انتقاد از گرایش به تئاترهای آپارتمانی و آثار غربی

10:46 ۳ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 96 0
انتقاد از گرایش به تئاترهای آپارتمانی و آثار غربی

یک کارگردان نمایش‌های آیینی و سنتی با بیان این‌که نگاه کارگردان‌ها به دلیل شرایط اقتصادی به سمت تئاترهای آپارتمانی و آثار غربی رفته‌ می‌گوید این موضوع باعث شده با یک تئاتر تکراری و یکنواخت روبه‌رو باشیم.

ایسنا

علیرضا داوری، نویسنده و کارگردان هرمزگانی که نمایشی با نام «موغلی پناه» را در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به روی صحنه می‌برد و تجربه اجرای این نمایش را در جشنواره تئاتر فجر نیز داشته، در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره اثرش گفت: نام این نمایش برگرفته از نام یکی از قابله‌های جنوب و مترداف با شخصیت "خاله رورو" در فرهنگ عامیانه ایران است. در واقع این نمایش یک کار تحقیقی درباره زنان قابله جنوب است و قصه آن اقتباس آزادی از نمایشنامه «خانه‌ برناردا آلبا» اثر فدریکو گارسیا لورکا است.
او افزود: گروه ما یک گروه پژوهشی است که اسطوره‌ها و آیین‌های استان هرمزگان را به درام و نمایش تبدیل و اجرا می‌کند. نمایش‌نامه «موغلی پناه» را هم با فولکلور هرمزگانی نوشتم و لباس‌ها و رفتارهای شخصیت‌ها هم به همین صورت است.
داوری با بیان این‌که "نمایش‌نامه این اثر نیز چاپ شده است" ادامه داد: این نمایش در چندین دوره به اجرای عمومی رسید و با استقبال خوب مردم همراه شده است. همچنین پخش تلویزیونی زنده هم داشتیم و به درخواست مخاطبان قبل از حضور در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی دوباره «موغلی پناه» را به صحنه بردیم.
این هنرمند درباره وضعیت نمایش‌های آیینی و سنتی توضیح داد: امروز معیار تئاتر ما تئاترشهر و پایتخت شده و نگاه کارگردان‌ها بیشتر به سمت آثار غربی است و بر اساس شرایط اقتصادی به سمت تئاترهای آپارتمانی رفته‌اند. بر همین اساس تئاترهای شهرستانی هم با همین الگو پیش می‌روند. در واقع با یک تئاتر تکراری و یکنواخت روبه‌رو هستیم.
او افزود: در عین حال در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی امسال با تنوع و رنگ‌های تئاتری مواجه هستیم و از طرف مردم و هنرمندان مورد استقبال قرار گرفته است. این تنوع موجب شده مردم ما به سمت نمایش‌های ایرانی جذب شوند چراکه نمایش‌های ایرانی جزئی از فرهنگ مردم است و آن‌ها به نوعی با این نمایش‌ها زندگی کرده‌اند.
کارگردان «بی بری و پنج‌گانه خون» که اولین حضور خود را در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تجربه می‌کند، درباره این جشنواره بیان کرد: من در جشنواره فجر هم حضور داشته‌ام اما بر اساس تجربه و بازخوردی که داشتم، تاثیرگذاری جشنواره آیینی و سنتی بر تئاتر ما به چند جهت خیلی بیشتر است. یک بخش این است که وقتی یک گروه نمایشی، آیینی را به نمایش درمی‌آورد، به سمت تحقیق و پژوهش می‌رود و خود گروه با آیین منطقه‌اش آشنایی علمی پیدا می‌کند. از طرفی هم با اجرای آیین به ثبت و حفظ آن کمک می‌شود.
او اضافه کرد: موضوع دیگر بحث تنوع است. هر منطقه ایران را که بنگرید آیین‌های ویژه خود را دارد و وقتی این آیین‌ها در یک جشنواره کنار هم قرار می‌گیرند، ویترینی از مردم ایران را داریم؛ در حالی‌که در جشنواره فجر صرفا با یک‌سری رویداد تئاتری مواجه هستیم. خوبی جشنواره آیینی و سنتی این است که ما با ویترین تئاتر ایران و اقوام آن روبه‌رو می‌شویم.
داوری در پایان گفت: قبلا با سوبسید دولتی از گروه‌های تئاتری حمایت می‌شد اما از زمانی‌که طرح استقلال مطرح و اجرا شده، هیچ حمایتی از گروه‌ها نمی‌شود. با توجه به زحمتی که گروه‌های تئاتری در این شرایط اقتصادی می‌کشند، نیازمند حمایت هستند و برای ثبات و دوام تئاتر شهرستان مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.
  


