جیب دروازه‌بان‌های ایرانی چطور پر شد؟

12:25 ۱۲ روز و ۱۹ ساعت پیش مشرق نیوز 49 0
جیب دروازه‌بان‌های ایرانی چطور پر شد؟

ورود آپشن‌های عجیب به بند قرارداد دروازه‌بان‌ها به نظر می‌رسد از برکات تصویب قانونی عجیب است که ۱۰ سال پیش تصویب و اجرایی شد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،‌ فصل نقل‌وانتقالاتلیگ برتر با آغاز این مسابقات به پایان رسید اما یکی از چالش‌های تیم‌ها جذب دروازه‌بانشش‌دانگ برای تیمشان بود. ماشین‌سازی با حامد لک به توافق رسید و تیم شهرخودرو با خرید سیدمهدی رحمتی بیشترین برد را در درون دروازه کرد. هرچند استقلال تهران نیز از این انتقال سود برد و بدون درد سر با حسینی، سنگربان دوم خود، قرارداد دوساله‌ای را تمدید کرد تا خیالش بابت پایان حواشی فصل قبل راحت شود. پرسپولیس نیز سرانجام توانست رضایت علیرضا بیرانوند را جلب کند تا او همچنان در جمع سرخ‌پوشان باقی بماند. شاید تا چند سال پیش، رفت‌وآمد دروازه‌بان به تیم‌های مختلف در فصل نقل‌وانتقالات موضوع مهمی نبود اما حالا یکی از جذابیت‌های نقل‌وانتقالات لقب گرفته؛ رقم‌های نجومی فوتبالیست‌ها با آپشن‌های عجیب حالا به گلرهای لیگ هم رسیده است.
از ممنوعیت حضور دروازه‌بان خارجی تا قرارداد  ۶۶۶ میلیون‌تومانی!در سال ۱۳۸۷ و لیگ برتر فصل نهم با تصمیم عزیزالله محمدی و البته حمایت فدراسیون فوتبال، استفاده از دروازه‌بان خارجی در لیگ برتر ممنوع شد. این مسئله با اعتراض شدید مدیران‌ عامل باشگاه‌ها همراه شد؛ چرا که معتقد بودند نمی‌توانند با بالارفتن رقم قرارداد گلرهای لیگ، آن هم به شکلی غیر واقعی، مبارزه کنند. عیسی اندوی، دروازه‌بان اهل مالی تیم فوتبال ذوب‌ آهن در لیگ هشتم، با درخشش در این تیم بود که خودش را بر سر زبان‌ها انداخت و اتفاقا باعث شد ذوب تا روز آخر مدعی اصلی قهرمانی در لیگ برتر باشد. اظهار نظر عجیب و باورنکردنی حجت‌الاسلام علیپور در آن سال‌ها در حمایت از تصویب چنین قانونی نیز به‌یادماندنی است: «یکی از دلایلی که باعث شد طرح به‌کارگیری دروازه‌بان خارجی در ایران تصویب شد اشتباهات اندوی در دیدار هفته پایانی مقابل فولاد خوزستان بود!»
