گام سوم، کدام محدودیت‌های برجام را لغو می‌کند؟

15:26 ۱۳۵ روز و ۲۳ ساعت پیش مشرق نیوز 313 0
گام سوم، کدام محدودیت‌های برجام را لغو می‌کند؟

فعالیت‌های تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای ایران از اهمیت ویژه‌ای برای کشورهای 1+5 برخوردار بود به‌گونه‌ای که محدودیت‌های بسیاری را ذیل برجام بر آن اعمال کردند؛ گام سوم ایران اما این محدودیت‌ها را لغو

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،جمهوری اسلامی ایران روز شنبه (شانزدهم شهریور) همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه دوم کشورهای اروپایی برای عمل به تعهدات اقتصادی خود در برجام، اجرای سومین گام برای کاستن از تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای را اعلام کرد.
اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده  بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از 3.67 درصد اجرا شد.
بیشتر بخوانید:آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر استایران نصب زنجیره ۱۶۴تایی سانتریفیوژ نسل ۲ را آغاز کرده استگام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از روز شنبه شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.
«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران طی نشست خبری برای اعلام جزئیات گام سوم، گفت تهران فعلا قصدی برای اعمال محدودیت در نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذیل برجام ندارد، اما گازدهی به سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در یک زنجیره 20 تایی آغاز می‌شود.
به همین مناسبت گروه بین‌الملل فارس نگاهی دارد به محدودیت‌هایی که متن توافق هسته‌ای یا برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه برنامه هسته‌ای ایران اعمال کرده بود.
*******در صفحه دوم متن توافق هسته‌ای آمده است که برجام محدودیت‌های توافق‌شده‌ای را روی برنامه هسته‌ای ایران از جمله فعالیت‌های تحقیق و توسعه و غنی‌سازی اعمال می‌کند.
در بخش «اتمی» متن برجام، ذیل بند آ، شش گذاره ذکر شده که همگی مربوط به محدودیت‌های تحقیق و توسعه هستند. 
در گذاره اول این بند با اشاره به توافق ایران با گروه 5+1 برای اعمال محدودیت‌هایی روی فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم، نوشته شده است: «که شامل محدودیت‌های مشخص روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه برای هشت سال می‌شود که بعد از آن با تکامل تدریجی با سرعت معقول، به مرحله بعدی فعالیت‌های غنی‌سازی با اهداف صرفا مسالمت‌آمیز که در ضمیمه I درج شده، خواهد رسید».
گذاره دوم این بند می‌گوید: «ایران طی 10 سال، سانتریفیوژهای نسل IR-1 را از مدار خارج می‌کند. در این مدت، ایران ظرفیت غنی‌سازی در تاسیسات نطنز را به میزان مجموعا 5060 دستگاه سانتریفیوژ نسل IR-1 نصب‌شده نگاه می‌دارد. سانتریفیوژها و زیرساخت‌های اضافه مرتبط با غنی‌سازی در نطنز، مطابق ضمیمه I تحت نظارت مداوم آژانس اتمی انبار خواهد شد».
در گذاره سوم با بیان اینکه ایران فقط اجازه دارد تحقیق و توسعه در حوزه غنی‌سازی را به میزانی که اورانیوم غنی‌شده ذخیره نکند، نگاه دارد، آمده است:‌«تحقیق و توسعه غنی‌سازی ایران با اورانیوم برای مدت 10 سال فقط شامل سانتریفیوژهای نسل IR-4، IR-5، IR-6 و IR-8 می‌شود و ایران از هیچ فناوری دیگر جداسازی ایزوتوپ برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده نخواهد کرد که در ضمیمه I ذکر شده است. ایران اجازه دارد به آزمایش سانتریفیوژهای نسل IR-6 و IR-8 ادامه دهد و می‌تواند بعد از هشت سال و نیم، تا 30 دستگاه سانتریفیوژ نسل IR-6 و IR-8 را آزمایش کند، طبق چیزی که در ضمیمه I نوشته شده است».
گذاره چهارم درباره از مدار خارج کردن سانتریفیوژهای نسل IR-1 است: «همزمان با اینکه ایران سانتریفیوژهای IR-1 را خارج می‌کند، اجازه ندارد سانتریفیوژهای دیگری تولید یا مونتاژ کند مگر آن مواردی که در ضمیمه I ذکر شده و اجازه دارد سانتریفیوژهای معیوب را فقط با نوع مشابه جایگزین کند. ایران اجازه دارد دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته را فقط برای مصارف تعیین‌شده در برجام تولید کند. همانطور که در ضمیمه I ذکر شده، بعد از گذشت هشت سال ایران می‌تواند تعداد توافق‌شده‌ای از سانتریفیوژهای نسل IR-6 و IR-8 را بدون روتور تولید کرده و تمام آنها را تحت نظارت دائم آژانس اتمی در تاسیسات نطنز انبار کند تا زمانی که برای برنامه طولانی مدت ایران جهت تحقیق و توسعه غنی‌سازی نیاز شوند».
