ریاض سیاست عقب‌نشینی بی‌سروصدا در برابر تهران را در پیش گرفته است

15:42 ۹ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 57 0
ریاض سیاست عقب‌نشینی بی‌سروصدا در برابر تهران را در پیش گرفته است

یک روزنامه عربی در یادداشتی با اشاره به اینکه ریاض سیاست خود در برابر تهران را تغییر داده است و حتی رسانه های سعودی دیگر علیه ایران موضع نمی‌گیرند، نوشت که ایران به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده است و بدون لحاظ کردن این کشور اتخاذ هرگونه تصمیم استراتژیک در منطقه دشوار خواهد بود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی در یادداشتی به قلم حسین مجدوبی، نویسنده مغربی تحت عنوان "عقب نشینی بی سروصدای ریاض در مقابل ایران" نوشت: چهار سال پیش زمانی که جنگ یمن آغاز شد رسانه های نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی انیمیشنی منتشر کردند که در آن محمد بن سلمان به ایران حمله می کند و وارد تهران می شود اما این گفتمان پیروزمندانه و اعتماد بنفس سعودی با توجه به رخدادها در حال افول است همانند افول گفتمان ریاض در پرونده سوریه. قبل از اینکه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شود این کشور علیرغم دشمنی اش با برخی طرف ها و خصوصا ایران گفتمان سیاسی و نظامی بسیار معتدل در پیش گرفته بود اما زمانی که محمد بن سلمان به دلیل بیماری پدرش ملک سلمان زمام امور را در دست گرفت یک گفتمان نظامی در عربستان پدیدار شد که همه طرف ها را تهدید می کرد و امور که بندر بن سلطان و امثال آن بطور محرمانه علیه برخی کشورها از جمله ایران انجام می دادند بن سلمان به طور علنی انجام داد.
در این یادداشت آمده است: اعتماد به نفس عربستان به دو دلیل بود؛ اول دستیابی به سلاح‌هایی که از نظر آنها پیشرفته و ضامن پیروزی بود زیرا این کشور از نظر تسلیحاتی رتبه پنجم جهان را دارد و عامل دوم باور عربستان به این مساله بود که آمریکا به ریاست دونالد ترامپ به ایران حمله خواهد کرد و پرونده هسته ای را از بین خواهد برد. محمد بن سلمان علیرغم مشورت‌هایی که با کارشناسان غربی داشت در پیش بینی اوضاع سیاسی و درک واقعیت ناکام بود بنابراین به بهانه مقابله با نفوذ ایران جنگ علیه یمن را آغاز کرد اما تحولات کاملا متفاوت شد تا جایی که ریاض خود را در وضعیت بی سابقه ای قرار داد. واقعیت ژئوپلتیکی در وقت کنونی نشان می دهد که ایران به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده است و بدون لحاظ کردن این کشور اتخاذ هرگونه تصمیم استراتژیک در منطقه دشوار خواهد بود، همچنین حوثی های یمن در حال کنترل جنگ هستند و احتمال این وجود دارد که صنعت نفت عربستان را مورد هدف قرار دهند. از سوی دیگر ریاض دیر متوجه شد که آغاز جنگ علیه ایران از سوی واشنگتن مساله دشواری است زیرا پیامدهای فاجعه باری برای منطقه و برای خود آمریکا به دنبال خواهد داشت و بعد از سرنگونی پهیاد آمریکایی توسط ایران ریاض از توان نظامی آمریکا مطلع شد و با توقیف نفتکش انگلیس نیز از پافشاری تهران برای مقابله با هرگونه تهدید در خلیج فارس آگاهی یافت.
نویسنده می گوید: هرکس تاریخ نظامی انگلیس را بداند متوجه شکست این کشور پس از تو قیف نفتکشش توسط ایران خواهد شد؛ عملیاتی که در واکنش به توقیف نفتکش حامل سوخت ایران در تنگه جبل الطارق انجام شد. انگلیسی ها از هر کشوری که حاکمیت دریایی آنها را هدف قرار دهد نمی گذرند و علیرغم منحل شدن امپراتوری بریتانیا آنها هنوز بر این باورند که پادشاهان دریا هستند اما این بار و در واقع برای اولین بار لندن مجبور شد که خوار شدن را بپذیرد. همزمان با آن سعودی ها نیز به این نتیجه رسیدند که تمام برنامه های آن ها در یمن با شکست مواجه شده است زیرا اتهاماتی همچون جنایت جنگی و هدف قرار دادن کودکان و سالخوردگان متوجه آنان است و کشورهای دیگر شروع به توقیف معاملات تسلیحاتی با آن ها کردند، مساله اساسی این است که آنها دیگر نمی تو انند قدرت را به دولتی که آن را دولت قانونی یمن می خوانند بازگردانند و توان مقابله نظامی با حوثی ها را نیز ندارند و حوثی ها حملات زیادی به مناطق مختلف عربستان از جمله شهر دمام، فرودگاه های جنوب، فرودگاه ابها، منطقه جیزان و پایگاه ملک خالد داشته اند و پدافند هوایی عربستان و خصوصا سامانه پاتریوت نتوانسته است با این حملات مقابله کند.
در ادامه این یادداشت آمده است که هدف کنونی سعودی ها دیگر پیروزی بر حوثی ها نیست زیرا این مساله اگر نگوییم غیرممکن شده است بسیار دشوار شده است، در واقع هدف کنونی آنها کم کردن حملات ویرانگر حوثی ها است که با توجه به این تحولات خطرناک پنتاون کارشناسان رادار و پاتریوت به عربستان فرستاده است تا با حملات موشکی حوثی ها مقابله کنند. واشنگتن می داند که هرگونه پیروزی حوثی ها در این جنگ به مثابه پایان حکومت آل سعود است زیرا هم نیروهای نظامی و هم افکار عمومی سعودی این مساله را تحمل نخواهند کرد.
این نویسنده مغربی می گوید که در برابر این پیشروی حوثی ها و تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه ای در خلیج فارس برای مقابله با پروژه های آمریکایی -انگلیسی و آگاهی عربستان از این مساله که نه واشنگتن ونه اسرائیل وارد جنگ با ایران نخواهند شد، ریاض سیاست عقب نشینی بی سروصدا در پیش گرفت. موضع عربستان پیش از این در رابطه با سوریه رادیکالی بود و عادل الجبیر، وزیر خارجه پیشین عربستان بر این مساله تاکید می کرد که بشار اسد چه با صلح با با جنگ باید از منصب خود کنار برود اما با گذشت زمان موضع ریاض تغییر کرد و شروع به ارسال پیام هایی به نظام بشار اسد کرد.
  در پایان این یادداشت آمده است: عقب نشینی که عربستان در مقابل سوریه انجام داد در حال تکرار کردن آن بصورت بی صدا در مقابل ایران است؛ سعودی ها حملات خود علیه حوثی ها را کاهش دادند و دیگر حملاتی که منجر به کشتار می شد را انجام نمی دهد از سوی دیگر رسانه های سعودی نه تنها سیاست توهین و حمله به ایران را متوقف کرده اند بلکه بعد از اینکه متوجه شدند "عمو سام" آمادگی جنگ با ایران را ندارد سیاست رسانه ای آنها به منظور وارد شدن به مرحله گفت وگو با مقامات تهران، هوشیارانه عمل می کند. اماراتی ها نیز متوجه این مساله شدند و شروع به عقب نشینی کردند تا راه را برای ریاض هموار کنند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