بیشتر بخوانید:بیرانوند در پرسپولیس ماندگار شد؟محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل جدید پرسپولیس، در آن سال‌ها مدیرعامل راه‌آهن تهران بود و در نقل‌ قولی جالب معتقد بود که با تصویب این قانون باید ناز دروازه‌بانان متوسط را هم بکشیم؛ چراکه دیگر به مبلغ کم راضی نیستند. سیدمهدی رحمتی که چهار فصل بسیار خوب را در فجر شهید سپاسی تجربه کرد، تصمیم گرفت در سال ۸۳ به سپاهان برود و برای این تیم دروازه‌بانی کند. در آن سال اما رحمتی فرصت چندانی برای هنرنمایی پیدا نکرد؛ چراکه کل فصل ذخیره دروازه‌بان آماده‌ای مانند آرمناک پطروسیان بود  به همین دلیل تصمیم گرفت از این تیم جدا شود و با قراردادی دو ساله و تا پایان سال ۸۶ به استقلال تهران ملحق شود. در سال ۸۷ که قانون منع به‌کارگیری دروازه‌بان خارجی تصویب شد، پطروسیان نیز از سپاهان جدا شده بود و مهدی رحمتی بعد از حضور موفق در مس کرمان (بعد از جدایی از استقلال تهران) با قراردادی چندین‌ برابرشده که شایعه شد به ارزش ۶۶۶ میلیون تومان است، بار دیگر به سپاهان بازگشت با این تفاوت که حالا او پیراهن شماره یک را بر تن می‌کرد. فصل اول برای او چندان از لحاظ فنی خوب نبود و یکی، دو سوتی بد مثل دیدار با شموشک نوشهر در اصفهان در خاطره‌ها به یادگار مانده، اما در فصل دوم حضورش ثابت کرد سنگربان مطمئنی برای فوتبال ایران متولد شده است. در سال دوم رحمتی قراردادی به ارزش ۷۷۷ میلیون تومان با سپاهان به امضا رساند. رحمتی حالا گل سرسبد نقل‌وانتقالات فوتبال ایران لقب داشت و در واقع یکی از بازیکنانی بود که از این قانون عجیب‌وغریب سود بالایی کرد. دروازه‌بان مطرح فوتبال ایران بعد از دو فصل قابل‌ قبول در سپاهان تصمیم گرفت بار دیگر به استقلال بازگردد و این‌ بار رقم قراردادش همانند قبل با افزایش صدویازده میلیون‌تومانی به ۸۸۸ میلیون تومان بابت فصل نخست (۱۳۹۰) با استقلال رسید. هرچند مسئولان سازمان لیگ اعلام کرده بودند که دروازه‌بانان لیگ برتر نباید بیش از ۳۵۰ میلیون تومان دریافت کنند اما با تصویب این قانون، حداقل دروازه‌بانان ایرانی سود خوبی از لحاظ مالی کردند. رحمتی با تصویب این قانون حالا تحت عنوان دروازه‌بان شماره یک باشگاه خود وظیفه سنگربانی از دروازه تیم ملی ایران را داشت.
علیرضا بیرانوند نیز یک سال طعم چنین قانونی را چشیده است. او در سال ۹۰ با قراردادی پایین به نفت تهران پیوسته بود و سنگربان شماره ۲ نفتی‌ها بود که به مرور توانست گلر شماره یک این تیم شود و با کسب مقام سوم در لیگ برتر سهمیه آسیایی با تیم را کسب کند. حامد لک، یکی از سنگربان‌های قدیمی لیگ برتر نیز در سال ۸۸ از سوپراستارهای نقل‌وانتقالاتی لیگ برتر بود که توانست با قراردادی خوب به صبای قم بپیوندد و اتفاقا با درخشش در این تیم رقم قرارداد خود را بالا برد.
پرسپولیس بازنده اصلی این طرح عجیب؟در فصل ۸۷-۸۸ و با تأکید عزیزالله محمدی قانون منع به‌کارگیری دروازه‌بان خارجی با تبعیت از فوتبال امارات به تصویب رسید؛ چراکه اماراتی‌ها در آن سال چنین قانونی را برای حمایت و پیشرفت دروازه‌بانان داخلی خود مطرح کرده بودند. با تصویب این قانون برخی تیم‌ها مانند سپاهان و بعدتر استقلال، به دلیل بهره‌مندی از رحمتی دچار چالش و بحران عجیبی نشدند اما پرسپولیس در آن سال‌ها به دلیل اشتباهات مرگبار علیرضا حقیقی و بعد حسین هوشیار بزرگ‌ترین لطمه را از تصویب این قانون خورد. محمد رویانیان، مدیرعامل وقت پرسپولیس، در اظهار نظری جنجالی گفته بود لغو این قانون را خواهم گرفت و صدای اعتراضم را به وزیر ورزش و جوانان خواهم رساند. رویانیان که ضعف سنگربانان تیمش را دیده بود، به‌دنبال جذب دروازه‌بان خارجی برآمد و سرانجام توانست «آسمیر آودوکیچ» صرب را فقط برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا به خدمت بگیرد. آسمیر در شش مسابقه گروهی لیگ قهرمانان آسیای آن سال ستاره بی‌چون‌وچرای تیم دنیزلی لقب گرفت و جرقه لغو این قانون با درخشش این دروازه‌بان زده شد.
