اروپا در خصوص برجام پازل اسرائیل و آمریکا را تکمیل می‌کند

01:20 ۶ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 101 0
اروپا در خصوص برجام پازل اسرائیل و آمریکا را تکمیل می‌کند

«الکساندر ناگی» معتقد است: اروپا در عملی کردن خواسته امریکا و اسرائیل در کشاندن دوباره ایران به پای میز مذاکره ناکام ماند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، «الکساندر ناگی» کارشناس امور سیاسی اهل کلمبیا درباره تحریم دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از سوی آمریکا به خبرنگار مهر گفت: ظریف یک شخصیت وطن پرست است و تحریم آمریکا حتی ذره ای بر عملکرد او تاثیر نخواهد داشت.
اخبار سیاسی- وی ادامه داد: دولت ترامپ چنان است که شخص پومپئو درباره آن می گوید: «ما دروغ می گوئیم، دیگران را فریب می دهیم و همه چیز را به یغما می بریم» . این سه جمله بیانگر عمق و شالوده سیاست های امریکاست. این سه جمله می تواند بهتر از هزاران کتاب دولت ترامپ را توصیف کند. قبل از آنکه آمریکا،  محمد جواد ظریف را تحریم کند، شخص رهبری ایران، آیت الله خامنه ای را تحریم کردند. این مسئله نشان می دهد چه پشتوانه اخلاقی ای پشت سر عملکرد سران آمریکا وجود دارد.
این کارشناس کلمبیایی و مخاطب رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما افزود: تحریم های آمریکا علیه وزیر امور خارجه ایران بخشی از به اصطلاح «طرح جدید کندور» است که امریکا در طول ۷۰، ۸۰ سال اخیر در منطقه آمریکای لاتین نیز به اجرا در آورده است.
وی افزود: سیاست اصلی و همیشگی آمریکا، بدون در نظر گرفتن این که چه کسی در این کشور رئیس جمهور است، این است که «جنون ایجاد کند و حال به بهانه درمان این جنون هست و نیست بشریت را به یغما برد». اینها همین کار را با کمونیسم انجام دادند، هزاران نفر را کشتند، ربودند، مورد آزار و تعقیب قرار دادند، شکنجه و بی آبرو و اعتبار نمودند و این پروسه همچنان ادامه دارد.
 ناگی اضافه کرد: آنها بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر مسلمانان و جهان عرب را مورد هدف قرار دادند و با کمک رسانه های جمعی و به اصطلاح یک قشر روشنفکر نما هرچه توان داشتند را به کار بستند تا دنیا را به شرایطی که امروز در آن گرفتار است، بکشانند. حال مرحله بعدی این طرح فرا رسیده است: «نابود و ریشه کردن نمودن تشیع». بله، این یک حقیقت مرگبار در عصر حاضر است.  
کارشناس اهل آمریکای لاتین ضمن اشاره به اینکه امریکا همواره سعی داشته که ایران و محور مقاومت در گوشه و کنار جهان و هر چه به این دو مربوط می شود را نابود و اعتبار آنها را لکه دار کنند، گفت: آنها اصطلاح ترویج تروریسم را به ایران و محور مقاومت نسبت دادند و همین کار را با کمونیسم انجام دادند. این قدرت ها، تحریم علیه ظریف را بر اساس یکی از هزاران توجیهی که به عنوان استراتژی از آن یاد می کنند، انجام داده اند؛ خارج از چارچوب های دیگرشان از جمله پرچم های دروغینی که به بهانه آزادی برافراشته اند، همچنین مجامع قضایی و تعقیب و گریزهایی که تحت عنوان«دموکراسی و آزادی» علیه بشریت انجام داده و می دهند.
وی تاکید کرد: این چهره واقعی امپریالیسم است. اعمال ایشان دارای پیام است: در وهله اول برای ارعاب و ترساندن متحدین، عمال و دست نشاندگان خودشان، چرا که آنها به خوبی می دانند تحریم هایشان علیه افراد در ایران، عراق، سوریه و لبنان حتی ذره ای بر زندگی و عملکرد این افراد تاثیری نخواهد داشت.
وی یادآور شد: آنها به خوبی می دانند نماینده ایران در مذاکرات ۱+۵ نه با قایق بادبانی میلیون ها دلاری به اروپا می رود و نه از مشروبات هزاران دلاری آنها مصرف می کند. او به دنبال رفتن به کازینو و این گونه مکان ها نیست و برای تامین فعالیت های سیاسی خود درخواست پول نمی کند. ظریف، مشتری بانک های سوئیس نیست و حتی سر و کاری هم با بانک های کشورهایی از این دست ندارد. او یک وطن پرست است. رشوه نمی گیرد تا به ازای وام از صندوق بین المللی پول میهن خود را بفروشد. هدف وی دستیابی به بهترین ها در کنار حفظ کرامت و شرف ملتش است.
این تحلیلگر کلمبیایی تصریح کرد: ظریف قول می دهد و بدان عمل می کند. هشدار می دهد و آن را اجرا می کند. چشم در چشم طرف مقابل مذاکره می کند و از گفتن حقایق احساس غرور دارد.  اینها تمامی واقعیت هایی است که اروپایی ها در مورد وزیر امور خارجه ایران می دانند. از سوی دیگر منافع اروپا در رابطه با ایالات متحده بسیار گسترده است. مبادلات تجاری آن دو بسیار زیاد است. ساختار قوانینی که امریکا ایجاد کرده است تا به وسیله آن کشورهای جهان را تحت فشار قرار دهد مسئله بسیار مهمی است و این موضوع را می توان در شکل مذاکرات اروپا با ایران به خوبی درک نمود.
ناگی گفت: من همیشه نسبت به گفته ها و حسن نیت اروپایی ها شک داشته ام.  وقتی ایشان در عملی کردن خواسته امریکا و اسرائیل در کشاندن دوباره ایران به پای میز مذاکره ناکام ماندند، به خوبی متوجه مفهوم تهدیدات ترامپ شدند که چگونه ایشان را  زیر تیغ فشارهای خود قرار داده است.
وی در ادامه افزود: از سویی توافق هسته ای اروپا با ایران برای آنها از ارزش بالایی برخوردار بود. از سوی دیگر ایران برای آنها مانند سدی برای مهار ورود مواد مخدر و همچنین ورود مهاجران از خاور دور به قاره کهن عمل کرده و می کند.
این کارشناس کلمبیایی تصریح کرد: در عین حال منافع عظیم ایشان در ارتباط با امریکا، مشکلاتی که در رابطه با بحث مهاجران دارند، مشکلات اقتصادی داخلی شان، توسعه چشمگیر چین و روسیه و در مقابل  نیاز اروپا به نفت و گاز و...؛ تمامی موارد فوق اروپا را در یک چهار راه پیچیده قرار داده است.
وی افزود: حال موضوع تحریم های امریکا علیه وزیر امور خارجه ایران نیز به شرایط کنونی افزوده  شده است که البته نقطه اختلاف دیگری میان اروپا و امریکاست. البته این موضوع تا سر حد فاصله گرفتن اروپا از امریکا پیش نخواهد رفت و به نظر می آید اروپایی ها در ازای برخی مزایا از این مسئله برای اعمال فشار بر روی دولت ترامپ بهره برداری خواهند کرد و در این مسئله به هیچ عنوان اظهار عشق و برادری نسبت به ایران در میان  نیست. 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