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تجربه زندگی هوشمندتر با رابط کاربری یکپارچه در انواع تجهیزات هوشمند
نرخ بروزرسانی به EMUI ۸.۰ و EMUI ۹.۰ ارقام قابل توجه ۷۹ درصد و ۸۴ درصد بوده است. همچنین انتظار می‌رود تعداد کاربرانی که دستگاه خود را به EMUI۱۰ بروز می‌کنند به ۱۵۰ میلیون نفر برسد. خانواده P۳۰ به عنوان اولین سری، نسخه اولیه بروزرسانی EMUI ۱۰ را در ۸ سپتامبر به منظور بررسی و تست دریافت خواهند کرد. این به‌روزرسانی با فاصله کوتاهی برای محصولات سری Mate ۲۰ نیز منتشر خواهد شد.
بازدید مدیران خدمات پس از فروش ایران‌خودرو از استان مازندران
مدیران حوزه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو که هم‌زمان با تعطیلات تابستانی خودروسازان، شهرهای مختلف کشور را مقصد نظارت خود بر خدمات ارائه شده به مشتریان قرار داده‌اند، امروز به استان مازندران سفر کردند.
خرید هوشمندانه تلویزیون، گوشی و دستبند از بنگ گود
صحبت از تجمل‌گرایی که می‌شود با خودم فکر می‌کنم؛ سالانه چقدر بودجه مردم بی‌خود و بی‌جهت به‌پای مسئله‌ای که معلوم نیست سودش به جیب چه کسی می‌رود، هزینه می‌شود.
شفافیت، طناب نجات بازار مسکن
این روزها که خرید خانه به واسطه قیمت­‌های بالا تبدیل به امری دست نیافتنی یا بهتر است بگوییم به اقدامی بسیار سخت برای جوانان تبدیل شده، راهکارهای دولت و سیاست­‌گذاران برای ساماندهی این بخش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و انتظار می­‌رود متولیان سیاست­گذاری اقتصاد مسکن با ابزارها و راهکارهای بهتر، این بازار مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را ساماندهی کنند.
آیا بازیابی اطلاعات هارد امکان‌پذیر است؟
این روزها و با افزایش حجم اطلاعات مبادله شده در عصر دیجیتال، ضرورت بازیابی اطلاعات بر هیچ‌کس پوشیده نیست.
حضور متفاوت یک استارتاپ ایرانی در بیست‌وهشتمین نمایشگاه مبلمان منزل
در میانه تابستان سال ۹۸، نمایشگاه بین‌المللی تهران بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه فعالان صنعت مبلمان منزل را تجربه کرد.
روایت‌های یک بخشش
در دیگر پرونده‌های قتل وقتی اولیای دم به قاتل رضایت می‌دهند و از قصاص می‌گذرند، تقریبا همه از این بخشش و گذشت به نیکی یاد می‌کنند اما در پرونده قتل استاد به دست نجفی به نظر می‌رسد تفاوت‌هایی وجود دارد.
ادعای ارگان رسانه ملی درباره دستمزد مزدک میرزایی
«خیلی‌ها مسأله مالی را مهم‌ترین دلیل مهاجرت مزدک میرزایی می‌دانند. ایران‌اینترنشنال که دفتر آن در لندن قرار دارد و البته طبق گزارش روزنامه گاردین بودجه‌اش را به‌طور مستقیم از عربستان سعودی دریافت می‌کند، توجه ویژه‌ای به دستمزد گزارشگران و مجریانش دارد و برای کارکنان مطرح شبکه، حقوقی معادل ۷۵ هزار پوند در سال می‌پردازد که اگر آن را تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنید و طبق ژن ایرانی‌تان آن را ضرب در قیمت پوند کنید، به عدد قابل توجه ۹۳ میلیون تومان در ماه می‌رسید.»
نه ما راضی هستیم، نه آقای وزیر!
«آن چه مسلم است این که افکار عمومی هم رضایت ندارد وزارت ورزش و جوانان نیمی از وقت و انرژی‌اش را برای سرخابی‌ها بگذارد و برای این همه رشته و ورزشکار دیگر و تازه شاخه مهم و متفاوت «جوانان» در وزارت، فقط نیمی دیگر از وقت باقی بماند.»
اظهارات موسوی تبریزی درباره اعدام‌های ۶۷
سیدحسین پورمیرغفاری، ملقب به آیت‌الله سیدحسین موسوی‌تبریزی، مجتهد، فقیه، پژوهشگر، نویسنده و استاد سطوح عالی حوزه، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم است. موسوی‌تبریزی همچنین دادستان کل انقلاب در دوران امام خمینی بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عقد تفاهم‌نامه حمایت شرکت آسان پرداخت از فدراسیون دو ومیدانی برای چهارمین سال متوالی
در مراسمی با حضور دست‌اندرکاران فدراسیون دوومیدانی، شرکت آسان پرداخت، ورزشکاران، مربیان، تنی چند از روسای هیات‌های استانی، اهالی رسانه، معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک تفاهم‌نامه ادامه همکاری فدراسیون دوومیدانی و آسان پرداخت برای یک سال دیگر تمدید شد.
توقف بایرن مونیخ در آغاز بوندسلیگا
تیم فوتبال بایرن مونیخ هفته نخست رقابت‌های بوندسلیگا را با یک تساوی ناامید کننده خانگی آغاز کرد.
شکست حریف تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا
تیم ملی بسکتبال اسپانیا در دیداری تدارکاتی نتیجه را به تیم ملی آمریکا واگذار کرد.
قوانین جدید صعود به اورست چیست؟- افزایش هزینه مجوز صعود به بام جهان
به دلیل آمار بالای جان‌باختگان صعود به اورست، دولت نپال در صدد آن است که قوانین جدیدی وضع کند.
استقبال ویژه هواداران لیون از بازگشت ستاره برزیلی + فیلم
هواداران لیون از بازگشت جونینیو پرنامبوکانو به عنوان مدیر ورزشی باشگاه خشنود شدند و از او استقبال ویژه‌ای کردند.
درگذشت یک بازیگر در سن 79 سالگی
پدر خیمه شب بازی معاصر ایران کیست؟
رونمایی از اولین مستند به تهیه‌کنندگی اوباما
نشستی برای رفع ابهامات در خانه سینما
آخرین وضعیت خانه موزه انتظامی به روایت یک مدیر
«ایناریتو» از جشنواره «سارایوو» جایزه گرفت
دو غول رسانه‌ای جهان ادغام شدند
سیروس الوند: آقای صالحی خبر داری در سینما چه خبر است؟
رونمایی از پوستر جشن مستقل سینمای مستند ایران
برگزاری اختتامیه جشنواره آیینی در دو بخش و بر مبنای زندگی سنتی ایرانی