مرعشی: در انتخابات اصلا با لاریجانی همکاری نمی‌کنیم

11:55 ۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 110 0
مرعشی: در انتخابات اصلا با لاریجانی همکاری نمی‌کنیم

«ما هیچ قصد همکاری با آقای لاریجانی نداریم. آقای لاریجانی خودشان هم هنوز تکلیف‌شان با بقیه اصولگرایان روشن نیست...در جبهه اصلاحات ممکن است نظرات متفاوت باشد ولی به هر حال نظام تصمیم‌گیری در این جبهه جمعی است. نظر هیچ فرد و حزبی، تصمیم جبهه اصلاحات تلقی نخواهد شد. در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها، جبهه اصلاحات تصمیم نهایی‌اش را خواهد گرفت.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، نامه‌نیوز نوشت: «گویا اختلاف سلیقه در جریان اصلاحات به اوج خود رسیده است. گروهی به حضور بی‌قید و شرط در انتخابات اصرار دارند و گروهی دیگر مشارکت در رقابت اسفند ۹۸ را به تحقق برخی خواسته‌های اصلاح‌طلبانه مشروط می‌کنند. اما اصلاح‌طلبان گروه نخست نیز یک‌دست نیستند و روی لیدری و نحوه طراحی کمپین انتخاباتی با هم اختلاف نظر دارند. چالش‌های کلامی و دیدگاهی در این حوزه بین «عارف و حامیان او» با «کارگزاران و هم‌نظرانش» مسئله‌ای نیست که بر کسی پوشیده باشد.
امروز محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید و رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در جمله‌ای کنایه‌آمیز به کارگزاران گفت «عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز مدعی و طلبکارند» این صحبت او بی‌جواب نماند و غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران این طور پاسخ داد که «عارف در شورای عالی اصلاحات و مجلس در این مدت چه‌ کار کرده است؟ همه اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد اوست. مگر عارف عملکردی هم دارد که کسی بخواهد از او انتقاد کند؟»
حسین مرعشی درباره اختلافات و چالش‌های این روزهای نیروهای شاخص جریان اصلاحات با نامه‌نیوز گفت‌وگو کرد.
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
آقای کرباسچی درباره رهبری اصلاحات گفت‌وگویی کرد که برخی سایت‌های اصلاح‌طلب آن را به مثابه خروج کارگزاران از جریان اصلاحات دانستند. البته آقای عطریانفر، قوچانی و سپس خود آقای کرباسچی این مسئله را رد کردند. چرا برخی دوستان اصلاح‌طلب شما علاقمند هستند که کارگزاران را از این جرگه خارج کنند؟
(خنده). من کسی را نمی‌شناسم که علاقمند باشد کارگزاران از این جرگه خارج شود. کارگزاران جزء لاینفک جبهه اصلاحات است و جایگاه خود را در این جبهه اصلاحات خواهد داشت و به کمک سایر احزاب اصلا‌ح‌طلب کارهای کشور را جلو می‌برد.
آقای عارف گفتند: «عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز مدعی و طلبکارند.» چرا چنین چالش کلامی بین آقای عارف و کارگزاران وجود دارد؟
خیر این طور نیست. تا آنجا که من اطلاع دارم هیچ‌کس از تصمیم سال ۹۲ پشیمان نیست. بالاخره سال ۹۲ ما کار خیلی مهمی را برای کشور انجام دادیم و نتایج مطلوبی هم حاصل شد. جناب آقای عارف که خودش در سال ۹۲ گذشت کردند، تصور نمی‌کنم {حالا} از گذشت‌شان پشیمان باشند. سرمایه آن گذشت آقای عارف، سرمایه بزرگ سیاسی برای او بوده و هست.
پس چرا آقای عارف کنایه‌ای به کارگزاران زدند و گفتند: « عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز از ما طلبکارند.» آیا شما از آقای عارف طلبکار هستید؟
به آحاد ملت ایران بدهکاریم و از کسی هم طلبکار نیستیم.
پس دلیل آن که دل آقای عارف با کارگزاران هنوز صاف نشده، چیست؟ دل آقای عارف با ما صاف صاف است. بالاخره سیاست عرصه تضارب افکار و اندیشه‌ها و تصمیمات مختلف سیاسی است و این مقدار اختلاف نظر در یک جبهه سیاسی طبیعی محسوب می‌شود و نباید آن را منفی تلقی کرد.