لغو قانون عجیب با رفتن عزیزالله محمدی و رشد قارچی گلرهای خارجیدر سال ۱۳۹۱ و با رفتن عزیزالله محمدی و آمدن بهروان، این قانون سرانجام لغو شد. بهروان که در ابتدای ورودش به سازمان لیگ تأکید داشت نظر مردم را در اولویت قرار خواهد داد، بعد از نظرسنجی برنامه ۹۰ که رأی ۷۸ درصدی به لغو این قانون داده بودند، سرانجام بعد از چهار فصل، منع به‌کارگیری دروازه‌بانان خارجی در هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال مصوب شد. حالا تیم‌ها بار دیگر می‌توانستند دروازه‌بان خارجی جذب کنند و در اولین فصل از بازگشت دروازه‌بانان خارجی، برخی تیم‌ها سود قابل‌ قبولی از این پست کردند. نیلسون کوریای ۳۷ ساله به دلیل ضعف وحشتناک دروازه‌بان‌های پرسپولیس توانست سنگربان شماره یک این تیم شود و دست‌ بر قضا با درخشش در اکثر دیدارها محبوبیت خاصی بین هواداران پیدا کرد، اما حمید درخشان به دلیل آن چه حمایت از تولید ملی نامیده شده بود نیلسون را از پرسپولیس دیپورت کرد تا سوشا مکانی سنگربان شماره یک پرسپولیس شود. مکانی با سوتی‌های عجیبی که داد، یکی از دلایل نتیجه‌ نگرفتن پرسپولیس در آن سال بود که زمینه اخراج درخشان و حضور برانکو در فوتبال ایران را فراهم کرد.
تیم‌های دیگری مانند گهر دورود، آلومینیوم هرمزگان و استقلال تهران در آن سال برای دروازه‌بان شماره ۲ رو به جذب بازیکن خارجی آوردند که دستاورد این اتفاق از بین‌ رفتن چند صدهزار دلار برای این تیم‌ها بود. با رشد قارچ‌گونه دروازه‌بان‌های خارجی در فوتبال ایران، رقم قرارداد دروازه‌بانان ایرانی که شایستگی‌هایشان را ثابت کرده بودند نیز بار دیگر افزایش چشمگیری داشت. سال‌ها پس از تصویب و لغو این قانون من‌درآوردی، رقم قرارداد دروازه‌بان‌ها از سوژه‌ها و البته دغدغه‌های مدیران باشگاه‌هاست. ورود آپشن‌های عجیب به بند قرارداد دروازه‌بان‌ها (از دریافت ۳۰ میلیون تومان در هر مسابقه بابت کلین‌شیت در فصل ۱۳۹۳ تا دریافت یک میلیارد تومان پاداش خالص در صورت کلین‌شیت در ۱۵ مسابقه و دریافت چهار میلیارد تومان برای یک فصل در لیگ نوزدهم) همگی به نظر می‌رسد از برکات تصویب چنین قانونی در ۱۰ سال گذشته است. مهدی رحمتی، حامد لک، وحید شیخ‌ویسی و حالا علیرضا بیرانوند به نوعی محصول چنین طرحی بودند که توانستند بهره قابل‌توجهی ببرند، اما بالارفتن عجیب رقم قرارداد دروازه‌بان‌ها نیز مسئله‌ای است که از کنترل مسئولان فوتبال خارج شده است.»
منبع: روزنامه شرق


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
لباس جنجالی استقلالی ها را دیده اید؟ -عکس
دستان خالی استراماچونی در دربی 90
ستاره پرسپولیس: : تا به حال در دربی نباخته‌ام
بازیکنان استقلال: این لباس‌ها خوب نیست، ما این‌ها را نمی‌پوشیم!
کاپیتان پرسپولیس رکورد فرهاد مجیدی را می‌شکند؟
کولاکوویچ: امیدوارم فردا بهتر از امروز باشیم
غفور: مردم توقع دارند ما قهرمان جهان شویم
ترکیب خنت مقابل سن اتین مشخص شد
حامد حدادی یار کمکی نفت در بسکتبال باشگاه‌های آسیا