تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

08:04 ۹ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 129 0
تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فرهاد درویشی استاد دانشگاه و راوی تاریخ‌نگار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در یادداشتی باعنوان «عاشورا نمادی الهام‌بخش در مبارزات حق‌طلبانه» بیان می‌کند: «عاشورا نمادی از مبارزه حق‌طلبانه در طول تاریخ است. عاشورا و مبارزه امام حسین علیه حکومت ظلم و جور با اندک یاران خود همیشه الهام‌بخش مبارزان در طول تاریخ بوده و هست. در طول جنگ ایران و عراق، رزمندگان اسلام از این نماد مبارزه، انگیزه و الهام می‌گرفتند و اقدام امام حسین (ع) و یاران وفادارش، الگو و نمونه عالی انسان حق‌طلب، ایثارگر و فداکار بود که همه مشکلات را به جان می‌خرید و در راه ایمان و عقیده جان خود را فدا می‌کرد.
به نظر می‌رسد تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.
تجاوز عراق به ایران زمانی آغاز شد که نظام تازه‌تأسیس جمهوری اسلامی ایران با مشکلات داخلی و خارجی فراوانی مواجه بود و کمتر ناظر بین‌المللی گمان می‌کرد که ارتش بعثی عراق برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده خود با مانع اساسی و عمده‌ای برخورد کند و اصولاً تصمیم صدام به تجاوز به ایران از چنین محاسبات مادی و کوته‌بینانه‌ای ناشی می‌شد.
ماشین جنگی صدام که به‌طور رسمی از زمین و هوا در ۳۱ شهریور ۵۹ به‌سوی مرزهای ایران حرکت خود را آغاز کرد، هرگز تصور نمی‌کرد با مردم بی‌سلاح اما مصمم و با ایمانی مواجه خواهد شد که با تکیه بر فرهنگ عاشورایی خود با چنگ و دندان به دفاع از سرزمین و ناموس خویش بر خواهند خاست. عدم‌محاسبه این عامل یعنی مقاومت مردم ایران، سبب شکست ارتش عراق و ناکامی آن در دستیابی به اهداف ازپیش‌تعیین‌شده‌اش گردید. این مقاومت بیش از آنکه بر میزان آموزش نظامی نیروها یا فرماندهی وسیع متکی باشد، برخاسته از ایمان و اعتقادات مردمی بود که طی قرون متمادی از فرهنگ عاشورایی تغذیه شده بودند.
صدام پس از شکست اولیه، در مرحله دوم بر آن شد تا با فشارهای سیاسی خود و اتکا به قدرت‌های بزرگ و سازمان‌های بین‌المللی، با تحمیل صلح به مردم ایران، شکست خود را بپوشاند. بر همگان آشکار بود که ادامه جنگ و طولانی شدن آن با توجه به عدم‌توازن جمعیت، منابع و وسعت سرزمینی دو کشور، برای رژیم صدام بسیار شکننده است.
همه تلاش‌ها حول این نکته متمرکز شده بود که بدون تعیین و تنبیه تجاوز، ایرانیان را وادار به پذیرش صلح تحمیلی و شرایط خویش کنند. مردم ایران در این مرحله نیز با رهبری داهیانه امام راحل (ره)، راهی را برگزیدند که از مقتدای خویش امام حسین (ع) و شهادت مظلومانه آن فرا گرفته بودند. تحمیل بیشترین فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی ازسوی مردم ایران نه به‌دلیل لجاجت و خودسری بلکه دقیقاً براساس یکی از آموزه‌های اصلی عاشورایی بود که هرگز نباید تن به ذلت داد و زیر بار ظلم رفت.
این آمادگی ملت ایران برای کسب عزت و سربلندی ولو با هزینه فراوان مادی و انسانی، موجب شد تا جنگی را که صدام به‌زعم خویش برای سه روز یا یک هفته آغاز کرده بود، هشت سال به درازا بکشد و همین مسئله زمینه‌های فروپاشی رژیم بعثی عراق را فراهم کند.
سقوط رژیم بعثی صدام پس از حمله نظامی آمریکا و متعهدین به عراق، به‌دلیل توانمندی‌های ارتش آمریکا بلکه دقیقاً به‌دلیل شکافی بود که در رژیم حاکم بر عراق به‌دلیل آگاهی روزافزون مردم این کشور (اعم از شیعه و سنی و کرد و عرب) از ماهیت هیأت حاکم خود، پدید آمده بود. به نظر می‌رسد شکل‌گیری، تکوین و گسترش این آگاهی در ملت عراق، بیش از هر چیز، مدیون مقاومت ملت ایران در برابر توسعه‌طلبی و جنگ‌افروزی رژیم بعثی صدام باشد.
مطمئناً اگر ملت ایران در همان روزهای اولیه جنگ، در برابر خواسته‌ها و شرایط غیرمنطقی و نامشروع صدام کوتاه می‌آمد و به صلح تحمیلی موردنظر صدام تن می‌داد، او در هیأت یک قهرمان نظامی به میان ملت خود بازمی‌گشت و با آسودگی و فراغ بال به حکومت ظالمانه خویش ادامه می‌داد.