آقای عارف گفته دلایل انصرافم را از کاندیداتوری فعلا نمی‌گویم. به نظر شما اصلا ناگفته‌ای در این زمینه مانده است؟
نمی‌دانم. اگر ایشان مطلبی داشته باشند می‌گویند، ما هم استفاده می‌کنیم. به هر حال آن گذشت آقای عارف و تصمیم صحیح آقای خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات کشور را جلو برد و در مسیر تعالی قرار داد. حالا این که ما با ضعف‌هایی در کشور مواجه هستیم یا کشور با مشکلاتی مواجه است، ریشه این مشکلات را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد.
به نظر می‌رسد اردوگاه اصلاحات الان سه پاره شده است. گروهی به حضور مشروط و گروهی به حضور بی‌قید و شرط در انتخابات تأکید دارند اما با وجودی که کارگزاران و آقای عارف هر دو جزء گروه دوم هستند، اختلاف سلیقه جدی بین آنها را نمی‌توان منکر شد. نظر آقای عارف به ارائه لیست تمام اصلاح‌طلبی است. در مقابل کارگزاران به حفظ پیوند و همکاری با اعتدال و آقای لاریجانی اعتقاد دارد ...
ما هیچ قصد همکاری با آقای لاریجانی نداریم. آقای لاریجانی خودشان هم هنوز تکلیف‌شان با بقیه اصولگرایان روشن نیست. بنابراین این حرف اصلا اساسی ندارد. در جبهه اصلاحات ممکن است نظرات متفاوت باشد ولی به هر حال نظام تصمیم‌گیری در این جبهه جمعی است. نظر هیچ فرد و حزبی، تصمیم جبهه اصلاحات تلقی نخواهد شد. در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها، جبهه اصلاحات تصمیم نهایی‌اش را خواهد گرفت.
آقایان عارف و موسوی لاری تأکید کردند جریان اصلاحات در انتخابات مجلس لیست ترکیبی و تلفیقی نمی‌دهد و حتما با چهره‌های اصلاح‌طلب در صحنه رقابت حضور پیدا می‌کند.
بله ما هم ترجیح‌مان همین است ولی این نظر باید در شورای عالی و ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان نهایی شود. هنوز برای این بحث‌ها مقداری زود است.
شما آقای خاتمی را رهبر جریان اصلاحات نامیدید اما آقای کرباسچی گفتند: «توافقی روی رهبری آقای خاتمی در جریان اصلاحات وجود ندارد.»
بعید است آقای کرباسچی چنین حرفی زده باشد. همه اصلاح‌طلبان آقای خاتمی را به عنوان رهبر اصلاحات می‌پذیرند. شاید نظر آقای کرباسچی مدیریت اجرایی جبهه اصلاحات باشد. معتقدیم در مدیریت اجرایی جبهه اصلاحات لازم است ساختاری ایجاد شود که هماهنگی‌هایی‌های اجرایی درون جبهه تقویت شود.
آقای کرباسچی دقیقا گفتند: «نه آقای خاتمی ادعای رهبری اصلاحات را داشته و نه جریان اصلاحات با هم بر سر رهبری این جریان توافق کرده‌اند.»
از نظر من هیچ تردیدی درباره رهبری آقای خاتمی در جبهه اصلاحات وجود ندارد.
برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب درباره حذف احتمالی آقای عارف از لیست جریان اصلاحات برای انتخابات مجلس مطالبی نوشته بودند.
اگر آقای عارف ثبت نام کنند، در لیست اصلاح‌طلبان خواهند بود. آقای عارف از شخصیت‌های معتبر هستند و جایگاه خود را در جبهه اصلاحات دارند.
آقای عارف به‌عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس خواهند بود؟ حالا که نمی‌دانیم چه کسانی ثبت نام می‌کنند. وقتی چیزی وجود ندارد که نمی‌توان درباره سرلیست صحبت کرد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

روسیه به دنبال استفاده از بندر چابهار برای انتقال کالا به هند است
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی آستراخان روسیه گفت: دولت روسیه به دنبال استفاده از بندر چابهار برای انتقال کالا به سایر کشورها خصوصاً شبه قاره هند است.
قیمت آپارتمان سه خوابه در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران در مرداد ماه ۹۸ است.
چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟
یک پژوهشگر و کارشناس ارشد مسایل منطقه با اشاره به اهداف و منافع هند و پاکستان در مساله کشمیر، توضیح داد که چرا این مساله همچنان میان این دو کشور لاینحل باقی مانده است.
پیش‌بینی اوپک از افت رشد تقاضا برای نفت در بازار جهانی
اوپک رشد تقاضای نفت را برای ۲۰۲۰، ۱.۱۴میلیون بشکه در روز پیش‌بینی‌ کرد که نسبت به سال جاری کمی بیشتر است ولی احتمال می‌دهد که رشد اقتصادی در ۲۰۲۰ کندتر شود.
