برخورد آمریکایی‌ها با مسعود سلیمانی

11:24 ۱۳ روز و ۲۱ ساعت پیش مشرق نیوز 122 0
برخورد آمریکایی‌ها با مسعود سلیمانی

دانشمند ایرانی بازداشت شده در زندان آمریکا به خاطر دشمنی و بدعهدی آمریکایی‌ها در اعلام رأی دادگاه هنوز در شرایط نامطلوبی در زندان به سر می برد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،  استاد مسعود سلیمانی استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققان برجسته حوزه سلول‌های بنیادی کشورمان به عنوان یکی از دانشمندان برتر دنیا که عضو انجمن سلول‌های بنیادی اروپا است، نزدیک به یک سال قبل  برای انجام پروژه‌ای در کلینیکی که همکاری زیادی با آنها داشته به آمریکا سفر می‌کند اما  در آنجا به بهانه جاسوسی و دور زدن تحریم‌های کشور دستگیر می‌شود و اکنون از سال گذشته در زندان به سر می‌برد.
این در حالی است که این استاد به عنوان یکی از دانشمندان ایرانی که جزء یک درصد دانشمندان برتر جهان هم است، در راستای اهداف بشردوستانه فعالیت می‌کرد اما آمریکایی‌ها دانشمند ایرانی را دستگیر کردند به طوریکه با گذشت چند روز از فوت مادرش هنوز از این موضوع بی خبر است.
* اتهام نقض تحریم به دانشمند ایرانی مردود استمحمد تقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به بازداشت و زندانی شدن دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که نزدیک به یک سال قبل در فرودگاه توسط پلیس FBI صورت پذیرفت، گفت: طبق قانون بین المللی آمریکایی‌ها اجازه ندارند و نمی توانند دانشمند ایرانی را تنها به خاطر خریداری داروی پزشکی مجاز زندانی کنند، البته این موضوع را از هفته اول بازداشت «مسعود سلیمانی» در سال گذشته در نیمه مهر ماه سال 97  از طریق وزارت خارجه و وزارت علوم پیگیری های لازم را انجام دادیم، این در حالی است که اتهام نقض تحریم که از سوی دولت امریکا اعلام شده یک اتهام غیر واقع و مردود است که با به تأخیر انداختن زمان برگزاری دادگاه به دنبال چسباندن برچسب غیر قانونی هستند.
یعقوب فتح الهی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در باره زندانی شدن دانشمند ایرانی گفت: استاد مسعود سلیمانی در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی مدت زیادی است تحقیق می‌کند او سال گذشته از سوی مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» به عنوان معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان، برای انجام تحقیقات تخصصی به کشور آمریکا دعوت شد اما به محض رسیدن در فرودگاه بازداشت شد این در حالی است که برخلاف همه پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی در حال حاضر حدود یک سال از دستگیری این دانشمند ایرانی می‌گذرد و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است و تنها برچسب جاسوسی و دور زدن تحریم ها را به او نسبت می دهند.* هنوز آمریکا هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت دانشمند ایرانی اعلام نکرده است
* دانشمند ایرانی از شرایط روحی خوبی ندارددر این زمینه با منصوره موحدین رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت‌وگو کردیم.
موحدین گفت: استاد مسعود سلیمانی از زمان بازداشت با خارج از زندان ارتباطی ندارد و تنها از طریق تلفن ثابت با پرداخت هزینه می تواند با خانواده خود صحبت کند متاسفانه هم بندی‌های زندانی دانشمند ایرانی افرادی خلافکار با جرم های سنگین هستند از طرفی باید بگویم او از شرایط جسمانی خوبی برخوردار نیست.
*  اجازه فرستادن دارو از ایران را هم نمی دهندرسول سلیمانی برادر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا نیز درباره شرایط روحی و جسمانی برادرش گفت: استاد سلیمانی وضعیت روحی و جسمانی خوبی ندارد، چراکه او دارای بیماری (ibs)سندرم روده تحریک پذیر بوده و متأسفانه دولت آمریکا از رساندن دارو به او جلوگیری می‌کند ازطرفی باید بگویم به دلیل غیر اعتماد بودن پزشکان آمریکایی برادرم از مصرف داروهای تجویز شده آنها که قرص‌های بدون جعبه و مشخصات است خود داری می‌کند از طرفی اجازه فرستادن دارو از ایران را هم نمی دهند، همچنین در تماس تلفنی متوجه شدیم برادرم به خاطر شرایط نا مطلوب در زندان 15 کیلو کاهش وزن پیدا کرده است.
به گزارش فارس، در حال حاضر 2 ماه از مهلت قانونی اعلام رأی دادگاه آمریکا درباره وضعیت استاد سلیمانی گذشته است اما همچنان رأی نهایی درباره سرنوشت برادرم صادر نشده و رسیدگی به پرونده به دلیل اینکه قاضی دادگاه تحت فشار فدرال بوده متوقف شده است.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علت اتهام‌زنی امریکا و عربستان به ایران در حادثه آرامکو
ترامپ هر کاری می‌کند تا وارد جنگ نشود
آمریکا از مواضع صریح رهبر انقلاب عصبانی است
جمالی:‌ مذاکره با هیات حاکمه فعلی آمریکا معنایی ندارد
زمان سفر ظریف به نیویورک مشخص شد
آمریکا برای روحانی و ظریف ویزا صادر کرد
آمریکا به زایمان جدید تن نمی‌دهد
درخواست صریح ایران از آژانس اتمی
ترانه از اِبی، اجرا از شهرداری تهران!- چمران: حناچی عذرخواهی کند
درخواست رسمی چین درباره آرامکو