مراسم رونمایی از درسنامه اقتصاد مقاومتی برگزار شد

19:53 ۲۱ روز و ۱۹ ساعت پیش تسنیم 219 0
مراسم رونمایی از درسنامه اقتصاد مقاومتی برگزار شد

نظریه پردازی حول اقتصاد مقاومتی باید به یکی از تقاط تمرکز اساتید و پژوهشگران اقتصادی تبدیل شود و مسئولان باید هم مشوّق‌های جذاب، و هم بسترهای فنی لازم را در این زمینه مهیا کنند.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، صبح امروز (یکشنبه 98/6/3) مراسم رونمایی کتاب با حضور پژوهشگران و محققان حوزه و دانشگاه در محل سالن علامه طباطبایی(ره) مسجد حضرت خدیجه (س) _ بوستان بهشت مادران ـ برگزار شد.
در ابتدای این نشست، احمدعلی یوسفی نویسنده کتاب گفت: وقتی مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را بیان کردند، مجموعه‌ای از دوستان در قم تصمیم گرفتند کار جدی انجام دهند. مجموعه راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه قم هم در سال 93 با این هدف تاسیس شد که فهم درستی از مفهوم اقتصاد مقاومتی بر اساس تفسیر رهبری صورت بگیرد چون در آن زمان تفسیرهای گوناگونی از اقتصاد مقاومتی صورت می‌گرفت. در سال 1396 در دیداری که رهبری با اساتید دانشگاه‌ها داشتند فرمودند: «ما اقتصاد مقاومتی را بیان و تبیین کردیم و در نشست‌ها و سخنرانی‌های فراوانی به ابعاد مختلف آن پرداختیم، با وجود برگزاری این نشست‌ها و همایش‌ها اقتصاد مقاومتی پیش نمی‌رود بنابراین معلوم است که گره‌ای در این باره وجود دارد و باید اساتید این را گره گشایی کنند».
وی افزود: بعد از این فرمایش رهبری، من جایی را ندیدم که تلاش جدی برای این مطالبه داشته باشد. بنابراین من به همراه همکاران مجموعه راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه دو گره تشخیص دادیم. یکی اینکه فهمی که از اقتصاد مقاومتی صورت گرفته بر اساس تفسیر رهبری نیست و گره دوم اینکه بخش خصوصی مورد نظر اسلام با بخش خوصصی شکل گرفته بعد از انقلاب صنعتی که بر پایه‌های انقلاب سرمایه داری است با یکدیگر فرق دارند.
یوسفی در ادامه برای تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی 3 رویکرد کلان را توضیح داد و گفت: از اقتصاد مقاومتی سه گونه تفسیر شده است؛ تفسیر سرمایه داری، اقتصاد دولتی و اقتصاد مقاومتی بر مبنای مولفه‌های مردم بنیان، مولد، پیشرو و … اگر ما اقتصاد مقاومتی را بر اساس این مولفه‌ها پیش نبریم، موفق عمل نکردیم. هر کدام از این تفسیرها پیامدهای گوناگونی دارند. کاری که ما کردیم این بود که به عنوان گام اول، اقتصاد مقاومتی را بر اساس تفسیر مقام معظم رهبری تبیین کردیم. تصمیم داریم که جلد دوم کتاب را هم منتشر کنیم و در آن به مدل‌های اقتصاد مقاومتی بپردازیم. نظام اقتصاد اسلامی بر پایه مولفه‌های مردمی، تعاونی، حاکمیتی، خیرخواهان و… بنا شده است که ما باید برای هر کدام از این بخش‌ها ریل‌های جدیدی را باز کنیم و به بیانی ریل گذاری جدیدی انجام دهیم.
