رئیسی: با «به من چه» گفتن مملکت اداره نمی‌شود

15:32 ۱۳ روز و ۱۶ ساعت پیش مشرق نیوز 88 0
رئیسی: با «به من چه» گفتن مملکت اداره نمی‌شود

رئیس قوه قضائیه گفت: علی‌رغم تلاش دشمنان، راهپیمایی اربعین، جلوه انقلاب اسلامی و دلدادگی به حسین‌بن علی (ع) برای عالم شده است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی شب گذشته در جمع عزاداران حسینیه اعظم زنجان، اظهار کرد: جریان کربلا برنامه‌ریزی شده بود و از جمله فصل شهادت و اسارت را شامل می‌شد. در فصل اسارت نیز همه اسرا حواس‌شان به این موضوع معطوف بود که خون سیدالشهدا (ع) باید باقی بماند و بتواند در جامعه اسلامی انسان‌ساز باشد. تصور یزیدیان این بود که در واقعه عاشورا، همه چیز به اتمام می‌رسد و نام و کربلای امام حسین (ع) همان جا باقی می‌ماند، ولیکن اراده بر این بود که عاشورا، باعث تولد عاشورایی شود.
وی ادامه داد: ملاصدرا می‌گوید مردان بزرگ دو روز تولد دارند، یک روز تولد جسم و یک روز تولد شخصیت، همه ما حسین بن علی (ع) و یاران ایشان را به نام عاشورا می‌شناسیم. شاید هیچ‌کدام از ما تاریخ تولد یاران امام حسین (ع) را ندانیم ولی می‌دانیم که در واقعه عاشورا به شهادت رسیده‌اند.
رئیس دستگاه قضا افزود: عاشورا روز مرگ عاشورائیان نیست، بلکه روز تولد عاشورائیان است. این، تا جایی که زمین، زمین است و زمان، زمان است ادامه دارد و حیات اباعبدالله‌الحسین (ع) و یارانش جاودانه است. یزیدیان بسیار تلاش کردند عاشورا باقی نماند، اما حتی در شب قدر که بهترین زمان است، کسی که می‌خواهد به پروردگار نزدیک شود به زیارت امام حسین (ع) می‌رود.
رئیسی با تاکید بر اینکه بهترین زمان‌ها با کربلا پیوند خورده است، تصریح کرد: چرا پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع)، امام مجتبی (ع) و فاطمه زهرا (س) اربعین ندارند؟ چون حتی در خصوص اباعبدالله (ع) هم دشمنان تلاش کرده بودند که برکات عاشورا به جامعه بشری نرسد ولی امام سجاد (ع) زیارت اربعین را باب کردند و فرمودند یکی از علامات و نشانه‌های مومن، زیارت اربعین است و بعد از آن زیارت حسین بن علی (ع) باب شد.
وی یادآور شد: امروز راهپیمایی عظیم اربعین، غوغایی است و میلیون‌ها انسان از سراسر عالم با تحمل گرسنگی، تشنگی و نداشتن جا و مکان، حماسه بزرگی را خلق می‌کنند و چنین چیزی جلوه بزرگی از حضور دلدادگان اباعبدالله (ع) است. سختی در عالم خیلی زیاد است ولی هر کس که دچار سختی می‌شود می‌گوید «من کارم سخت‌تر از زینب (س) نبود».
رئیسی با تاکید بر اینکه امروز، عاشورا و کربلای حسین بن علی (ع)، نماد همه مظاهر عالی انسانی است، افزود: قریب چهل سال امام سجاد (ع) برای عاشورا اشک ریختند؛ چرا که عاشورا باید می‌ماند. همه ائمه تا امام عصر (عج) برای امام حسین (ع) اشک ریختند و امام عصر (عج) می‌فرمایند «اگر اشک چشمانم خشک شود، برای تو حسین خون گریه خواهم کرد».
