تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

08:04 ۱۳۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 657 0
تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فرهاد درویشی استاد دانشگاه و راوی تاریخ‌نگار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در یادداشتی باعنوان «عاشورا نمادی الهام‌بخش در مبارزات حق‌طلبانه» بیان می‌کند: «عاشورا نمادی از مبارزه حق‌طلبانه در طول تاریخ است. عاشورا و مبارزه امام حسین علیه حکومت ظلم و جور با اندک یاران خود همیشه الهام‌بخش مبارزان در طول تاریخ بوده و هست. در طول جنگ ایران و عراق، رزمندگان اسلام از این نماد مبارزه، انگیزه و الهام می‌گرفتند و اقدام امام حسین (ع) و یاران وفادارش، الگو و نمونه عالی انسان حق‌طلب، ایثارگر و فداکار بود که همه مشکلات را به جان می‌خرید و در راه ایمان و عقیده جان خود را فدا می‌کرد.
به نظر می‌رسد تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.
تجاوز عراق به ایران زمانی آغاز شد که نظام تازه‌تأسیس جمهوری اسلامی ایران با مشکلات داخلی و خارجی فراوانی مواجه بود و کمتر ناظر بین‌المللی گمان می‌کرد که ارتش بعثی عراق برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده خود با مانع اساسی و عمده‌ای برخورد کند و اصولاً تصمیم صدام به تجاوز به ایران از چنین محاسبات مادی و کوته‌بینانه‌ای ناشی می‌شد.
ماشین جنگی صدام که به‌طور رسمی از زمین و هوا در ۳۱ شهریور ۵۹ به‌سوی مرزهای ایران حرکت خود را آغاز کرد، هرگز تصور نمی‌کرد با مردم بی‌سلاح اما مصمم و با ایمانی مواجه خواهد شد که با تکیه بر فرهنگ عاشورایی خود با چنگ و دندان به دفاع از سرزمین و ناموس خویش بر خواهند خاست. عدم‌محاسبه این عامل یعنی مقاومت مردم ایران، سبب شکست ارتش عراق و ناکامی آن در دستیابی به اهداف ازپیش‌تعیین‌شده‌اش گردید. این مقاومت بیش از آنکه بر میزان آموزش نظامی نیروها یا فرماندهی وسیع متکی باشد، برخاسته از ایمان و اعتقادات مردمی بود که طی قرون متمادی از فرهنگ عاشورایی تغذیه شده بودند.
صدام پس از شکست اولیه، در مرحله دوم بر آن شد تا با فشارهای سیاسی خود و اتکا به قدرت‌های بزرگ و سازمان‌های بین‌المللی، با تحمیل صلح به مردم ایران، شکست خود را بپوشاند. بر همگان آشکار بود که ادامه جنگ و طولانی شدن آن با توجه به عدم‌توازن جمعیت، منابع و وسعت سرزمینی دو کشور، برای رژیم صدام بسیار شکننده است.
همه تلاش‌ها حول این نکته متمرکز شده بود که بدون تعیین و تنبیه تجاوز، ایرانیان را وادار به پذیرش صلح تحمیلی و شرایط خویش کنند. مردم ایران در این مرحله نیز با رهبری داهیانه امام راحل (ره)، راهی را برگزیدند که از مقتدای خویش امام حسین (ع) و شهادت مظلومانه آن فرا گرفته بودند. تحمیل بیشترین فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی ازسوی مردم ایران نه به‌دلیل لجاجت و خودسری بلکه دقیقاً براساس یکی از آموزه‌های اصلی عاشورایی بود که هرگز نباید تن به ذلت داد و زیر بار ظلم رفت.
این آمادگی ملت ایران برای کسب عزت و سربلندی ولو با هزینه فراوان مادی و انسانی، موجب شد تا جنگی را که صدام به‌زعم خویش برای سه روز یا یک هفته آغاز کرده بود، هشت سال به درازا بکشد و همین مسئله زمینه‌های فروپاشی رژیم بعثی عراق را فراهم کند.
سقوط رژیم بعثی صدام پس از حمله نظامی آمریکا و متعهدین به عراق، به‌دلیل توانمندی‌های ارتش آمریکا بلکه دقیقاً به‌دلیل شکافی بود که در رژیم حاکم بر عراق به‌دلیل آگاهی روزافزون مردم این کشور (اعم از شیعه و سنی و کرد و عرب) از ماهیت هیأت حاکم خود، پدید آمده بود. به نظر می‌رسد شکل‌گیری، تکوین و گسترش این آگاهی در ملت عراق، بیش از هر چیز، مدیون مقاومت ملت ایران در برابر توسعه‌طلبی و جنگ‌افروزی رژیم بعثی صدام باشد.