در گذاره پنجم آمده است: «ایران طبق برنامه طولانی مدت 15 ساله، می‌تواند فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم، شامل تحقیق و توسعه پادمانی صرفا در تاسیسات غنی‌سازی نطنز را انجام دهد. [ایران باید] سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا 3.67 درصد در تاسیسات نطنز نگاه دارد و از هرگونه تحقیق و توسعه مرتبط با غنی‌سازی و ذخیره مواد اتمی در تاسیسات فردو اجتناب کند».
گذاره ششم با اشاره به تبدیل تاسیسات فردو به مرکز آموزشی فیزیک، هسته‌ای و فناوری، توضیح می‌دهد: «1044 دستگاه سانتریفیوژ IR-1 در شش آبشار یکی از شاخه‌ها در فردو باقی می‌ماند. دو آبشار از آنها بدون اورانیوم خواهند چرخید و از طریق فرایند اصلاح ساختاری مناسب، برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار تبدیل خواهند شد. چهار آبشار دیگر با تمام زیرساخت‌های مرتبط، بی‌حرکت باقی خواهند ماند. تمام سانتریفیوژهای دیگر و زیرساخت‌های مرتبط با غنی‌سازی جمع‌آوری شده و تحت نظارت آژانس اتمی انبار خواهند شد».
گذاره دوازدهم در بند «ب» تحت عنوان «اراک، آب سنگین و بازفرآوری» می‌گوید: «برای 15 سال ایران اجازه ندارد و نمی‌خواهد هیچ نوع بازفرآوری سوخت‌های مصرف‌شده، ساخت تاسیسات جدید قادر به بازفرآوری سوخت‌های مصرفی یا فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط با بازفرآوری که منجر به کسب توانمندی بازفرآوری سوخت‌های مصرف‌شده می‌شود؛ انجام دهد. تنها یک استثنا برای فعالیت‌های جداسازی وجود دارد که آن هم با هدف صرف تولید رادیو-ایزوتوپ‌های دارویی و صنعتی از اورانشیوم غنی‌شده تحت تابش خواهد بود».
در گذاره شانزدهم در بند «ج» تحت عنوان «شفافیت و اقدامات اعتمادسازی» درباره دیگر محدودیت‌های تحقیق و توسعه ایران آمده است: «ایران اجازه ندارد در فعالیت‌هایی که می‌تواند به توسعه دستگاه‌های انفجاری هسته‌ای منجر شود شامل فعالیت‌های فلزشناسی اورانیوم یا پلوتنیوم، حتی در سطح تحقیق و توسعه دخالت داشته باشد».
همچنین گذاره بیست‌وشمم از بند «هـ» (فعالیت‌های بازفرآوری سوخت مصرفی) در ضمیمه I تاکید می‌کند: «اگر ایران بخواهد بعد از ده سال و پیش از گذشت سقف 15 سال، فرایند تحقیق و توسعه را روی سوخت پایه اورانیوم تاسیسات تحقیقاتی تهران آغاز کند، باید برنامه خود را به کمیسیون مشترک ارائه کرده و از آن تاییدیه بگیرد».
گذاره چهل‌وچهارم از ضمیمه I نیز ایران را تا 15 سال از اجرای هر نوع غنی‌سازی اورانیوم یا تحقیق و توسعه مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم در فردو منع کرده و همچنین اجازه نخواهد داد ایران برای آن مدت هیچ مواد هسته‌ای در تاسیسات فردو داشته باشد.
گذاره پنجاهم از ضمیمه I درباره محدودیت تعداد سانتریفیوژهای ایران می‌گوید: «ایران برای 15 سال، فعالیت‌های تولید ایزوتوپ‌های پایدار با گازدهی به سانتریفیوژهای تاسیسات تهران را محدود کرده و بیش از 348 دستگاه سانتریفیوژ IR-1 برای این فعالیت‌ها در تاسیسات تهران استفاده نخواهد کرد. فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط در ایران نیز در تاسیسات تهران و در تاسیسات اعلام‌شده و تحت نظارت تولید سانتریفیوژ انجام خواهد شد که برای تولید آزمایش، اصلاح و تعدیل سانتریفیوژهای نسل IR-1 هستند».
در حالی که بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های متعدد اقتصادی و نفتی علیه ایران می‌گذرد، اتحادیه اروپا همچنان بدون عمل کردن به تعهدات خود، تأکید دارد که ایران به صورت یکجانبه به این توافق چندجانبه پایبند بماند.
با این حال اهمیت موضوع تحقیق و توسعه هسته‌ای در ایران به قدری برای کشورهای غربی اهمیت دارد و چنین محدودیت‌هایی را ذیل برجام بر آن اعمال کرده‌اند، که اگر تهران با همان قدرتی که گام سوم را اعلام کرده، برداشتن محدودیت‌های تحقیق و توسعه را پیش ببرد؛ شاید نهایتا بتواند اروپایی‌ها را به اجرای تعهدات خود مجبور کنن.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

برفی‌ترین اخبار هفته گذشته در سایت شهرخبر
با شروع موج سرما و افزایش بارش‌های برف و باران در اکثر نقاط کشور اخبار رسانه‌ها نیز تحت تاثیر برف و بوران قرار گرفت. با توجه به اینکه شدت بارش‌ها تاثیر مستقیمی بر زندگی مردم دارد، کاربران فضای مجازی نیز اخبار بارش‌ها را با جدیت دنبال می‌کردند.
