رسم بیهوده و منسوخ شده فوتبال ایران +عکس

15:57 ۱۱ روز و ۵ ساعت پیش مشرق نیوز 46 0
رسم بیهوده و منسوخ شده فوتبال ایران +عکس

بازیکنان به صف می‌شوند در هیأت فوتبال استان‌های خود و در حالی که دفتر بزرگی را مقابل‌شان دارند، با انگشت‌های جوهری که رو به دوربین‌ گرفته‌اند، عکس می‌گیرند. امضا می‌کنند و تمام.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، بازیکنان به صف می‌شوند در هیأت فوتبال استان‌های خود و در حالی که دفتر بزرگی را مقابل‌شان دارند، با انگشت‌های جوهری که رو به دوربین‌ گرفته‌اند، عکس می‌گیرند. امضا می‌کنند و تمام. این عکس مهر پایانی است بر انتقال بازیکنی که پیش از آن انتقالش با امضای قراردادی در دفتر باشگاهش قطعی شده. هواداران هم عادت کرده‌اند تا وقتی که این عکس‌های تکراری با انگشت‌های جوهری را ندیده‌اند خیال‌شان بابت انتقال بازیکن راحت نباشد.
بیشتر بخوانید:توضیح استقلال درباره انتشار رقمقراردادبازیکناناین پروسه اما چقدر ضروری است؟ چقدر قانونی است؟ از بیست سال پیش تا کنون که این عکس‌ها مرسوم بوده، چه چیزهایی در فوتبال تغییر کرده و ما همچنان اصرار داریم بازیکنان‌مان قرادادهای‌شان را در هیأت‌های فوتبال استان خود ثبت کنند؟ اتفاقی که برای باشگاه‌ها دردسرهای خاص خود را دارد و برای خارجی‌ها به اندازه‌ای خنده‌دار است که بعضی از آنها را بابت عکس انداختن در هیأت‌های فوتبال و ثبت قرارداد اینچنینی به خنده می‌اندازد.
رسم بیهوده و منسوخ شده فوتبال ایران +عکس
آخرین کسی که خنده‌دار بودن این ماجرا را به روی‌مان آورد، جان‌ توشاکبود. سرمربی پیشین تراکتورسازی بعد از ثبت قراردادش در هیأت فوتبال گفت: «من را به هیأت فوتبال بردند که در دفتر بزرگی انگشت بزنم. متوجه نبودم که بیهوده‌ترین کار دوران فوتبالم را انجام می‌دهم. به من گفتند انگشت جوهری‌ات را نشان بده تا عکس بگیریم.»
آنچه در فوتبال حرفه‌ای جهان مرسوم است، این است که باشگاه‌ها بعد از به ثبت رسیدن طبق قانون تجارت، باید دارای استقلال کامل باشند و ماجرای ثبت قرارداد در هیأت‌های فوتبال به زمانی برمی‌گردد که هیچ‌یک از باشگاه‌های ما به ثبت نرسیده بودند. با این حال اما مثل اساسنامه فدراسیون‌مان که 19 سال است بدون تغییر و به روزرسانی مانده، رسوم فوتبالی‌مان هم هرگز به روز نشده است.
باشگاه‌ها ملزم هستند مطابق قرار 19 سال پیش، برای ثبت قراردادهای خود به هیأت‌های فوتبال بروند. کاری بیهوده که هیچ‌کس حاضر نیست برای برچیده شدنش فکری کند.
