمشیر نداشت، خواست از خیمه خارج شود که به امر امام، سکینه خاتون او را برگرداند.
امام حسین علیه‌السلام لشکر ابن سعد ملعون را به جنگ دعوت می‌کرد و هرکس به میدان آن حضرت می‌آمد، به هلاکت می‌رسید؛ تا اینکه گروه زیادی از سربازان ابن سعد ملعون کشته شدند. امام علیه‌السلام با آنان جنگید و این رجز را می‌خواند: «کشته شدن بهتر از زندگی همراه با ننگ است و ننگ، بهتر از وارد شدن به جهنم است.»
یکی از راویان گفته است: «به خدا قسم ندیدم کسی را شجاع‌تر و دلیرتر از حسین علیه‌السلام که دشمن، او را محاصره کرده و مقهور ساخته و فرزندان و اهل بیت(ع) و اصحابش را کشته بود، اما با این حال، هر زمان که سربازان ابن سعد ملعون به حضرت حمله می‌کردند، حضرت با شمشیر بر آنها هجوم می‌آورد و آنها همچون گله گوسفندی که گرگی در بینشان افتاده باشد، پراکنده می‌شدند و سپس امام علیه‌السلام به مرکز حمله خود بازمی‌گشت؛ در حالی که لبانش به این ذکر مترنم بود که: «لا حول ولا قوه الا بالله.»
راوی می‌گوید: «امام علیه‌السلام در حین جنگ با لشگر ابن سعد ملعون، آنان بین حضرت و خیمه‌هایش حایل شدند. در این حال امام علیه‌السلام فرمودند: «وای بر شما ای پیروان آل ابوسفیان! اگر دین ندارید و از روز قیامت هراسی به دل ندارید، در این دنیا، آزادمرد باشید و اگر آنگونه که می‌پندارید، عرب هستید به نسب و اصل خویش بازگردید.»
شمر لعنه‌الله علیه گفت: «ای پسر فاطمه! چه می‌گویی؟»امام علیه‌السلام فرمود: «می‌گویم من با شما می‌جنگم و شما با من. زنان که گناهی ندارند. پس تا وقتی که من زنده هستم، نگذارید که این سرکشان و جاهلان و ستم‌پیشگان به حرم من تعرض کنند.»
شمر لعنه‌الله علیه گفت: «ای فرزند فاطمه! سخنت را می‌پذیریم.»
پس آن لشکر، همگی آماده جنگ با امام حسین علیه‌السلام شدند. امام در گرماگرم جنگ از آنها طلب آب کرد؛ ولی آن‌ها به حضرت ندادند. تا اینکه هفتاد و دو زخم به بدن مطهر و پاک آن حضرت اصابت کرد. امام علیه‌السلام که توان و رمق خود را از دست داده بود، لحظه‌ای ایستاد تا کمی استراحت کند. در این بین، سنگی به سوی او پرتاب کردند، سنگ بر پیشانی حضرت نشست. امام حسین علیه‌السلام دامن پیراهن را بالا آورد تا خون پیشانی مطهرش را پاک کند که تیری سه شعبه و مسموم به سوی حضرت پرتاب شد. تیر بر قلب نازنین امام حسین علیه‌السلام جای گرفت. آنگاه فرمود: «بسم‌الله و بالله و علی مله رسول‌الله صلی‌الله علیه و اله.»
سپس سر را به سوی آسمان بلند کرد و عرضه داشت: «خدایا! تو می‌دانی که این‌ها می‌خواهند مردی را بکشند که در تمام زمین، جز او فرزند دختر پیامبری نیست.»
سپس تیر را از پشت خارج کرد. خون، همچون ناودان جاری شد. امام علیه‌السلام دیگر توان جنگیدن نداشت. به همین خاطر در همان نقطه ایستاد. سربازان لشکر ابن سعد ملعون یکی یکی جلو آمدند تا آن حضرت را به شهادت برسانند، اما منصرف می‌شدند، زیرا نمی‌خواستند خداوند را با خون حسین علیه‌السلام ملاقات کنند.