رونمایی از برند ایرانی یونیوو در نمایشگاه الکامپ مشهد
شرکت بهین تکنولوژی در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ مشهد از برند ایرانی یونیوو رونمایی کرد.
حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت
تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، کاربردی نمودن دانش و دستاوردهای پژوهشی و تکمیل زنجیره ایده/ محصول/ بازار و در نهایت پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان همواره به‌عنوان دغدغه‌های اقتصاد کشور بوده‌ است. در همین راستا و در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم و نیز اصل ۴۴ قانون اساسی، صندوق نوآوری و شکوفایی در اواخر سال ۱۳۹۱ تاسیس شد.
حقوق میلیونی، تبلیغ میلیاردی؟
«باید نشان دهیم مجلس یک وسیله است، آن هم وسیله‌ای که می‌تواند با توسل به آن و در سایه تصویب قوانین موثر قدم های موثری برای کشور برداشت».
واکنش تاماش آیان به تعلیق از ریاست فدراسیون جهانی وزنه برداری
رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری اعلام کرد ادعاهای مستند آلمانی علیه او و فدراسیون جهانی بی اساس است.
شرایط جوی ارتفاعات ایران برای کوهنوردی- برخلاف شایعات سرمای بی‌سابقه ای در  راه نیست
یک کارشناس هواشناسی کوهستان هوای ارتفاعات ایران را پیش بینی کرد.
چراغ سبز اوبامیانگ به بارسلونا
مهاجم گابنی آرسنال دوست دارد که از این تیم جدا شود تا پیراهن بارسلونا را برتن کند.
نتایج رقابت های صبح روز نخست کشتی فرنگی جام تختی
نتایج رقابت های صبح روز نخست چهلمین دوره رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی مشخص شد.
شکست حسین نوری مقابل رامین طاهری در جام تختی
در حساس ترین مبارزه روز نخست رقابت های کشتی فرنگی جام تختی، حسین نوری مقابل رامین طاهری تن به شکست داد.
برگزاری مسابقات کشتی فرنگی جام تختی در شیراز- سرگردانی خبرنگاران و عکاسان
رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی، صبح پنجشنبه سوم بهمن ماه با حضور پنج تیم خارجی در شیراز آغاز به کار کرد حال آنکه سرگردانی و گلایه مندی خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های محلی و استقبال کم نظیر مردم از این رویداد ورزشی، از مهمترین حواشی آن بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم بزرگ هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه برداری- تاماش آیان تعلیق شد
رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری به مدت 90 روز تعلیق شد.
شکست فیروزجا در مقابل مرد شماره دو شطرنج جهان در سوپرتورنمنت هلند
علیرضا فیروزجا در دور دهم مسابقات سوپر تورنمنت هلند مقابل فابیانو کاروآنا آمریکایی شکست خورد.
مقامات پنتاگون مدعی استقرار احتمالی «سامانه پاتریوت» در عراق شدند
چند مقام نظامی آمریکایی چهارشنبه شب به وقت تهران مدعی شدند که پنتاگون احتمالا برای محافظت از نیروهای خود در عراق، یک سامانه دفاع موشکی در این کشور مستقر می‌کند.
علی نژاد، شکوری و مدیران ۳ باشگاه آسیایی ایران راهی مالزی شدند
معاون وزیر ورزش و جوانان‌، دبیر فدراسیون فوتبال، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس، سرپرست باشگاه استقلال، مالک و عضو هیات مدیره شهرخودرو دقایقی قبل عازم مالزی شدند.
تصویب توافق برگزیت در پارلمان انگلیس
پارلمان انگلیس روز چهارشنبه توافق این کشور با اتحادیه اروپا را به تصویب رساند تا بدین ترتیب انگلیس یک گام دیگر به خروج از اتحادیه اروپا نزدیک‌تر شود.
اقتصاد کشور باید قوی‌تر شود- سازمان بازرسی مشکلات تولید و صادرات را پیگیری خواهد کرد
وزیر دفاع: موشک‌باران عین‌الاسد در بالاترین سطح استانداردها انجام شد
رفتار بی شرمانه برایان هوک-تهدید فرمانده نیروی قدس سپاه به ترور
ضربه سنگین موشک‌های ایران به هژمونی منطقه‌ای آمریکا
ماجرای هدیه لاکچری بانک کشاورزی به یک وزیر
زمینه‌سازی آمریکا برای رونمایی از تلفات پایگاه عین‌الاسد- فیلم
پیام مقتدی الصدر در آستانه تظاهرات میلیونی علیه آمریکا
میزان بازگشت پول‌های به تاراج رفته به بیت المال را ارائه خواهیم داد- مال حرام را از حلقوم حرام خواران بیرون می کشیم
اعلام ابعاد حادثه هواپیمای اکراینی با دستور رهبر انقلاب
رئیس‌جمهور از حجت‌الاسلام شهیدی عیادت کرد