نویسنده درسنامه اقتصاد مقاومتی در پایان گفت: بنده در حال حاضر با 3 کمیته که در خصوص نظام پولی-اسلامی کار می‌کنند در ارتباط هستم و قرار است در آینده نشست‌های علمی خوبی در این باره برگزار شود. کتاب نامبرده هم شامل 5 فصل با عناوین چیستی و چرایی اقتصاد مقاومتی، مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، امکان تحقق اقتصاد مقاومتی، نقش علمای گذشته در مقاوم سازی اقتصاد ایران و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.
در ادامه، عباس عرب مازار (استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی) گفت: مفهوم اقتصاد مقاومتی یک مفهوم به ظاهر ساده ولی بسیار عمیق است و بحثی است که ما در زندگی روزمره هم بسیار با آن سروکار داریم. مقاوم سازی اقتصاد یعنی بالا بردن میزان تاب آوری اقتصاد در مقابل شوک‌های داخلی و خارجی. ما در 40 سال گذشته در این رابطه بسیار آسیب پذیر بودیم و لازم است که برای کاهش این ریسک تلاش کنیم. این مقاوم سازی باید هم در سطح فردی، هم در سطح خانوادگی، نهادی و… باشد.
اقتصاد مقاومتی آینده نگر است این استاد دانشگاه ادامه داد: «اقتصاد مقاومتی» یک اصطلاح است و ماهیت آن از جنس استراتژی است. به این معنا که ما به یک استراتژی ملی احتیاج داریم که اقتصادمان به سمتی برود که در مقابل تکانه‌ها آسیب نبیند. اقتصاد مقاومتی آینده‌نگر است و با آینده کار دارد. لازم است که سطح مقاومت در افراد، خانواده‌ها و دولت بالا رود و نقاط آسیب پذیر شناسایی شود. با برگزاری سمینار، همایش و… ما به جایی نمی‌رسیم. بلکه باید یک سرمایه گذاری جدی در این باره انجام گیرد.
عادل پیغامی دیگر سخنران این مراسم گفت: این کتاب به همت مرکز پژوهش های علوم انسانی – اسلامی صدرا تهیه شده و ما در شرایط فعلی به اینگونه مجموعه بسیار نیازمند هستیم و امیدوارم که تعدادشان زیاد شود. نکته دیگر اینکه این کتاب به کمک دانشجویان تهیه شده و این یعنی شاگردپروری که بسیار ارزشمند است. علاوه بر اینکه عنوان کتاب که درسنامه نام دارد نشان می‌دهد که محتوا درخور نیاز مخاطبان تهیه شده و درسنامه نگاه کردن به بحث نشان می دهد که یک نوع نگاه انسان محور در کتاب وجود دارد.
پیغامی ادامه داد: مشکل ما در حوزه اقتصاد مقاومتی این است که فهم مشترک و یک نوع اجماع از مقوله اقتصاد در ایران وجود ندارد. خوشبختانه در این کتاب تصویر خوبی از ورود حوزویان به حوزه اقتصاد و در عرضه نیازهای کشور نمایش داده شده که مطمئناً در تاریخ حوزه های علمیه ماندگار می‌شود. این اثر بر حسب تعریفی که از مخاطب داشته سعی کرده یک روایت چند ضلعی از اقتصاد ایران، اقتصاد مقاومتی و خواسته‌های رهبری داشته باشد. ضمن اینکه سعی کرده تصویری از نظریات علما نسبت به مقاوم سازی اقتصاد ایران نشان دهد و همین ماجرا باعث شده که بارقه های جدیدی در ذهن مخاطب زده شود.
این استاد دانشگاه امام صادق (ع) در پایان گفت: روایت انتقادی مبتنی بر نگاه‌های موجود در حوزه اقتصاد مقاومتی بسیار ارزشمند است. در مورد مشخصات و ویژگی‌های ظاهری کتاب هم لازم است که ذکر کنم علاوه بر اینکه قطع و شکل ظاهری آن خوب است، این اثر نسبت به سایر آثار غلط‌های تایپی کمتری دارد.