رسم بیهوده و منسوخ شده فوتبال ایران +عکس
هوشنگ نصیرزاده در وصف بیهودگی پروسه ثبت قراردادها در هیأت‌های فوتبال می‌گوید: «در سفری که با تعدادی از مدیران فوتبالی به ایتالیا داشتیم و اتفاقاً بسیاری از مدیران فدراسیون فوتبال هم حضور داشتند، این موضوع مطرح شد. رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا درباره وظایف هیأت‌های فوتبال صحبت کرد. یکی از مسائلی که امروز در فوتبال ما وجود دارد، الزام بازیکنان به ثبت قراردادهای‌شان در هیأت فوتبال است که این از بیهوده‌ترین مواردی است که در فوتبال وجود دارد. کاری که دیگر در فوتبال روز دنیا مرسوم نیست. این اقدام برای زمانی بود که باشگاه‌ها طبق قانون تجارت به ثبت نمی‌رسیدند و هیأت‌ها به نمایندگی از سازمان ورزش، باشگاه‌ها را اداره می‌کردند.»
آیا این موضوع تا کنون در هیأت رئیسه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال مطرح شده است؟ موضع مسئولان فوتبال درباره برچیده شدن این رسم چیست؟ نصیرزاده به عنوان نماینده باشگاه‌ها در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در این رابطه می‌گوید: «این موضوع را در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال مطرح کردم و گفتم که این موضوع مربوط به 20 سال پیش است و باید حذف شود. هیأت‌ها به نمایندگی از فدراسیون فوتبال مسئولیت داشتند که صحت مدارک را بررسی کنند. از نکات بدتر اینکه هیأت‌ها حتی قراردادها را هم امضا می‌کردند که چند سالی است باشگاه‌ها از امضای هیأت‌ها رها شده‌اند اما همچنان بازیکنان باید دفاتر بزرگ هیأت‌های فوتبال را امضا کنند و انگشت بزنند. در حالی که این کار در مقابل اصل قرارداد فاقد اعتبار است.»
رسم بیهوده و منسوخ شده فوتبال ایران +عکس
سازمان در شرایطی هزینه سفر بسیاری از مدیرانش به ایتالیا را پرداخت کرده که هیچ دستاوردی از این سفر تا کنون در بدنه سازمان لیگ دیده نشده است. نصیرزاده یکی از افرادی است که در این سفر حضور داشته و می‌گوید: «فوتبال پدیده‌ای غربی است و اداره تشکیلات آن هم کاملاً غربی است. ما هم باید هر آنچه در سفرها آموزش می‌بینیم را در کشور پیاده کنیم و نمی‌توانیم بر اساس داشته‌های قدیمی رفتارهای قدیمی داشته باشیم. فوتبال را هم در باشگاه‌ها اداره کنیم و هم در هیأت‌ها. باید مشخص شود که فوتبالیست کجا عضو است؟»
صحبت اما تنها بر سر بیهودگی این کار است. ثبت قرارداد در هیأت‌ها معایبی هم برای باشگاه‌ها داشته و در بسیاری مواقع باشگاه‌ها را با دردسرهای زیادی مواجه کرده است. افشای قرارداد بازیکنان یکی از ساده‌ترین دردسرهایی است که این پروسه از دید باشگاه‌ها می‌تواند به دنبال داشته باشد. آنها معتقدند که افشای ارقام قرارداد بازیکنان تراکتورسازی در فصل گذشته و بازیکنان استقلال در این فصل به خاطر همین است که باید قراردادهای‌شان را در چند جا ثبت کنند.
گذشته از این موضوع بسیار دیده شده که بازیکنان بعد از ثبت قرارداد خود در باشگاه، وقتی باید به هیأت فوتبال بروند ناگهان رقم قرارداد را بالاتر می‌برند یا مدت زمان را کمتر می‌کنند. پای درد دل مدیران باشگاه‌ها که بنشینید، خواهید دید که همین حضور در هیأت فوتبال در بسیاری مواقع آنها را با چه دردسرهایی مواجه کرده است. بازیکن می‌گوید تا مبلغی به قراردادم اضافه نشود برای ثبت قرارداد به هیأت فوتبال نمی‌آیم!