حذف کایاک چهار نفره ایران در مسابقات قایقرانی  قهرمانی جهان-شانس سهمیه المپیک پرید
ایران در کایاک چهار نفره مسابقات قایقرانی اب های آرام قهرمانی جهان حذف شد.
پیروزی تیم‌های میزبان در هفته دوم لیگ برتر هندبال مردان
روز نخست از هفته دوم لیگ برتر آقایان با برگزاری چهار دیدار به پایان رسید.
تیم ملی تیراندازی دست خالی از فنلاند برگشت
ملی پوشان تیراندازی ایران در رشته اسکیت از راهیابی به فینال رقابت‌های جام جهانی فنلاند و کسب سهمیه المپیک توکیو باز ماندند.
مربی تیم ملی بانوان به ایران بازگشت
مربی تیم ملی والیبال بانوان به دلیل بیماری به ایران بازگشت.
آغاز اعلام نتایج مسابقه عصر جدید+عکس
امشب نتیجه نهایی مسابقه استعدادیابی عصر جدید مشخص خواهد شد.
پیروزی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه لیگ برتر مقابل شاگردان کمالوند
پرسپولیس توانست با یک گل رقیب بوشهری خود را شکست دهد و نخستین سه امتیاز لیگ برتر را کسب کند.
دومین پیروزی متوالی بادران و نود در لیگ دسته یک
هفته دوم لیگ دسته یک با پیروزی و صدرنشینی تیم‌های بادران و نود دنبال شد.
تهدید ائتلاف النصر عراق به استیضاح نخست‌وزیر عراق
ائتلاف النصر در پارلمان عراق به رهبری حیدر العبادی، نخست وزیر سابق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی این کشور و وزرای او را تهدید به استیضاح کرد.
ناکامی مدعیان در آغاز هفته نهم لیگ فوتسال
تیم‌های مدعی حفاری و گیتی‌پسند در هفته نهم لیگ برتر فوتسال امتیاز از دست دادند.
پله ها انتخاب تماشاگران پرسپولیس به جای سکوهای پشت دروازه
با این‌که صندلی‌های پشت دروازه در بازی پرسپولیس و پارس جنوبی خالی بود اما بعضی از تماشاگرانی که برای تماشای بازی به ورزشگاه آزادی رفته بودند، روی پله‌های بین جایگاه‌ها نشستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونمایی بارسلونا از مروارید لاماسیا
بارسلونا در تمرین خود از بازیکنی رونمایی کرد که تنها ۱۶ سال سن دارد و از او به عنوان مروارید جدید لاماسیا و جایگزین مسی یاد می‌شود.
شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
جزئیات تازه از موشک باور ۳۷۳
ظریف به فرانسه می رود
پاکستان از مواضع ایران در حمایت از مسلمانان کشمیر قدردانی کرد
18 شهریور آخرین فرصت اروپا- ایران آماده اجرا کردن گام سوم کاهش تعهدات برجامی
جزئیات بازداشت دو نماینده مجلس
نشست خبری مشترک وزرای خارجه نروژ و ایران
نفتکش دیدی، ندیدی!
پاسخ جهانگیری به شایعه ارتباط نفتکش ایرانی با سپاه
دیدار ظریف با وزیر خارجه نروژ
انگلیس تسلیم مقاومت ملت ایران شد