مرعشی: در انتخابات اصلا با لاریجانی همکاری نمی‌کنیم

11:55 ۱۱۷ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 1,351 0
مرعشی: در انتخابات اصلا با لاریجانی همکاری نمی‌کنیم

«ما هیچ قصد همکاری با آقای لاریجانی نداریم. آقای لاریجانی خودشان هم هنوز تکلیف‌شان با بقیه اصولگرایان روشن نیست...در جبهه اصلاحات ممکن است نظرات متفاوت باشد ولی به هر حال نظام تصمیم‌گیری در این جبهه جمعی است. نظر هیچ فرد و حزبی، تصمیم جبهه اصلاحات تلقی نخواهد شد. در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها، جبهه اصلاحات تصمیم نهایی‌اش را خواهد گرفت.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، نامه‌نیوز نوشت: «گویا اختلاف سلیقه در جریان اصلاحات به اوج خود رسیده است. گروهی به حضور بی‌قید و شرط در انتخابات اصرار دارند و گروهی دیگر مشارکت در رقابت اسفند ۹۸ را به تحقق برخی خواسته‌های اصلاح‌طلبانه مشروط می‌کنند. اما اصلاح‌طلبان گروه نخست نیز یک‌دست نیستند و روی لیدری و نحوه طراحی کمپین انتخاباتی با هم اختلاف نظر دارند. چالش‌های کلامی و دیدگاهی در این حوزه بین «عارف و حامیان او» با «کارگزاران و هم‌نظرانش» مسئله‌ای نیست که بر کسی پوشیده باشد.
امروز محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید و رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در جمله‌ای کنایه‌آمیز به کارگزاران گفت «عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز مدعی و طلبکارند» این صحبت او بی‌جواب نماند و غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران این طور پاسخ داد که «عارف در شورای عالی اصلاحات و مجلس در این مدت چه‌ کار کرده است؟ همه اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد اوست. مگر عارف عملکردی هم دارد که کسی بخواهد از او انتقاد کند؟»
حسین مرعشی درباره اختلافات و چالش‌های این روزهای نیروهای شاخص جریان اصلاحات با نامه‌نیوز گفت‌وگو کرد.
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
آقای کرباسچی درباره رهبری اصلاحات گفت‌وگویی کرد که برخی سایت‌های اصلاح‌طلب آن را به مثابه خروج کارگزاران از جریان اصلاحات دانستند. البته آقای عطریانفر، قوچانی و سپس خود آقای کرباسچی این مسئله را رد کردند. چرا برخی دوستان اصلاح‌طلب شما علاقمند هستند که کارگزاران را از این جرگه خارج کنند؟
(خنده). من کسی را نمی‌شناسم که علاقمند باشد کارگزاران از این جرگه خارج شود. کارگزاران جزء لاینفک جبهه اصلاحات است و جایگاه خود را در این جبهه اصلاحات خواهد داشت و به کمک سایر احزاب اصلا‌ح‌طلب کارهای کشور را جلو می‌برد.
آقای عارف گفتند: «عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز مدعی و طلبکارند.» چرا چنین چالش کلامی بین آقای عارف و کارگزاران وجود دارد؟
خیر این طور نیست. تا آنجا که من اطلاع دارم هیچ‌کس از تصمیم سال ۹۲ پشیمان نیست. بالاخره سال ۹۲ ما کار خیلی مهمی را برای کشور انجام دادیم و نتایج مطلوبی هم حاصل شد. جناب آقای عارف که خودش در سال ۹۲ گذشت کردند، تصور نمی‌کنم {حالا} از گذشت‌شان پشیمان باشند. سرمایه آن گذشت آقای عارف، سرمایه بزرگ سیاسی برای او بوده و هست.
پس چرا آقای عارف کنایه‌ای به کارگزاران زدند و گفتند: « عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز از ما طلبکارند.» آیا شما از آقای عارف طلبکار هستید؟
به آحاد ملت ایران بدهکاریم و از کسی هم طلبکار نیستیم.
پس دلیل آن که دل آقای عارف با کارگزاران هنوز صاف نشده، چیست؟ دل آقای عارف با ما صاف صاف است. بالاخره سیاست عرصه تضارب افکار و اندیشه‌ها و تصمیمات مختلف سیاسی است و این مقدار اختلاف نظر در یک جبهه سیاسی طبیعی محسوب می‌شود و نباید آن را منفی تلقی کرد.
