امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی با NGS

16:52 ۱۲۲ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 291 0
امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی با NGS

مرکز فوق تخصصی درمان نابارروی و سقط مکرر ابن‌سینا برای نخستین بار در کشور امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه‌گزینی را با استفاده از تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS) فراهم کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر مریم رفعتی، متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی مرکز درمان نابارروی و سقط مکرر ابن سینا در ارتباط با  امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی را با استفاده از تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS) اظهار کرد: "بررسی‌های ژنتیکی در جنین، دو کاربرد اساسی دارند، نخست در افرادی که سابقه ژنتیکی و معلولیت در خانواده داشته و قصد پیشگیری از تکرار معلولیت دارند. این امر با تکنیک PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از تولد امکان پذیر است. خوشبختانه مرکز فوق تخصصی ابن سینا در این ارتباط بسیار موفق عمل کرده و فرزندان سالم بسیاری با بهره گیری از این تکنیک متولد شده‌اند."
وی افزود: "کاربرد بعدی ژنتیک که فعالیت شاخص مجموعه ابن سینا است استفاده از تکنیک‌های پیشرفته ژنتیکی است که امکان بررسی تمام ژنومی در تک سلولی بیوپسی شده از جنین را داراست و می‌تواند به صورت همزمان هم بیماری‌های تک ژنی و هم ناهنجاری‌های کروموزومی را در جنین شناسایی کند.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: "بررسی همزمان بیماری‌های تک ژنی و ناهنجاری‌های کروموزومی که به صورت منحصر به فرد د رمرکز ابن سینا انجام می‌شود در افراد دارای مشکلات ناباروری و سقط مکرر که از روش‌های کمک باروری برای فرزند آوری بهره می‌گیرند یا به دلیل سابقه بیماری ژنتیکی و معلولیت متقاضی PGD به همراه PGS جهت افزایش موفقیت درمان کمک باروری هستند، انجام می‌شود. در این روز با کمک تکنیک NGS تمام ژن‌ها تعیین توالی می‌شوند و وضعیت کروموزومی جنین بررسی می‌شود.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، رفعتی ادامه داد: " یکی از عوامل مهم و تعیین کننده شکست لانه گزینی و عدم موفقیت تکنیک‌های کمک باروری، مشکلات کروموزومی است و استفاده از این روش به افزایش موفقیت تکنیک‌های کمک باروری می‌انجامد."
در افرادی که سابقه معلولیت در خانواده دارند این دو روش فرصت پیشگیری از معلولیت و افزایش شانس فرزند آوری یا روش‌های کمک باروری را فراهم خواهند ساخت.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.