چرا لژیونرهای فوتبال ما در اروپا دوام نمی‌آورند؟

15:54 ۱۱ روز و ۲۱ ساعت پیش مشرق نیوز 37 0
چرا لژیونرهای فوتبال ما در اروپا دوام نمی‌آورند؟

بسیاری از لژیونرهای فوتبال ایران که به اروپا می‌روند بنا به دلایلی خیلی در فوتبال قاره سبز ماندگار نمی‌شوند. جدای از مسائل فرهنگی و تطبیق‌ناپذیری آن‌ها باید به شرایط بدنی یک فوتبالیست اشاره کرد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، فوتبالیستی که از نظر بدنی شرایط مطلوبی نداشته باشد بعید است خیلی در اروپا دوام بیاورد.
مهدی مهدوی‌کیامی‌گفت: «یک روز در اوج زمستان هامبورگ، سرمربی تیم (پاگلزدورف) طوری ما را در جنگل‌ها و در سربالایی‌ها دواند که با صدای بلند فریاد زدم خدایا! آخه چرا من فوتبالیست شدم؟!» توجه کنید که این حرف‌ها را مهدی مهدوی‌کیا زده، بازیکن بزرگی که بدن خوبی هم داشت و بیش از یک دهه در بوندس‌لیگا دوام آورد.
بسیاری از فوتبالیست‌ها با این امید به اروپا می‌روند که پیشرفت فنی کنند و به تیم ملی برسند. در این راه آن‌ها می‌دانند که سال اول پول خوبی نمی‌گیرند، ولی به امید سال‌های دوم و سوم می‌مانند و سختی‌ها را به جان می‌خرند. شاید امید نورافکن را بتوان در این دسته قرار داد. بازیکنی که به شارلوا رفت و آنجا موفق نشد و در برگشت به استقلال هم آماده نشان نداد و حالا بازیکن سپاهان است. او هرگز نتوانست در اروپا دوام بیاورد. مثل کاوه رضایی که از اف‌ث‌بروژ به شارلوا برگشت و...
بیشتر بخوانید:چه شد که استقلال پدیده‌اش را مفت از دست داد؟شفر: در حق استقلال و اللهیار جنایت کردنداز لژیونرهایی که در اروپا موفق نبودند و برگشتند می‌توان به وحید امیری اشاره کرد که در جام جهانی عملکرد خوبی داشت و لایی او به پیکه مسلماً از صحنه‌های ماندگار جام بود، ولی در ترابوزان اصلاً موفق نبود و برخلاف سیدمجید حسینی به ترکیب اصلی راه پیدا نکرد و به لیگ ایران پیوست. حتی صیادمنش هم که با انتقالی پر سر و صدا به فنرباغچه رفته بود به صورت قرضی به استانبول‌اسپور رفت که در لیگ یک ترکیه است. یکی دیگر از لژیونرهایی که از نظر انتخاب تیم در اروپا مشکل پیدا کرده، کریم انصاری‌فرد است که از ناتینگهام فارست به السیلیه پیوست. البته این انتقال شاید از نظر مالی برای او بد نباشد، ولی به هر حال بازی در انگلیس کجا و بازی در لیگ قطر کجا؟! در جمع لژیونرهایی که طی ماه‌های گذشته ناکام بوده‌اند نام سعید عزت‌اللهی را هم نباید از قلم انداخت.
چرا لژیونرهای فوتبال ما در اروپا دوام نمی‌آورند؟
در کنار این لژیونرهای ناموفق ما امسال لژیونرهای موفقی هم داشته‌ایم مثل مهدی طارمی که در ریوآوه پرتغال درخشید یا برادران محمدی و سردار آزمون که موقعیت خوبی در زنیت دارد. این نفرات مسلماً در تیم ملی هم می‌توانند امیدوار باشند هرچند که طارمی فعلاً بازی با هنگ‌کنگ را از دست داده، ولی به بازی‌های بعد می‌رسد.
به طور کلی در سنوات اخیر مثل سال‌های طلایی لژیونرها نبوده که فوتبالیست‌های ما سر از تیم‌های بزرگ اروپا درآورند در حالی که کره و ژاپن از این حیث وضعیت بهتری دارند، ولی در ایران ما مثلاً جهانبخش را در برایتون داریم که این روزها بازی نمی‌کند و موقعیت مطلوبی ندارد. دلیل عمده این مسئله را باید در سطح پایین فوتبال آسیا نسبت به اروپا جست‌وجو کرد و اینکه ما دیگر در فوتبال‌مان نابغه‌هایی مثل دایی، خداداد، مهدوی‌کیا و باقری را نداریم. این‌هایی که الان لژیونرند البته بازیکنان بدی نیستند، ولی نه در حدی که مثلاً در بایرن، منچستر، اتلتیکو و... بازی کنند. نکته اینجاست که با وجود همه این مسائل باز هم بودند کسانی که انتظار داشتند تیم ملی در جام جهانی امثال اسپانیا و پرتغال را ببرد و از گروهش صعود کند.
