کاهش۱۴ هزارنفری جمعیت دانشگاه تهران-مصرف موادمخدر و مشروبات الکلی بیشترین ناهنجاری‌های دانشجویی

13:16 ۳ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 144 0
کاهش۱۴ هزارنفری جمعیت دانشگاه تهران-مصرف موادمخدر و مشروبات الکلی بیشترین ناهنجاری‌های دانشجویی

رئیس دانشگاه تهران از کاهش ۱۴ هزار نفری جمعیت دانشجویی این دانشگاه خبر داد و گفت: در سال جاری ۱۳ هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه تهران می‌شوند و با توجه به ثابت ماندن ظرفیت پذیرش در دوره کارشناسی، بیشتر کاهش جمعیت در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری اتفاق افتاده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در نشست خبری که به منظور تشریح فعالیت‌های دانشگاه تهران طی چند ماه گذشته و همچنین اعلام برنامه‌های این دانشگاه که در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید برگزار شده بود، گفت: ما در آستانه آغاز سال تحصیلی ۹۹-۹۸ یکسری اقداماتی را انجام دادیم و یکسری اقدامات نیز در دست انجام است به طوری که در سال جاری حدود ۱۳ هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه تهران می‌شوند که ۴۰۰۰ نفر آن‌ها در دوره کارشناسی، ۷۰۰۰ در دوره کارشناسی ارشد و ۱۲۰۰ دانشجو نیز در دوره دکتری است.
وی در ادامه با بیان اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی دانشگاه تهران چندین سال است که افزایش نداشته است، تصریح کرد: در سال جاری ۷۰۰ دانشجو در دوره کارشناسی ارشد و ۱۰۰ دانشجو نیز در دوره دکتری براساس آیین‌نامه استعدادهای درخشان جذب دانشگاه تهران می‌شوند.
کاهش آمار جمعیت دانشجویی دانشگاه تهران رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: به طور کلی جمعیت دانشجویی این دانشگاه از ۵۴ هزار دانشجو به ۴۰ هزار دانشجو کاهش یافته است و با توجه به اینکه ما در ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی تغییری نداشتیم بیشترین کاهش در دوره دکتری و کارشناسی ارشد اتفاق افتاده است به گونه‌ای که در دوره کارشناسی ارشد ظرفیت پذیرش دانشجوی مجازی کاهش پیدا کرد و در حال حاضر نیز نسبت استاد به دانشجو دراین دانشگاه به شاخص مورد تأیید بین‌المللی رسیده است.
دکتر نیلی جمعیت دانشجویان دکتری را از ظرفیت‌های مهم کشور و موتور محرکه توسعه پایدار عنوان کرد و گفت: دانشگاه تهران سعی می‌کند از دستاوردهای این دانشجویان در پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری به نحو احسن استفاده و آن را دراختیار جامعه قرار بدهد که البته این مسیر از طریق پارک‌های علم و فناوری امکان پذیر است.
طراحی دو دوره رویش و شکوفایی برای تجاری‌سازی پایان‌نامه‌ها وی یادآور شد: خوشبختانه با طراحی دوره‌های رویش و شکوفایی می‌توانیم پایان‌نامه‌هایی که قابلیت تبدیل به محصول دارند را به عرصه تجاری‌سازی برسانیم و ایده‌های دانشجویان را به کسب و کار تبدیل کنیم که البته این پروژه سه سالی است که در دانشگاه شروع شده است.
اجرای طرح پایلوت در حوزه پایان‌نامه‌های دانشجویی رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه موضوعات رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید منطبق با نیاز کشور باشد،‌ گفت: در این زمینه با شرکت نفت و فولاد مبارکه طرحی را به صورت پایلوت شروع و توافق کردیم این دو شرکت موضوعات و پروژه‌های مورد نیاز خود را به ما اعلام کنند تا پذیرش دانشجویان ما براساس این پروژه‌های اعلامی صورت بگیرد. در واقع در این طرح موضوع رساله‌های دانشجویان قبل از پذیرش در دانشگاه مشخص است.
اجرای مدل جدید "کهاد" در دانشگاه تهران از ابتدای سال دکتر نیلی تأکید کرد: دانشگاه تمرکز زیادی بر روی کیفیت آموزشی دانشجویان دوره کارشناسی دارد. در این حوزه نیز ما الگوی کهاد را معرفی کردیم که براساس آن دانشجویان در کنار دوره‌های رسمی آموزشی یک بسته آموزشی دیگر نیز در رشته‌های غیر از رشته تحصیلی دریافت کنند که البته مدل دو وجهی این طرح را اجرایی خواهیم کرد که براساس آن بسته دانشجویان اجباری برای گذراندن واحدهای بیش از واحدهای مصوب ندارند بلکه می‌توانند دروس اختیاری خود را در قالب یک بسته از دروس دیگر دریافت کنند.
