شگردهای بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب

16:05 ۵ روز و ۲ ساعت پیش قدس 69 0
شگردهای بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب

بی‌بی‌سی عنوان "کهن‌ترین سازمان رسانه‌ای جهان" را یدک می‌کشد و مدعی صداقت و بیطرفی است؛ اما بررسی تکنیک‌های این بنگاه خبرپراکنی برای القای مطلب به مخاطب، نشان می‌دهد که دستکم تا وقتی سیاست لندن اقتضا نکند، به آگاهی‌بخشی متعهد نیست.

قدس

قدس آنلاین : آنچه در پی می‌آید، بخش کوتاهی از یک ارزیابی دقیق است که از منظر انتقادی به وب‌سایت "بی‌بی‌سی‌فارسی" پرداخته است.
در این گزارش منتخب، با مثال های عینی به هشت شگرد و ترفند مورد استفاده این رسانه انگلیسی برای القای مطالب مورد نظر سیاست‌گذاران خود به مخاطبان، اشاره کرده‌ایم.
۱. بی بی سی برخلاف تبلیغات خودش، چندان به خبررسانی فوری و دقیق اهمیت نمی‌دهد؛ بلکه اولویتش پوشش اخباری است که بتواند اهداف این رسانه انگلیسی را تامین کند.
به همین دلیل عناوین بسیاری در سایت بی بی سی فارسی ـ که طبعا مخاطبان آن فارسی‌زبان‌ها هستند ـ دیده می شود که چندان ارتباطی با جامعه هدف ندارند، اما این رسانه به‌شدت بر روی آن‌ها مانور می دهد.
 بی بی سی در چنین خبرهایی تلویحا یا سبک زندگی غربی را رواج می دهد، یا ارزش‌های شرقی را تضعیف می‌کند، یا حکومت اسلامی را زیر سؤال می‌برد.
 مثال: در وقایع سودان که چندان برای مخاطبان فارسی زبان اهمیت ندارد، بی بی سی به طور مفصل به حوادث این کشور می پرداخت و به بهانه های مختلف به وعده "عمر البشیر" هنگام به قدرت رسیدن اشاره می کرد.
بی بی سی در اکثر اخبار مربوط به سودان در انتهای خبر می نویسد: «عمر بشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و هدف خود را حکومت بر اساس قوانین اسلامی اعلام کرد.»
در حقیقت بی بی سی سعی در القای این مطلب دارد که حکومت اسلامی کارآمد نیست! این در حالی است که مشکلات سودان نه مربوط به قوانین این کشور، بلکه معضلاتی است که اکثر کشورهای آفریقایی فارغ از دین و مذهبشان با آن مواجهند: جنگ‌های داخلی، ناپایداری دیرین دستگاه سیاسی، ویژگی‌های بد آب و هوایی، پایین بودن ارزش کالاهای تولیدی در بازار جهانی و سیاست‌های نادرست اقتصادی از عمده دلایل تنگدستی اقتصادی سودان به‌شمار می‌رود.
در کنار این موارد، سودان کشوری با اقتصاد نفتی و به کمک درآمدهای نفتی‌اش رو به رشد اقتصادی بود؛ تا اینکه سودان جنوبی با حمایت کشورهای غربی از این کشور جدا شد و ۷۵ درصد از منابع نفتی سودان را گرفت.
در اعتراضات سودان هیچ شعاری علیه اسلام و یا قوانین اسلامی شنیده نشد؛ حقایقی که بی بی سی به آن‌ها اشاره ای نمی کند.
                                                 عکس/ خبر مربوط به حوادث سودان در ۲۱ تیر                  ۲. یکی دیگر از شگردهای بی بی سی، تمرکز بر سخنان یک طرف است.
غالبا بی بی سی در خبرهای خود به طور مفصل به مواضع کشورهای غربی می پردازد و توجیهات آنها را به طور کامل پوشش می دهد، اما در پوشش سخنان طرف مقابل تنها به یک جمله کوتاه بسنده می کند؛ به گونه ای که این جمله چندان جلب توجه نمی کند.
مثال: هیچ شک و شبهه ای در تاثیر منفی تحریم های آمریکایی بر واردات دارو و مواد غذایی به ایران وجود ندارد. موضوعی که آمریکایی ها همواره با فرافکنی و تکرار ادعاهای خود علیه ایران، آن را رد می کنند.
