رابطه قبولی در کنکور با نوع مدارس

14:09 ۳ روز و ۳ ساعت پیش مشرق نیوز 44 0
رابطه قبولی در کنکور با نوع مدارس

آمار قبول‌شدگان کنکور ۹۸ که اعلام شد، یک‌بار دیگر بحث عدالت آموزشی مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آماری که منتشر شده است، گفته می‌شود اکثر پذیرفته‌شدگان کنکوردررشته‌های تجربی، ریاضی، انسانی و هنردانش‌آموزان مدارس سمپاد، غیردولتی و نمونه دولتی بوده‌اند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،آمار قبول‌شدگان کنکور 98 که اعلام شد، یک‌بار دیگر بحث عدالت آموزشی مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آماری که منتشر شده است، گفته می‌شود اکثر پذیرفته‌شدگان کنکور در رشته‌های تجربی، ریاضی، انسانی و هنر دانش‌آموزان مدارس سمپاد، غیردولتی و نمونه دولتی بوده‌اند که معمولا هم هزینه‌های آموزشی را از والدین دریافت می‌کنند. البته تقاضای خانواده‌ها نیز برای ثبت‌نام فرزندان‌شان در چنین مدارسی به‌دلیل اینکه نوعی تضمین از آینده موفق فرزندان‌شان دریافت می‌کنند، بالاست.
آمار قبولی‌های کنکور سال‌98 نشان می‌دهد بیش از 70‌درصد رتبه‌های برتر کنکور امسال در رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی، دانش‌آموزان مدارس سمپاد هستند. سهم غیردولتی‌ها 14 درصد و نمونه دولتی‌ها 13 درصد است؛ در میان 40 نفر اول کنکور سراسری، 19 دانش‌آموز اهل تهران‌ هستند که 66 درصدشان در مدارس غیردولتی و نمونه دولتی و 33 درصد در مدارس سمپاد درس خوانده‌اند.
بیشتر بخوانید:سد بلند "هدایتتحصیلی" برای ورود به رشته تجربینگاهی گذرا به این آمار نشان می‌دهد که چرا بسیاری از خانواده‌ها حتی با وجود مشکلات مالی اصطلاحاً از گلوی خود می‌زنند تا بتوانند شهریه بعضاً سنگین تحصیل در مدارس خاص را تأمین کنند. در حال حاضر شهریه‌های چند ده میلیونی مدارس در کلان‌شهرها آن هم در مقاطع مختلف تحصیلی تبدیل به امری ناگوار شده که البته خانواده‌ها هم خود در این جریان حضور دارند.
یک اعتراف جدیآمار در حالی ارائه شده که حتی برخلاف شواهد موجود، مسوولان عنوان می‌کنند که قبولی در کنکور و کسب رتبه‌های برتر کنکور از سوی برخی مدارس خاص به‌هیچ‌وجه ارتباطی با عملکرد آنها ندارد و فقط به استعداد دانش‌آموز مربوط می‌شود اما در سوی دیگر مشاهده می‌شود که امکان دسترسی به مدارس خاص برای تمام دانش‌آموزان کشور به صورت یکسان فراهم نیست.
آقای حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس چند روز قبل در مراسم تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور 98 خطاب به این دانش‌آموزان اظهار کرد: «شما رتبه‌های برتر در هر مدرسه‌ای بودید همین رتبه و جایگاه را کسب می‌کردید و این افتخارآفرینی به تلاش‌های خود شما برمی‌گردد.» البته کسی منکر تلاش‌ها و استعداد دانش‌آموزانی که امسال در کنکور حائز رتبه‌های برتر شده‌اند، نیست اما سوال اینجاست که آیا دانش‌آموزان تمام استان‌های کشور به امکانات آموزشی که رتبه‌های برتر کنکور امسال در اختیار داشته‌اند، دسترسی دارند؟
از سوی دیگر آقای سیدجواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در همان مراسم تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور 98 به نکته جالبی اشاره کرده و گفته است: «بیش از 89 درصد قبولی‌های کنکور به پنج  تا 6 استان اختصاص دارد و در این زمینه باید نگاه عدالت آموزشی را پررنگ کنیم.» این سخن سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش به نوعی وجود عدالت آموزشی در کشور را زیرسوال می‌برد، چراکه اگر این اتفاق روی داده بود، چطور در شرایط فعلی حدود 90 درصد از قبولی‌های کنکور مربوط به تعدادی از استان‌های محدود می‌شدند؟ نکته دیگر این است که آیا در دیگر استان‌های کشور استعدادهای درخشان و برتری وجود ندارد؟ البته پاسخ این سوال به روشنی مشخص است. نکته مهم این است که دانش‌آموزان دیگر استان‌ها یا به امکانات آموزشی مناسب دسترسی نداشته‌اند یا اینکه به‌دلیل مشکلات مالی توان تحصیل در مدارس غیرانتفاعی را نداشته‌اند.