اهمیت مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها دکتر نیلی بر نقش اجتماعی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: دانشگاه تلاش دارد تا مسئولیت‌های اجتماعی خود را جدی بگیرد. بنابراین در قالب پروژه‌های مختلف این مسئولیت را اجرایی می‌کند و به زودی نیز با سران سه قوه جلسه‌ای در حوزه اقتصاد انرژی برگزار می‌کنیم تا با توجه به اینکه کشور ما به شدت مصرف انرژی بالایی دارد در خصوص نرخ، کیفیت و سایر موضوعات با نگاه اقتصادی تصمیم‌گیری کنیم ضمن اینکه ما همواره در مسائلی نظیر زلزله سرپل ذهاب، سیل و ... حضور موثری را داشته‌ایم.
راه‌اندازی باشگاه دانش‌آموزی وی به راه‌اندازی باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: این باشگاه با هدف تقویت ارتباط دانشگاه و جامعه راه‌اندازی شده است تا بتوانیم از ظرفیت علمی و تخصصی دانش‌آموزان استفاده کنیم. با توجه به محدودیت ظرفیت در این باشگاه تلاش داریم بیشتر دانش‌آموزان مستعد مناطق مختلف به ویژه محروم را جذب کنیم.
افزایش بیش از ۵۰ درصدی پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران رئیس دانشگاه تهران در خصوص فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه نیز گفت: توسعه این نوع فعالیت‌ها همواره از برنامه‌های اصلی دانشگاه به شمار می‌رود و با توجه به اینکه سیاست دانشگاه تهران رئیس AUAP نیز هست تلاش می‌کنیم از این ظرفیت به نحو مطلوب در عرصه جذب دانشجویان بین‌المللی به ویژه دانشجویان کارآموز بین‌المللی استفاده کنیم و پیش‌بینی می‌کنیم پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران امسال به بالای ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.
دکتر نیلی در خصوص وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه تهران نیز گفت: اگرچه مرکز ارتباط با دانش‌آموختگان این دانشگاه رااندازی شده است اما هنوز آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست اما براساس گزارشی که جمع‌آوری شده است حدود ۵۰ درصد این دانش‌آموختگان در همان شش ماهه اول بعد از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار می‌شوند و مابقی فارغ‌التحصیلان نیز تا پنج سال بعد دارای شغل هستند.
آخرین وضعیت پروژه شهر دانش رئیس دانشگاه تهران به آخرین وضعیت شهر دانش این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این پروژه عملا شروع شده است و دانشگاه تمام ساختمان‌هایی که خریداری کرده است را به خوابگاه‌ها و دانشکده‌های دانشگاه اختصاص داده است به طوری که ۵۰ درصد پردیس هنر دانشگاه تهران از همین ساختمان‌های خریداری شده است. ضمن اینکه برخی ساختمان‌ها نیز طی سال‌های اخیر به فضاهایی برای مراکز علم و فناوری تبدیل شده است.
به گفته وی در حال حاضر مشکل برخی ساختمان‌ها بین مالکان خصوصی و دانشگاه باقی مانده است و با توجه به نگاه دانشگاه به نقش مالکان، باید میزان استفاده از این ساختمان‌ها نیز با موافقت آن‌ها صورت بگیرد ضمن اینکه اخیرا برج بایوتکنولوژی دانشگاه را خریداری و فعال نمودیم و طی سال‌های آینده به یکی از مراکز نمونه کشوری در حوزه علم و فناوری تبدیل خواهد شد.
اختلاف دانشگاه تهران و شورای عالی معماری و شهرسازی رئیس دانشگاه تهران تأکید کرد: در بحث طرح شهر دانش این دانشگاه اختلاف دیدگاهی بین دانشگاه تهران و شورای عالی معماری شهرسازی وجود دارد و ما اعتقاد داریم این شورا مصوبات دولت را لغو کرده است و این اقدام به لحاظ قانونی قابل قبول نیست اما به طور کلی با توجه به اهمیت پروژه شهر دانش امیدواریم اجرای کامل این طرح در پیچ و خم مسائل اداری و برخی اختلافات گم نشود.
مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی بیشترین ناهنجاری‌های دانشجویی دکتر نیلی در خصوص وضعیت آسیب‌های اجتماعی دانشجویان دانشگاه تهران نیز گفت: سه سال است که در دانشگاه شورای بهداشت و روان را راه‌اندازی کردیم که این شورا میزان ناهنجاری‌ها و آسیب‌های دانشجویان را به طور سالانه رصد می‌کند و گزارشی که این مرکز ارائه داده این است که متوسط آسیب‌های اجتماعی در بین دانشجویان از متوسط این آسیب‌ها در جامعه بالاتر نیست و ما در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر در وضعیت متوسط قرار داریم اما به طور کلی مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی بیشترین ناهنجاری‌ها است.
ابراز نگرانی از عدم تخصیص به موقع بودجه رئیس دانشگاه تهران از کمبود اعتبار این دانشگاه و ادامه تحصیل به موقع بودجه ابراز امیدواری کرد و گفت: بسیاری از این بودجه‌ها صرف حقوق و دستمزد کارمندان و اعضای هیأت علمی دانشگاه می‌شود و با توجه به مشکلات اعتباری ما طی پنج سال اخیر هیچ کارمندی را جذب نکردیم اما با توجه به اینکه بخش اعظمی از این هزینه‌ها صرف امور رفاهی و تغذیه دانشجویان می‌شود امیدوارم دولت توجه ویژه‌ای در تخصیص به موقع اعتبار داشته باشد.
بازسازی ساختمان دانشکده ادبیات در دستور کار وی همچنین خاطر نشان کرد: بازسازی ساختمان‌های دانشگاه تهران یکی از مهمترین برنامه‌های این دانشگاه بود و بر این اساس ما دانشکده حقوق را سال گذشته بازسازی کامل کردیم و امسال نیز دانشکده ادبیات و علوم انسانی را در دستور کار قرار دادیم و با توجه به وضعیت فعلی بودجه‌ها امیدی به سرانجام رساندن این طرح نیست.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

تجربه زندگی هوشمندتر با رابط کاربری یکپارچه در انواع تجهیزات هوشمند
نرخ بروزرسانی به EMUI ۸.۰ و EMUI ۹.۰ ارقام قابل توجه ۷۹ درصد و ۸۴ درصد بوده است. همچنین انتظار می‌رود تعداد کاربرانی که دستگاه خود را به EMUI۱۰ بروز می‌کنند به ۱۵۰ میلیون نفر برسد. خانواده P۳۰ به عنوان اولین سری، نسخه اولیه بروزرسانی EMUI ۱۰ را در ۸ سپتامبر به منظور بررسی و تست دریافت خواهند کرد. این به‌روزرسانی با فاصله کوتاهی برای محصولات سری Mate ۲۰ نیز منتشر خواهد شد.
بازدید مدیران خدمات پس از فروش ایران‌خودرو از استان مازندران
مدیران حوزه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو که هم‌زمان با تعطیلات تابستانی خودروسازان، شهرهای مختلف کشور را مقصد نظارت خود بر خدمات ارائه شده به مشتریان قرار داده‌اند، امروز به استان مازندران سفر کردند.
خرید هوشمندانه تلویزیون، گوشی و دستبند از بنگ گود
صحبت از تجمل‌گرایی که می‌شود با خودم فکر می‌کنم؛ سالانه چقدر بودجه مردم بی‌خود و بی‌جهت به‌پای مسئله‌ای که معلوم نیست سودش به جیب چه کسی می‌رود، هزینه می‌شود.
شفافیت، طناب نجات بازار مسکن
این روزها که خرید خانه به واسطه قیمت­‌های بالا تبدیل به امری دست نیافتنی یا بهتر است بگوییم به اقدامی بسیار سخت برای جوانان تبدیل شده، راهکارهای دولت و سیاست­‌گذاران برای ساماندهی این بخش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و انتظار می­‌رود متولیان سیاست­گذاری اقتصاد مسکن با ابزارها و راهکارهای بهتر، این بازار مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را ساماندهی کنند.
آیا بازیابی اطلاعات هارد امکان‌پذیر است؟
این روزها و با افزایش حجم اطلاعات مبادله شده در عصر دیجیتال، ضرورت بازیابی اطلاعات بر هیچ‌کس پوشیده نیست.
حضور متفاوت یک استارتاپ ایرانی در بیست‌وهشتمین نمایشگاه مبلمان منزل
در میانه تابستان سال ۹۸، نمایشگاه بین‌المللی تهران بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه فعالان صنعت مبلمان منزل را تجربه کرد.