سرانجام مردی از قبیله «کنده» به نام «مالک بن نسر» ملعون جلو آمد و به امام حسین علیه‌السلام دشنام داد. سپس با شمشیر بر سر امام حسین علیه‌السلام زد. شدت ضربه به حدی بود که کلاه‌خود حضرت شکافت و شمشیر به سر نازنین او اصابت کرد. کلاه‌خود آکنده از خون شد. امام حسین علیه‌السلام پارچه‌ای خواست و زخم سر را با آن بست. سپس کلاهی دیگر بر سر گذاشته و روی آن عمامه پیچید.
پیکر امام حسین علیه‌السلام پر از زخم و جراحت شده بود. تیرها و نیزه‌ها به بدن مبارک حضرت اصابت کرده بود و همانند جوجه تیغدار، بدن ایشان پر از تیر بود. در این هنگام، شخصی به نام «صالح بن وهب مزنی» ملعون با نیزه به پهلوی امام حسین علیه‌السلام زد. سیدالشهدا علیه‌السلام از روی اسب به زمین افتاد. گونه راست خود را بر زمین نهاد؛ در حالی که می‌گفت: «بسم‌الله و بالله و علی مله رسول‌الله.» بعد امام علیه‌السلام از روی خاک برخاست.
راوی می‌گوید: در این وقت، حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها از خیمه بیرون دوید؛ در حالی که فریاد می‌زد: «وای برادرم! وای آقایم! وای اهل بیتم! کاش آسمان بر زمین فرود می‌آمد. کاش کوه‌ها تکه تکه شده و در بیابان‌ها پراکنده و متلاشی می‌شدند.»
شمر بر سر سربازانش فریاد کشید: «درباره او (امام حسین علیه‌السلام) منتظر چه هستید؟)بعد از این سخن شمر، لشکر از همه طرف به امام حسین علیه‌السلام حمله کردند. «زرعه بن شریک» ملعون با شمشیر به کتف چپ امام علیه‌السلام زد، اما اباعبدالله با ضربه شمشیر او را به هلاکت رساند. شخص دیگری با شمشیر به گردن آن حضرت زد که بر اثر این ضربه، امام علیه‌السلام با صورت بر زمین افتاد. ابی‌عبدالله علیه‌السلام می‌خواست دوباره بلند شود، اما از شدت ناتوانی نمی‌توانست و به رو افتاد.
و لا حول و لا قوه الا بالله نکته مهم:به دلیل سنگین بودن مصائب و فجایعی که در گودال قتلگاه اتفاق افتاد، مقتل عاشورا را همین‌جا به پایان می‌رسانیم و مخاطبان را به کتاب ارزشمند و معتبر «لهوف» ارجاع می‌دهیم.
منابعلهوف/ سید بن طاوسارشاد/ شیخ مفیدتاریخ‌الامم/ طبریمنتهی‌الآمال/ شیخ عباس قمیدر ادامه به ارائه بسته اشعار به مناسبت ظهر روز دهم محرم که برای شهادت امام حسین (ع) عزاداری می‌شود، می‌پردازیم: شعر / آرش براریحسین جان، نرو و با حرم وداع نکنبرادرم، پسر مادرم وداع نکندلم گرفته، مرتب نگو خداحافظنرو حسین، به زینب نگو خداحافظنمانده است دگر یک نفر به همراهتحسین روح مرا هم ببر به همراهتخدا کند که ببینم دوباره رویت رابیا که بوسه زنم گودی گلویت رابرو حسین ولی تندتند راه نروبیا و قول بده، سمت قتلگاه نروبگو حسین که از روی زین نمی‌افتیبیا و قول بده، بر زمین نمی‌افتیای آخرین نفرِ پنج‌تن، مراقب باشبرو حسین ولی، جان من مراقب باشکسی به فکر دل واضطراب زینب نیست«فیاسیوف خذینی» جواب زینب نیستهنوز ضعف نکردی و پس‌ نیفتادینفس بکش که هنوز از نفس نیفتادیبه سمت خیمه بیا حمله می‌کنند بتوحسین از همه جا حمله می‌کنند بتوحسین دیدمت آن لحظه که زمین خوردیدرست در وسط معرکه زمین خوردیچقدر نیزه و شمشیر ریخت در گودالرسید حرمله و تیر ریخت در گودالبرای غارت جسم تو جستجو کردندتن تو را ته گودال زیرورو کردندحسین وسوسه بر جان شمر افتادهمحاسن تو به دستان شمر افتادهبگو چه کار کنم تا تو را رها بکند؟