ورود دستگاه‌های نظارتی و نیروهای مسلح به انتخابات را گزارش می‌دهیم

15:48 ۳ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 66 0
ورود دستگاه‌های نظارتی و نیروهای مسلح به انتخابات را گزارش می‌دهیم

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: هرگاه دستگاه‌های ناظر و سایر دستگاه‌های نظارتی و نیروهای مسلح قصد داشتند، در زمینه انتخابات ورود پیدا کنند، باید گزارش آن را تهیه کرده و منعکس کنیم. باید به مردم نشان دهیم که انتخاب آن‌ها نقش اصلی و اساسی دارد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جمال عرف در دوره آموزشی مجریان و دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سالن اجتماعات استانداری، اظهار کرد: هدف این جلسات آموزش، افزایش آگاهی، وحدت رویه و اتمام حجت است، یعنی فردی نمی‌تواند بیان کند که به ما گفته نشده، تمام حرف‌ها، گفت‌وگوها، سوالات، ابهامات و ایهامات باید در این جلسات رفع شود و همه باید در این جلسات به تمام سوالات خود رسیده و بحث‌ها کاملا به نتیحه برسد.
وی با بیان اینکه سه اتفاق مهم در سال ۹۸ وجود دارد و باید این سه اتفاق و رویداد مهم را مدیریت کنیم، عنوان کرد: یکی از این اتفاقات وظیفه ذاتی ما یعنی برگزاری انتخابات در تراز جمهوری اسلامی است. سیاست‌های کلی انتخابات وجود دارد اما دولت باید هرچه سریع‌تر سیاست‌های اجرایی سیاست‌های کلی را تنظیم کند. روسای ستاد استان‌ها نیز حتما در جلسات این سیاست‌ها را مرور کنند. ابهامی در این سیاست‌ها وجود ندارد. بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری، این انتخابات دومین انتخاباتی است که باید در قالب این سیاست‌ها انجام شود.
عرف افزود: برخی کلیدواژه‌های این سیاست‌ها شامل حداکثر عدالت در انتخابات، دو مرحله‌ای بودن، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی، ممنوعیت هرگونه تخریب و فریب، ممنوعیت استفاده از امکانات بیگانگان، پیشگیری از جرایم، ارتقای سطح آگاهی آموزش‌های عمومی، تعیین چارچوب و قواعد لازم برای فعالیت قانون‌مند احزاب، ارتقای شایسته‌گزینی، نظارت شورای نگهبان و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت در اخذ، شمارش آرا و اعلام نتایج است.
معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: ما خود را می‌رسانیم تا در احراز هویت‌ها چنین کاری انجام دهیم. سال ۹۵ ابلاغ کردند که در اخذ رای نیز باید این کار را انجام دهیم، مشکل کجاست که بعد ۳ سال هنوز به خوبی انجام نشده است؟ مدت زمان طولانی ظرفیت زیادی استفاده شده و بخش زیادی از بزرگان به کار گرفته می‌شوند تا سیاست‌های کلی ایجاد شود اما سیاست‌های اجرایی و عملیاتی تدوین نمی‌شود، در نتیجه باقی می‌ماند. تعیین سازوکار برای حسن اجرای وظایف، مورد دیگری بوده که کار خوبی است، در صورتی که زوال یا کشف فقدان صلاحیت اتفاق بیفتد، می‌توان رسیدگی کرد.
وی اضافه کرد: ثبات نسبی قوانین انتخابات، پاسداری از سلامت انتخابات و ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها مورد دیگری است. سردار سلامی بعد از آمدن ابلاغ کردند که سپاه وارد بحث انتخابات نشود، البته ما باید این موضوع را رصد کنیم. هرگاه دستگاه‌های ناظر و سایر دستگاه‌های نظارتی و نیروهای مسلح قصد داشتند در این زمینه ورود پیدا کنند، باید گزارش آن را تهیه کرده و منعکس کنیم. باید به مردم نشان دهیم که انتخابات آن‌ها نقش اصلی و اساسی دارد.
عرف با اشاره به اینکه بر اساس چهار بعد همیشگی مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت این انتخابات را نیز سامان خواهیم داد، تصریح کرد: با شاخص‌هایی که تاکید شده، ما نیز روی بحث قانون و قانون‌گرایی تاکید می‌کنیم. بی‌طرفی، امنیت، سلامت، رقابتی و پرشور بودن انتخابات از اقدامات دیگر ما است. این انتخابات باید رقابتی باشد و فضایی ایجاد کنیم تا همه افرادی که می‌توانند در چارچوب قانون فعالیت کنند، وارد این عرصه شوند و مردم نیز بتوانند انتخاب کنند.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: بشر متنوع آفریده شده و بر اساس آن سلایق متفاوتی وجود دارد، هیچ نظارتی در طول تاریخ نتوانسته همه را یک شکل حرکت دهد. هر فردی در چارچوب قانون، اهداف و آرمان‌های انقلاب حرکت کند، می‌تواند مشارکت داشته باشد، مردم نیز بر اساس سلیقه خود امکان انتخاب دارند. رقابتی بودن انتخابات وظیفه همه ما با توجه به شرایط بین‌المللی است.