امکاناتی که در دسترس همه نیستموضوع عدالت آموزشی در کشور مورد سوال بخش زیادی از افکار عمومی است. آقای حجت‌الله بنیادی، پژوهشگر مسائل آموزش‌وپرورش درباره این مساله و پراکندگی امکانات آموزشی به تسنیم گفته است: در بسیاری از شهرها که جمعیت آن‌ها کم است، مدارس سمپاد «استعدادهای درخشان» وجود ندارد و در آنجا دانش‌آموزان تیزهوش هستند اما امکاناتی برای شناسایی و پرورش استعداد آن‌ها وجود ندارد و در روستاها اوضاع بدتر هم هست، بیشتر امکانات در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها مستقر است.
وی همچنین تاکید کرده است که «البته عده اندکی از دانش‌آموزان هستند که اگر مدرسه هم نباشد باز هم آن‌ها موفق هستند اما عده بیشتری وجود دارند که به مدارس سمپاد، کتاب‌های مخصوص آنها، معلمان ویژه و تست‌ها دسترسی ندارند، یعنی دسترسی آن‌ها به امکانات محدود است و در فضای رقابتی مدارس سمپاد هم قرار نمی‌گیرند چون اساساً در شهرهای کوچک مدارس سمپاد نداریم.»
این پژوهشگر مسائل آموزش‌وپرورش این مساله را به نوعی ضعف نظام آموزشی دانسته و گفته است: «این به نوعی ضعف نظام آموزشی است؛ اگر کنکور اهمیت ندارد، تشویق نفرات برتر چه معنایی دارد؟ اگر برتر شدن آن‌ها موفقیت نظام آموزشی نیست، پس جشن چه معنایی دارد؟ متأسفانه به‌دلیل عملکرد ناعادلانه نظام آموزشی، سهم مناطق محروم در میان دانشگاه‌های برتر و نفرات برتر کم است.» وی متذکر شد: وقتی در منطقه محروم معلم فیزیک و ریاضی مستقل برای تدریس نداریم و یک معلم خرید خدمات باید این دو درس را تدریس کند، مسلماً این بی‌عدالتی است؛ در کدام مدارس سمپاد، نمونه‌دولتی و خاص دبیر شیمی را می‌فرستید که ریاضی تدریس کند؟ در طرح خرید خدمات این اتفاق افتاده است و 10 هزار مجوز برای دوره متوسطه گرفته‌اند و این یعنی بی‌عدالتی آموزشی.