حذف کایاک چهار نفره ایران در مسابقات قایقرانی  قهرمانی جهان-شانس سهمیه المپیک پرید
ایران در کایاک چهار نفره مسابقات قایقرانی اب های آرام قهرمانی جهان حذف شد.
پیروزی تیم‌های میزبان در هفته دوم لیگ برتر هندبال مردان
روز نخست از هفته دوم لیگ برتر آقایان با برگزاری چهار دیدار به پایان رسید.
تیم ملی تیراندازی دست خالی از فنلاند برگشت
ملی پوشان تیراندازی ایران در رشته اسکیت از راهیابی به فینال رقابت‌های جام جهانی فنلاند و کسب سهمیه المپیک توکیو باز ماندند.
مربی تیم ملی بانوان به ایران بازگشت
مربی تیم ملی والیبال بانوان به دلیل بیماری به ایران بازگشت.
آغاز اعلام نتایج مسابقه عصر جدید+عکس
امشب نتیجه نهایی مسابقه استعدادیابی عصر جدید مشخص خواهد شد.
پیروزی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه لیگ برتر مقابل شاگردان کمالوند
پرسپولیس توانست با یک گل رقیب بوشهری خود را شکست دهد و نخستین سه امتیاز لیگ برتر را کسب کند.
دومین پیروزی متوالی بادران و نود در لیگ دسته یک
هفته دوم لیگ دسته یک با پیروزی و صدرنشینی تیم‌های بادران و نود دنبال شد.
تهدید ائتلاف النصر عراق به استیضاح نخست‌وزیر عراق
ائتلاف النصر در پارلمان عراق به رهبری حیدر العبادی، نخست وزیر سابق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی این کشور و وزرای او را تهدید به استیضاح کرد.
ناکامی مدعیان در آغاز هفته نهم لیگ فوتسال
تیم‌های مدعی حفاری و گیتی‌پسند در هفته نهم لیگ برتر فوتسال امتیاز از دست دادند.
پله ها انتخاب تماشاگران پرسپولیس به جای سکوهای پشت دروازه
با این‌که صندلی‌های پشت دروازه در بازی پرسپولیس و پارس جنوبی خالی بود اما بعضی از تماشاگرانی که برای تماشای بازی به ورزشگاه آزادی رفته بودند، روی پله‌های بین جایگاه‌ها نشستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونمایی بارسلونا از مروارید لاماسیا
بارسلونا در تمرین خود از بازیکنی رونمایی کرد که تنها ۱۶ سال سن دارد و از او به عنوان مروارید جدید لاماسیا و جایگزین مسی یاد می‌شود.
شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی
ظریف: ایران بسته پیشنهادی فرانسه را بررسی می‌کند
دیدار ظریف و همتای نروژی
ادعای نشنال اینترست درباره قصد ایران برای خرید جنگنده از روسیه و چین
حضور ظریف در موسسه امور بین‌الملل نروژ
ادعاهای وزیر دفاع آمریکا علیه ایران
هایکو ماس: با روسیه درباره حفظ برجام توافق داریم
رایزنی ظریف با نخست‌وزیر نروژ
ایران؛ یکی از موضوعات مورد بحث در دیدار پمپئو و گوترش
روایت ظریف از توان دفاعی ایران