نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

12:36 ۱۶۸ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 608 0
نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

با ورود به نمایشگاه سالانه عکس گالری مژده با پنج ژانر مختلف در عکاسی مواجه می‌شویم که هر کدام از رنگ و بویی متفاوت برخوردارند و موضوع مشترکی در بین آنها به چشم نمی‌خورد؛ یک سمت را که نگاه می‌کنیم عکس‌های طبیعت را می‌بینیم و در سمتی دیگر عکس‌های جنگ. یک جا با دیدن یک عکس، بی‌هویتی انسان در برابر چشمانمان نقش می‌بندند و در جایی دیگر عکسی را می‌بینیم که سراسر زندگی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سالانه عکس گالری مژده با نمایش ۸۱ عکس از ۷۴ هنرمند پیشکسوت و جوان، عصر روز جمعه (هشتم شهریور ماه) در گالری مژده افتتاح شد و تا امروز میزبان علاقه‌مندان بود.

در این نمایشگاه عکس‌هایی از سه نسل عکاسان ایرانی در ژانرهای عکاسی فتومونتاژ، عکاسی تئاتر، عکاسی صحنه‌آرایی، عکاسی مستند، عکاسی جنگ و عکاسی طبیعت به نمایش درآمد.

قیمت‌گذاری عکس‌ها به پیشنهاد هنرمندان و با توافق گالری‌دار صورت گرفته و عکس‌های این مجموعه از یک تا ۹۰ میلیون قیمت‌گذاری شده است.

در ادامه گزارش ایسنا را از این نمایشگاه می‌خوانید. کلیه اظهارات این متن با کیوریتور نمایشگاه چک شده است.

در نمایشگاه سالانه عکس گالری مژده برخی از عکس‌ها در ژانر فتومونتاژ تصاویری آمیخته با خاطرات را نشان می‌دهند و بعضی‌ها در قالب عکاسی طبیعت تنها یک تک درخت را نشان می‌دهند. گاهی نیز تنه‌های درخت‌هایی را می‌بینیم که به ردیف کنار هم ایستاده و در فضایی سیاه و سفید به تصویر کشیده شده‌اند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در قسمت عکاسی طبیعت از این نمایشگاه عکس‌های زیادی را می‌بینیم که تنها دو یا چند درخت در زمینه‌ای سرد و سیاه و سفید به تصویر کشیده‌ شده‌اند. تصاویری که انسان را به یاد زمستان و به خواب رفتگی طبیعت می‌اندازد. این تصاویر می‌تواند انسان را به فکر فرو ببرد و زمستان و سختی‌هایش و در عین حال زیبایی و سکوت آن را برای او مجسم کند. در یکی از عکس‌ها تصویر درختی را می‌بینیم که از دور به ثبت رسیده و سگی در حال رفتن به سمت آن است. تصویر به گونه‌ایست که انگار در دنیای سیاه و سفید عکاس دیگر هیچ نیست و این دو موجود تنها مخلوقاتی هستند که در زمین نفس می‌کشند.  

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

از بخش طبیعت نمایشگاه که عبور کنیم می‌توانیم عکس‌های صحنه‌آرایی شده را ببینیم. تصاویری که شاید هنرمند صحنه را با منظور و هدف خاصی چیده و در نهایت عکس کنونی را به ثبت رسانده باشد. این بخش از تصاویر نیز دوباره فضایی سرد و سیاه و سفید دارند. باز هم می‌توان فضایی حزن‌انگیز را در آثار مشاهده کرد. باوجود اینکه آثار دارای تنوع و موضوعات مختلف هستند ولی رنگ و روی‌شان، آنها را به هم مرتبط می‌سازد. یک جا تنهایی به تصویر کشیده شده و یک جا بی‌هویتی و نیستی.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

مسئله بی‌هویتی یا تصاویری که انسان را به یاد نیستی و نابود شدن می‌اندازند، دغدغه اغلب این آثار است. تصویری را می‌بینیم که تماما سفید است. دور تا دور اثر پرده‌هایی وجود دارد که می‌توان گذر نور را از بین آنها مشاهده کرد. پرده‌ای روی یک میز افتاده و از زیر پرده بخشی از پای یک انسان به چشم می‌خورد. گویی که یک نفر خود را زیر این پرده پنهان کرده باشد و کم کم در حال ناپدید کردن خود باشد. تصویر به گونه‌ای ترکیب شده که بی‌هویتی و نیستی را به ذهن متبادر می‌کند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

درست در کنار همین عکس‌ها، عکس‌های مستند اجتماعی را داریم. تصاویری که شاید بخش تلخ نمایشگاه باشند. در این تصاویر حالاتی از فقر در قالبی بدون رنگ به چشم می‌خورد.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در بخش دیگر، تصاویر جنگ را می‌بینیم. سه عکس در این ژانر وجود دارد که در دو نمونه از آنها کودکان و نوجوانان در دو حالت غمگین و خوشحال به چشم می‌خورند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در بین عکس‌ها که قدم می‌زنیم اسمی از عنوان عکس‌ها و عکاس آنها برده نشده است و هیچ توضیحی هم در کنار آثار به چشم نمی‌خورد. از طرفی عکس‌ها در فاصله نزدیک به هم قرار دارند و تعداد زیادی عکس در یک محیط کوچک در کنار هم قرار داده شده‌اند.