وی بیان کرد: وظیفه دوم ما مدیریت تاب‌آوری و آستانه تحمل جامعه است. ترکیبی از تهدیدها و آسیب‌ها دست به دست هم داده و شرایطی را به وجود آورده که ما وظیفه داریم آن را مدیریت کنیم. این قابل قبول نیست که در طول سال خصوصا در انتخابات، ناامنی شکل بگیرد. اگر در نقطه‌ای ناامنی ایجاد شد، باید اعتراضات را مدیریت کنیم. در صورتی که بر اساس غفلت و تاخیر ما مطالبه‌ای کف خیابان ایجاد و منجر به اعتراض و بعد ناامنی شود، ما مسئول هستیم و فرمانداران شهرستان مسئول این موضوع هستند. باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرده و اجازه ندهیم اتفاق ناخوشی ایجاد شود. اگر لازم شد باید از ظرفیت استان و کشور استفاده کنیم.
عرف خاطرنشان کرد: از وزارت کشور به عنوان مسئول امنیت داخلی توقع شرایط امن و آرام و ایجاد آرامش دارند که توقع درستی است. همه عوامل از وزارت کشور دستور می‌گیرند و باید بتوانیم از اختیارات خود به درستی استفاده و جامعه را مدیریت کنیم و سطح تاب‌آوری آن‌ها را مدنظر داشته باشیم.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: وظیفه سوم مدیریتی ما، عبور از تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه است. در استان‌ها جنب و جوش صورت گرفته و فضاهایی ایجاد شده که باید کمک کنیم تا از این تحریم‌ها عبور کنیم و اجازه ندهیم کشور بیش از این درگیر شود.
وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در جلسه سال گذشته با خبرگان رهبری، عنوان کرد: ایشان فرمودند که در برخورد با مسائل این کارها را باید مدنظر قرار دهیم، گاه برخورد ما در مواجهه با مسائل و رویدادها فعال و در برخی مواقع انفعالی و مبتنی بر گلایه و بی‌تحرکی است، برخورد ما باید مواجهه ابتکاری نه عکس‌العملی باشد، در رویدادها و حوادث مواجهه امیدوارانه نه مایوسانه داشته باشیم.
عرف ادامه داد: ایشان همچنین فرمودند مواجه ما از روی ترس نباشد بلکه از روی دلیری و شجاعت باشد، مواجه باتدبیر باشد نه مواجه از روی سهل‌اندیشی و سهل‌انگاری، نگاه جامع به تهدیدات و فرصت‌ها داشته باشیم نه صرفا دیدن تهدیدات و نه صرفا دیدن فرصت‌ها، شناخت واقعیت‌ها در کنار نشناختن واقعیت‌ها باشد، مواجه مبتنی بر مدیریت و کنترل احساسات باشد، ضوابط و حدود شرعی رعایت شده و از تجربه‌ها بهره گرفته شود، این‌ها مواردی است که به ما کمک خواهد کرد.
معاون سیاسی وزیر کشور بیان کرد: ما در پایان این ۱۰ دوره باید منشور حرفه‌ای در برگزاری انتخابات ایجاد کنیم و همه باید بدانیم که قصد داریم چه کاری انجام دهیم. این منشور می‌تواند تحت عنوان منشور حرفه‌ای مجریان باشد و باید در پایان این دوره و دوره‌های آینده به دست آید.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

بررسی شیوع کم‌خونی در میان شیرخواران شش تا ۱۲ ماهه
کم‌خونی یک مشکل شایع بهداشتی در سراسر جهان است که می‌تواند همراه با پیامد‌های مهمی از نظر اقتصادی و اجتماعی باشد.
قتل دختر جوان به دست برادر خشمگین
برادر عصبانی که در جریان دعوای خانوادگی خواهر جوانش را به قتل رسانده بود، در کمتر از یک ساعت دستگیر شد.
وقتی ˮخشونتˮ در بازی دوستانه هم بیداد می‌کند!
در سال‌های اخیر "خشونت" وصله جدانشدنی فوتبال ایران ایران شده است و به قولی، اخلاق در فوتبال ما گم شده است. فوتبالی‌های ما خودخواه شده‌اند و جوانمردی در زمین چمن رنگ باخته است و بذر اخلاق در زمین‌های فوتبال ایران کم‌تر رشد می‌کند.
بهترین نان برای دیابتی‌ ها
برای یافتن پاسخ این پرسش و پرسش‌هایی از این قبیل در خصوص رژیم‌ غذایی بیماران دیابتی، گفتگویی با دکتر علیرضا استقامتی، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم انجام داده‌ایم.