هنوز چیستی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی مشخص نشده است محمد نعمتی (عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع)) در ادامه این مراسم گفت: تحقق دولت اسلامی یک کار انفرادی نیست. در حال حاضر حکومت اسلامی مستقر شده ولی ما اگر وارد دولت‌سازی اسلامی نشویم، ایسم‌های دیگری سبک زندگی مردم را شکل می‌دهند. ما امروز با آموزش‌های اقتصادی متعارفی مواجه هستیم که فضای عمومی دانشگاه‌ها را در بر گرفته است. لازم است در برابر این انبوه آموزش‌های اقتصادی، هسته‌هایی برای تشکیل دولت اسلامی شکل بدهیم. متاسفانه هنوز چیستی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی مشخص نشده است. ما باید درباره امکان و استدلال آن بیشتر حرف بزنیم.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی گونه‌ای از اقتصاد اسلامی است که دشمن را می‌بیند و متناسب با بازی آن تدابیر و پویایی خودش را دارد. لازم است پیش از هر چیزی ما مشکلات را بدانیم و بشناسیم و متناسب با آن‌ها سیاست‌گذاری کنیم. مثلاً باید در عرصه‌های اداره جامعه اولویت بندی کنیم و وارد عرصه‌هایی مثل انفال، پول و… که تاکنون در رابطه با آن‌ها کاری نکرده‌ایم، سیاستگذاری انجام دهیم.
عطاءالله رفیعی آتانی (استاد دانشگاه علم و صنعت) دیگر سخنران این مراسم بود که پس از معرفی پروژه فکری احمدعلی یوسفی (نویسنده کتاب) گفت: قبل از مطرح شدن ایده اقتصاد مقاومتی، طرح این ایده در جوهره ایشان وجود داشت و بعد از مطرح شدن آن، ایشان این ایده را سازماندهی کردند. هسته مرکزی پروژه آقای یوسفی نقش مردم است و در تمام آثار خود تلاش‌شان این است که نشان دهند اگر بخواهیم نقش مردمی که صاحب سرمایه نیستند را برجسته کنیم، باید چه کار کنیم. به عقیده ایشان اگر اقتصاد روی شانه‌های مردم قرار بگیرد، تمام خروجی‌های اقتصاد مقاومتی درست از آب در می‌آید.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر به کل دستگاه فکری آقای یوسفی نگاه کنیم، عقبه خوبی برای اقتصاد مقاومتی به وجود می‌آید. ایشان با آثار آیت الله شاه آبادی بسیار درگیر بودند. بنابراین خوب است که در مبانی بحث‌هایشان از حرف‌های ایشان هم استفاده کنند. در شرایط فعلی ما با مسائلی روبرو شدیم که موجب شد فرصتی برای نظریه رشد اقتصاد اسلامی فراهم شود. بنابراین باید از این فرصت استفاده کنیم.
وی در پایان گفت: پیشنهاد من به آقای یوسفی این است که یک متن مختصری با موضوع هسته اصلی بحثشان و با حذف مسائلی که اخلال ایجاد کرده در بحث تهیه کنند و در آن درباره ویژگی کنشگران اقتصادی بنویسند. به بیان دیگر تتبعات اثر حذف شود. نکته آخر اینکه در این کتاب تمام بخش‌های اقتصاد مقاومتی به خوبی پوشش داده شده ولی جای بحث‌هایی مثل شاخص سازی، خالی است که لازم است به آنها پرداخته شود.
اقتصاد مقاومتی میوه اقتصاد اسلامی است آخرین سخنران این مراسم حجت الاسلام رضا غلامی (رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا)  گفت: در بدو سخن، مایلم از محقق و استاد ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمین احمد علی یوسفی و همکاران‌شان به خاطر تألیف درسنامه اقتصاد مقاومتی قدردانی کنم. همچنین جا دارد به جامعه علمی خصوصاً اساتید و پژوهشگران محترم در عرصه اقتصاد به خاطر انتشار این کتاب تبریک عرض کنم.