یکی برادر من را از او جدا بکند «وما رأیت جمیلا» به من نشان دادیچقدر سخت ته قتلگاه جان دادیقَدَم خمیده شده تا غروب پیر شدمحسین چشم تو روشن ببین اسیر شدمبلندشو پسر فاطمه نگاهی کنخودت مرا بسوی شام وکوفه راهی کنبرای اهل حرم مشک آب آوردندنگاه کن چه به روز رباب آوردند زمینهداری غریبونه می‌ریآماده کردی مرکب‌ُبدون تو چی‌کار کنمبه کی سپردی زینب‌ُخواهش آخرم اینهبگیری بالا سرتووصیت مادرمهتا ببوسم حنجرتوداری می‌ری حسینزینب آواره شهنرو نذار داداشجیگرم پاره شهباشه برو ولی بدونزینب‌و خسته می‌برنمنو تو کوچه‌های شامبا دست بسته می‌برنبند دومداشتم از اون دور می‌دیدمبا صورت افتادی زمینناله زدم بی‌حیاهاحسینو رو خاک نکشینگفتم کسی پیرهنشوتورو خدا برندارهغریبو بی‌کس افتادهحسین که مادر ندارهروی خاک افتادهدست و پا می‌زنههر کی نیزه نداشتبا عصا می‌زنهخودم دیدم که می‌شکونناستخونای سینه‌توهمونی که گرفته بودگوشواره سکینه‌تو نوحه سنتیعارف بالله و امین‌اللهممعادن حکمت و سراللهموارث انبیا و ثاراللهمگردد از تن جدا/ سرمن ازقفاقامت سرو دین خمیدهوقت شهادتم رسیدهبند دوماز این خوشم که در ره داورمصدپاره گردد بدن اطهرمقرآن تلاوت می‌نماید سرمچون که من حسینم/ شمس عالمینمقامت سرو دین خمیدهوقت شهادتم رسیدهبند سومقسم به ذات اقدس کردگارقسم به این کتاب پروردگارکشته شوم که دین شود استواردرره داورم/ این سروپیکرمقامت سرو دین خمیدهوقت شهادتم رسیده واحدنشسته بی‌حیایی رو سینه توشکسته زیر چکمه آیینه توگلوت با این خنجر کهنه در نبردهیه کاری کن تا نیزه پشت وروت نکردهنیزه منو پیر کردهمنو زمینگیر کردهتوی تنت گیر کردهواویلانیزه و تیر دشمنبه جون تو افتادنخلاصه آخر دیدیتو رو گرفتن از منبند دومالهی ای زمونه آتیش بگیریکارم کجا رسیده میرم اسیریهمونایی که روی خیمه آب می‌بستندستای زینبت رو با طناب می‌بستنهمه شرارت کردنحرم رو غارت کردنبه ما جسارت کردنواویلا ببین که زینب تنهاسمیون نامحرم‌هاسدارم می‌رم خوش‌غیرتخدانگهدار عباس«خدانگهدار عباس» دو دمهکمی آهسته تر ای جان زینبحسین جانان زینبنظر کن دیده گریان زینبحسین جانان زینبشاه گفتا کربلا امروز مهمان من استعید قربان من استمادرم زهرای اطهر دیده گریان من استعید قربان من استمنبع: فارس


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

شرکت کارن تجارت بهین، ارائه‌دهنده راهکارهای نظافت صنعتی در ایران
امروزه پیشرفت‌های بسیار چشمگیری در کلیه حوزه‌ها و مسائل مختلف به وجود آمده است. صنعت نظافت یکی از حوزه‌های مهم در این زمینه است که در طول سالیان متمادی پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشته است.
ثبت شرکت در کیش و منطقه آزاد با ثبت شرکت هانا
خیلی از افراد ترجیح می‌دهند، شرکت‌شان را در کیش به دلیل شرایط ویژه‌ای که ثبت شرکت در مناطق آزاد دارند، ثبت کنند. در این متن به مزایای ثبت شرکت در کیش و منطقه آزاد توسط ثبت شرکت هانا پرداخته شده است.