وی ادامه داد: در زمان غیبت کبری، همه انبیا، علما و بزرگان دین بر زنده نگاه داشتن عاشورا تاکید کرده‌اند. مرحوم علامه طباطبایی تبریزی از آیت‌الله قاضی نقل کرده است که «پرده از جلوی چشمم کنار رفت و دیدم همه کاره در هر دو عالم حسین بن علی (ع) است».
دشمنان همیشه با عاشورا در ستیز بوده‌اند. در زمان پهلوی، در خانه‌ها و مساجد و تکایا را می‌بستند؛ چرا که روضه امام حسین (ع) پیام دارد و عاشورا قرار است حرکت بزرگی در عالم بشریت ایجاد کند.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: حسین بن علی (ع) فقط مربوط به سال 61 هجری نیست. پیام عاشورا این بود که مرد و زن مسلمان، در طول حیات بشریت با یزیدیان و ظلم و فساد نباید کنار بیایند. عاشورا امید برای بشریت و تصمیم برای نبود ظلم، استکبار و ستم است. عاشورا نقطه دلدادگی به خدا است و انسان باید با الگو قرار دادن اباعبدالله (ع) عاشورایی فکر کرده و عاشورایی عمل کند.
وی با اشاره به اینکه در عاشورا همه مظاهر عالی انسانی نقش بسته است، تصریح کرد: در عاشورا همه گروه‌های سنی از مرد و زن نقش دارند. عاشورا جلوه خوش‌عاقبتی و بدعاقبتی است. عاشورا جلوه ایثار و گذشت و ایستادگی در راه خدا است. امام حسین (ع) در روز عاشورا راضی بود به رضای خداوند و هر چه که خداوند می‌پسندید، ایشان هم می‌پسندید.
گویی امام حسین (ع) هیچ پسندی جز پسند حق ندارد و در برابر هر چه خداوند می‌خواست، سر تعظیم فرود آورد.
رئیسی یادآور شد: تفکر و زندگی همه ما باید عاشورایی باشد. عاشورا باید مظهر امید، دلدادگی و تعهد در جامعه بشری باشد. یکی از جلوه‌های عاشورا، انقلاب اسلامی است. به نام عاشورا انقلاب شد و فرزندان‌مان شهید شدند. خون شهدای ما به ثارالله متصل و ماندگار شد. منتقم خونی که به ثارالله متصل شود، خداوند متعال و صاحب این خون، الله است.
رئیس قوه قضاییه افزود: عاشورا مظهر امر به معروف و نهی از منکر است. نمی‌توان «به من چه، به‌ تو چه» را در مملکت اسلامی پیاده کرد. نظام ما، نظام امر به معروف و نهی از منکر است و جامعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر نکند، جامعه مرده است. فردی که بگوید «به من چه» مرده محسوب می‌شود و عاشورا مظهر همه تحولات اجتماعی است. «هیهات من الذله» شعار جهانی شده است.
وی خاطرنشان کرد: هیچ‌کس حاضر نیست زیر بار ذلت برود. یک جلوه از عاشورا حزن و اندوه است و یک جلوه عقلانیتی است که در عاشورا حکم‌فرما بود. عزت و اقتدار امروز ما در برابر دشمن به خاطر تفکر عاشورایی و ایستادگی و مقاومت است. در مقابل دشمن نباید کوتاه آمد و باید مقاوم بود. اندیشه و عمل عاشورایی باید در همه جوانب زندگی‌مان جلوه گر باشد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علت اتهام‌زنی امریکا و عربستان به ایران در حادثه آرامکو
ترامپ هر کاری می‌کند تا وارد جنگ نشود
آمریکا از مواضع صریح رهبر انقلاب عصبانی است
جمالی:‌ مذاکره با هیات حاکمه فعلی آمریکا معنایی ندارد
زمان سفر ظریف به نیویورک مشخص شد
آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد
آمریکا به زایمان جدید تن نمی‌دهد
درخواست صریح ایران از آژانس اتمی
ترانه از اِبی، اجرا از شهرداری تهران!- چمران: حناچی عذرخواهی کند
درخواست رسمی چین درباره آرامکو