ژن "زبان" و "چپ دستی" شناسایی شد

11:26 ۱۳ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 534 0
ژن ˮزبانˮ و ˮچپ دستیˮ شناسایی شد

دانشمندان دانشگاه "آکسفورد" موفق شدند ژن‌های مرتبط با چپ دست شدن افراد و ژن‌های مرتبط با قسمت‌های مربوط به زبان را در مغز پیدا کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، بسیاری از وسایل مورد استفاده روزمره ما از جمله قیچی و ماژیک و غیره، همه برای افراد راست دست طراحی شده است و افراد چپ دست مجبور به استفاده از آنها هستند و همیشه خود را وفق می‌دهند.
در گذشته‌های نه چندان دور افراد چپ دست را حتی مجبور به نوشتن با دست راست خود می‌کردند.
خوشبختانه اکنون در دوران روشنفکرانه‌تری زندگی می‌کنیم و مدتی است که مشخص شده که ژنتیک فرد در تعیین این موضوع نقش دارد.
اکنون برای اولین بار محققان مناطقی از ژنوم مربوط به این صفت را در یک جمعیت بزرگ شناسایی کرده‌اند.
این مطالعه توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شد و ژنوم حدود 400 هزار نفر را از بانک زیستی بریتانیا تجزیه و تحلیل کردند. این گروه شامل 38 هزار و 332 چپ دست بود که تخمین راست دست بودن حدود 90 درصد از جمعیت جهان دست را تایید می‌کند.
این تیم چهار ناحیه ژنتیکی که مربوط به راست یا چپ دست بودن است و سه مورد از پروتئین‌های مهم در رشد و ساختار مغز را شناسایی کرد. این پروتئین‌ها به طور خاص مربوط به ریزلوله‌هایی بودند که بخشی از اسکلت سلولی را درون سلول‌ها تشکیل می‌دهند و ساختار و شکل را برای هدایت ساخت و عملکرد سلول‌های بدن فراهم می‌کنند.
ریزلوله‌ یا میکروتوبول یکی از اجزای چارچوب یاخته می‌باشند. ریزلوله‌ها لوله‌هایی توخالی از جنس پروتئین هستند. این لوله‌ها به قطر ۲۵ نانومتر و در طول‌های مختلف از ۲۰۰ نانومتر تا ۲۵ میکرومتر هستند. پروتئین اصلی سازنده ساختار ریزلوله‌ها، اتوبولین است. ریزلوله‌ها به عنوان اجزای ساختاری یاخته‌ها در بسیاری از کارهای آنها مانند رشتمان، تقسیم درون‌یاخته و جابجایی و ترابری ریزکیسه‌ها شرکت می‌کنند.
از مغز حدود 10 هزار شرکت کننده در این مطالعه تصویربرداری و مشخص شد که انواع ژنتیکی مرتبط با چپ دست بودن با تفاوت در ساختار مغز همراه است. یعنی محققان تفاوت‌هایی را در اثر ماده سفیدی که در مناطق مربوط به زبان در مغز برجا می‌ماند، پیدا کردند.
ماده سفید(White matter) یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. این آکسون‌ها پیام‌ها را از مخ به سایر بخش‌های سیستم عصبی منتقل می‌کنند. در ماده سفید به جز بافت چربی، مویرگ‌ها و عروق مشاهده می‌شوند. فسفولیپیدها نیز در ماده سفید فراوانند.
دکتر "آکیرا ویبرگ" عضو شورای تحقیقات پزشکی در دانشگاه آکسفورد که تجزیه و تحلیل‌های این مطالعه را انجام داده است، گفت: ما متوجه شدیم که در شرکت کنندگان چپ دست، مناطق زبانی سمت چپ و راست مغز با هماهنگی بیشتری با هم ارتباط برقرار می‌کنند.
وی افزود: این کشف زمینه جالبی را برای تحقیقات آینده ایجاد می‌کند، چرا که ممکن است چپ دست‌ها بدین طریق در خطابه و سخنرانی نسبت به راست دست‌ها برتری داشته باشند، اما باید به خاطر داشته باشید که این تفاوت به طور میانگین در تعداد بسیار زیادی از این افراد دیده می‌شود و نه همه چپ دست‌ها.
علاوه بر این محققان ارتباطاتی بین مناطق ژنتیکی مرتبط با چپ دست بودن و احتمال بیشتر ابتلا به اسکیزوفرنی یافتند، اما در مقابل احتمال کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون در چپ دست‌ها وجود دارد.
محققان می‌گویند که بررسی این پیوندهای ژنتیکی می‌تواند بینش جدیدی در مورد چگونگی این شرایط ارائه دهد.
پروفسور "دومینیک فرنیس" یکی از نویسندگان مشترک این مطالعه می‌گوید: در طول تاریخ، چپ دست‌ها همیشه بدشانس و نحس و حتی بدخواه و بدکار قلمداد شده‌اند. به عنوان مثال در زبان انگلیسی کلمه right که برای دست راست استفاده می‌شود معنی درست یا مناسب نیز می‌دهد یا مثلا در زبان فرانسه کلمه gauche که برای افراد چپ دست استفاده می‌شود به معنی دست و پا چلفتی و بدترکیب است! اما ما در این مطالعه نشان دادیم که چپ دستی نتیجه زیست شناسی رشد و نمو مغز است که بخش مهمی از آن حاصل از تقابل پیچیده بسیاری از ژن‌ها است.
این مطالعه در مجله Brain, a Journal of Neurology منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