فرصت فراهم شدهآقای محمود فرشیدی، وزیر اسبق آموزش‌وپرورش هم درباره مسائل مطرح‌شده درباره عدالت آموزشی گفته است: قبول داریم که مشکل عدالت آموزشی داریم و باید برای آن تلاش کنیم اما اینکه ماجرا را صفر و صدی و سیاه و سفید ببینیم را قبول ندارم و معتقدم که امروز فرصت‌های بسیاری برای دانش‌آموزان مناطق محروم فراهم شده تا در آزمون‌ها پذیرفته و وارد دانشگاه‌ها بشوند. وی با اشاره به تقسیم‌بندی‌های انواع مدارس اعم از نمونه دولتی، سمپاد، هیات امنایی و... که همگی دولتی هستند، گفت: درست است که در سطوح مختلف هزینه‌هایی از اولیا می‌گیرند اما در نهایت دولتی هستند. خوشبختانه مدارس سمپاد تقریباً در سطح کشور پراکنده شده و بسیاری از دانش‌آموزان بااستعداد امکان ورود به مدارس سمپاد را دارند. طبیعی است که در این مدارس کار بیشتری با آن‌ها شده است. وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در ادامه با طرح این پرسش که واقعاً مسوول تحقق عدالت آموزشی کیست، اظهار کرد: بدون شک مسوول تحقق عدالت آموزشی، دولت است. دولت باید سیاست‌هایی را اجرا کند تا عدالت آموزشی در سراسر کشور فراگیر شود. فرشیدی همچنین به نکته مهم دیگری هم اشاره کرده و گفته است: باید به این نکته نیز اذعان کرد که اولیای دانش‌آموزان مدارس غیردولتی الزاماً پولدار نیستند بلکه افرادی هستند که برای علم‌آموزی فرزندشان ارزش بالایی قائل‌اند. بسیاری اولیای مدارس غیردولتی، کارمند و معلم هستند و چون قدر علم را می‌دانند با سختی شهریه را فراهم می‌کنند. وقتی مدارس دولتی به هر دلیلی دارای ضعف هستند این‌ها باید چه کنند؟ همین کارمندها و معلم‌ها حتی از نان شب می‌زنند تا خرج فرزندشان کنند.
منبع : صبح نو                             


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

تجربه زندگی هوشمندتر با رابط کاربری یکپارچه در انواع تجهیزات هوشمند
نرخ بروزرسانی به EMUI ۸.۰ و EMUI ۹.۰ ارقام قابل توجه ۷۹ درصد و ۸۴ درصد بوده است. همچنین انتظار می‌رود تعداد کاربرانی که دستگاه خود را به EMUI۱۰ بروز می‌کنند به ۱۵۰ میلیون نفر برسد. خانواده P۳۰ به عنوان اولین سری، نسخه اولیه بروزرسانی EMUI ۱۰ را در ۸ سپتامبر به منظور بررسی و تست دریافت خواهند کرد. این به‌روزرسانی با فاصله کوتاهی برای محصولات سری Mate ۲۰ نیز منتشر خواهد شد.
بازدید مدیران خدمات پس از فروش ایران‌خودرو از استان مازندران
مدیران حوزه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو که هم‌زمان با تعطیلات تابستانی خودروسازان، شهرهای مختلف کشور را مقصد نظارت خود بر خدمات ارائه شده به مشتریان قرار داده‌اند، امروز به استان مازندران سفر کردند.
خرید هوشمندانه تلویزیون، گوشی و دستبند از بنگ گود
صحبت از تجمل‌گرایی که می‌شود با خودم فکر می‌کنم؛ سالانه چقدر بودجه مردم بی‌خود و بی‌جهت به‌پای مسئله‌ای که معلوم نیست سودش به جیب چه کسی می‌رود، هزینه می‌شود.
شفافیت، طناب نجات بازار مسکن
این روزها که خرید خانه به واسطه قیمت­‌های بالا تبدیل به امری دست نیافتنی یا بهتر است بگوییم به اقدامی بسیار سخت برای جوانان تبدیل شده، راهکارهای دولت و سیاست­‌گذاران برای ساماندهی این بخش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و انتظار می­‌رود متولیان سیاست­گذاری اقتصاد مسکن با ابزارها و راهکارهای بهتر، این بازار مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را ساماندهی کنند.
آیا بازیابی اطلاعات هارد امکان‌پذیر است؟
این روزها و با افزایش حجم اطلاعات مبادله شده در عصر دیجیتال، ضرورت بازیابی اطلاعات بر هیچ‌کس پوشیده نیست.
حضور متفاوت یک استارتاپ ایرانی در بیست‌وهشتمین نمایشگاه مبلمان منزل
در میانه تابستان سال ۹۸، نمایشگاه بین‌المللی تهران بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه فعالان صنعت مبلمان منزل را تجربه کرد.
