پرده تازه‌ای از لابی‌گری عربستان و امارات در آمریکا افشا شد

15:11 ۳ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 44 0
پرده تازه‌ای از لابی‌گری عربستان و امارات در آمریکا افشا شد

روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی از جزئیات تازه‌ای در مورد فعالیت‌های مخفیانه عربستان سعودی و امارات برای لابی‌گری در آمریکا پرده برداشت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،تلاش عربستان سعودی و امارات عربی متحده برای استفاده از لابی‌گران برای اثرگذاری بر سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا موضوعی است که در ماه‌های گذشته مورد توجه رسانه‌ها و دستگاه قضایی آمریکا قرار گرفته و هر از گاهی جزئیات تازه‌ای از این فعالیت‌ها منتشر می‌شود.
اخبار بین الملل- روزنامه «نیویورک‌تایمز» پیش از این در گزارشی، «جورج نادر» را به عنوان یکی از مهره‌های کلیدی این شبکه لابی‌گری معرفی کرده بود. نادر اکنون به اتهام
کودک‌آزاری‌در بازداشت به سر می‌برد و احتمالا به سال‌ها حبس محکوم شود. نیویورک‌تایمز در گزارش تازه خود، به عضو دیگری از این شبکه که با نادر هم رابطه نزدیکی داشته، پرداخته است: «الیوت برویدی».
بر اساس این گزارش، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ برای برویدی که از سال ۲۰۰۹ و پس از پذیرفتن اتهام فساد مالیعملا به حاشیه رانده شده بود، در حکم بازگشت به زندگی بود. برویدی در انتخابات ریاست‌جمهوری از ترامپ حمایت کرده بود و حالا می‌توانست از عواید این پیروزی غافلگیرکننده بهره‌مند شود.
به نوشته نیویورک‌تایمز، در پاییز سال ۲۰۱۷، برویدی با ترامپ و «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد او در کاخ سفید ملاقات کرده و با آن‌ها در مورد مسائل غرب آسیا گفت‌وگو کرده است. این روزنامه نوشته است: «او در دیدارش با آقای ترامپ، طرحی برای تشکیل یک نیروی ضدتروریسم ارائه کرد. این نیرو تحت حمایت عربستان سعودی و امارات عربی متحده قرار داشت و آنطور که برویدی می‌گفت، قرار بود توسط شرکت امنیتی و اطلاعاتی خصوصی او، یعنی «سیرسینس» و تحت رهبری «استنلی مک‌کریستال» از ژنرال‌های بازنشسته ارتش و از فرماندهان سابق جنگ افغانستان، پشتیبانی شود.»
بنا بر این گزارش، برویدی همچنین به نمایندگی از امارات و عربستان کارزاری علیه قطر را پیش می‌برده و در دیدار با ترامپ هم گفته است که دوحه عضوی از «محور شرارت» است.
«استیو بنن» راهبردنویس ترامپ، «رابرت گیتس» و «لئون پانتا» از وزرای سابق دفاع آمریکا، «دیوید پترائوس» رئیس سابق سرویس اطلاعاتی آمریکا و «دنیس راس» از دیپلمات‌های باسابقه آمریکایی از جمله افرادی بوده‌اند که به نوشته نیویورک‌تایمز، برویدی از آن‌ها برای پیشبرد اهدافش علیه قطر بهره گرفته است.
پرده تازه‌ای از لابی‌گری عربستان و امارات در آمریکا افشا شد
الیوت برویدیوزارت دادگستری آمریکا اکنون در حال بررسی است که اقدامات برویدی با قانون ثبت اسامی عاملان کشورهای خارجی (FARA/فارا) در تضاد بوده است یا نه. بر اساس این قانون، در صورتی که کسی برای پیشبرد منافع کشورهای دیگر از دولتی پول دریافت کند، باید نام خود را به عنوان یک عامل خارجی نزد نهادهای قانونی آمریکا ثبت کند.
