کاتالوگ چه نقشی در بازاریابی دارد؟

17:58 ۱۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایتنا 147 0

استفاده از کاتالوگ راهی است بهینه برای پیشبرد اهداف بازاریابی، برندینگ و افزایش فروش در بازه‌های زمانی مختلف. علت این امر، قدرت بالای چاپ مذکور در ارائه‌ی قصه‌گونه‌ی ویژگی‌های محصول/خدمات مد نظر شناخته شده است.

ایتنا

---------------- رپرتاژ آگهی -----------------


استفاده از کاتالوگ راهی است بهینه برای پیشبرد اهداف بازاریابی، برندینگ و افزایش فروش در بازه‌های زمانی مختلف. علت این امر، قدرت بالای چاپ مذکور در ارائه‌ی قصه‌گونه‌ی ویژگی‌های محصول/خدمات مد نظر شناخته شده است. به بیان کلی، کاتالوگ ماهیتی شبیه به مجله دارد، مخاطب آن را دریافت می‌کند و طی هفته‌ها و شاید ماه‌ها، بارها صفحات آن را ورق می‌زند، نوشته‌ها را می‌خواند و به عکس‌ها نگاه می‌کند.
نتیجه نهایی بهره‌گیری از ظرفیت این ابزار بازاریابی، به طور حتم، افزایش عمق و تاثیرگذاری مارکتینگ برند خواهد بود. در سطرهای پیش رو، کمی دقیق‌تر به کاتالوگ می‌پردازیم و بررسی خواهیم کرد چگونه چاپ کاتالوگ می‌تواند افزایش فروش را رقم بزند.
 مقدمه؛ تاثیرگذاری چاپ کاتالوگذات انسان با شنیدن قصه گره خورده. شاید باورش سخت باشد اما رمان‌های طویل، از داستان‌های کوتاه بیشتر می‌فروشند و مخاطب ثابت بالاتری دارند. مشابه همین امر را می‌توان در وادی تبلیغات و مارکتینگ مشاهده کرد.
فرض کنید در نمایشگاهی ملی/بین المللی شرکت کرده‌اید، اگرچه نیاز است طیف وسیعی چاپ نظیر پوستر، بروشور و تراکت آماده کنید (هرچند مطالعه اثرگذاری این چاپ‌ها از حوصله بحث جاری خارج است اما در ادامه مختصر به آن‌ها پرداخته‌ایم)، اما آنچه در نهایت از شما با مخاطب به خانه یا دفتر کار می‌رود، همان کاتالوگ جامع و کامل است.
در باب تاثیرگذاری چاپ کاتالوگ همین بس که در دنیای مخاطبین چند ثانیه‌ای، هر یک از این چاپ‌ها تا پانزده دقیقه مورد مطالعه قرار می‌گیرد، چندین ماه در دفاتر اداری باقی می‌ماند و از همه مهم‌تر، تا بیست درصد قابلیت ساخت اولین فروش اینترنتی را داراست (Denise Lee Yohn در مقاله‌ی “Why the Print Catalog Is Back in Style,” نشان می‌دهد که بیست درصد دریافت کنندگان کاتالوگ، بلافاصله پس از مطالعه، اولین خرید اینترنتی خود از آن برند را انجام داده‌اند.)
 چاپ کاتالوگ چگونه موفقیت بازاریابی و افزایش فروش را رقم می‌زند؟پس از بیان مقدمات، زمان پرداختن به مولفه‌های علمی و متقن است. در ادامه، ذیل چند بند، چگونگی تاثیرگذاری چاپ کاتالوگ را زیرذره بین قرار می‌دهیم.

1. کاتالوگ تصمیم به خرید ایجاد می‌کند
طبق مطالعات The Data & Marketing Association (DMA) هشتاد و چهاردرصد افراد، پس از مطالعه یک کاتالوگ، نسبت به خرید حداقل یک محصول از برند صاحب آن اقدام کرده‌اند. دلیل این امر ساده است، برخلاف اکثریت قریب به اتفاق تکنیک‌های مارکتینگ، ارائه یک کتابچه جامع برای معرفی محصول یا خدماتی خاص، اقدامی فعال (active) و رو به جلو محسوب می‌شود. به بیان دقیق‌تر، سایر ابزارهای مارکتینگ خود را در معرض نمایش می‌گذارند و به امید یافتن مخاطب، انتظار می‌کشند، اما چاپ‌هایی شبیه کاتالوگ، خود را به مخاطب رسانده و ناخودآگاه اما ملموس در جان و جهان او جاری و ساری می‌شوند.  

2. کاتالوگ افراد را عمیقا درگیر می‌کند
در کنار تمامی تکنیک‌های مدرن بازاریابی، هنوز مارکتینگ سنتی جایگاه کامل خود را حفظ کرده. به این صورت که طراحی و چاپ پوستر تبلیغاتی جلب نظر ابتدایی را انجام می‌دهد، پوستر و بروشور مخاطب را علاقه‌مند می سازد و در آخر، این کاتالوگ است که چنگک یا قلاب نهایی را انداخته و مشتری بالقوه را بالفعل می‌کند.