۴ راز خرید موفق خودرو دست دوم
خرید موفق خودرو را می‌توان تجربه‌ای دلنشین دانست. اما ایجاد رضایت پس از خرید خودرو امری است که در دنیای امروز کمی سخت شده‌ است.
پایان کار بانوان پینگ پنگ باز ایران در قهرمانی آسیا
بانوان پینگ پنگ باز ایران از دور رقابت‌های قهرمانی آسیا حذف شدند.
جایزه لئو یاشین به مراسم توپ طلا اضافه شد
طبق اعلام مجله فرانس فوتبال در مراسم توپ طلا در سال ۲۰۱۹ جایزه ای به نام لئو یاشین به بهترین دروازبان داده خواهد شد.
شانس مدال برنز و کسب سهمیه المپیک برای اطری- ۲ فینالیست روسیه در ۲ وزن نخست
رضا اطری برای کسب مدال برنز و سهمیه المپیک، فردا در شانس مجدد به رقابتهایش ادامه می‌دهد.
امامی، افضلی، کریمی و محبی رقبایشان را شناختند
با برگزاری مراسم قرعه کشی، ۴ آزادکار ایران رقبای خود را در کشتی آزاد قهرمانی جهان شناختند.
غیبت ادامه‌دار دیاباته و حضور فرشید باقری در تمرین استقلال
تمرین امروز استقلال با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
اظهارات زرینچه درباره لباس جنجالی استقلالی‌ها
سرپرست تیم فوتبال استقلال به حواشی ایجاد شده درباره لباسی که بازیکنان استقلال پیش از بازی با نفت مسجد سلیمان به یاد هوادار درگذشته‌شان پوشیدند، واکنش نشان داد.
بیانیه جدید رئیس فیفا: زنان ایران باید از ماه آینده به ورزشگاه‌ بروند
رییس فیفا در بیانیه‌ای اعلام کرد که زنان ایرانی باید اجازه حضور در ورزشگاه را داشته باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سازوکار تعیین شده برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد
دفتر سخگوی دولت طی اطلاعیه‌ای جزئیاتی از سازوکار تعیین شده برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد را منتشر کرد که نشان می‌دهد قرار بر این بوده در شهریوماه یارانه حدود ۲۰۰ هزار خانوار شناسایی شده در دهک‌های بالای درآمدی واریز نشود.
ششمی بانوی وزنه بردار ایران در گروه D وزنه برداری قهرمانی جهان
بانوی وزنه‌بردار ایران در گروه D دسته ۵۵ کیلوگرم قهرمانی جهان ششم شد.
ویدئو - از اثبات نظریه اینشتین تا ساخت ربات‌هایی تازه
در بیست و سومین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، با هم خبرهایی تازه از لایه ازون و اثبات نظریه انیشتین می‌شنویم و با ربات‌هایی تازه آشنا می‌شویم.
کالدرون در منزل هوادار ۸ساله فوت شده پرسپولیس+عکس
سرمربی پرسپولیس در منزل کودک ۶ ساله فوت شده در دیدار پرسپولیس و صنعت نفت آبادان حاضر شد.
ارتش کویت به حالت آماده‌باش درآمد
فرماندهی ستاد کل ارتش کویت از افزایش سطح آمادگی رزمی برخی یگان‌های ارتش خبر داد.
کاسبان سیاسی در ماجرای ˮدختر آبیˮ خواستند برای انتخابات مجلس از آب گل آلود ماهی بگیرند
سرانجام ساخت «سنجرخان» در تلویزیون
بررسی اقدام ˮدختر آبیˮ در 360 درجه این هفته
پروندهˮاز دولت دینی تا دولت مدرنˮ| در تکاپوی یافتن الگوی بومی برای تحقق دولت اسلامی (2)
در فصل سوم ˮوست ورلدˮ چه خواهیم دید؟
نامه 100 تشکل به شهردار تهران برای جبران حذف عنوان ˮشهیدˮ از معابر
مؤمنی: اربعین بهترین فرصت برای توسعه جریان مهدویت است
درسگفتارهای ˮآیین حکومت داری و دولت اسلامیˮ برگزار می شود
اجتماع فرمانده گردان‌های فرهنگی برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی
همایش اربعین؛ اجتماع فرمانده گردان های فرهنگی در شب عملیات اربعین