در سال‌های اخیر جای خالی یک درسنامه خوب در موضوع اقتصاد مقاومتی حس می‌شد و جناب آقای یوسفی شجاعانه قدم اول را در این زمینه برداشتند. هر چه جلوتر می‌رویم اهمیت اقتصاد مقاومتی و قدرت منحصربفرد آن در علاج بیماری‌ها و عقب ماندگی‌های اقتصادی نمایان‌تر می‌شود. هر جا موفقیتی هست رد پای اقتصاد مقاومتی دیده می‌شود و هر جا شکستی هست رد پای اقتصاد لیبرال و رونویسی از نسخه‌های بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و مانند آن مشاهده می‌شود.
متاسفانه هنوز دولتمردان ما به اقتصاد مقاومتی اعتقاد چندانی ندارند و ریل‌های اقتصاد کشور را بر پایه اقتصاد مقاومتی کار نگذاشته‌اند و لذا به جرأت می‌توان گفت خیلی از گرفتاری‌ها اعم از موارد ناشی از سوء تدبیر یا گرفتاری‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب، محصول همین بی‌اعتقادی مسئولان است؛ هر چند من معتقدم اقتصاد مقاومتی میوه اقتصاد اسلامی است اما واقعیت این است که هر اقتصاددان عاقلی چه مسلمان و چه غیر مسلمان تایید می‌کند که راه حفظ استقلال و خوداتکایی کشور و خروج از بردگی قدرت‌های سلطه‌گر، اولا،ً اتکاء به ظرفیت‌های فراوان و کم نظیر داخلی، و ثانیا،ً به دست گیری ابتکار عمل در تعاملات جهانی است.
وی افزود: همه می‌دانند که اقتصاد مقاومتی مخالف تعاملات بین المللی یا حضور در میدان‌های رقابتی نیست بلکه اقتصاد مقاومتی به دنبال هوشمندانه کردن این تعاملات، بهره برداری فعال و مبتکرانه از ظرفیت‌های دیگران و ایجاد قدرت یک رقابت واقعی و نه کاذب با رقبای اقتصادی است چیزی که تا الآن وجود نداشته و به اسم تعامل یا رقابت، انواع ظلم‌های اقتصادی به این کشور صورت گرفته است. بر خلاف تصور کسانی که اقتصاد مقاومتی را یک شعار صرف تلقی می‌کنند، اقتصاد مقاومتی یک تئوری محکم است که می‌توان مبتنی بر آن به انواع مدل‌ها و فرمول‌های اقتصادی دست یافت. به نظر می‌رسد، اگر چهار ضلعی دانش محوری، مردمی شدن اقتصاد، فکر و عمل جهادی و عدالت‌گرایی، بر روی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی متمرکز شود اتفاقات بزرگی در اقتصاد ایران رقم خواهد خورد که کم‌ترین ثمره آن، رونق تولید، گسترش اشتغال و در کل، بهبود زندگی عموم مردم و کم شدن فاصله هاست. من تعجب می‌کنم که این همه عضو هیات علمی در رشته اقتصاد در دانشگاه‌ها از محل بودجه عمومی استخدام شده‌اند و این همه پژوهشکده و مجله علمی و پژوهشی در رشته‌های اقتصادی وجود دارد اما مسئولان وزارت علوم یا متولیان شورای تحول در علوم انسانی تاکنون باب تولید علم در زمینه اقتصاد مقاومتی را باز نکرده‌اند و نشانه آن این است که تلاش مؤثری برای سوق دادن اعضاء هیات علمی برای کار علمی مناسب بر روی اقتصاد مقاومتی مشاهده نمی‌شود. شما بررسی بفرمایید امروز چند مقاله علمی و پژوهشی یا اثر علمی ممتاز در موضوع اقتصاد مقاومتی در سامانه ISC یا در سامانه اطلاعات نشر کشور به ثبت رسیده است؟
رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا در پایان گفت: من معتقدم نظریه پردازی حول اقتصاد مقاومتی باید به یکی از تقاط تمرکز اساتید و پژوهشگران اقتصادی تبدیل شود و مسئولان باید هم مشوّق های جذاب، و هم بسترهای فنی لازم را در این زمینه مهیا کنند. به هر حال، مجمع عالی علوم انسانیِ اسلامی مدتی است بنا به وسع خود کار روی اقتصاد مقاومتی را شروع کرده و بنده در اینجا با افتخار حمایت مجمع از کارهای علمی نوآورانه در موضوع اقتصاد مقاومتی را اعلام می‌کنم. مجدداً از استاد و محقق گرانقدر جناب حجت الاسلام والمسلمین یوسفی و همکاران محترم‌شان به خاطر تألیف این درسنامه سپاسگزاری می‌کنم. همچنین از بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء به ویژه برادر گرامی جناب آقای چکشیان، قائم مقام محترم بنیاد که در برگزاری این مراسم و همچنین زمینه سازی برای استفاده از این درسنامه مشارکت جدی داشته‌اند تشکر می‌کنم. پیشنهاد می‌کنم از این کتاب، هم در دانشگاه‌ها، و هم در دوره‌های آموزشی آزاد کمال استفاده صورت گیرد.
منبع: روابط عمومی مرکز صدرا انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کشتی‌ فرنگی قهرمانی جهان| ساروی حذف شد- قاسمی منجزی با صعود به نیمه‌نهایی، سهمیه المپیک را کسب کرد
در ادامه مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان امیر قاسمی منجزی به دیدار نیمه‌نهایی صعود کرد.
لاکچری‌ترین خودروهای جهان در ۲۰۱۹
خودروهای لاکچری همواره از سوی مشتریان و طرفداران خاص خود مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرند.
توضیحات پزشک تیم ملی کشتی در مورد مصدومیت سعید عبدولی
پزشک اعزامی تیم ملی کشتی تاکید کرد سعید عبدولی بعد از کسب مدال برنز فرنگی قهرمانی جهان، مشغول درمان و مداواست و البته مشکلش نیز به زودی رفع خواهد شد.
ابراهیموویچ پس از رکوردشکنی در آمریکا: من بهترین بازیکن تاریخ MLS‌ هستم و شوخی هم ندارم
ستاره سوئدی تیم فوتبال لس‌آنجلس گلکسی بهانه دیگری برای به رخ کشیدن اعتماد به نفس بالایش به دست آورد و خود را بهترین بازیکن تاریخ لیگ دسته اول آمریکا دانست.
گلایه از نبود پایانه صادراتی فرش در سمنان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از نبود پایانه صادراتی به عنوان مهمترین چالش پیش پای فرشبافان استان سمنان نام برد و گفت: فقدان پایانه صادراتی سبب شده که فرش استان از مبادی دیگر استان‌ها صادر شود.
تنیس روی میز قهرمانی آسیا| یازدهمی تیم بانوان ایران با یک رتبه صعود نسبت به دوره قبل
تیم تنیس روی میز بانوان ایران در رده یازدهم مسابقات قهرمانی آسیا ایستاد.
مرکز آمار: تراز مالی خانوارهای ایرانی مثبت است
مرکز آمار مدعی شده که از سال ۱۳۹۵ تا پایان سال۱۳۹۷ همواره درآمد خانوارهای ایرانی بیشتر از هزینه آنها بوده و مابه‌التفاوت آن مثبت بوده است.
حضور تیم منتخب کوراش ایران در جایزه بزرگ ازبکستان
تیم منتخب جوانان کوراش ایران (خراسان رضوی) در رقابت‌های جایزه بزرگ ترمز ازبکستان شرکت خواهد کرد.
رئیس جدید سازمان خصوصی مشخص شد
علیرضا صالح که پیش از این معاون سازمان برنامه و بودجه بود، از سوی وزیر اقتصاد به سمت ریاست سازمان خصوصی سازی منصوب شده است.