بی بی سی با پوشش کامل اظهارات مقامات آمریکایی، تنها در یک بند به پاسخ ایران اشاره می کند؛ اتفاقا در این بند هم به حمایت از آمریکا پرداخته و به ممنوعیت تحریم دارو و مواد غذایی در قوانین ایالات متحده اشاره می کند؛ ممنوعیتی که درباره شکنجه هم وجود دارد اما گوانتانامو و ابوقریب خلاف آن را نشان دادند.
۳. بی بی سی علاقه خاصی به پیوند دادن افراد مختلف به مسئولان ایرانی دارد تا پای آن‌ها را هم به ماجرا باز کند؛ شیوه ای که در اخبار مربوط به خود شبکه و یا کشورهای غربی کاملا برعکس می شود و هدف پنهان کردن نسبت هاست.
مثال: در پرونده "هادی رضوی" بی بی سی مرتب نسبت فامیلی وی با "محمد شریعتمداری" وزیر کنونی کار، تعاون و رفاه اجتماعی را یادآور می‌شد اما در پرونده "مرجان شیخ الاسلامی" هیچ اشاره ای به پیوند زناشویی وی با "مهدی خلجی" از کارشناسان ثابت این شبکه انگلیسی و از اعضای فعال اپوزیسیون در زمینه تحریم ها، نکرد.
۴. بی بی سی در حالی که به شدت علیه دین فعالیت می کند، اما برای مقاصد خود، ابایی از توسل به ارزش های دینی ندارد.
در ماجرای مرجان شیخ الاسلامی، بی بی سی برای بیگناه جلوه دادن او، همواره از تصاویر محجبه شیخ الاسلامی استفاده می کرد؛ این در حالی است که این خانم در خارج از کشور زندگی می کند و تصاویر بدون حجاب او در فضای مجازی وجود دارد.
۵. یکی دیگر از ویژگی های بی بی سی، دروغ گفتن با شجاعت تمام است؛ بدین گونه که بی بی سی به راحتی ادعایی دروغ را منتشر می کند و حتی با مشخص شدن دروغ بودن آن، نه‌تنها عذرخواهی نمی کند بلکه در برخی موارد خبر دروغ خود را اصلاح هم نمی کند.
مثال: در خبر مربوط به بازداشت چند جوان در یکی از پارک های تهران، بی بی سی با انتشار تصاویری از این اتفاق، از عبارت "برخورد خشونت آمیز پلیس ایران با دختری به دلیل آب بازی" استفاده کرد.
 در حالی بی بی سی این دروغ را مطرح می کند که برخورد با این دختر جوان به دلیل تمرد از دستور پلیس و حمله به پرسنل نیروی انتظامی صورت گرفته بود.
۵. یکی از ویژگی های بی بی سی، استفاده از ادله غیرموجه و ناشناخته برای ادعاهای خود است.
در بسیاری از مواقع، بی بی سی تنها با استناد به یک توئیت که معلوم نیست صاحب آن حقیقی است و یا فیک و جعلی، گزارشی مفصل تهیه کرده و نتیجه گیری می کند!   ۶. از دیگر روش های بی بی سی، بازی با کلمات است.
این رسانه، هرگاه نیاز باشد برای کم کردن هزینه های کشورهای غربی، کلمات را جابجا می کند.
مثال: در سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا، بی بی سی از لفظ تجسسی استفاده کرد! ۷. از دیگر شگردهای بی بی سی، استفاده از تهدید غیرمستقیم برای ایجاد وحشت از جنگ میان مخاطبان خود است.
این رسانه انگلیسی برای ایجاد ترس در میان ایرانیان، تاکنون در چند مقاله به بررسی جنگ های خلیج فارس پرداخته و با روایت یکطرفه، سعی نموده ایران را بازنده همیشه این جنگ ها معرفی کند.
بی بی سی حتی پا را فراتر گذاشته و با وقاحت از احتمال مجدد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایران توسط غربی ها نوشت! ۸. اما یکی از شیوه های رایج بی بی سی، تحریف است؛ شیوه ای که به کرات از آن استفاده کرده و در واکنش به انتقاد مخاطبان خود، حتی خم به ابرو نیاورده است!
آخرین نمونه تحریف در بی بی سی، مربوط به سخنان مقام معظم رهبری درباره فرزندآوری در غرب بود.
بی بی سی بعد از مشاهده حجم انتقادها، تنها خبر داخل سایت خود را اصلاح کرد؛ اما در شبکه های اجتماعی همچنان از متن تحریف شده استفاده نموده و با استناد به آن، چندین گزارش و مقاله تهیه کرد! منبع:جام نیوز انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آینده کسب‌وکارها با طراحی اپلیکیشن موبایل
اگر کسب‌وکارتان پتانسیل لازم را داشته باشد، شما هم می‌توانید با ساخت اپلیکیشن قدرتمند، کاربردی و زیبا، یک پل ارتباطی مناسب با مشتریان داشته باشید.