مطمئناً اگر ملت ایران در همان روزهای اولیه جنگ، در برابر خواسته‌ها و شرایط غیرمنطقی و نامشروع صدام کوتاه می‌آمد و به صلح تحمیلی موردنظر صدام تن می‌داد، او در هیأت یک قهرمان نظامی به میان ملت خود بازمی‌گشت و با آسودگی و فراغ بال به حکومت ظالمانه خویش ادامه می‌داد.
نحوه پایان جنگ نیز بسیار درس‌آموز است. در روزهای پایانی جنگ، بنا به دلایلی صدام در سال پایانی جنگ بار دیگر از لاک دفاعی خود بیرون آمد و مجدداً به سرزمین‌های ایران تجاوز کرد. تصور صدام این بود که طولانی‌شدن جنگ سبب ناامیدی نظامیان ایران شده و بار دیگر این امکان به وجود آمده است که او با اقداماتی بتواند به پیروزی قاطعی در جبهه‌های جنگ برسد. او تصور می‌کرد که مقاومت مردم ایران در آغاز جنگ در سال ۱۳۵۹ ناشی از شور و شوق پیروزی در انقلاب و سقوط رژیم شاه بوده است و با گذشت هشت سال جنگ و سختی‌های فراوانی که بر آنها تحمیل شده، آنان دیگر انگیزه لازم را برای حضور گسترده در جبهه‌ها نخواهند داشت.
صدام تصور می‌کرد اگرچه در آغاز و تداوم جنگ نتوانسته بود به اهداف خویش دست پیدا کند، الآن فرصت مناسبی به وجود آمده که او می‌تواند در مرحله پایانی جنگ به اهداف خود دست یابد. برخلاف تصور صدام، هجوم بی‌امان و گسترده مردم به‌سمت جبهه‌ها پس از تجاوز مجدد ارتش عراق به ایران و شعار محوری آنها که «ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند» مجدداً اثبات کرد که فرهنگ عاشورایی حاکم بر جامعه ایران، مانعی جدی بر سر راه متجاوزان در هر سطح و در هر زمانی خواهد بود. عقب‌نشینی ارتش صدام از مناطق مجدداً اشغال‌کرده و سپس نامه صدام به رهبری ایران و پذیرش دوباره قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر برای انجام مذاکرات، ازجمله نتایج مرحلهٔ پایانی جنگ بود.
دقت در گزارش اجمالی فوق و سیر تحول جنگ ایران و عراق نشان‌دهنده این نکته اساسی است که فرهنگ عاشورایی به ملت ایران در مرحله آغاز، تداوم و پایان جنگ کمک کرد تا مانع از دستیابی دشمن به اهدافش شود. تأسی و پیروی این ملت از مکتب عاشورا و درس اساسی آن یعنی مقاومت و مقابله با ظلم و ظالم، عامل اساسی در این پیروزی بود. ناگفته پیداست، عاشورا و درس‌های آن مختص ایران و شیعیان نبوده و نیست.
تجربه مبارزات ۶۰ سال گذشته مردم در سراسر جهان ازجمله لبنان و فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس نشان داده است که تنها طریق به ثمر نشستن مجاهدت‌های این ملت زجرکشیده، بهره‌گیری از مکتبی است که آموزگار آن حسین (ع)، و درس آن مقابله با ظلم و مقاومت در برابر ظالم و نتیجهٔ نهایی آن پیروزی خون بر شمشیر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

۱۰ نکته دربارۀ ۶ وزیر زن در کابینۀ لبنان
نمی‌توان تنها به آمار دانشجویان زن و کارمندان زن استناد کرد. مهم‌تر از زن و تحصیل‌کرده و فعال مدنی بودن احساس شکوفایی است. حتی اگر نمادین یا نمایشی باشد خبرهایی از این دست برای دیگران دل‌گرم کننده است. یکی از دلایل شیوع افسردگی در جامعۀ ما همین احساس ناشکوفایی یا محدود بودن رشدهایی این‌گونه به افراد و گروه‌های خاص است.
احمدی‌نژادی‌ها کجا هستند؟
احمدی‌نژادی‌ها کجا هستند؟ آیا آن چهره‌هایی که حضورشان در انتخابات تحت عنوان وزرا و یاران سابق رئیس سابق دولت مطرح شده، همان احمدی‌نژادی‌ها هستند؟ شنیده‌های سایت دیده‌بان دولت حاکی از آن است که یاران سابق احمدی‌نژاد لیست جداگانه‌ای از ائتلاف اصولگرایان خواهند داد.
ذوالفقارنسب: چرا نکونام، تارتار،گل‌محمدی و فرکی نه؟
بهتر است درگیر اسم‌ها نشویم و نباید موضوع را حساس کرد. علاوه بر دایی و قلعه‌نویی، افرادی مانند نکونام، تارتار، گل‌محمدی و فرکی می‌توانند این وظایف را انجام دهند. اما مردم بسیار متوقع شده‌اند و کوچک‌ترین خطای مربی را نمی‌بخشند. با این حال من این تصمیم فدراسیون را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم استفاده از مربی داخلی نتیجه‌ای را که در شأن فوتبال ما است برای‌مان به ارمغان بیاورد.