آنچه بزرگترین مانع بر سر راه برچیده شدن این رسم است، برمی‌گردد به ناهماهنگی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ! هوشنگ نصیرزاده می‌گوید به عنوان نماینده باشگاه‌ها در هیأت رئیسه سازمان لیگ بارها خواستم با شیعی که نماینده باشگاه‌ها در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال است، صحبت کنم اما یک سال است با او تماس می‌گیرم و پاسخم را نمی‌دهد.
رسم بیهوده و منسوخ شده فوتبال ایران +عکس
تغییر در این رسم منسوخ شده، نیاز به هماهنگی بین فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برای اتخاذ تصمیمی واحد دارد اما معلوم نیست چه زمانی این هماهنگی به وجود بیاید و چه زمانی موفق شویم تشکیلات کهنه فوتبال‌مان را به روز کنیم؟!معضل خروج از استان پابرجاستدر حالی که صدور آی‌تی‌سی در تمام دنیا رایگان است اما بازیکنان و مربیان لیگ ایران مجبورند برای انتقال از یک استان به استان دیگر، هزینه‌ای بین 8 تا 12 میلیون تومان به عنوان هزینه خروج از استان به هیأت‌های فوتبال بپردازند. این یکی از مواردی است که در سفر مدیران سازمان لیگ به ایتالیا و ملاقات با رئیس فدراسیون فوتبال این کشور مورد بحث قرار گرفته بود اما بعد از گذشت یک سال از این سفر هیچ‌یک از مدیران کوچکترین واکنش یا حرکتی در جهت اصلاح یا بهبود وضعیت هیأت‌های فوتبال و تعامل‌شان با سازمان لیگ نکرده‌اند.
هوشنگ نصیرزاده به عنوان نماینده باشگاه‌ها در هیأت رئیسه سازمان لیگ می‌گوید: «وظیفه این هیأت‌ها برگزاری فوتبال آماتور است اما در ایران هیأت‌های فوتبال از بازیکنان مبلغی را به عنوان خروج از استان دریافت می‌کنند. بازیکنان هم پذیرفته‌اند که برای کمک به هیأت‌ها باید این پول را بپردازند. هیأت‌ها هم ملزم هستند مبالغ دریافتی را صرف فوتبال آماتور کنند. کاری نداریم که این اتفاق می‌افتد یا نه. کاری هم نداریم که این اقدام درست است یا نه اما آنچه مسلم است اینکه هیأت‌ها باید پولی که به عنوان خروج از استان از بازیکنان می‌گیرند را صرف توسعه فوتبال آماتور کنند.»
منبع: روزنامه ایران ورزشی


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

سلطانی‌فر: امیدوارم فیروزجا یکی از ستاره‌های شطرنج قهرمان جهان شود
سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران به همراه رئیس فدراسیون با وزیر ورزش و جوانان دیدار کردند.
۶ توصیه برای آنهایی که ورزش می‌کنند!
دو فرد را تصور کنید که در حال دویدن هستند: دونده الف از فعالیتی که انجام می دهد، لذت می برد و احساس قدرت به وی می بخشد. در مقابل، دونده ب تنها به این دلیل که یک کیک مصرف کرده و با احساس گناه از این کار مواجه است، مسافتی طولانی را می دود. در واقع وی خود را تنبیه کرده و قصد دارد کالری های مصرفی اضافه را بسوزاند. به نظر شما کدام یک از آنها رابطه ای ناسالمی با ورزش دارند؟
پیروزی منچسترسیتی و نزدیک شدن به صدرجدول لیگ برتر
شاگردان پپ گواردیولا با برتری برابر بورنموث ۷ امتیازی شدند تا به دو امتیازی لیورپول در صدر جدول لیگ برتر انگلیس برسند.
دیدار رئیس‌جمهوری افغانستان با پادشاه عربستان در جده
رئیس‌جمهوری افغانستان با پادشاه عربستان در شهر جده دیدار کرد.