جاسمی: ائتلاف دریایی آمریکا در ادامه پروژه ایران هراسی طراحی شده است
یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف دریایی در تنگه هرمز را در راستای پروژه ایران هراسی و اسلام هراسی خواند و گفت که قطعا با هوشیاری دولت‌های منطقه این ائتلاف شکل نخواهد گرفت.
آخرین وضعیت تولید پارچه چادر مشکی
عضو هیأت مدیره جامعه متخصصین نساجی با بیان اینکه راه‌اندازی هر واحد تولید پارچه چادر مشکی به ۲۰ تا ۲۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز دارد، آخرین وضعیت تولید این پارچه در کشور را تشریح کرد.
اول اقتصاد بعد جمعیت و یا برعکس؟!
آنچه امروز در جامعه ایران مطرح است -و هیچ اختلافی درباره آن وجود ندارد- کاهش میزان زاد و ولد در کشور و در نتیجه حرکت جمعیت به سمت «پیر شدن» است.
آخرین خبرها از رمز دوم یک‌بار مصرف
استفاده از رمز دوم پویا در یکی از بانک‌ها اجباری شده، اما مشتریان سایر بانک‌ها می‌توانند فعلا از همان رمز دوم ثابت خود استفاده کنند، چراکه این اقدام بر اساس سیاست‌های داخلی بانک مذکور بوده و ربطی به طرح بانک مرکزی ندارد.
چه وقت به روان‌پزشک و چه زمان به روان‌شناس نیاز داریم؟
یک روان‌پزشک درباره اینکه فرد دچار اختلالات روانی چه وقت به روان‌پزشک و چه زمان به روان‌شناس نیاز دارد، توضیح داد.
صرفه جویی 3300 مگاوات برق در تابستان
سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه میزان مصرف برق در تابستان امسال به ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات رسید که با پیش بینی‌های قبلی 3 هزار و 300 مگاوات فاصله داشت، گفت: نرخ برق به گونه ای نیست که مشترکان برای کاهش مصرف برق انگیزه داشته باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهره‌ی جزیره کیش از جام‌جهانی قطر چه خواهد بود؟
مدیرعامل منطقه آزاد کیش با اذعان بر وجود نواقص متعدد در بحث همکاری با قطر در رویدادهای جانبی جام جهانی، گفت: واقعیت این است که الان شرایط ما مساعد نیست و برای این موضوع باید یک برنامه‌ریزی مناسب انجام دهیم تا از پتانسیل‌های جام جهانی قطر استفاده کنیم. نمی‌توانیم فعلا در کیش همکاری نزدیک و فعالی را رقم بزنیم، چرا که نگران زیرساخت ها هستیم.
اسکان حدود ۲ میلیون نفر در مراکز اقامتی فرهنگیان
گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به آمار اسکان تابستانی فرهنگیان اسکان تا ۲۶ مرداد اشاره کرد و گفت: یک میلیون و ۹۵۹ هزار و ۸۴۵ نفر در قالب ۵۴۴ هزار و ۴۰۸ خانوار از مراکز اسکان فرهنگیان استفاده کرده‌اند.
هند برخی محدودیت‌ها در کشمیر را لغو کرد
شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد مقامات در کشمیر تحت کنترل هند از لغو برخی محدودیت‌های اعمال شده بر این منطقه از دو هفته پیش، زمانی که دولت هند خودمختاری کشمیر را لغو کرد، خبر دادند.
مساوی در دقیقه 111- توقف والنسیا
در چارچوب هفته نخست لالیگا از ساعت 21 و30 دقیقه والنسیا در مستایا به مصاف رئال سوسیداد رفت.
خبری بد برای تراکتور و دنیزلی
اکبر ایمانی که در تمرین تیم فوتبال تراکتوردچار مصدومیت شده بود، وضعیت مبهمی برای هفته ابتدایی لیگ برتر دارد.
نشانه‌های مخفی حمله قلبی
اقدام عجیب خودروسازها در افزایش قیمت خودروها
اینجا زنان روزی ۱۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند
روایت‌های یک بخشش
ادعای ارگان رسانه ملی درباره دستمزد مزدک میرزایی
نه ما راضی هستیم، نه آقای وزیر!
اظهارات موسوی تبریزی درباره اعدام‌های ۶۷
ریشه یک برخورد ناصواب
آغاز رودررویی اصولگرایان با آملی لاریجانی؟
کشتند و بردند و رفتند