با این حال باری دیگر به بخش عکس‌های صحنه‌آرایی می‌رسیم. این بار تصاویری رنگی را می‌بینیم. با ترکیب رنگ در عکس‌ها که از فضای حزن‌انگیز کارها می‌کاهد. در این بخش نیز آثار، موضوع محوری ندارند. در مرکز این آثار اثر عباس کیارستمی (عکاس و کارگردان) را می‌بینیم که از یک جاده برفی از پشت یک شیشه باوجود قطرات باران گرفته شده است.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

درست در سمت چپ این اثر باز هم تصویری را می‌بینیم که سراسر ملافه‌های سفید روی مبل‌ها کشیده شده است. از پایین میز، دستی را می‌بینیم که روی یک کتاب قرار دارد. این بار نیز هویت مشخصی در عکس وجود ندارد. همه چیز، مبل، میز، تابلو و ... با پارچه‌های سفید پوشانده شده‌اند. گویی که دیگر نباید خاطره‌ای از این فضا به یاد بماند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در آخر عکسی را می‌بینیم که دو فضا و بنای متفاوت را نشان می‌دهد. یکی از آنها یک ساختمان قدیمی تخریب شده است که از پشت آن آبی آسمان به چشم می‌خورد و درست در مقابل آن دیوار زردی را می‌بینیم که روبه رویش طنابی با رخت‌های آویخته وجود دارد. با ایجاد این دیوار منظره پشتی دید خوبی ندارد و حالت جالبی ایجاد نشده است. شاید منظور عکاس جایگزین شدن بناهای امروزی با بناهای قدیمی باشد. رنگ زرد نیز می‌تواند روند ساختمان‌سازی امروزی را نقض کند!

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

بابک حقی، نمایشگاه گردان این رویداد درباره هدف خود در جمع‌آوری نمایشگاه‌های مختلف به ایسنا می‌گوید: هدف من از این کار نشان دادن دید هنری عکاسان است؛ چون معتقدم یک عکس وقتی به یک اثر هنری تبدیل می‌شود که خلاقیت، دید هنری و نگاه شخصی منحصر به فرد در آن باشد و صرفا یک ثبت نباشد. اما از آنجا که می‌خواستم در این نمایشگاه طیف وسیع‌تری از عکاسان حضور داشته باشد، چند اثر مستند اجتماعی را به نمایش گذاشتیم که البته این آثار نیز دید هنری خاصی دارند.

در این نمایشگاه آثاری از عباس کیارستمی، بهمن جلالی، مهدی سحابی، صادق تیرافکن، سیف‌الله صمدیان،جاسم غضبان پور،رعنا جوادی، شادی قدیریان، سیامک زمردی مطلق، پیمان هوشمندزاده، آرمان استپانیان ، افشین شاهرودی، جاسم غضبان پور، فرشاد فرشته حکمت، محمد فرنود ،مجید کورنگ بهشتی، مهدی مقیم نژاد، مهدی منعم، سروش میلانی‌زاده،جاوید سپهر، بابک کاظمی، جاوید رمضانی، سارا ساسانی، بابک حقی، پری سا فهامی،آبنوس البرزی،جاوید رمضانی،محمدرضا ماندنی، محمد خاکزاد،علی شکری، نیلوفر شریفی، پرهام دیده ور،احسان قاسمی،رومین محتشم،مریم قهرمانی زاده،شهرام احمدزاده، مهدی وثوق نیا، وحید مومن زاده، یعقوب حضوری، وحید تهامی،سهیل بهروزی، سعید صادقی،بهزاد جائز،مهسا مطلیع، هامون محمودی، فرشاد فرشته حکمت، تهمینه گدازگر،آیتای شکیبافر، مریم سعید پور، امیر علیمی،مجید سعیدی، شاهین اسفندیاری، مهرداد عمرانی، حامد نصرآبادیان، کیارش مسیبی،محمد متری، علی تقوایی، مرجانه پورحسین، شیوا خدابخش، الی عابدی،میلاد کارآموز، امید شلمانی،پدرام لسانی، اسرا مدنی، کاوه افرایی،آرمین امیریان،جلال سپهر،فریبرز میر کبیری،تهمینه منزوی،آیین شاهرودی، مهدیه افشار، عطا محمدی،محمد سرخابی، آمنه پرویزی، روزبه روزبهانی، نازلی عباسپور،سلمان سام دلیری،علیرضا گودرزی، مسعود قرائی به نمایش درآمده است.