روایت‌های یک بخشش
در دیگر پرونده‌های قتل وقتی اولیای دم به قاتل رضایت می‌دهند و از قصاص می‌گذرند، تقریبا همه از این بخشش و گذشت به نیکی یاد می‌کنند اما در پرونده قتل استاد به دست نجفی به نظر می‌رسد تفاوت‌هایی وجود دارد.
ادعای ارگان رسانه ملی درباره دستمزد مزدک میرزایی
«خیلی‌ها مسأله مالی را مهم‌ترین دلیل مهاجرت مزدک میرزایی می‌دانند. ایران‌اینترنشنال که دفتر آن در لندن قرار دارد و البته طبق گزارش روزنامه گاردین بودجه‌اش را به‌طور مستقیم از عربستان سعودی دریافت می‌کند، توجه ویژه‌ای به دستمزد گزارشگران و مجریانش دارد و برای کارکنان مطرح شبکه، حقوقی معادل ۷۵ هزار پوند در سال می‌پردازد که اگر آن را تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنید و طبق ژن ایرانی‌تان آن را ضرب در قیمت پوند کنید، به عدد قابل توجه ۹۳ میلیون تومان در ماه می‌رسید.»
نه ما راضی هستیم، نه آقای وزیر!
«آن چه مسلم است این که افکار عمومی هم رضایت ندارد وزارت ورزش و جوانان نیمی از وقت و انرژی‌اش را برای سرخابی‌ها بگذارد و برای این همه رشته و ورزشکار دیگر و تازه شاخه مهم و متفاوت «جوانان» در وزارت، فقط نیمی دیگر از وقت باقی بماند.»
اظهارات موسوی تبریزی درباره اعدام‌های ۶۷
سیدحسین پورمیرغفاری، ملقب به آیت‌الله سیدحسین موسوی‌تبریزی، مجتهد، فقیه، پژوهشگر، نویسنده و استاد سطوح عالی حوزه، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم است. موسوی‌تبریزی همچنین دادستان کل انقلاب در دوران امام خمینی بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عقد تفاهم‌نامه حمایت شرکت آسان پرداخت از فدراسیون دو ومیدانی برای چهارمین سال متوالی
در مراسمی با حضور دست‌اندرکاران فدراسیون دوومیدانی، شرکت آسان پرداخت، ورزشکاران، مربیان، تنی چند از روسای هیات‌های استانی، اهالی رسانه، معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک تفاهم‌نامه ادامه همکاری فدراسیون دوومیدانی و آسان پرداخت برای یک سال دیگر تمدید شد.
توقف بایرن مونیخ در آغاز بوندسلیگا
تیم فوتبال بایرن مونیخ هفته نخست رقابت‌های بوندسلیگا را با یک تساوی ناامید کننده خانگی آغاز کرد.
شکست حریف تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا
تیم ملی بسکتبال اسپانیا در دیداری تدارکاتی نتیجه را به تیم ملی آمریکا واگذار کرد.
قوانین جدید صعود به اورست چیست؟- افزایش هزینه مجوز صعود به بام جهان
به دلیل آمار بالای جان‌باختگان صعود به اورست، دولت نپال در صدد آن است که قوانین جدیدی وضع کند.
استقبال ویژه هواداران لیون از بازگشت ستاره برزیلی + فیلم
هواداران لیون از بازگشت جونینیو پرنامبوکانو به عنوان مدیر ورزشی باشگاه خشنود شدند و از او استقبال ویژه‌ای کردند.
فرصت تمدید شده انتخاب رشته کنکوری‌ها امشب به پایان می‌رسد-انتخاب رشته تنها  ۴۰ درصد مجازین
اعطای بورسیه ادبی «حافظ»
کیفیت آموزش پزشکی ایران در دنیا پیشرو است-امسال بالاترین ظرفیت پذیرش علوم پزشکی را داشتیم
آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی-آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها
آخرین تغییرات رشته‌های تحصیلی دانشگاه-اضافه شدن دو رشته جدید در دانشگاه لرستان
کیفی‌سازی اولویت اول دانشگاه پیام نور
انتخاب رشته دانشگاهی متناسب با شرایط هیجانی و عاطفی باشد
اکثر نخبگان علوم پزشکی وقف خدمت به کشور هستند- پیشرفت شاخص نیروی انسانی حوزه سلامت تا سال ۱۴۰۴
فرصت انتخاب رشته مجازین کنکور تمدید شد-انتشار اصلاحات جدید رشته‌ها
راز موفقیت یک معلول جسمی و حرکتی در کنکور تجربی سال ۹۸