بنا بر این گزارش، روابط مالی کلان میان ابوظبی، برویدی و نادر از جمله مواردی است که تحت تحقیق بازپرس‌های دادگستری آمریکا قرار دارد. با وجود علنی شدن آغاز تحقیقات در مورد این روابط مالی، ابوظبی همچنان به پرداخت میلیون‌ها دلار به شرکت‌های برویدی ادامه داده است. در یکی از این پرداخت‌ها که در ماه مارس (اسفند-فروردین) انجام شده، امارات ۲۴ میلیون دلار به حساب یکی از شرکت‌های او واریز کرده است.
علاوه بر امارات و عربستان، کشورهای دیگری نظیر آنگولا و رومانی هم برای پیشبرد اهداف خود در آمریکا، به برویدی و شرکت‌های او پول داده‌اند، با این وجود به نظر می‌رسد عمده فعالیت‌های او و نادر بر پروژه‌ای متمرکز بوده که توسط عربستان و امارات پشتیبانی می‌شده است.
بر اساس اسنادی که به تازگی منتشر شده، برویدی و نادر در این پروژه دو هدف را دنبال می‌کرده‌اند: انعقاد قراردادهای کلان امنیتی و اطلاعاتی با عربستان سعودی و امارات و در مقابل پیشبرد کارزاری علیه قطر در واشنگتن.
نیویورک‌تایمز با اشاره به اینکه پس از روی کار آمدن دولتی تازه در آمریکا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال اعمال نفوذ در کاخ سفید بوده‌اند، نوشته است که از این رو «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی، سراغ نادر و برویدی رفتند.
به نوشته این روزنامه، «از دید این دو شاهزاده که کشورهایشان به شدت با هم همسو هستند، برویدی پیام‌رسانی عالی بود تا بلکه بتوان از طریق او دولت جدید آمریکا را به سوی ضدیت با قطر سوق داد. و برای برویدی، نادر پیام‌رسانی عالی بود تا بتوان خدمات سیرسینس را به حکومت‌های متمول اماراتی و سعودی قالب کرد.»
پرده تازه‌ای از لابی‌گری عربستان و امارات در آمریکا افشا شد
بن سلمان و نادراسناد و ایمیل‌های این برویدی و نادر نشان می‌دهد که آن‌ها به صورت خصوصی در مورد تلاش برای انعقاد قراردادهای چندمیلیون دلاری برای ارائه خدمات امنیتی و اطلاعاتی به ابوظبی و ریاض گفت‌وگو می‌کرده‌اند. تنها سه ماه بعد از مراسم تحلیف ترامپ، نادر در سه قسط ۲.۴ میلیون دلار به حساب برویدی واریز کرده تا او کارزار تبلیغاتی علیه قطر را پیش ببرد. برویدی بخشی از این پول را به دو اندیشکده « بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» و «هادسن» منتقل کرده تا آن‌ها نشست‌هایی علیه قطر برگزار کنند. بنن، گیتس و پترائوس از جمله سخنرانان این نشست‌ها بودند و بابت سخنرانی‌هایشان چند ده هزار دلار دریافت کرده‌اند. این دو اندیشکده مدعی شده‌اند که نمی‌دانسته‌اند منشأ این پول، یک دولت خارجی است.
با این وجود، در ایمیل‌هایی که برویدی برای نادر ارسال کرده، از امارات و عربستان به عنوان «مشتری» یاد شده است. در این ایمیل‌ها از «احمد العسیری» ژنرال عالی‌رتبه (که در پرونده قتل جمال خاشقچی به عنوان متهم مطرح شد) و از مشاوران ولی‌عهد سعودی هم نام برده شده است.
وکلای برویدی مدعی هستند که این نام‌ها به اشتباه به عنوان مشتری مطرح شده است. با این وجود، چند ماه پس از برگزاری اولین کنفرانس ضدقطری و چند روز پیش از دومین کنفرانس، یک شرکت وابسته به حکومت امارات ۵ میلیون دلار به حساب نادر واریز کرده است. ۵ میلیون دلار دیگر هم چند ماه بعد، زمانی که نادر پذیرفت با دادستانی آمریکا همکاری کند، به حساب او واریز شده است.