آقای عارف گفته دلایل انصرافم را از کاندیداتوری فعلا نمی‌گویم. به نظر شما اصلا ناگفته‌ای در این زمینه مانده است؟
نمی‌دانم. اگر ایشان مطلبی داشته باشند می‌گویند، ما هم استفاده می‌کنیم. به هر حال آن گذشت آقای عارف و تصمیم صحیح آقای خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات کشور را جلو برد و در مسیر تعالی قرار داد. حالا این که ما با ضعف‌هایی در کشور مواجه هستیم یا کشور با مشکلاتی مواجه است، ریشه این مشکلات را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد.
به نظر می‌رسد اردوگاه اصلاحات الان سه پاره شده است. گروهی به حضور مشروط و گروهی به حضور بی‌قید و شرط در انتخابات تأکید دارند اما با وجودی که کارگزاران و آقای عارف هر دو جزء گروه دوم هستند، اختلاف سلیقه جدی بین آنها را نمی‌توان منکر شد. نظر آقای عارف به ارائه لیست تمام اصلاح‌طلبی است. در مقابل کارگزاران به حفظ پیوند و همکاری با اعتدال و آقای لاریجانی اعتقاد دارد ...
ما هیچ قصد همکاری با آقای لاریجانی نداریم. آقای لاریجانی خودشان هم هنوز تکلیف‌شان با بقیه اصولگرایان روشن نیست. بنابراین این حرف اصلا اساسی ندارد. در جبهه اصلاحات ممکن است نظرات متفاوت باشد ولی به هر حال نظام تصمیم‌گیری در این جبهه جمعی است. نظر هیچ فرد و حزبی، تصمیم جبهه اصلاحات تلقی نخواهد شد. در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها، جبهه اصلاحات تصمیم نهایی‌اش را خواهد گرفت.
آقایان عارف و موسوی لاری تأکید کردند جریان اصلاحات در انتخابات مجلس لیست ترکیبی و تلفیقی نمی‌دهد و حتما با چهره‌های اصلاح‌طلب در صحنه رقابت حضور پیدا می‌کند.
بله ما هم ترجیح‌مان همین است ولی این نظر باید در شورای عالی و ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان نهایی شود. هنوز برای این بحث‌ها مقداری زود است.
شما آقای خاتمی را رهبر جریان اصلاحات نامیدید اما آقای کرباسچی گفتند: «توافقی روی رهبری آقای خاتمی در جریان اصلاحات وجود ندارد.»
بعید است آقای کرباسچی چنین حرفی زده باشد. همه اصلاح‌طلبان آقای خاتمی را به عنوان رهبر اصلاحات می‌پذیرند. شاید نظر آقای کرباسچی مدیریت اجرایی جبهه اصلاحات باشد. معتقدیم در مدیریت اجرایی جبهه اصلاحات لازم است ساختاری ایجاد شود که هماهنگی‌هایی‌های اجرایی درون جبهه تقویت شود.
آقای کرباسچی دقیقا گفتند: «نه آقای خاتمی ادعای رهبری اصلاحات را داشته و نه جریان اصلاحات با هم بر سر رهبری این جریان توافق کرده‌اند.»
از نظر من هیچ تردیدی درباره رهبری آقای خاتمی در جبهه اصلاحات وجود ندارد.
برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب درباره حذف احتمالی آقای عارف از لیست جریان اصلاحات برای انتخابات مجلس مطالبی نوشته بودند.
اگر آقای عارف ثبت نام کنند، در لیست اصلاح‌طلبان خواهند بود. آقای عارف از شخصیت‌های معتبر هستند و جایگاه خود را در جبهه اصلاحات دارند.
آقای عارف به‌عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس خواهند بود؟ حالا که نمی‌دانیم چه کسانی ثبت نام می‌کنند. وقتی چیزی وجود ندارد که نمی‌توان درباره سرلیست صحبت کرد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
آنفلوآنزا و ۱۶ نسخه خوراکی برای آن!
چهار اصل برای نگهداری از دارایی و پول
ناگفته‌هایی درباره زندگی «دادزن»ها
علیرضا بیرانوند و درد «بی‌براری»
«داوطلبان» چگونه فکر می‌کنند؟
کسی حریف کامیون‌ها نمی‌شود
پسر چوپان، شاخ اینستاگرام را ربود!
۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟
تعرض شوهرخاله به دختر نوجوان
سرقت از امامزاده‌ها با همدستی خواهرزن!