چرا لژیونرهای فوتبال ما در اروپا دوام نمی‌آورند؟
لژیونرهای پیشین فوتبال ایران پاسخ می‌دهند علت اُفت بعضی از لژیونرهای فوتبال ایران چیست؟ جلال چراغپور: ساختار حرفه‌ای ما بسیار ضعیف استکارشناس فوتبال کشورمان و سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: چنین مسائلی کاملاً به مسائل زیربنایی در پرورش بازیکن در ایران مربوط می‌شود. عدم رعایت اصول حرفه‌ای و نحوه رشد فیزیکی از عوامل اصلی است. هر بازیکن یک دوره طلایی دارد که این زمان برای بازیکنان ایرانی اندک است. ۱۵ سال پیش ما ۱۷ لژیونر داشتیم، ولی فقط مهدوی‌کیا و هاشمیان دوام آوردند که این نشان می‌دهد سن رشد آن‌ها که افت کردند بدون مراقبت بوده و از لحاظ تغذیه حرفه‌ای رفتار نکرده‌اند و ضعف عضلانی هم داشته‌اند. روی هم رفته فوتبالیست‌های ایرانی به خاطر ساختار غیرحرفه‌ای که داریم کمتر در اروپا موفق می‌شوند.
  محمد مؤمنی: از فرصت استفاده نکنی محکوم به بازگشت هستی!مهاجم اسبق تیم ارزوم‌اسپور ترکیه، در این خصوص گفت: اگر نتوانی با زندگی حرفه‌ای و ساختار فوتبال در اروپا یا هر کشور دیگری کنار بیایی محکوم به بازگشت هستی. برخی از لژیونرهای ما نتوانستند در تیم‌های خودشان جا بیفتند و وقتی هم فرصت بازی پیدا کردند از آن به خوبی استفاده نکردند. الان بازیکنان خوبی در اروپا داریم که می‌درخشند، ولی آن‌ها که افت کردند و برگشتند و یا به تیم‌های درجه ۲ رفتند، نتوانستند از موقعیتی که داشتند به خوبی استفاده کنند. باید آن‌قدر خوب باشی و تمرین و تلاش کنی که خودت را به تیم تحمیل کنی.
علی موسوی: زندگی حرفه‌ای و فوتبالی اروپایی‌ها فرق می‌کندمهاجم اسبق تیم‌های بایرلورکوزن و فورتونا کلن آلمان، در این خصوص گفت: شرایط حرفه‌ای در فوتبال اروپا بسیار متفاوت‌تر از فوتبال ماست. در اروپا یک فوتبالیست زندگی کاملاً حرفه‌ای دارد و از همان دوران جوانی خیلی چیزها از فوتبال حرفه‌ای آموزش می‌بیند، ولی در فوتبال ایران اصلاً این‌طور نیست؛ لذا سخت است که یک فوتبالیست ایرانی راحت بتواند با شرایط فوتبال اروپا هماهنگ شود لذا برخی بازیکنان وقتی که خوب جا نمی‌افتند در آخر کار مجبور می‌شوند تیم را ترک کنند و یا به ایران برگردند.
  مرتضی کرمانی‌مقدم: نه خواب حرفه‌ای دارند نه تغذیه مناسب هافبک مهاجم اسبق تیم ملی که سال‌ها در لیگ قطر بازی کرد در این خصوص گفت: اکثر فوتبالیست‌های ایرانی نه خواب و تغذیه مناسب و حرفه‌ای دارند و نه تمرینات اصولی و حرفه‌ای انجام می‌دهند. وقتی به صورت مقطعی می‌درخشند و جذب تیم‌های خارجی می‌شوند، نمی‌توانند دوام بیاورند و دچار افت می‌شوند. این موضوع در اکثر لژیونرهای ما صدق می‌کند. بازیکن ایرانی در تیم‌های خارجی شرایطی را می‌بیند که کمتر با آن سازگاری دارد لذا زود اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و افت می‌کند. تنها دلیل اصلی افت اکثر لژیونرهای ما همین است.
  محمد صادقی: اشباع می‌شوند و دست از تلاش برمی‌دارندبازیکن اسبق تیم ملی که سال‌ها در لیگ آمریکا و ترکیه بازی کرده در این خصوص گفت: نمی‌شود از بازیکنی که زندگی حرفه‌ای نداشته و فوتبال آماتور را در ایران تجربه کرده انتظار داشت در فوتبال اروپا موفقیت و درخشش داشته باشد. الان اکثر فوتبالیست‌های ایرانی تا به پول می‌رسند اشباع می‌شوند و دست از تلاش برمی‌دارند. نه خواب درست و حسابی دارند و نه روزی ۲ نوبت حرفه‌ای تمرین می‌کنند همین می‌شود که اکثر آن‌ها وقتی در شرایط سخت قرار می‌گیرند کم می‌آورند و جایگاه خودشان را از دست می‌دهند.