پرده تازه‌ای از لابی‌گری عربستان و امارات در آمریکا افشا شد
بنا بر این گزارش، برویدی در تلاش برای پیشبرد تبلیغات علیه قطر، از برخی مؤسسات نزدیک به دموکرات‌ها از جمله «بلولایت استرتجیز» هم حمایت مالی کرده است.
به نوشته نیویورک‌تایمز، دادستانی آمریکا از شاهدان پرونده در مورد منشأ پول‌های خرج‌شده علیه قطر و اینکه آیا از این منابع در مراسم تحلیف ترامپ هم استفاده شده، سؤال کرده است.
هنوز مشخص نیست که این فعالیت‌ها در سیاست‌های واشنگتن اثری نیز داشته یا نه، اما رئیس‌جمهور آمریکا دو سال پیش همزمان با تلاش‌های برویدی و نادر با انتشار یک توییت به صراحت از قطر انتقاد کرد. هرچند که او بعدا از این انتقادات عقب نشست.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تجربه زندگی هوشمندتر با رابط کاربری یکپارچه در انواع تجهیزات هوشمند
نرخ بروزرسانی به EMUI ۸.۰ و EMUI ۹.۰ ارقام قابل توجه ۷۹ درصد و ۸۴ درصد بوده است. همچنین انتظار می‌رود تعداد کاربرانی که دستگاه خود را به EMUI۱۰ بروز می‌کنند به ۱۵۰ میلیون نفر برسد. خانواده P۳۰ به عنوان اولین سری، نسخه اولیه بروزرسانی EMUI ۱۰ را در ۸ سپتامبر به منظور بررسی و تست دریافت خواهند کرد. این به‌روزرسانی با فاصله کوتاهی برای محصولات سری Mate ۲۰ نیز منتشر خواهد شد.
بازدید مدیران خدمات پس از فروش ایران‌خودرو از استان مازندران
مدیران حوزه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو که هم‌زمان با تعطیلات تابستانی خودروسازان، شهرهای مختلف کشور را مقصد نظارت خود بر خدمات ارائه شده به مشتریان قرار داده‌اند، امروز به استان مازندران سفر کردند.
خرید هوشمندانه تلویزیون، گوشی و دستبند از بنگ گود
صحبت از تجمل‌گرایی که می‌شود با خودم فکر می‌کنم؛ سالانه چقدر بودجه مردم بی‌خود و بی‌جهت به‌پای مسئله‌ای که معلوم نیست سودش به جیب چه کسی می‌رود، هزینه می‌شود.
شفافیت، طناب نجات بازار مسکن
این روزها که خرید خانه به واسطه قیمت­‌های بالا تبدیل به امری دست نیافتنی یا بهتر است بگوییم به اقدامی بسیار سخت برای جوانان تبدیل شده، راهکارهای دولت و سیاست­‌گذاران برای ساماندهی این بخش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و انتظار می­‌رود متولیان سیاست­گذاری اقتصاد مسکن با ابزارها و راهکارهای بهتر، این بازار مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را ساماندهی کنند.
آیا بازیابی اطلاعات هارد امکان‌پذیر است؟
این روزها و با افزایش حجم اطلاعات مبادله شده در عصر دیجیتال، ضرورت بازیابی اطلاعات بر هیچ‌کس پوشیده نیست.
حضور متفاوت یک استارتاپ ایرانی در بیست‌وهشتمین نمایشگاه مبلمان منزل
در میانه تابستان سال ۹۸، نمایشگاه بین‌المللی تهران بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه فعالان صنعت مبلمان منزل را تجربه کرد.
روایت‌های یک بخشش
در دیگر پرونده‌های قتل وقتی اولیای دم به قاتل رضایت می‌دهند و از قصاص می‌گذرند، تقریبا همه از این بخشش و گذشت به نیکی یاد می‌کنند اما در پرونده قتل استاد به دست نجفی به نظر می‌رسد تفاوت‌هایی وجود دارد.