3. چاپ کاتالوگ کانال‌های فروش را افزایش می‌دهد
در نگاه اول چاپ یک کتابچه تنها اثرگذاری سنتی دارد. اما در عمل اینگونه نیست و کاتالوگ کاغذی می‌تواند فروش آنلاین را افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که یک کاتالوگ چیزی در حدود بیست روز توسط دریافت کننده نگهداری می‌شود و در این مدت، راه‌های مختلف خرید، اخذ تخفیف و غیره، شناخته خواهند شد.

4. کاتالوگ برندینگ می‌کند
هر برندی می‌کوشد تا بهتر و بیشتر در ذهن مخاطب ماندگار شود. در این راستا بودجه‌های کلانی هزینه می‌شود و صاحبان کسب و کار می‌کوشند از تمامی ظرفیت‌های موجود بهره‌گیری کنند. نتایج مطالعات پژوهشی در حوزه مورد بحث نشان می‌دهد که بین تمامی ابزارهای موجود، هنوز هم چاپ‌های فیزیکی نظیر کاتالوگ، پوستر، بروشور و غیره برگ برنده هستند.

5. کاتالوگ فضای خالی تبلیغات را پر می‌کند
محتوای قرار گرفته در فضای مجازی (به خصوص شبکه‌های اجتماعی) معمولا تبلیغاتی و تهی از استدلال‌های علمی است. در روی مقابل، طراحی و چاپ پوستر و سایر ابزارهای کاغذی نیز محدودیت ارائه مطلب دارند. در نتیجه، جای ارائه اطلاعات دقیق، علمی و قابل اتکا خالی است. این جای خالی را، چاپ کاتالوگ‌هایی درجه یک و اصولی پر می‌کند.

6. کاتالوگ مشتری را اختصاصی می‌کند
همانطور که گفته شد کاتالوگ چاپی است نشریه مانند. اگر کسی به شما یک کتاب یا مجله هدیه دهد، بی تردید خوشحال می‌شوید و نسبت به شخص احساس تعلق می‌کنید. هدیه یک کاتالوگ زیبا، درخشان و رنگارنگ نیز می‌تواند حس و حال مشابهی در مخاطب ایجاد کند. به خصوص اینکه در یک نمایشگاه به صورت حضوری تحویل شود یا اینکه با پست، به آدرسی اختصاصی ارسال شود.

7. اثرگذاری کاتالوگ قابل ارزیابی است
بدون تردید کاتالوگ تنها چاپی است که اثرگذاری آن به طور دقیق قابل ارزیابی است. شما می‌توانید در یک پروژه مارکتینگ، تعداد مشخصی کاتالوگ را به آدرس‌های مشخصی که از پیش تهیه کرده‌اید ارسال کرده و بازخورد آن را اندازه گیری کنید.
 بهترین خدمات چاپ کاتالوگ را از مجتمع چاپ روتا پرینت بخواهیدپس از شناخت نقش کاتالوگ در بازاریابی محصول و افزایش فروش، این نوشته را با یک پیشنهاد ویژه به اتمام می‌رسانیم. مجتمع چاپ روتا پرینت ، مرکزی است که علاوه بر طراحی و چاپ انواع گونه‌های تبلیغاتی، توانایی تولید خوراک برای پیشبرد طیف وسیعی از کمپین‌های تبلیغاتی را داراست. آن‌ها طراحی و چاپ پوستر را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهند، به بروشور، تراکت و لیبل‌های مختلف نگاهی ویژه دارند و در آخر، کار چاپ کاتالوگ را همسنگ ساخت و پرداخت یک کتاب پرتیراژ، جدی و دقیق پیگیری می‌کنند. کوتاه اینکه، به دلایل زیر، از نظر ما آنها یکی از بهترین چاپخانه‌های آنلاین ایران هستند:

       - نگاه تخصصی به طراحی و چاپ؛
       - در اختیار داشتن تلفیقی از نیروهای آکادمیک و هنرمندان تجربی؛
       - مشتری مداری؛
       - سابقه روشن؛
       - جاه‌طلبی برای کسب موقعیت‌های درخشان آینده.

 جمع بندی و کلام آخردر این نوشته کوشیدیم حدالمقدور با سند و مدرک، به دنیای کاتالوگ سفر کنیم و ویژگی‌های این گونه چاپ و تاثیرگذاری آن بر روند بازاریابی را تشریح سازیم. ناگفته پیداست برای پوشش کامل موضوعاتی از این دست، نیاز به مطالعه و پژوهش بیشتر است اما امیدواریم مطالب گرداوری شده در حد و توان خود، توجه شما عزیزان را جلب کرده باشند.
 


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

ماهواره و فضا
ماهواره و فضا

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
خدمات سئو سایت
کفش بعدی شما مثل آفتاب‌پرست رنگ عوض خواهد کرد!
بیش از یک میلیون قبض پیامکی صادر شده است
دستیار هوشمند گوگل می‌تواند تماس‌های واتس‌اپ را مدیریت کند
وزارت دفاع آمریکا: اپل و گوگل باید کاربران نرم‌افزارهای مرتبط با سلاح را معرفی کنند
پیش‌بینی حرکت بیت کوین به سوی رکورد جدید
قابلیت « اسکرین‌شات‌های هوشمند» به گوگل‌اپ افزوده می‌شود
فیس‌بوک قابلیت تشخیص چهره را در اختیار تمامی کاربران قرار می‌دهد
برنامه اپل برای تقویت چشمگیر سیری در سال 2021
ارز مجازی تلگرام هم می‌آید