چرا برای استخدام در برخی مشاغل درخواست ضمانت می‌شود

16:27 ۱۱۵ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 713 0
چرا برای استخدام در برخی مشاغل درخواست ضمانت می‌شود

برخی از مشاغل دولتی و خصوصی برای استخدام نیروی جدید درخواست ضامن می‌کنند. اما چرا برای استخدام در برخی مشاغل درخواست ضمانت می‌شود؟

ایسنا

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام شیپور، احتمالا پیش آمده که در آگهی‌های کاریابی و در موسسات و انواع سایت‌های استخدام در سراسر ایران آگهی‌ استخدام مشاهده کرده‌اید که در آن درخواست معرف و یا ضامن معتبر شده است. اما چرا کارفرمایان تا این اندازه به این موضوع اهمیت می‌دهند و چه ردیف‌های شغلی معمولا به ضامن نیاز دارند.
اگر جویای کار باشید می‌دانید که موضوع فرایند استخدام در ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی کمی متفاوت است. چرا که در این بخش، معمولا افراد از فیلترهای سختی عبور می‌کنند و با پشت سر گذاشتن مراحل مختلف به استخدام سازمان مربوطه در می‌آیند. ضمن اینکه در همین بخش نیز تعهدات کافی از فرد گرفته می‌شود.
اما در بخش خصوصی اوضاع متفاوت است. نه تنها در این بخش بیشترین آمار استخدام وجود دارد، بلکه معمولا افراد در شرکت‌های خصوصی زیاد جابجا می‌شوند و از طرف دیگر فیلترهای سخت ارگان‌های دولتی وجود ندارد. به همین دلیل چه حین انجام کار و چه بعد از قطع همکاری مشکلاتی میان کارفرما و کارمند پیش می‌آید.
فرقی ندارد شما از متقاضیان استخدام تهران ، کار در منزل اصفهان، کاریابی کرج یا هر نقطه دیگری در ایران باشید، مهم این است که به نظر می‌رسد کارفرمایان ناچار هستند برای برخی مشاغل درخواست ضمانت کنند.
اگر عباراتی مانند کار در تهران، کاریابی تهران، استخدام اصفهان، کار در منزل اصفهان، کار در کرج، سایت استخدام و مواردی اینچنین را جستجو کنید آگهی‌های کاریابی مختلفی را می‌بینید که برای برخی از آنها داشتن ضامن معتبر یکی از  شروط اصلی برای استخدام به شمار می‌رود.
برای مثال می‌توان به چندین عنوان شغلی اشاره کرد که معمولا برای استخدام افراد در این ردیف‌های شغلی به ضامن معتبر اشاره می‌شود که شاید برخی افراد جویای کار با این موضوع مشکل داشته باشند، اما کارفرمایان برای دریافت ضامن به خود حق می‌دهند.
کدام عناوین شغلی نیاز به ضامن دارند؟ یکی از این موارد هنگام استخدام کارگر است که تاکید زیادی روی ضامن می‌شود. چرا که کارفرمایان معمولا با کارگران زیادی سروکار دارند و از طرفی بسته به ماهیت شغلی کارگر، نه تنها ممکن است بخشی از دارایی‌ها و اموال در اختیار وی باشد، بلکه یک کارگر تقریبا اطلاعاتی از بخش‌های فنی و عملیاتی مجموعه به دست می‌آورد. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات بعدی نیاز به ضامن احساس می‌شود.
یکی دیگر از عناوین نیازمند ضامن، هنگام استخدام حسابدار است. بی‌شک علت این درخواست برای استخدام حسابدار کاملا روشن است. چرا که تمامی حساب و کتاب‌های مجموعه، میزان درآمد، سود و زیان، نقدینگی، اسناد و چک‌ها، دفاتر مالی و سرمایه‌ها و دارایی‌های یک شرکت در اختیار فرد حسابدار است. معمولا برای استخدام حسابدار سخت‌گیری‌های زیادی می‌شود و به همین دلیل به منظور جلوگیری از مشکلات مختلف بعدی و اطمینان خاطر، کارفرمایان ضمانت‌های سفت و محکمی از حسابداران دریافت می‌کنند و فرد مورد نظر علاوه بر سپردن اسناد ضمانتی باید ضامن معتبر نیز داشته باشد.
برای استخدام راننده نیز اعلام می‌شود که باید فردی ضامن راننده شود. علت این است که نه تنها راننده نماینده‌ بیرونی مجموعه‌ی شما است، بلکه محصولات شما در اختیار وی قرار دارد و تعهد نسبت به حفظ سلامت و تحویل کامل محصولات بر عهده‌ شخص راننده است.
شغل فروشندگی از جمله مشاغلی است که در آن درخواست و آگهی  استخدام زیاد است. افرادی که تحت عنوان فروشنده مشغول به کار می‌شوند نیز معمولا باید ضامن داشته باشند. چرا که صاحب کسب و کار تمامی اموال، اجناس، دارایی‌ها و حتی میزان درآمد طول روز خود را به می‌سپارد و ممکن هست حتی خودش زمان‌هایی در طول روز یا هفته بالای سر کار نباشد. بنابراین هنگام استخدام فروشنده از وی خواسته می‌شود که ضامن داشته باشد و ضمانت در این عنوان شغلی مانند حسابداری نقش پررنگی دارد.
سخن پایانی کارفرمایان نیز با توجه به مشکلات متعددی که برایشان پیش آمده و از طرفی شناخت کافی نسبت به فرد متقاضی کار ندارند، تلاش می‌کنند با دریافت ضمانت، کنترل‌های سختی را از ابتدا پیاده‌سازی کند.
البته ناگفته نماند برخی نیز به این موضوعات اهمیتی نمی‌دهند و فرایند جذب نیروی کار را ساده‌تر اجرا می‌کنند. دریافت چک یا سفته و اخذ امضای افرادی به عنوان ضامن از روش‌های مرسوم است که حتی بعد از قطع همکاری نیز تا مدتی ضمانت‌های نزد کارفرما می‌ماند.
اینکه تا چه اندازه موضوع درخواست ضمانت برای استخدام افراد جویای کار درست است یا نه، ادعایی است که نمی‌توان به سادگی به آن پاسخ داد و کارفرمایان در این زمینه به خودشان حق می‌دهند.
انتهای رپرتاژ آگهی


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
تور اروپا جذاب مثل همیشه
مرجع معرفی پزشکان متخصص شیراز
کمک‌‎های بانک رفاه در حمایت از جامعه معلولان و خانواده‌های نیازمند
آموزش‌های آنلاین مهارت محور مکتب خونه به بازار کار گره خوردند
بانک رفاه حامی هشتمین جشنواره تعالی مدیریت تعاونی شد
خرید بلیط اتوبوس میهن نور توسط تلفن همراه
استفاده بهینه از ظرفیت های کشور با تشکیل سازمان بازاریابی
روز جهانی معلولین
درگاه پرداخت آنلاین پی‌پینگ؛ راهکار ایمن و سریع پرداخت
آنچه معاونت کسب و کار نوپای ایران کیش به دنبال آن است