تغییر مسیر ربات "روسکاسموس" به طرف اهداف تجاری

11:47 ۱۲۲ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 234 0
تغییر مسیر ربات ˮروسکاسموسˮ به طرف اهداف تجاری

الکساندر لاپاتا مدیر و طراح اصلی پژوهشگاه تحقیقات مرکزی رباتیک و فناوری "سایبرنتیک" در مصاحبه با خبرگزاری روسی ریانووستی گفت: قرار است از "کاسموربات روسکاسموس" که در محافل فضایی از آن به عنوان دستیار فضانوردان نام برده می‌شود، در برنامه‌های تجاری غیرفضایی استفاده شود. هزینه پروژه "کاسموربات" طبق قرارداد منعقد شده در سال 2016 بالغ بر 2.4 میلیارد روبل می‌شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا؛پیشتر خبرگزاری ریانووستی گزارش داده بود که به دلیل عدم پرداخت بودجه لازم، کار روی برنامه "کاسموربات" متوقف شده است. به این ترتیب شاید ربات "فدور" که اینک در اسناد رسمی از آن با عنوان "اسکای‌بات" (Skybot) نام برده می‌شود تا در عملیات در ایستگاه فضایی بین‌المللی شرکت کند، آخرین نمونه فضایی باشد.

لاپاتا گفت: تصمیم اتخاذ شده توسط شرکت دولتی "روسکاسموس" مبنی بر تعلیق کار بر روی این طرح برای مدت نامحدود، باعث تأسف و ناراحتی کارشناسان پژوهشگاه تحقیقات مرکزی رباتیک و فناوری سایبرنتیک شد. کارکنان ما بیش از پنج سال تمام توان و تجربه علمی و فنی خود را برای ساخت ربات فضایی بکار گرفتند. گرچه تجربه، ذخیره علمی، فنی و صنعتی ایجاد شده این پروژه براساس قانون مالکیت معنوی(کپی رایت) برای متخصصان این مرکز حفظ می‌شود و آنان می‌توانند ساخت انواع دیگری را با کاربرد و استفاده در اهداف تجاری در دستور کار خود قرار دهند، اما از نظر چشم انداز صنایع فضایی روسیه و بسته شدن راه آنها برای توسعه صنعت فضانوردی، کارکنان پژوهشگاه احساس تلخی عمیقی دارند.
"کاسموربات" قادر به انجام عملیات بر روی سطح بیرونی ایستگاه فضایی است بدون اینکه فضانوردان به فضای کیهانی قدم بگذارند همچنین در مواقعی که احیانا نیاز باشد فضانوردان عملیاتی را در فضا انجام دهند، این ربات قادر است به آنها به عنوان یک دستیار توانمند کمک کند.

تغییر مسیر ربات

سامانه‌های کاسموربات به شکل واحدهای مستقل طراحی شده است که باعث می شود در مدت زمان کوتاهی توسط فضانوردان سوار شده یا تغییر سامانه معیوب آن انجام پذیرد. به این ترتیب خدمه ایستگاه به راحتی می‌توانند عناصر فرسوده و قدیمی را با لوازم یدکی جدید  تعویض کنند، چنین رویکردی امکان نوسازی بیشتر مجموعه رباتیک را نیز فراهم می‌سازد.

به عقیده لاپاتا، سیستم‌های رباتیک در فضا چشم اندازهای وسیعی دارند و لازم است برای ادامه کار روی توسعه آنها به صورت جدی سرمایه‌گذاری انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر باید در مورد زیرساخت‌های وسایل رباتیک فکر و برنامه‌ریزی شود تا در مورد عملکرد سامانه‌های مداری فضاپیما اطمینان حاصل کنیم. بدون تجربه عملی در زمینه توسعه فناوری رباتیک در فضا، رقابت نه تنها با سازمان‌های فضایی آمریکا یا اروپا بلکه با قدرت‌هایی که تازه دوران فضایی خود را آغاز می‌کنند، دشوار خواهد بود.

ربات "فدور" حاصل همکاری موسسات علمی و شرکت‌های مختلف روسی مانند انرگیا، فناوری‌های اندرویدی، انستیتوی مرکزی تحقیقات تخصصی رباتیک و فناوری سایبرنتیک و غیره است. این ربات برای جابجایی کالاهایی با وزن حداکثر 200 کیلوگرم بر روی سطح بیرونی ایستگاه فضایی طراحی شده است. نمونه اولیه آن با سایوز ام.اس-14 در 22 اوت به فضا پرتاب خواهد شد و نمونه فوق پیشرفته آن قرار بود در  2022 راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. این ربات قادر به نصب و حذف تجهیزات، اتصال کابل‌های برقی، "بازرسی" سطح خارجی ایستگاه از طریق دوربین‌ها بود.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.