نحوه پایان جنگ نیز بسیار درس‌آموز است. در روزهای پایانی جنگ، بنا به دلایلی صدام در سال پایانی جنگ بار دیگر از لاک دفاعی خود بیرون آمد و مجدداً به سرزمین‌های ایران تجاوز کرد. تصور صدام این بود که طولانی‌شدن جنگ سبب ناامیدی نظامیان ایران شده و بار دیگر این امکان به وجود آمده است که او با اقداماتی بتواند به پیروزی قاطعی در جبهه‌های جنگ برسد. او تصور می‌کرد که مقاومت مردم ایران در آغاز جنگ در سال ۱۳۵۹ ناشی از شور و شوق پیروزی در انقلاب و سقوط رژیم شاه بوده است و با گذشت هشت سال جنگ و سختی‌های فراوانی که بر آنها تحمیل شده، آنان دیگر انگیزه لازم را برای حضور گسترده در جبهه‌ها نخواهند داشت.
صدام تصور می‌کرد اگرچه در آغاز و تداوم جنگ نتوانسته بود به اهداف خویش دست پیدا کند، الآن فرصت مناسبی به وجود آمده که او می‌تواند در مرحله پایانی جنگ به اهداف خود دست یابد. برخلاف تصور صدام، هجوم بی‌امان و گسترده مردم به‌سمت جبهه‌ها پس از تجاوز مجدد ارتش عراق به ایران و شعار محوری آنها که «ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند» مجدداً اثبات کرد که فرهنگ عاشورایی حاکم بر جامعه ایران، مانعی جدی بر سر راه متجاوزان در هر سطح و در هر زمانی خواهد بود. عقب‌نشینی ارتش صدام از مناطق مجدداً اشغال‌کرده و سپس نامه صدام به رهبری ایران و پذیرش دوباره قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر برای انجام مذاکرات، ازجمله نتایج مرحلهٔ پایانی جنگ بود.
دقت در گزارش اجمالی فوق و سیر تحول جنگ ایران و عراق نشان‌دهنده این نکته اساسی است که فرهنگ عاشورایی به ملت ایران در مرحله آغاز، تداوم و پایان جنگ کمک کرد تا مانع از دستیابی دشمن به اهدافش شود. تأسی و پیروی این ملت از مکتب عاشورا و درس اساسی آن یعنی مقاومت و مقابله با ظلم و ظالم، عامل اساسی در این پیروزی بود. ناگفته پیداست، عاشورا و درس‌های آن مختص ایران و شیعیان نبوده و نیست.
تجربه مبارزات ۶۰ سال گذشته مردم در سراسر جهان ازجمله لبنان و فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس نشان داده است که تنها طریق به ثمر نشستن مجاهدت‌های این ملت زجرکشیده، بهره‌گیری از مکتبی است که آموزگار آن حسین (ع)، و درس آن مقابله با ظلم و مقاومت در برابر ظالم و نتیجهٔ نهایی آن پیروزی خون بر شمشیر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

توافق داربی انجام شد- ۹۰ درصد ورزشگاه آزادی برای استقلالی‌ها
مدیر سامانه بلیت فروشی ورزشگاه‌های کشور با بیان این که بلیت فروشی داربی به صورت ۹۰- ۱۰ انجام خواهد شد، گفت: فروش بلیت به هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس براساس توافقات انجام شده ۹۰ درصد برای استقلال و ۱۰ درصد برای پرسپولیس خواهد بود.
رشیدی:  پرسپولیس آماده‌تر از استقلال است- استقلال پس از ۷ هفته نتیجه می‌گیرد
دروازه‌بان سال‌های دور استقلال معتقد است که این تیم نیاز به رقابت در خط دروازه‌ دارد. او هم‌چنین می‌گوید باتوجه به تغییرات فراوانی که استقلال داشته، پس از هفت، هشت هفته می‌تواند نتیجه بگیرد.
دستگیری مقام بلندپایه کشمیر توسط دولت هند
پلیس هند امروز (دوشنبه) از بازداشت یک عضو پارلمان این کشور در منطقه کشمیر خبر داد؛ این بازداشت تحت لایحه‌ای انجام گرفته که حبس افراد را تا دو سال بدون محاکمه امکان‌پذیر می‌سازد.
جزایر سلیمان روابط رسمی با تایوان را قطع کرد
دولت جزایر سلیمان به قطع روابط رسمی با تایوان رای داد.
موافقت وزیر دادگستری فرانسه با اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن
وزیر دادگستری فرانسه موافقت خود را با اعطای پناهندگی سیاسی به ادوارد اسنودن، سرشناس‌ترین افشاگر اطلاعاتی اعلام کرد، با این حال به نظر می‌آید دولت این کشور خود را از مسئله کنار کشیده تا از بروز اختلافات با آمریکا جلوگیری به عمل آید.