با این نوشیدنی خوش‌طعم بدن خود را پاکسازی کنید
مصرف شربت آلوئه ورا و سکنجبین علاوه بر خواص بسیاری که دارد می‌تواند تابستان را برای شما دلچسب‌تر کند.
ˮدرمان همه دردهاˮ با مصرف ˮاین نوشیدنیˮ
این نوشیدینی بسیار مفید و گوارا در صورتی که با تدابیر خاص آن نوشیده و مصرف شود، می‌تـواند برای درمان اکثر امراض نظیر بیماری‌های گوارشی، کلیوی، قلبی، ناباروری و ... مفید باشد؛ پیامبر(ص) این نوشیدنی را "درمان همه دردها" دانسته‌اند.
سیاست‌های ۵ کشور جهان برای ارتقای تغذیه نوزادان با شیر مادر
در یک جهان ایده‌آل ارزش تغذیه نوزاد با شیر مادر بر هیچ‌کس پوشیده نیست و باید تمامی مادران از حمایت‌های لازم برای تغذیه نوزاد با شیر خود برخوردار باشند.
دانه‌هایی که موقع گرمازدگی به دادتان می‌رسند
یک متخصص طب سنتی گفت: خاکشیر، گیاهی است که با وجود داشتن مزاج گرم و تر، مصرف آن هنگام گرمازدگی پیشنهاد می‌شود.
چه سنی برای انجام لیزر چشم مناسب است؟
ضعف چشم یا عیوب انکساری چیست و برای رفع آن چه راهکاری وجود دارد؟ آیا مطالعه و کار مداوم چشمی یا وضعیت تغذیه موجب پیشرفت ضعف چشم می‌شود؟
روغنِ مار و زنجیرِ پاره معرکه‌گیر...
معرکه‌گیری از گذشته تاکنون همواره جزء یکی از جذاب‌ترین نمایش‌های خیابانی بوده که طرفداران زیادی را نیز به خود جذب کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی ˮخشونتˮ در بازی دوستانه هم بیداد می‌کند!
در سال‌های اخیر "خشونت" وصله جدانشدنی فوتبال ایران ایران شده است و به قولی، اخلاق در فوتبال ما گم شده است. فوتبالی‌های ما خودخواه شده‌اند و جوانمردی در زمین چمن رنگ باخته است و بذر اخلاق در زمین‌های فوتبال ایران کم‌تر رشد می‌کند.
بررسی شیوع کم‌خونی در میان شیرخواران شش تا ۱۲ ماهه
کم‌خونی یک مشکل شایع بهداشتی در سراسر جهان است که می‌تواند همراه با پیامد‌های مهمی از نظر اقتصادی و اجتماعی باشد.
بهره‌ی جزیره کیش از جام‌جهانی قطر چه خواهد بود؟
مدیرعامل منطقه آزاد کیش با اذعان بر وجود نواقص متعدد در بحث همکاری با قطر در رویدادهای جانبی جام جهانی، گفت: واقعیت این است که الان شرایط ما مساعد نیست و برای این موضوع باید یک برنامه‌ریزی مناسب انجام دهیم تا از پتانسیل‌های جام جهانی قطر استفاده کنیم. نمی‌توانیم فعلا در کیش همکاری نزدیک و فعالی را رقم بزنیم، چرا که نگران زیرساخت ها هستیم.
اسکان حدود ۲ میلیون نفر در مراکز اقامتی فرهنگیان
گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به آمار اسکان تابستانی فرهنگیان اسکان تا ۲۶ مرداد اشاره کرد و گفت: یک میلیون و ۹۵۹ هزار و ۸۴۵ نفر در قالب ۵۴۴ هزار و ۴۰۸ خانوار از مراکز اسکان فرهنگیان استفاده کرده‌اند.
هند برخی محدودیت‌ها در کشمیر را لغو کرد
شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد مقامات در کشمیر تحت کنترل هند از لغو برخی محدودیت‌های اعمال شده بر این منطقه از دو هفته پیش، زمانی که دولت هند خودمختاری کشمیر را لغو کرد، خبر دادند.
تاجرنیا: انتخابات پیش رو در دو قطب اصلی شکل می‌گیرد
وزیر کشور: تفاهم‌نامه ایران و عراق به برگزاری باشکوه‌تر اربعین کمک می‌کند
رضایی: محموله نفت ما باید به سلامت به مقصد برسد
وزیر کشور عراق: برداشته شدن روادید از مرز خسروی سفر زوار ایرانی به عتبات را آسان می‌کند
وزیر اطلاعات:باید از دو قطبی شدن دانشگاه ها در دوران انتخابات جلوگیری کرد
پیام تسلیت رئیس مجمع تشخیص مصلحت به آیت الله امینی
دیدار وزیر کشور عراق با رحمانی فضلی
شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه است
توزیع 213 هزار بسته موادغذایی در مناطق محروم در روز عید غدیر توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)
وزیر کشور عراق وارد تهران شد