ماجرای ناپدید شدن ۲۰ ثانیه‌ای «زهرا»
مردم و سلبریتی‌ها برای پیدا کردن رد و سرنخی از زهرای ۲ ساله دست به کار ‏شده‌اند؛ دختربچه‌ای که در عرض ۲۰ ثانیه جوری ناپدید شد که هیچ رد و سرنخی از خودش ‏به جا نگذاشت.
ضرورت علنی بودن رأی نمایندگان
«ایده علنی بودن رأی نمایندگان در ایران سالیان زیادی سابقه دارد و شخصاً چند سال قبل و زمانی که هنوز در بین برخی اصولگرایان طرفداری پیدا نکرده بود، آن‌را مطرح کردم.»
بازتاب اولین حضور بانوان باحجاب ایران در وزنه‌برداری قهرمانی جهان
اولین حضور بانوان ایرانی در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ بازتاب زیادی داشته است.
حذف ملی پوشان تنیس روی میز ایران از قهرمانی آسیا ۲۰۱۹
چهار ملی پوش تنیس روی میز ایران در مرحله یک شانزدهم نهایی قهرمانی آسیا با شکست برابر حریفانشان از دور رقابت‌ها کنار رفتند.
صعود ۵ پله‌ای تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین رنکینگ فیبا
تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین رده بندی فیبا در رده بیست و دوم قرار گرفت.
بوفون و کاسیاس، می‌توانستند مثل مسی و رونالدو باشند اگر ...
اگر در ۲۰ سال اخیر به دروازه‌بان‌ها توپ طلا داده می‌شد ایکر کاسیاس و جانلوئیجی بوفون می‌توانستند مانند کریستیانو رونالدو و لیونل مسی صاحب پنج جایزه باشند.
زیدان مقصر اصلی شرایط بد رئال مادرید است
هواداران رئال مادرید سرمربی فرانسوی را مقصر اصلی شرایط بد تیمشان می‌دانند.
تمجید سولسشایر از مهاجم ۱۷ ساله یونایتد
سرمربی منچستریونایتد به تمجید از میسون گرینوود پرداخت که توانست تک گل پیروزی تیمش را برابر آستانه به ثمر برساند.
امامی به یک چهارم نهایی رسید- جردن باروز در ثانیه‌های پایانی از شکست گریخت
نماینده وزن ۷۰ کیلوگرم ایران با کسب دومین برد موفق شد به مرحله یک هشتم نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان صعود کند.
اطری در ثانیه پایانی سهمیه المپیک گرفت
نماینده وزن ۵۷ کیلوگرم ایران با حذف از رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان، با برد دلچسب مقابل حریف بلاروس در ثانیه پایانی ضمن صعود به رده بندی موفق به کسب اولین سهمیه المپیک برای کشتی آزاد ایران شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
آمبلوپی که در میان عموم مردم تنبلی چشم شناخته شده‌است از رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در میان کودکان است.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
خطر همه‌گیری بیماری‌ها و مرگ میلیون‌ها انسان در جهان
گروهی از محققان هشدار دادند جهان با خطر همه‌گیری بیماری‌هایی روبروست که به کشته شدن میلیون‌ها انسان منجر می‌شود.
مخزن سوخت معلق و بدون سرنشین ˮبوئینگˮ پرواز کرد
تاریخ عرضه سیستم عامل‌های اپل جلو افتاد!
بزرگترین آتشفشان قمرˮآیوˮ مشتری به زودی فوران می‌کند
ˮاپلˮ یک نشان تجاری جدید ثبت کرد
اندازه گیری میزان درد ممکن شد
آسمان از منظر فضا
شرکت ˮاوبرˮ  آزمایش خودروهای خودران را بار دیگر از سر گرفت
الکترودهای اسفنجی افکار را می‌خوانند
رئیس ارتباطات ˮاپلˮ هم رفتنی شد
رونمایی فیس‌بوک از سه محصول جدید