سیدحسن نصرالله: مسأله امام موسی صدر را دنبال می‌کنیم
دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (یک‌شنبه) درباره آخرین تحولات و در رأس آن، تجاوز اخیر پهپادهای رژیم صهیونیستی سخنرانی کرد.
سرنوشت نامشخص طبابتِ ۴۰هزار پزشک در کشور -ˮنهˮپلیس به شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری
افزایش متقاضیان جهش تحصیلی، آخرین خبرها از تولید داخلی واکسن HPV، افزایش ۱۰۰درصدی جرایم قطع درخت، برخورد با بدحجابی و... عناوین برخی از مهم‌ترین اخبار امروز تحریریه اجتماعی ایسنا هستند.
دو پیمانکار ایرانی، مشغول ساخت اتوبان بین سلیمانیه و اربیل
یک عضو هیات‌مدیره انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی با بیان این که احداث اتوبان بین سلیمانیه و اربیل مهم‌ترین پروژه ارتباطی در کردستان عراق است، گفت: دو پیمانکار ایرانی اجرای این پروژه را به عهده دارند و رقم هر یک از قراردادها حدود ۱۴۰ میلیون دلار است.
هفت کلینیک تخصصی کودک در کشور فعال شده است
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: تاکنون هفت کلینیک تخصصی کودک در کشور فعال شده است.
شوراهای حل اختلاف در کاهش پرونده های ورودی محاکم موثر هستند
رییس دادگستری استان کرمان با اشاره به رویکرد جدید قوه قضائیه در دوره آیت الله رییسی در ارجاع پرونده‌های ورودی به دادسراها به شوراهای حل اختلاف، گفت: این رویکرد در کاهش میزان پرونده‌های ورودی به دادگستری و محاکم موثر خواهد بود؛ بنابراین باید شوراهای حل اختلاف را فعال‌تر دیده و در راستای توسعه آن‌ها گام برداریم.
سرلشکر باقری: سامانه باور ۳۷۳ نسبت به نمونه پیشرفته آمریکایی موفق‌تر است
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: سامانه باور ۳۷۳ نسبت به نمونه پیشرفته آمریکایی پاتریوت (pack 3) که بردی بالای ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتر دارد، توانسته است در بسیاری از شاخص‌های مختلف موفق‌تر باشد و این نمایشگر موفقیت اراده و همت ایرانی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گزینه اصلی جایگزینی برانکو در الاهلی
سرمربی سوئیسی سابق تاتنهام گزینه اصلی هدایت الاهلی عربستان برای جایگزینی برانکو است.
پیش بینی باران یک هفته‌ای در ۱۰ استان
سازمان هواشناسی از بارش باران و رعد و برق در هفته جاری برای ۱۰ استان خبر داد و اعلام کرد در برخی استان‌ها هوا تا ۶ درجه خنک‌ می‌شود.
با ۲۰ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای سواری دست دوم است.
مظنه آپارتمان نوساز در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی مرداد ماه ۹۸ است.
ششمی مجللی در قایقرانی قهرمانی جهان
ملی پوش قایقرانی ایران موفق به کسب مدال در کانو ۲۰۰متر قهرمانی جهان نشد و در رده ششم جهان قرار گرفت.
پیروزی منچسترسیتی و نزدیک شدن به صدرجدول لیگ برتر
اعلام زمان قرعه‌کشی لیگ‌های کشتی آزاد و فرنگی
سرخپوشان با همه توان تمرین کردند
اعلام ترکیب اصلی میلان مقابل اودینزه
برد آسان منچستر سیتی در خانه بورنموث با دبل آگوئرو
اعلام ترکیب اصلی تاتنهام برابر نیوکاسل
پیروزی لیورپول با درخشش صلاح- کاریکاتور
اسامی داوران هفته سوم لیگ دسته یک اعلام شد
سلطانی‌فر: امیدوارم یکی از ستاره‌های شطرنج قهرمان جهان شود
صحبت‌های وریا غفوری در حاشیه تمرین امروز استقلال