منبع: روزنامه خبر ورزشی


گروه های زیر مجموعه ورزشی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

امضا تفاهم‌نامه همکاری ورزشی بین کمیته‌های المپیک ایران و قزاقستان- تمایل قرقیزستان از افزایش همکاری ورزشی با ایران
در حاشیه سومین اجلاس عمومی کمیته‌های ملی المپیک کشورهای آسیایی میانه که در شهر نور سلطان قزاقستان برگزار شد با حضور حضور روسای کمیته‌های المپیک ایران و قزاقستان تفاهم‌نامه همکاری ورزشی امضا شد.
پیش‌بینی حضور فرزند شوماخر در فرمول یک تا 2021
راننده آلمانی تیم رنوی فرانسه اعلام کرد فرزند میشائیل شوماخر، قهرمان ۷ دوره فرمول یک تا سال ۲۰۲۱ میلادی به این رقابت‌ها راه خواهد یافت.
گواردیولا: زوج فرناندینیو - اوتامندی پیرتر از آن هست که همیشه بازی کند- خوشحالم که لیگ قهرمانان را با نتیجه‌ای خوب آغاز کردیم
سرمربی تیم فوتبال منچسترسیتی بر ادامه تلاش‌هایش برای پیدا کردن راه حل رفع بحران در خط دفاعی قهرمان فصل گذشته لیگ برتر انگلیس تأکید کرد.
کشتی آزاد قهرمانی جهان|برتری رضا اطری در گام نخست
در ادامه مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در قزاقستان، در وزن ۵۷ کیلوگرم رضا اطری پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل نماینده بلاروس به برتری رسید.
صالحی امیری با نناد لالویچ دیدار کرد
صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک برای دومین بار با نناد لالویچ، رئیس فدراسیون جهانی کشتی دیدار و گفت‌وگو کرد.
کواچ: کوتینیو ویژگی‌های متفاوتی به بازی بایرن مونیخ داده است- مولر: وقتی بازنشسته شدم به رکوردم فکر می‌کنم
سرمربی کروات باواریایی‌ها از عملکرد بازیکن برزیلی جدید تیمش در مصاف با ستاره سرخ بلگراد تمجید به عمل آورد.
توخل پس از پیروزی قاطع مقابل رئال مادرید: اگر می‌خواهید بپرسید امسال ما قهرمان اروپا می‌شویم، می‌روم !
سرمربی تیم فوتبال پاری‌سن‌‌ژرمن پس از برد قاطع مقابل رئال مادرید، تأکید کرد به قهرمانی در این فصل لیگ قهرمانان فکر نمی‌کند.
استقلال با شکایت پیکان و آران محکوم شد
کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال در خصوص تعدادی از پرونده های مطروحه در این کمیته آرای خود را صادر کرد.
کشتی آزاد قهرمانی جهان| شکست امیر محمد یزدانی مقابل حریف کوبایی
در ادامه مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در قزاقستان، در وزن ۶۵ کیلوگرم امیر محمد یزدانی مقابل نماینده کوبا شکست خورد.
سیمئونه: تساوی را نه نتیجه خوبی می‌بینم نه یک نتیجه بد- یوونتوس امسال می‌تواند قهرمان اروپا شود
سرمربی تیم فوتبال اتلتیکومادرید از اینکه تیمش در واپسین دقایق بازی خانگی مقابل یوونتوس از شکست گریخت خوشحال است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سازوکار تعیین شده برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد
دفتر سخگوی دولت طی اطلاعیه‌ای جزئیاتی از سازوکار تعیین شده برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد را منتشر کرد که نشان می‌دهد قرار بر این بوده در شهریوماه یارانه حدود ۲۰۰ هزار خانوار شناسایی شده در دهک‌های بالای درآمدی واریز نشود.
ششمی بانوی وزنه بردار ایران در گروه D وزنه برداری قهرمانی جهان
بانوی وزنه‌بردار ایران در گروه D دسته ۵۵ کیلوگرم قهرمانی جهان ششم شد.
کالدرون در منزل هوادار ۸ساله فوت شده پرسپولیس+عکس
سرمربی پرسپولیس در منزل کودک ۶ ساله فوت شده در دیدار پرسپولیس و صنعت نفت آبادان حاضر شد.
۶ روش برای نگهداری از برگ های پاییزی
ما در این مطلب لیستی از روش‌های نگهداری برگ‌های پائیزی تهیه کرده‌ایم که حتما به شما کمک خواهد کرد.
خانه لند پاسخی به چالش‌های معاملات ملکی شما
با تحولات اخیر بازار مسکن پس از تورم قیمت املاک که منجر به ثبات بازار معاملات ملکی شده، همچنان شرایط انجام معاملات خصوصا در بخش خرید و فروش املاک دشوار است.
رضایت کواچ از شروع بایرن در لیگ قهرمانان اروپا
احساس تلخ ساری
شب خاص لواندوفسکی
سیمئونه: در حمله خوب نبودیم
حمله اولی هوینس به ترشتگن به خاطر نویر
بازیکن الاتحاد عربستان تهدید به قتل شد
دی ماریا: از همه نظر خوب بودیم
توخل: با شایستگی رئال را شکست دادیم
پاسخ منفی جمال بلماضی برای جانشینی برانکو
اعتراف تلخ زیدان بعد از شکست سنگین