ادعای ارگان رسانه ملی درباره دستمزد مزدک میرزایی
«خیلی‌ها مسأله مالی را مهم‌ترین دلیل مهاجرت مزدک میرزایی می‌دانند. ایران‌اینترنشنال که دفتر آن در لندن قرار دارد و البته طبق گزارش روزنامه گاردین بودجه‌اش را به‌طور مستقیم از عربستان سعودی دریافت می‌کند، توجه ویژه‌ای به دستمزد گزارشگران و مجریانش دارد و برای کارکنان مطرح شبکه، حقوقی معادل ۷۵ هزار پوند در سال می‌پردازد که اگر آن را تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنید و طبق ژن ایرانی‌تان آن را ضرب در قیمت پوند کنید، به عدد قابل توجه ۹۳ میلیون تومان در ماه می‌رسید.»
نه ما راضی هستیم، نه آقای وزیر!
«آن چه مسلم است این که افکار عمومی هم رضایت ندارد وزارت ورزش و جوانان نیمی از وقت و انرژی‌اش را برای سرخابی‌ها بگذارد و برای این همه رشته و ورزشکار دیگر و تازه شاخه مهم و متفاوت «جوانان» در وزارت، فقط نیمی دیگر از وقت باقی بماند.»
اظهارات موسوی تبریزی درباره اعدام‌های ۶۷
سیدحسین پورمیرغفاری، ملقب به آیت‌الله سیدحسین موسوی‌تبریزی، مجتهد، فقیه، پژوهشگر، نویسنده و استاد سطوح عالی حوزه، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم است. موسوی‌تبریزی همچنین دادستان کل انقلاب در دوران امام خمینی بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عقد تفاهم‌نامه حمایت شرکت آسان پرداخت از فدراسیون دو ومیدانی برای چهارمین سال متوالی
در مراسمی با حضور دست‌اندرکاران فدراسیون دوومیدانی، شرکت آسان پرداخت، ورزشکاران، مربیان، تنی چند از روسای هیات‌های استانی، اهالی رسانه، معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک تفاهم‌نامه ادامه همکاری فدراسیون دوومیدانی و آسان پرداخت برای یک سال دیگر تمدید شد.
توقف بایرن مونیخ در آغاز بوندسلیگا
تیم فوتبال بایرن مونیخ هفته نخست رقابت‌های بوندسلیگا را با یک تساوی ناامید کننده خانگی آغاز کرد.
شکست حریف تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا
تیم ملی بسکتبال اسپانیا در دیداری تدارکاتی نتیجه را به تیم ملی آمریکا واگذار کرد.
قوانین جدید صعود به اورست چیست؟- افزایش هزینه مجوز صعود به بام جهان
به دلیل آمار بالای جان‌باختگان صعود به اورست، دولت نپال در صدد آن است که قوانین جدیدی وضع کند.
استقبال ویژه هواداران لیون از بازگشت ستاره برزیلی + فیلم
هواداران لیون از بازگشت جونینیو پرنامبوکانو به عنوان مدیر ورزشی باشگاه خشنود شدند و از او استقبال ویژه‌ای کردند.
خروج شهروندان ونزوئلایی از کشور در آستانه دو برابر شدن
معلمان هم به اعتراضات در هنگ‌کنگ پیوستند
جانسون به دیدار مرکل و ماکرون می‌رود
اعمال محدودیت‌ها بر شیخ زکزاکی به محض بازگشت به نیجریه
فعال شدن اوباما در کارزار انتخاباتی «بایدن»
بوریس جانسون به آلمان و فرانسه می رود
فیجی: همکاری با چین را به استرالیا ترجیح می‌دهیم
نگاهی به رسوایی‌ جنسی ۵ رئیس‌جمهور آمریکا
تصاویری جدید از نفتکش آزاد شده ایران در جبل الطارق!
بزرگترین حمله پهپادی یمنی به پالایشگاهی در عمق خاک عربستان