طرح‌های ترامپ برای حمل سلاح به‌زودی اعلام می‌شود
طی چند روز آینده، رئیس‌جمهوری آمریکا از طرح خود برای گسترش "بررسی سوابق خریداران تسلیحات" در این کشور پرده بر می‌دارد؛ او از این طرح هم‌سو با جلوگیری از تیراندازی‌های جمعی کور، جزئیاتی ارائه نداده است.
دیوید کامرون: شرم بریگزیت همیشه با من می‌ماند
طبق نوشته‌های نخست‌وزیر اسبق بریتانیا، او پس از همه‌پرسی بریگزیت با رهبران کشورهای اروپایی و باراک اوباما تماس گرفت و از آن‌ها به دلیل ناکامی‌اش در حفظ کشورش در اتحادیه اروپا، عذرخواهی کرد.
ماکرون با امیر قطر و نخست‌وزیر دولت انتقالی سودان دیدار می‌کند
قرار است رئیس جمهوری فرانسه با امیر قطر و نخست‌وزیر دولت انتقالی سودان در روز پنجشنبه (۱۹ سپتامبر) دیدار کند.
چین مسئول حمله سایبری به پارلمان استرالیا معرفی شد
به گفته منابع آگاه، آژانس اطلاعات سایبری استرالیا تشخیص داد که چین مسئول حمله سایبری به پارلمان ملی استرالیا و سه حزب بزرگ سیاسی این کشور پیش از انتخابات ماه مه بوده است.
رژیم صهیونیستی حریم هوایی خود در طول مرز با لبنان بست
نیروی هوایی اسرائیل امروز (دوشنبه) حریم هوایی اراضی اشغالی در طول مرزهای این اراضی با لبنان را بست که این امر تا صبح روز (سه‌شنبه) ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه‌گانه حاشیه‌ساز بیرانوند در ۵ ماه!
«رفتار ناشایست با نیروی انتظامی»، «برخورد تحریک آمیز با هواداران تراکتور» و «خداحافظی از فوتبال ایران»، سه‌گانه حاشیه‌های دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران است که در چند ماه اخیر از خودش به نمایش گذاشته. بازیکنی که با وجود کیفیت و قابلیت‌های فنی بالا، با بروز حاشیه‌های بی‌مورد، فوتبال حرفه‌ای خود را زیر سوال می‌برد.
تازه‌ترین واکنش علیفر به خبر تعلیق و مهاجرتش
«من از ابتدای شروع کار شبکه سه و شبکه ورزش با این شبکه‌ها همکاری کردم و به‌عنوان کسی که صدا و فن بیان خوبی دارد، تعلیق را می‌پذیرم و منتظر می‌مانم که توضیحات من را بخواهند و با من صحبت کنند اما اگر بخواهیم به این شکل افراد را تعلیق کنیم، همه همکاران جوان من که در ابتدای راه هستند، تعلیق می‌شوند و از چند وقت دیگر باید جای گزارش، موسیقی پخش کنیم.»
لینکران، پدیده نوظهور صنعت ساختمان
شرکت فن آوران نصب تاسیسات پارسیان (فن تاپ) در سال ۱۳۹۷ با هدف ایجاد رونق در تولید داخلی و کیاست خودکفایی در عرصه صنعت ساختمان، با تکیه بر تجربه و دانش گروه سازه پایدار تاسیس گردید.
دوچرخه‌سواری ایران مسابقات جهانی را از دست داد- سفارت انگلیس وقت نداد
رکابزنان ایران به دلیل اینکه موفق نشدند ویزا بگیرند، شانس حضور در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ را از دست دادند.
برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!
«برانکو از امروز به یک آلترناتیو بزرگ برای مربیان شاغل در فوتبال ایران بدل خواهد شد. در حالی‌ که کالدرون تغییرات گسترده در پرسپولیس را آغاز کرده و حتی گفته می‌شود در آستانه داربی سیدجلال حسینی را هم نیمکت‌نشین خواهد کرد، حالا سایه برانکو را روی سر خود می‌بیند. فراموش نکنید که برانکو قبل از ترک ایران حتی پای میز مذاکره با زنوزی، مالک باشگاه تراکتور هم نشست. پس برای او تمام راه‌ها به پرسپولیس ختم نمی‌شود و قطعا انتخاب‌های دیگری هم از ایران روی میز دارد.»
همایش رزمندگان روحانی  یزد برگزار می شود
بازسازی عملیات خیبر در بندرعباس
کوله گردها با عملیات «شُنام» به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌آیند
تیم ویژه‌ شهرداری برای پایش و ساماندهی تابلوهای شهدا در تهران
جزئیات جلسه‌ای که صنعت راداری ایران را متحول کرد
شناسایی ۳۴۰ زن رزمنده در گیلان
دفاع مقدس موضوعی فردی نیست
عملیات «بازی دراز» بازسازی می‌شود
حضور ۶۵۰۰ دانش‌آموز قمی در یادمان‌های دفاع مقدس
یادکردی از شهید محمدعلی گنجی‌زاده