روایت‌های یک بخشش
در دیگر پرونده‌های قتل وقتی اولیای دم به قاتل رضایت می‌دهند و از قصاص می‌گذرند، تقریبا همه از این بخشش و گذشت به نیکی یاد می‌کنند اما در پرونده قتل استاد به دست نجفی به نظر می‌رسد تفاوت‌هایی وجود دارد.
ادعای ارگان رسانه ملی درباره دستمزد مزدک میرزایی
«خیلی‌ها مسأله مالی را مهم‌ترین دلیل مهاجرت مزدک میرزایی می‌دانند. ایران‌اینترنشنال که دفتر آن در لندن قرار دارد و البته طبق گزارش روزنامه گاردین بودجه‌اش را به‌طور مستقیم از عربستان سعودی دریافت می‌کند، توجه ویژه‌ای به دستمزد گزارشگران و مجریانش دارد و برای کارکنان مطرح شبکه، حقوقی معادل ۷۵ هزار پوند در سال می‌پردازد که اگر آن را تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنید و طبق ژن ایرانی‌تان آن را ضرب در قیمت پوند کنید، به عدد قابل توجه ۹۳ میلیون تومان در ماه می‌رسید.»
نه ما راضی هستیم، نه آقای وزیر!
«آن چه مسلم است این که افکار عمومی هم رضایت ندارد وزارت ورزش و جوانان نیمی از وقت و انرژی‌اش را برای سرخابی‌ها بگذارد و برای این همه رشته و ورزشکار دیگر و تازه شاخه مهم و متفاوت «جوانان» در وزارت، فقط نیمی دیگر از وقت باقی بماند.»
اظهارات موسوی تبریزی درباره اعدام‌های ۶۷
سیدحسین پورمیرغفاری، ملقب به آیت‌الله سیدحسین موسوی‌تبریزی، مجتهد، فقیه، پژوهشگر، نویسنده و استاد سطوح عالی حوزه، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم است. موسوی‌تبریزی همچنین دادستان کل انقلاب در دوران امام خمینی بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عقد تفاهم‌نامه حمایت شرکت آسان پرداخت از فدراسیون دو ومیدانی برای چهارمین سال متوالی
در مراسمی با حضور دست‌اندرکاران فدراسیون دوومیدانی، شرکت آسان پرداخت، ورزشکاران، مربیان، تنی چند از روسای هیات‌های استانی، اهالی رسانه، معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک تفاهم‌نامه ادامه همکاری فدراسیون دوومیدانی و آسان پرداخت برای یک سال دیگر تمدید شد.
توقف بایرن مونیخ در آغاز بوندسلیگا
تیم فوتبال بایرن مونیخ هفته نخست رقابت‌های بوندسلیگا را با یک تساوی ناامید کننده خانگی آغاز کرد.
شکست حریف تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا
تیم ملی بسکتبال اسپانیا در دیداری تدارکاتی نتیجه را به تیم ملی آمریکا واگذار کرد.
قوانین جدید صعود به اورست چیست؟- افزایش هزینه مجوز صعود به بام جهان
به دلیل آمار بالای جان‌باختگان صعود به اورست، دولت نپال در صدد آن است که قوانین جدیدی وضع کند.
استقبال ویژه هواداران لیون از بازگشت ستاره برزیلی + فیلم
هواداران لیون از بازگشت جونینیو پرنامبوکانو به عنوان مدیر ورزشی باشگاه خشنود شدند و از او استقبال ویژه‌ای کردند.
آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور سراسری
۷ ترفندی که با استفاده از آن مانند کوره در خواب چربی می‌سوزانید!
بیمه زنان خانه‌دار چه شرایطی دارد؟ +فیلم
ماجرای رواج عقد آریایی در بین زوج‌های جوان چیست؟
نکاتی که مالکان و مستأجران محدوده طرح ترافیک باید بدانند
پلیس: طرح کاهش آلودگی هوا با هدف درآمدزایی است
تقاضای اساتید دانشگاه تهران از آیت الله رئیسی- با آقازاده‌های فاسد برخورد کنید
امسال نیش مار و عقرب ۱۰ نفر را کشت
ترافیک سنگین در جاده چالوس و هراز
کاهش ترافیک تهران پس از حذف طرح زوج و فرد