سالانه عکس گالری مژده تا ۱۵ شهریور در گالری مژده واقع در سعادت‌آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تعطیلی مدارس تهران با پیشنهاد که بود؟
فرماندار تهران گفت: ما برای تعطیلی مدارس پیشنهاد دادیم چرا که مدارس ما یا محل شعبه هستند و یا در شعبی که در مدارس نیستند از فرهنگیان استفاده شده است لذا در هر صورت کار دشوار می شود.
ابراز نگرانی نتانیاهو از سرنوشت «خیانت قرن» در صورت شکست در انتخابات «کنست»
نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سرنوشت طرح شوم معامله قرن در صورت شکست خود در انتخابات دوم مارس کنست(پارلمان) رژیم ابراز نگرانی کرد.
چرا همه مدارس تهران تعطیل شد؟
بعد از اعلام تعطیلی مدارس به دلیل برگزاری انتخابات، این سؤال در ذهن برخی افراد پیش آمده است که تعدادی از مدارس درگیر انتخابات هستند و چرا تمام مدارس تعطیل اعلام شده است؟
تجمع اردنی‌ها در برابر سفارت آمریکا در محکومیت «معامله قرن»
اردنی‌ها بار دیگر در محکومیت طرح شوم معامله قرن ترامپ در برابر سفارت آمریکا تجمع کردند.
مردم احساس رعب و وحشت نداشته باشند - تامین ماسک برای مراکزدرمانی قم
رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: ماسک مورد نیاز مراکز درمانی قم تامین و ماسک های جدید نیز در داروخانه های استان به زودی توزیع می شود.
پامپئو امروز با پادشاه عمان دیدار می‌کند
وزیر خارجه آمریکا امروز به عمان سفر و با پادشاه این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
مرد معتاد، مادرش را شیطان دید و کشت
سرکلانتر دهم پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری پسری که اقدام به کشتن مادرش کرده بود، خبر داد.
ایران در فهرست سیاه FATF قرار گرفت
کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) نام ایران را به فهرست سیاه خود افزود.
رسانه های مبتلا به کرونا
آیا بین تحریم رسانه ای انتخابات و ابتلا به کرونا، رابطه مستقیمی وجود دارد؟! کرونا خطرناک تر است یا این جماعت بی وطن که تقلا کردند مردم را از انتخابات و حق رای بترسانند؟!
واکنش پامپئو و دبیرکل ناتو به خبر توافق صلح آمریکا و طالبان
وزیر امور خارجه آمریکا و دبیرکل ناتو از حصول توافق بین آمریکا و طالبان برای پایان بخشیدن به سال‌ها درگیری و خشونت استقبال کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقاد عجیب سولسشایر از ˮتوپˮ بازی با بروخه
سرمربی منچستریونایتد از کیفیت توپ‌های لیگ اروپا انتقاد کرد و آن را باعث توقف تیمش برابر بروخه دانست.
شهریار مغانلو: موفقیت پیکان مهم‌تر از آقای گلی من است
مهاجم تیم فوتبال پیکان می‌گوید موفقیت تیمش از کسب عنوان آقای گلی، برایش اهمیت بیشتری دارد.
اعلام آمادگی حفتر برای آتش‌بس در صورت عقب‌نشینی نیروهای ترکیه‌ای
فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی اعلام کرد که آماده آتش‌بس در لیبی به شرط عقب‌نشینی نیروهای ترکیه‌ای از این کشور است.
پوتین از آمریکا بابت کمک به خنثی کردن یک حمله تروریستی تشکر کرد
رئیس جمهوری روسیه از اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به اف.بی.آی بابت اشتراک اطلاعاتی که به خنثی سازی یک حمله تروریستی در جریان تعطیلات سال نو میلادی در سن پترزبورگ منجر شد، قدردانی کرد.
دوست و متحد ترامپ به ۴۰ ماه حبس محکوم شد
راجر استون، متحد و دوست دیرینه دونالد ترامپ به اتهام ایجاد مانع در تحقیقات کنگره در پرونده‌ای که نگرانی درباره مداخله ریاست جمهوری در سیستم قضایی را در پی داشت، به بیش از سه سال حبس محکوم شده است.
درگذشت یک پیشکسوت موسیقی
ویدئو - اختتامیه سی‌وپنجمین دوره جشنواره موسیقی فجر
جشنواره موسیقی فجر را چگونه دیدید؟
اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر
نگاهی به حاشیه‌های روز پایانی اجراها در جشنواره موسیقی فجر
اعطای گواهی درجه یک هنری به ۴ هنرمند موسیقی در شب سیستان و بلوچستان
در حوزه نگارگری به‌دنبال خلق تجربه‌های جدید هستیم
صداوسیما برای پرداختن به جشنواره فجر محدودیت نداشت- اهالی موسیقی نیامدند
گالری‌گردی همزمان با جشنواره تجسمی فجر
پایان جشنواره فجر با موسیقی شاد و حماسی سیستان و بلوچستان