خرید کفش زنانه
کفش‌ها برای افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.
کدام یک از جاده‎های ایران معروف هستند؟
زیبایی جاده‎های ایران در بسیاری از موارد با زیباترین جاده‎های دنیا برابری می‎کند.
ساخت فیلم تبلیغاتی و موشن گرافیک برای رونق کسب و کارتان را جدی بگیرید!
با روند کلی انجام پروژه های فیلم تبلیغاتی در کانون آنی‌بین آشنا شوید.
چگونه در مصاحبه استخدامی قبول شویم؟
معمولا کارفرمایان به دنبال کارجویانی می‌گردند که علاوه بر مهارت‌های سخت، یعنی تحصیلات دانشگاهی و گواهینامه‌ دوره‌های مختلف دارای مهارت‌های نرم نیز باشند.
سه مقصد گردشگری رویایی در استان گیلان
سفر به گیلان مانند تعبیر خواب‌های لذت‌بخش است. زیبایی‌ طبیعی ناتمام این منطقه، گردشگران را حیران می‌کند.
معاینه و درمان رایگان کودکان بد سرپرست توسط جمعی از پزشکان
جمعی از پزشکان کلینیک ایرانیان با حضور در مرکز نگهداری از کودکان بد سرپرستِ واقع در جنوب شهر تهران کودکان این مجموعه را مورد معاینه قرار دادند.
هدایای اینترنتی همراه اول در «دوشنبه سوری» مردادماه
همراه اول در «دوشنبه سوری» مردادماه تا ۱۰۰گیگابایت اینترنت هدیه می‌دهد که مشترکان یوسیم جایگاه ویژه‌تری در آن دارند.
هرآنچه نیاز دارید را از ایسام قسطی بخرید!!!
همکاری سایت ایسام با سایت ایران‏ رنتر از ابتدای مردادماه آغاز شد.
موزه‌های تهران کجا هستند؟!
با خواندن این مطلب ادامه‌دار، شاید باورتان نشود که در همین تهران پر از دود و ترافیک و شلوغی، این‌همه موزه شگفت‌انگیز برای برنامه‌ریزی یک گردش روزانه متفاوت وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار
قائم مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می‌توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند.
محاکمه زنی که شوهرش را سلاخی کرد
زن معتاد که پس‌از قتل شوهر سابق اش قصد داشت جسد او را با تاکسی به محل دیگری منتقل کند بزودی در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه می‌شود.
اشپیگل: شمار نظامیان ترکیه در قطر به ۵ هزار نفر افزایش می‌یابد
ترکیه در نظر دارد به طور چشمگیری حضور نظامی خود را در قطر افزایش دهد.
هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس روز یکشنبه در دیدار با سرشناسان و اهالی شهر دیرالبلح واقع در مرکز غزه، بر آمادگی جنبش مزبور برای مذاکره با رژیم صهیونیستی تاکید کرد.
قهرمانی بحرین در غرب آسیا و غفلت کادرفنی تیم ملی فوتبال ایران
بحرین با قهرمانی در مسابقات فوتبال غرب آسیا در خاک عراق، آمادگی خود را برای مصاف با ایران نشان داد اما هیچ عضوی از کادرفنی تیم ملی برای تحلیل این دیدار در محل برگزاری بازی حضور نداشت.
مخالفت اپوزیسیون زیمبابوه با ممنوعیت تجمع- تشدید تدابیر امنیتی
آتش سوزی در اراضی جنگلی ترکیه
چین در چند ساعت می‌تواند ارتش آمریکا را مقهور قدرت خود کند
وحشت پسر ملکه انگلیس از کشیده شدن پایش به پرونده قاچاقچی جنسی کودکان
افزایش خودکشی در میان پلیس فرانسه
برنی سندرز: اگر رئیس‌جمهور شوم با نژادپرستی می‌جنگم
ظریف:‌ فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین المللی تحریم نشده است
حزب کارگر انگلیس: لندن باید با چین درباره هنگ‌کنگ مذاکره کند
مشاور اقتصادی کاخ سفید: رکود پیش‌بینی نمی‌کنیم
رهبر حزب کارگر انگلیس به دیدار دیگر رهبران احزاب می‌رود