آبکناری: سیستم ویدئوچک نباید تنها در سالن بسکتبال آزادی باشد
سرمربی تیم اکسون تهران با انتقاد از عملکرد برخی داوران گفت: ویدئوچک به شرطی خوب است که تنها محدود به سالن آزادی نباشد.
بیرانوند مورد توجه ˮخنتˮ بلژیک
دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس برای بازی در تیم خنت بلژیک مورد توجه این باشگاه قرار گرفت.
اعلام تاریخ جدید مسابقات انتخابی المپیک بوکس قاره آسیا
کمیته بین‌المللی المپیک تاریخ جدید رقابت‌های انتخابی المپیک بوکس در قاره آسیا را اعلام کرد.
درگیری در جام تختی-حمله برادر و مربی محمدرضا گرایی به داوران
پس از شکست محمدرضا گرایی کشتی گیر شیرازی تیم ملی مقابل امین کاویانی نژاد، مربی و یکی از برادران این کشتی گیر حرکات ناشایستی را به نشان اعتراض به داوری نشان دادند.
رنگرز: برخورد قاطع با عاملان درگیری در جام تختی خواهیم داشت-سطح مسابقات مطلوب بود
سخنگوی فدراسیون کشتی تاکید کرد: کمیته انضباطی برخورد جدی و قاطع با عاملان درگیری در مبارزه میان محمدرضا گرایی و امین کاویانی نژاد خواهد داشت تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در کشتی نباشیم.
دیدار معاون ترامپ با نتانیاهو در قدس اشغالی
به نقل از دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو، با حضور در سفارت آمریکا در اراضی اشغالی با مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد. پنس خطاب به خبرنگاران گفت که نتانیاهو قرار است تا طی هفته آینده، مهمان کاخ‌ سفید باشد.
ترامپ هنوز درباره تلفات «عین‌الاسد» فریبکاری می‌کند
«کریس مورفی» سناتور آمریکایی ایالت «کنتیکت» آمریکا که چندی پیش ترور سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را معادل ترور وزیر دفاع آمریکا دانسته بود، از « دونالد ترامپ » از رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل فریب مردم آمریکا درباره تلفات نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه «عین‌الاسد» انتقاد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعلام تاریخ جدید مسابقات انتخابی المپیک بوکس قاره آسیا
کمیته بین‌المللی المپیک تاریخ جدید رقابت‌های انتخابی المپیک بوکس در قاره آسیا را اعلام کرد.
مقایسه رشد قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸
نمودار ۱۲ ماهه روند رشد قیمت مسکن شهر تهران منتهی به آذرماه ۱۳۹۸ از کاهش ۴.۲ درصدی سرعت رشد قیمت‌ها نسبت به سال قبل حکایت دارد.
نظر کانادایی‌ها درباره ترور سردار سلیمانی +نمودار
نتایج نظرسنجی مؤسسه معتبر «آنگوس رید گلوبال» در کانادا نشان داد که 66 درصد کانادایی ها اعتقاد دارند ترور سپهبد سلیمانی جهان را ناامن تر کرده است.
وقتی دروغ آمریکایی‌ها درباره عین الاسد کم کم رو می‌شود
رسانه‌ها از انتقال شمار بیشتری از نیرو‌های آمریکایی از عراق به آلمان برای درمان در پی حمله موشکی ایران به عین‌الاسد خبر دادند.
دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است-مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور
مراسم بزرگداشت رئیس شاخه ریاضیات فرهنگستان علوم با حضور رئیس فرهنگستان علوم، رئیس انجمن ریاضی، نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از استادان و دانشجویان ریاضی و برخی از اعضای جامعه ارامنه ایران برگزار شد.
راه اندازی نهضت تولید محتوا در رویداد تخصصی بسیج استان مرکزی
واعظی از حجت‌الاسلام شهیدی عیادت کرد
رئیس جمهور از حجت‌الاسلام شهیدی عیادت کرد
برگزاری دومین دوره تاریخ شفاهی با حضور کارکنان نیروهای چهارگانه ارتش
پیکر حجت‌الاسلام سید رحمت الله موسوی شهید مدافع حرم در قم تشییع شد
درخواست بنیاد برای حضور مشاورین وزرا در امور ایثارگران در جلسات کمیسیون ماده ۱۶
شهادت یک جانباز۷۰ درصد
گزارش سردار حق طلب از کمیت و کیفیت یادواره شهدا در کشور
فرصتی که جنگ تحمیلی در اختیار اروپا قرار داد
مراسم تشییع پیکر ۱۶۷ شهید دوران دفاع مقدس به تعویق افتاد