انتشار فیش‌های حقوقی تبعات دارد
یک اقتصاددان معتقد است انتشار فیش‌های حقوقی در سامانه حقوق و مزایا می‌تواند باعث افزایش شفافیت شود اما این قضیه می‌تواند باعث افزایش فشارهای افکار عمومی برای کاهش حقوق‌های کارمندان شود که تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه‌گانه حاشیه‌ساز بیرانوند در ۵ ماه!
«رفتار ناشایست با نیروی انتظامی»، «برخورد تحریک آمیز با هواداران تراکتور» و «خداحافظی از فوتبال ایران»، سه‌گانه حاشیه‌های دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران است که در چند ماه اخیر از خودش به نمایش گذاشته. بازیکنی که با وجود کیفیت و قابلیت‌های فنی بالا، با بروز حاشیه‌های بی‌مورد، فوتبال حرفه‌ای خود را زیر سوال می‌برد.
تازه‌ترین واکنش علیفر به خبر تعلیق و مهاجرتش
«من از ابتدای شروع کار شبکه سه و شبکه ورزش با این شبکه‌ها همکاری کردم و به‌عنوان کسی که صدا و فن بیان خوبی دارد، تعلیق را می‌پذیرم و منتظر می‌مانم که توضیحات من را بخواهند و با من صحبت کنند اما اگر بخواهیم به این شکل افراد را تعلیق کنیم، همه همکاران جوان من که در ابتدای راه هستند، تعلیق می‌شوند و از چند وقت دیگر باید جای گزارش، موسیقی پخش کنیم.»
لینکران، پدیده نوظهور صنعت ساختمان
شرکت فن آوران نصب تاسیسات پارسیان (فن تاپ) در سال ۱۳۹۷ با هدف ایجاد رونق در تولید داخلی و کیاست خودکفایی در عرصه صنعت ساختمان، با تکیه بر تجربه و دانش گروه سازه پایدار تاسیس گردید.
دوچرخه‌سواری ایران مسابقات جهانی را از دست داد- سفارت انگلیس وقت نداد
رکابزنان ایران به دلیل اینکه موفق نشدند ویزا بگیرند، شانس حضور در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ را از دست دادند.
برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!
«برانکو از امروز به یک آلترناتیو بزرگ برای مربیان شاغل در فوتبال ایران بدل خواهد شد. در حالی‌ که کالدرون تغییرات گسترده در پرسپولیس را آغاز کرده و حتی گفته می‌شود در آستانه داربی سیدجلال حسینی را هم نیمکت‌نشین خواهد کرد، حالا سایه برانکو را روی سر خود می‌بیند. فراموش نکنید که برانکو قبل از ترک ایران حتی پای میز مذاکره با زنوزی، مالک باشگاه تراکتور هم نشست. پس برای او تمام راه‌ها به پرسپولیس ختم نمی‌شود و قطعا انتخاب‌های دیگری هم از ایران روی میز دارد.»
حادثه وحشتناک یک بمب گذاری در موزه شهر نیویورک- عکس
فراخوان جذب مبلّغ و مشاور خانواده برای موکب‌های اربعین
آمار فروش برخی تماشاخانه‌ها با درخواست و پیگیری رسانه‌ها منتشر شد
پیگیری موضوع حذف واژه ˮشهیدˮ از معابر شهری توسط بنیاد شهید
نقش جوانی پرویز پرستویی در ˮهم‌‌گناهˮ به پسرش رسید
آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه تهران با سخنرانی آیت‌الله نوری همدانی
قحطی نان در دوران ˮناصرالدین شاهˮ سریال رادیویی شد
هنرنمایی هنرمندان اُتیسم در نمایشگاه نقاشی «دست‌های آبی»+عکس
برپایی دسته عزاداری جامعه سیاوشانی‌ها در شب هفتم شهادت امام‌حسین(ع)
واکنش شهردار تهران به حذف عنوان ˮ شهیدˮ در برخی از معابر تهران